Nie wiesz, jak wybrać nowy matebook 14s? Zastanawiasz się jakie kryteria wybrać? Zainspiruj się naszym poradnictwem, w którym przed zakupem uzyskasz przydatne informacje. Wyjaśnimy różnice między różnymi kategoriami laptopów. Dowiesz się, co oznaczają poszczególne terminy i uzyskasz przegląd marek producentów.
Procesor
Procesor to serce całego komputera, bez niego nie mógłby działać. Jest to jeden z najważniejszych czynników wpływających na wydajność danej maszyny, dlatego wybieraj ją ostrożnie, biorąc pod uwagę programy, z których będziesz korzystać.
Procesory w zdecydowanej większości są dostarczane przez dwóch głównych producentów – Intel i AMD. Obaj producenci mają swoje plusy i minusy oraz swoje obszary, kiedy lepiej wybrać jedno lub drugie. Mówiąc najprościej, procesory mobilne AMD obejmują rynek od najmniej wydajnych maszyn „surfujących” po laptopy średniej klasy, podczas gdy Intel obejmuje wszystko, od bardzo podstawowych modeli, które oddychają podczas odtwarzania filmów na Youtube, po kilka podstawowych potworów do profesjonalnej pracy lub grania w trudne gry komputerowe.
Przed dokonaniem wyboru konieczne jest sprecyzowanie do czego będzie służył matebook 14s i odpowiednio dobierzemy rodzaj procesora. Przykładowo, jeśli szukamy niewymagającej „kołdrowej” deski surfingowej, warto wybierać spośród laptopów wyposażonych w procesory Intel z serii N lub Y, które normalnie wystarczają na pasywne chłodzenie i nie ma ryzyka przegrzania przez zasłonięcie wentylacji laptopa.
Stopniowo na rynku pojawiają się również modele oparte na architekturze ARM. Są to specjalne maszyny o podobnych podzespołach, takie jak smartfony i tablety komputerowe. Zaletą takich modeli jest zwykle długa żywotność i niski poziom hałasu podczas pracy.
- Intel Celeron i Pentium:Odpowiednie dla domów, w których nie są używane bardziej wymagające programy i gdzie najczęstsze zastosowania tych matebook 14s wyposażonych w procesor to odtwarzanie wideo, wysyłanie e-maili lub łatwe surfowanie.
- Intel Core i3: Zazwyczaj dwurdzeniowe procesory, które zapewniają użytkownikowi wystarczającą wydajność do surfowania po Internecie, wymagających korzystania z multimediów i mogą z łatwością obsługiwać nawet mniej wymagające wdrożenia.
- Intel Core i5: wydajne czterordzeniowe modele, które bezproblemowo obsługują wszystkie zastosowania multimedialne i bardziej wymagające obciążenia. Te procesory znajdziesz również w podstawowych automatach do gier, w połączeniu z mocniejszymi kartami graficznymi.
- Intel Core i7 i i9: Najpotężniejsza klasa procesorów, odpowiednia do przetwarzania wideo 4K, modelowania 3D, szeroko stosowana w niezwykle wydajnych zestawach do gier.
- AMD Series A: Podstawowa klasa procesorów, które mogą obsługiwać lekkie multimedia i pracę biurową.
- AMD Ryzen 3: Wszechstronne procesory, które radzą sobie z multimediami i mniej wymagającymi obciążeniami. Odpowiednik serii Intel i3.
- AMD Ryzen 5: Procesory spotykane w notebookach odpowiednie do pracy lub mniej wymagającej rozgrywki. Odpowiednik serii Intel i5.
- AMD Ryzen 7: Potężne procesory, odpowiednie do wymagających obciążeń i zestawów gier o średniej wydajności. Odpowiednik serii Intel i5 do i7.
RAM
Pamięci notebooków są określane jako SO-DIMM. Obecnie standardem jest typ DDR4 i jego bardziej ekonomiczna alternatywa LPDDR4. Pamięci LPDDR4 są przylutowane do płytki, co jest ich największą wadą – nie da się ich wymienić. W niektórych notebookach nie da się jednak zastosować innych modeli, ponieważ całe maszyny są tak cienkie, że klasyczny slot nawet by się tam nie zmieścił.
Interesuje nas głównie pamięć (podana w GB) i częstotliwość (podana w MHz). Im większa pojemność, tym lepiej możemy korzystać z programów intensywnie korzystających z pamięci lub korzystać z kilku programów jednocześnie, im wyższa częstotliwość, tym mocniejszy notebook.
Przy doborze pojemności należy sprawdzić, czy notebook pozwala na możliwą rozbudowę pamięci operacyjnej w przyszłości lub czy rozmiar pamięci RAM komputera jest ostateczny.
- 4 GB: wystarczające do korzystania z multimediów lub lekkiej pracy biurowej, dziś minimum do idealnego działania.
- 8 GB: zalecane minimum do nieograniczonego surfowania, normalnego użytkowania w pracy i mniej wymagającego wdrażania gier.
- 16 GB: podstawa potężnych zestawów gier i bardziej wymagających wdrożeń roboczych.
- 32 GB i więcej: Nadaje się do wirtualizacji, wymagającej pracy z programami korzystającymi z większych rozmiarów pamięci RAM.
Brak komentarzy