Wszystkie rodzaje tytanów w Ataku Tytanów i ich zdolności!


W początkowej fazie anime Atak Tytanów pochodzenie tytanów owiane było tajemnicą, jednak w miarę rozwoju serii fabuła stopniowo odkrywa naturę i historię tych istot. Okazało się, że każdy z dziewięciu rodzajów tytanów może poszczycić się charakterystycznymi zdolnościami, a także indywidualną mocą. Dzisiaj szerzej poznamy rodzaje tytanów w Ataku Tytanów oraz ich unikalne zdolności.

Tytan pierwotny / The Founding Titan

Uważany za najgroźniejszego spośród dziewięciu Tytanów, posiada unikalną zdolność do generowania i manipulowania innymi Tytanami. Oprócz zwykłej dominacji posiada wyjątkową zdolność manipulowania umysłami, wspomnieniami i składem biologicznym potomków Ymir. Potencjał Tytana Pierwotnego jest odblokowywany wyłącznie przez członka królewskiej rodziny Fritz, znanej później jako rodzina Reiss. Posiadanie Tytana Pierwotnego przez członka rodziny królewskiej niesie ze sobą znaczną wadę — dziedziczenie wspomnień i przekonań Karla Fritza, uniemożliwiające mu pełne wykorzystanie jego mocy. Eren Jaeger przeciwstawił się jednak temu ograniczeniu, demonstrując zdolność władania Tytanem, pomimo braku królewskiej krwi. Z pomocą Ymir, Tytan Pierwotny Erena stał się zdolny do przywoływania poprzednich Tytanów, aby zaangażowali się w bitwę w jego imieniu. Pierwotnie ma około 13 m, ale ma potencjał urosnąć jeszcze wyżej, gdy w pełni odblokuje swoje umiejętności.

Tytan kolosalny / The Colossus Titan

rodzaje tytanów w Ataku Tytanów

Kolosalny Tytan osiąga wysokość sześćdziesięciu metrów i słynie ze swojej zdolności do generowania potężnych eksplozji. Przykładem sprawności tego tytana jest jego zdolność do zniszczenia muru Maria jednym kopnięciem. Poza tym potężnym atakiem, może wytwarzać parzącą parę, służącą zarówno jako środek ataku, jak i obrony, aby odstraszyć nawet wykwalifikowanych  użytkowników sprzętu do manewrów trójwymiarowych. Posiada również zdolność szybkiego odparowania, tworząc zasłonę pary umożliwiającą ucieczkę. Te potężne zdolności mają jednak swoją cenę, ponieważ rozmiar Kolosalnego Tytana sprawia, że ​​jest powolny, a znaczny wydatek energii prowadzi do szybkiego wypalenia, ograniczając jego użyteczność przez dłuższy czas.

Tytan opancerzony / The Armored Titan

Opancerzony Tytan Reinera Brauna, wysoki na 15 metrów, jest uderzająco podobny do supergwiazdy WWE Brocka Lesnara.  Podczas gdy inni Tytani mogą nauczyć się utwardzać określone obszary skóry, Tytan Opancerzony wyróżnia się tym, że jest całkowicie pokryty utwardzoną skórą. Aby zwiększyć prędkość, chociaż kosztem obrony . Jego wygląd charakteryzuje się gęstymi, utwardzanymi płytami pokrywającymi całe ciało, służącymi jako potężna naturalna obrona przed różnymi zagrożeniami zewnętrznymi, w tym uderzeniami armat, stalowe ostrza i sprzęt do manewrów pionowych. Ta zdolność defensywna czyni go najbardziej odpornym spośród różnych typów Tytanów. Dodatkowo Tytan Opancerzony posiada unikalną zdolność utwardzania ramion i stóp, co łatwo może sprzyjać tworzeniu ostrych pazurów. Jego niezwykła ochrona jest widoczna w jego zdolności do przeciwstawienia się wybuchowej mocy Kolosalnego Tytana bez odnoszenia znacznych obrażeń.  Choć pozornie niezniszczalny, Opancerzony ma słabe punkty, zwłaszcza w nieutwardzonych obszarach z tyłu stawów. Co więcej, jego pancerz ochronny okazuje się nieskuteczny przeciwko broni dużej mocy, czego przykładem jest artyleria Sił Sojuszniczych.

