Dzisiejszy poradnik prezentowy poświęcamy grom książkowym. To ciekawa alternatywa dla zwykłej książki, w której sam grający decyduje o przebiegu wydarzeń. Jeśli obdarowywany lubi rozwiązywać zagadki lub ma duszę odkrywcy, książka paragrafowa będzie idealnym pomysłem na prezent.
Czym w zasadzie jest gra paragrafowa? Książki paragrafowe opierają się na wyborze. Gracz czyta opis początkowego paragrafu, po czym dostaje możliwość wyboru kolejnego kroku: na przykładzie Koszmaru… czy pobiec za królikiem, czy podnieść kluczyk, co zrobić z ciastem, z kim porozmawiać. O wszystkim decyduje osoba trzymająca książkę w dłoni. Zależnie od wybranej opcji gracz odsyłany jest do kolejnego paragrafu.
Kroniki Cypher
Gra książkowa, w której odpowiedzi należy udzielać poprzez specjalnie stworzoną aplikację na stronie internetowej. Wcielasz się w agenta CYPHER – międzynarodowej organizacji, która zajmuje się rozwiązywaniem zagadek opartych na kodach. Zabawa polega na rozwiązywaniu łamigłówek i szyfrów i tym samym uratowaniu innych agentów. Będzie trzeba po książce pisać, rysować oraz intensywnie myśleć nad różnymi możliwościami wyboru. Wszystko, co potrzebne do zagrania to ołówek i stabilne połączenie z Internetem. Książka zdecydowanie dla umysłów analitycznych, ciągle spragnionych rozwiązywania zagadek.
Koszmar Alicji w Krainie Czarów
W Koszmarze Alicji to czytelnik samodzielnie decyduje o przygodach Alicji: czy podąży za królikiem, czy wskoczy do norki, czy podejmie się walki. Alicja także może umrzeć na skutek podjętych decyzji, ale najlepsze jest to, że książkę można zacząć zupełnie od nowa, podejmując inne kroki – tym samym opowiada się zupełnie nową historię. Aby rozsiąść się wygodnie z Koszmarem Alicji niezbędne będzie przygotowanie kilku akcesoriów: ołówek z gumką i kości do gry, które wymienić można także na zwykłą talię kart. Kości świetnie się sprawują w domu, karty w podróży.
Łowczyni Potworów
Wcielasz się w łowczynię potworów, który na prośbę mieszkańców, postanawia rozprawić się z mnóstwem kreatur terroryzujących okolicę. Masz do wyboru kilka dróg, którymi możesz podążyć. Musisz być bardzo ostrożny, gdyż twoje decyzje mogą mieć wpływ na bohaterkę oraz jej otoczenie. Jako Amira przeszukasz miasto, zapolujesz na wilkołaki i wampiry i udowodnisz, dlaczego nazywają cię najlepszym łowcą.
Zły Czarnoksiężnik z OZ
Zły Czarnoksiężnik z OZ mechaniką odpowiada poprzedniczce – Alicji. W tej wersji decyduje się o losach Dorotki, Stracha na Wróble, Blaszanego Drwala i Lwa. Przygody będą równie szalenie – czy będzie to uratowanie Toto od małp, ocalenie krainy przed Złą Czarownicą z Zachodu, czy odkrycie wszystkich tajemnic Czarnoksiężnika. Zły Czarnoksiężnik jest na mojej świątecznej wishliście.
Czarnoksiężnik z Ognistej Góry
W zasadzie wszystkie książki paragrafowe sprowadzają się do tego samego – podejmowania decyzji, wyboru prawidłowej opcji postępowania i ostatecznie osiągnięcia zwycięstwa. Czarnoksiężnik z Ognistej Góry nie jest wyjątkiem – tym razem bohater wyrusza w podróż do serca Ognistej Góry. Jako podróżnik napotkasz na swojej drodze wiele niebezpieczeństw, jednak musisz pamiętać, że wykazanie się odwagą jest kluczem do sukcesu.
Dom Pełen Zła
Babcia zawsze mi mówiła, że zło czyha za rogiem. Ale co zrobić, kiedy w trakcie podróży zepsuje ci się samochód? Kiedy widzisz światło w niedalekiej posiadłości, wybór jest jeden – prośba o pomoc. Tym razem babcia miała rację – wejście do obcego domu kończy się tragicznie. Okazuje się, że coś w domu przyciąga… i jest to właśnie czyste zło. Każdy błąd będzie kosztował cię życiem, więc rozważnie podejmuj decyzje. Może takim sposobem uda ci się wyrwać z koszmaru…
Dziennik Wyprawa 1907 Zakazane Kopalnie
Wyprawa 1907 Zakazane Kopalnie wymaga więcej przygotowania niż książka i ołówek – zaopatrz się jeszcze nożyczki oraz zapewnij stabilne połączenie z Internetem. Tym razem odkryjesz tajemnice rosyjskich kopalni i odkryjesz, co wydarzyło się tu lata temu. W przypadku Dziennika.. skupiono się bardziej nie na fabule, ale na rozwiązywaniu zagadek. Jeśli odkrywanie tajemnic sprawia obdarowywanemu frajdę, to książka dla niego.
P.S. Ręcznie rysowane ilustracje są absolutnie genialne!
Cztery Śledztwa Sherlocka Holmesa
Nie lada gratka dla fanów Sherlocka Holmesa – dlatego też, Cztery Śledztwa, to moja pierwsza książka paragrafowa, z którą miałam do czynienia. Razem z poniższym tytułem zostałam nią obdarowana przez Adixa i jest to jeden z najciekawszych prezentów, jakie otrzymałam. Wcielisz się w ekscentrycznego Sherlocka czy jednak bardziej stonowanego Watsona? Zadanie macie jedno: rozwiązanie zagadek wstrząsających Londynem (w tym o zaginięciu kotka pani Hudson – sprawa wagi państwowej!). Czy za wszystkimi problemami stoi pan o nazwisku zaczynającym się na M…?
Sherlock Holmes – Pojedynek z Irene Adler
Z Pojedynkiem… mam same przyjemne wspomnienia, bo idealnie spisała się jako pozycja, którą spakowałam na biwak w wakacje. Irene Adler kontra Sherlock Holmes? Otóż Irene postanawia porzucić domowe obowiązki i otworzyć swoje własne biuro detektywistyczne. Jako, że na horyzoncie widnieją sprawy porwania oraz morderstwa, wybierz którą z postaci chciałbyś poprowadzić śledztwo i wybierz się do pracy! Gorąco polecam fanom Sherlocka, tak samo jak tytuł wyżej.
Jakie książki paragrafowe przykuły Waszą uwagę? Czy jedną z nich obdarujecie najbliższych albo siebie?
W poprzednim poradniku prezentowym: Poradnik Prezentowy: gry planszowe dla najmłodszych graczy
Jakie wpisy prezentowe chcielibyście zobaczyć?
Brak komentarzy