Starfield – Jak przemycać i sprzedawać kontrabandę? – Poradnik


Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak stać się kosmicznym przemytnikiem w świecie Starfield? W grze Starfield kontrabanda oznacza wszystko, co jest nielegalne w danym miejscu. Jeśli posiadasz kontrabandę, prawdopodobnie zdobyłeś zakazane przedmioty lub substancje. Ten artykuł pokaże Ci, jak zarabiać na sprzedaży kontrabandy, unikając przy tym kłopotów.

Chociaż gra Starfield oferuje nieskończone możliwości odkrywania kosmicznych światów, to dla wielu graczy kluczem do sukcesu jest umiejętność przemytu i sprzedaży kontrabandy. Aby zoptymalizować ten proces i zwiększyć szanse na uniknięcie wykrycia, warto stosować się do poniższych wskazówek.

Gdzie sprzedawać kontrabandę w Starfield?

Możesz sprzedawać kontrabandę w dowolnym sklepie lub kiosku Trade Authority, ale najlepszym miejscem jest The Den, stacja kosmiczna znajdująca się w systemie Wolf. Dlaczego? Ponieważ nie zostaniesz tam przeskanowany po przybyciu. Gdy zdobędziesz jakikolwiek nielegalny towar, natychmiast udaj się tam, aby sprzedać go i uniknąć ryzyka wykrycia.

Inne miejsca do sprzedaży kontrabandy obejmują:

 • The Key, system Kryx
 • Neon, Volii Alpha (BĘDZIE SKANOWANIE)
 • Nowa Atlantyda, Jemison (BĘDZIE SKANOWANIE)
 • Cydonia, Mars (BĘDZIE SKANOWANIE)
 • Akila City, Akila (BĘDZIE SKANOWANIE)

Jak działa kontrabanda w Starfield?

Przemyt kontrabandy może przynieść Ci dużo dodatkowych kredytów, ale jeśli zostaniesz złapany, czekają Cię poważne konsekwencje. Kwota, jaką sprzedawcy mogą być skłonni zapłacić, zależy od podaży i popytu.

Przy wlocie do kontrolowanych obszarów, takich jak miasta czy stacje kosmiczne, Twojemu statkowi poddawany jest skan w poszukiwaniu kontrabandy. Jeśli nie pozwolisz na przeskanowanie statku, może to prowadzić do poważnych konsekwencji. Kontrabanda w Starfield jest oznaczana w inwentarzu żółtym znacznikiem. Kieruj się poniższymi zasadami, by nie dać się złapać.

 1. Nigdy nie trzymaj kontrabandy przy sobie Gdy posiadasz jakiekolwiek przedmioty zakazane w ekwipunku swojej postaci, ryzyko wykrycia podczas skanowania przez statek frakcyjny wynosi 100%. Zanim zdecydujesz się przemieszczać do systemu gwiezdnego kontrolowanego przez frakcję, przenieś wszystkie przedmioty zakazane do ładowni statku.
 2. Rozwijaj umiejętność Oszustwa (Deception skill) W Starfield możemy znacząco zredukować ryzyko wykrycia kontrabandy, inwestując w umiejętność Oszustwa. Już na pierwszym poziomie ryzyko złapania spada o 10%, a na czwartym aż o 50%.
 3. Zaopatrz się w Osłoniętą Ładownię (Shielded Cargo Hold) Takie ulepszenie dla Twojego statku czyni skanowanie kontrabandy znacznie trudniejszym. Aby to działało, pamiętaj o przechowywaniu kontrabandów wyłącznie w ładowni. Jeżeli chcesz kupić osłoniętą ładownię, odwiedź Lon Anderssena na Czerwonej Mili na Porrima III lub Jasmine Durand, technika statków na The Key.
 4. Skorzystaj z Blokady Skanu (Scan Jammer) Niektórzy sprzedawcy usług statkowych oferujące towary z czarnego rynku sprzedają również blokady skanu, które blokują sygnały skanowania. Te urządzenia zmniejszają szansę na wykrycie kontrabandy podczas skanowania o określony procent. Ważne jest, by pamiętać, że blokady skanu nie działają bez osłoniętej ładowni.

Ostatecznie, warto zaznaczyć, że niezależnie od ulepszeń statku i zdolności postaci, zawsze istnieje ryzyko wykrycia kontrabandy. Im więcej masz zakazanych przedmiotów, tym większa szansa, że zostaniesz przyłapany. Niemniej jednak, stosując się do powyższych rad, możesz znacząco zwiększyć swoje szanse na skuteczny przemyt.