Tytan atakujący / The Attack Titan

rodzaje tytanów w Ataku Tytanów

Fizycznie Tytan Atakujący ma wysokość 15 metrów, charakteryzuje się mocno muskularną budową i pozbawionymi mięsa szczękami.Co ciekawe, jako jedyny spośród znanych Dziewięciu Tytanów nie ma potwierdzonych wrodzonych zdolności, chociaż może nabyć zdolność hartowania poprzez specjalistyczne serum. Specjalizujący się w walce w zwarciu, Tytan Atakujący może poszczycić się znaczną siłą i zwinnością. Z Erenem jako jego posiadaczem osiągnął takie osiągnięcia, jak pokonanie Tytana Opancerzonego i przeniesienie ogromnego głazu w celu zasklepienia muru. Poza niezaprzeczalną sprawnością fizyczną, Tytan Atakujący posiada szczególnie intrygującą zdolność – patrzenia w przyszłość. Podczas gdy wszystkich Dziewięciu Tytanów łączy zdolność łączenia się z poprzednimi zmiennymi, Tytan Atakujący wyróżnia się dwukierunkowym połączeniem. Dzięki dostępowi do wspomnień swoich przyszłych posiadaczy Tytan Atakujący zyskuje zdolność przewidywania przyszłości i aktywnego poruszania nią. Zeke Jaeger określił to jako „moc przekraczania czasu”. Z drugiej strony, wspomnienia często pozostają niekompletne, uniemożliwiając użytkownikowi uchwycenie pełnego zakresu.

Tytan kobiecy / The Female Titan

rodzaje tytanów w Ataku Tytanów

Tytan Kobiecy Annie Leonhart wyróżnia się niezwykłą wytrzymałością, przejawiającą się w zdolności do sprintu  przez długi czas. Podobnie jak Tytan Pierwotny i Zwierzęcy, Tytan Żeński posiada zdolność wywierania wpływu na Czystych Tytanów poprzez moc opartą na krzyk. Krzyk Tytana Kobiecego może do pewnego stopnia manipulować Czystymi Tytanami, przyciągając ich na swoje miejsce. Zdolność przyciągania ma swoje wady, ponieważ zbliżające się Czyste Tytany mają tendencję do ataku i pożerania Kobiecego chwilę po przybyciu. Co więcej, Tytan Kobiecy może selektywnie utwardzać określone obszary skóry w celu obrony, wspinać się po ścianach i zadawać potężne ciosy. W krytycznych momentach Annie ma też wyjątkową zdolność wychodzenia z karku Tytana i zamykania się w ochronnym kryształowym kokonie. Prawdziwa siła Tytana Żeńskiego leży w jego zdolnościach adaptacyjnych, pozwalających mu ujarzmić zdolności podobne do innych Dziewięciu Tytanów, uzależnione od spożycia części tych Tytanów.

Tytan szczękowy / The Jaw Titan

rodzaje tytanów w Ataku Tytanów

Nazwany ze względu na swoją charakterystyczną cechę, tytan ten posiada potężny zestaw szczęk, zdolnych bez wysiłku przedrzeć się przez prawie wszystko, pomimo tego, że jest uważany za najmniej silny wśród grupy dziewięciu Tytanów. Pomimo stosunkowo niewielkiego wzrostu – zaledwie pięć metrów – mały rozmiar Szczękowego Tytana ułatwia zwinne ruchy, dzięki czemu dobrze nadaje się do szybkich ataków. Uzbrojony jest w ostre paznokcie i potężną szczękę zdolną zmiażdżyć prawie wszystko. Tytan ten okazuje się skuteczny w różnych scenariuszach na polu bitwy, wykorzystując swoją prędkość do dezorientacji przeciwników. Jego przewaga wielkości staje się szczególnie wyraźna w określonych lokalizacjach, takich jak Las Tytanów, gdzie sprawnością przewyższa swoje wojska. Z drugiej strony, w długotrwałych bitwach Szczękowy Tytan może być podatny na obezwładnienie przez innych Tytanów. Szczękowy Tytan Falco w wyjątkowy sposób może wyhodować skrzydła i ogon, przyznając mu zdolność do lotu, niosąc osoby na swoim ciele.

Tytan obuchowy / The War Hammer Titan

W przeciwieństwie do swoich Dziewięciu sojuszników, Tytan Obuchowy wprowadza charakterystyczną cechę: zdolność odłączenia centrum kontroli od karku, ustanawiając połączenie pomiędzy Tytanem a gospodarzem poprzez wydłużony „kabel” z ciała. Obuchowy może tworzyć i manipulować strukturami wykonanymi z utwardzonego fragmentu ciała Tytana a następnie używać ich jako broni, np. jak długi młot bojowy, który pozwala mu osiągać znaczne odległości w celu zadawania obrażeń. Tytan może również manipulować terenem, tworząc pojedyncze lub wiele kolców zdolnych przebić przeciwników. Uznawany za potężny atut, jednak Theo Magath ostrzega, że utwardzanie powinno być stosowane rozsądnie, ponieważ nadmierne użycie może wyczerpać wytrzymałość użytkownika. Co więcej, Tytan Obuchowy może poszczycić się wyjątkową możliwością „zdalnego sterowania”, podczas gdy jego operator zamknięty jest w krysztale.  Ta cecha zwiększa jego wszechstronność strategiczną, umożliwiając bardziej wyrafinowane i sprytne formy ataku.

Tytan transportowy / The Cart Titan

rodzaje tytanów w Ataku Tytanów

Wykazując wyższą wytrzymałość w porównaniu zarówno do Czystych Tytanów, jak i innych Dziewięciu Tytanów, Tytan Transportowy może angażować się w dłuższe misje bez konieczności częstych przerw. Odporność tego Tytana na wyczerpanie pozwala mu zachować potężną formę podczas zakładania różnych rodzajów uzbrojenia, takich jak bojowe opancerzenie, mobilne platformy karabinów maszynowych i paczki ładunkowe. W przeciwieństwie do większości dwunożnych Tytanów, Tytan ten przyjmuje postawę czworonożną, potencjalnie ograniczając zdolność użytkownika do chodzenia w pozycji wyprostowanej w ludzkiej postaci. Pomimo wytrzymałej natury Tytan, jego posiadacz leczy się wolniej w porównaniu do innych Tytanów, a osoba sterująca może potrzebować czasu, aby przyzwyczaić się do chodzenia na dwóch nogach po powrocie do ludzkiej postaci.  Pomimo swojej niezwykłej wytrzymałości ma też  słabe punkty, w tym słabszą obronę, co sprawia, że jest podatny na śmiertelne ciosy.

Tytan zwierzęcy / The Beast Titan

rodzaje tytanów w Ataku Tytanów

Przyjmując wygląd przypominający stworzenie, Tytan Zwierzęcy jest nieco większy od innych Tytanów i wykazuje cechy zwierzęce, które różnią się w zależności od użytkownika. Warto zauważyć, że płyn mózgowo-rdzeniowy Zeke’a odegrał kluczową rolę w przekształceniu Falco w Tytana, w wyniku czego jego Tytan Szczękowy przypominał sokoła. Zwierzęcy tytan Zeke’a posiada niezrównaną celność i niszczycielską moc w rzucaniu przedmiotami. Ta umiejętność została szczególnie zaprezentowana podczas bitwy w dystrykcie Shiganshina, gdzie grad kamieni wyrzucony przez Zwierzęcego zdziesiątkował znaczną część Korpusu Zwiadowczego. Będąc pod kontrolą Zeke’a Jaegera, Tytan Zwierzęcy wykazał zdolność utwardzania swojej skóry, cechę wspólną z wieloma innymi zmiennymi Tytanami.

* Czyści Tytani / The Pure Titans

Główni przeciwnicy, z którymi spotykają się bohaterowie serialu, nazywani są Czystymi Tytanami. Te stworzenia są humanoidalne i pozbawione zdolności poznawczych, osiągając wysokość do 15 metrów. Biegłe są w sianiu spustoszenia i strachu. Przypominający ludzi w różnym stopniu proporcji, wyróżniają się niezdolnością do formowania i przetwarzania myśli. Ci Tytani, mimo że mają podobny wygląd fizyczny jak inne typy Tytanów w serialu, nie mają zdolności poznawczych i zazwyczaj angażują się w masowe ataki na ludzi. Główne zagrożenia stwarzane przez Czystych Tytanów wynikają z ich ogromnej liczby, siły i kolosalnych rozmiarów. Od czasu ich pierwszego pojawienia się Czyści Tytani służyli jako narzędzia wojny, początkowo przez Eldię, a następnie przez Marley. Jedyną skuteczną metodą ich pozbycia się jest przecięcie im karku w odpowiednim miejscu.

* Odmieńcy / The Abnormal Titans

rodzaje tytanów w Ataku Tytanów

Odmieńcy wyróżniają się jako jeden z najbardziej osobliwych typów Tytanów, charakteryzujący się nietypowym zachowaniem i bardziej niż przeciętną inteligencją. W przeciwieństwie do swoich sojuszników, są znani ze swojej podwyższonej inteligencji oraz nieoczekiwanych zdolności umysłowych i fizycznych. Choć podatni na tę samą metodę eliminacji co Czyści Tytani, ich nieprzewidywalność czyni ich groźnymi przeciwnikami. Odmieńcy wykazują nieprzewidywalne ruchy w bitwie, wykazując się biegłością w ignorowaniu pobliskich ludzi, jednocześnie strategicznie ustawiając się, aby maksymalizować zadawane obrażenia. Wykazują niezwykłą zwinność poprzez ogromne skoki, szybkie bieganie i chodzenie. Zdarza się, że komunikują się w ludzkim języku. Istnienie Odmieńców wprowadza zniuansowaną perspektywę, podkreślając, że nie wszyscy Tytani mają te same zamiary, a niektórzy mogą wykazywać nieoczekiwane zachowania. Przykładem takiego Tytana jest matka Conniego, która zmieniona w Tytana wypowiedziała zapadające w pamięć słowa „witaj w domu”.

 

 

Jakie są Wasze ulubione rodzaje tytanów w Ataku Tytanów?

Zobacz też: ATTACK ON TITAN / Atak Tytanów – recenzja anime

 

Poprzednio Gracze Playstation spędzają więcej czasu w grach Single Player niż w Online
Następny Wojna o Pierścień: Gra karciana - recenzja - jedyna, by rządzić pozostałymi?