Co się dzieje, kiedy Cię złapią podczas skanowania kontrabandy?

Jeśli zostaniesz przyłapany na posiadaniu zakazanych przedmiotów z gry Starfield i staniesz przed perspektywą aresztowania, masz kilka opcji: zapłacenie mandatu, odbycie kary więzienia, próbę ucieczki czy próbę przekupienia straży. Każdy z tych wyborów ma swoje plusy i minusy. W każdej z tych sytuacji stracisz wszystkie zakazane przedmioty z gry Starfield, które masz przy sobie i w magazynie swojego statku. Oczywiście musisz wtedy kombinować i pojawia się różne opcje. Która z nich będzie najlepsza, zależy od sytuacji, jednak w praktyce każda z nich jest tak samo zła i będzie rodzić inne problemy.

 1. Zapłacenie mandatu: Jeśli zdecydujesz się na uiszczenie grzywny, zostaniesz pozbawiony określonej ilości kredytów. Niemniej jednak, Twoja karta będzie czysta i będziesz mógł swobodnie kontynuować rozgrywkę.
 2. Odbycie kary więzienia: Decydując się na karę pozbawienia wolności, będziesz musiał spędzić określony czas za kratkami, co wiąże się z utratą punktów doświadczenia.
 3. Próba ucieczki: Zawsze możesz spróbować uciec z więzienia. Jeśli uda Ci się to zrobić, na Twoją głowę zostanie wyznaczona nagroda, co oznacza, że prędzej czy później będziesz musiał stawić czoła konsekwencjom – zapłacenie kary lub odsiedzenie dodatkowego czasu w więzieniu.
 4. Próba przekupstwa: Jeżeli posiadasz umiejętność Negocjacje z gry Starfield, jedną z opcji umiejętności społecznych drugiego poziomu, możesz próbować przekupić strażników. W miarę zdobywania wyższych poziomów tej umiejętności, kwota przekupstwa będzie niższa; na czwartym poziomie czasem możesz nie musieć płacić wcale. Niemniej jednak, przekupstwo nie zawsze kończy się sukcesem, dlatego warto być przygotowanym na ewentualne konsekwencje nieudanej próby korupcji.

Jak odzyskać skonfiskowany towar?

Jeśli zostaniesz złapany podczas przemytu zakazanych przedmiotów, wszystkie twoje kontrabandy zostaną skonfiskowane – ale istnieje sposób, by je odzyskać! Udaj się do biura ochrony frakcji, która zabrała ci nielegalne przedmioty (dla Zjednoczonych Kolonii główna siedziba znajduje się w Nowej Atlantydzie, dokładnie naprzeciwko schodów prowadzących do lądowiska).

W środku znajdziesz szafkę oznaczoną jako „Skrzynia ze Skradzionymi Przedmiotami”. Jeśli użyjesz swoich umiejętności wyważania zamków w Starfield i otworzysz zamek na poziomie Eksperta na tej skrzyni, będziesz mógł odzyskać wszystkie zakazane przedmioty, które zostały ci zabrane. Ale pamiętaj, działanie to jest ryzykowne i może prowadzić do kolejnych konfrontacji z władzami.

Podsumowanie

Zobacz także inne nasze poradniki do Starfield, takie jak dotyczące dostępnych towarzyszy w grze oraz poradnik budowania statków kosmicznych.

W grze „Starfield” istnieje wiele metod przemytu zakazanych przedmiotów, jednak zawsze istnieje ryzyko wykrycia przez władze. W przypadku złapania na gorącym uczynku, przemytnik traci wszystkie skonfiskowane przedmioty, ale ma kilka opcji działania: zapłacenie grzywny, odbycie kary więzienia, próbę ucieczki czy próbę przekupstwa. Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy. Jeśli przemytnik postanowi odzyskać skonfiskowane towary, może to zrobić, udając się do biura ochrony danej frakcji i otwierając skrzynię ze skonfiskowanymi przedmiotami. Ważne jest jednak zachowanie ostrożności, gdyż taka akcja niesie ze sobą ryzyko ponownej konfrontacji z władzami.

Starfield

Nie bądź elf, dej suba!

Poprzednio Czas krwawego księżyca (2023) - Co wiemy o filmie?
Następny Starfield - Jak przejmować statki wroga? - Poradnik