Jeśli interesują Cię dystopie Young Adult, koniecznie zapoznaj się z naszą listą! Które popularne książki warto przeczytać?
Społeczeństwo dystopijne to takie, w którym wszystko poszło strasznie nie tak, często z powodu czynników takich jak dyktatura, postęp technologiczny, wojna lub katastrofa ekologiczna. Choć często postrzegane jako przeciwieństwo utopii, dystopie i utopie mają wiele podobieństw. Może to utrudniać rozróżnienie ich, ponieważ często wzajemnie się uzupełniają. Dystopie Young Adult to utwór literatury młodzieżowej, w którym młodzi bohaterowie zazwyczaj walczą z totalitarnymi rządami, systemami kontroli lub katastrofalnymi warunkami, starając się odzyskać wolność i niezależność.
Co zatem warto przeczytać?
Dotknij Mnie – Tahereh Mafi
Pierwsza część w serii, która pochłonie Was na całego. Historia opowiada o Juliette, 17-letniej dziewczynie, której dotyk jest śmiertelny. Właśnie z tego powodu od miesięcy jest więziona. Kiedy poznajemy ją po raz pierwszy, w izolacji przebywa 264 dzień. Juliette została odrzucona przez społeczeństwo, w tym przez jej rodziców, i prześladuje ją poczucie winy i samotność. Okazuje się jednak, że jej zdolność do zabijania jednym dotykiem uczyniła z niej zarówno więźnia, jak i budzącą strach broń do walki. Organizacja nazwana Przywróceniem jest zainteresowana wykorzystaniem bohaterki jako broni, ale ta jest zdecydowana walczyć z ich kontrolą i odzyskać swoją tożsamość.
Juliette to orzeźwiające odejście od typowej dystopijnej bohaterki YA. Jest złożona, inteligentna i posiada silne poczucie własnej wartości.
Podzieleni – Neal Shusterman
Książka (i cała seria), o której długo nie mogłam przestać myśleć. To pierwsza część z cyklu Podzieleni, który bada konsekwencje głęboko podzielonego społeczeństwa, w którym wartość życia jest towarem. Po wyniszczającej wojnie domowej amerykańskie frakcje Pro-Choice i Pro-Life osiągnęły kompromis, opisany w Ustawie za życiem. Prawo to chroni życie ludzkie od poczęcia do trzynastego roku życia, ale pozwala rodzicom „rozszczepić” swoje dzieci w wieku od trzynastu do osiemnastu lat. Dlaczego? Rząd promuje ten „zabieg” jako sposób na stworzenie zdrowszego, bezpieczniejszego społeczeństwa – poprzez eliminację osób kłopotliwych lub zwyczajnie niechcianych.
Rozszczepienie polega na ponownym wykorzystaniu narządów i części ciała nastolatka i przekazanie ich innej osobie. To technicznie nie zakańcza życia tegoż nastolatka, ale czy na pewno? Shusterman podejmuje rozważania nad tematem faktycznej śmierci i często wciąga czytelnika w rozważania na temat moralności.
Historia opowiada o trzech głównych bohaterach – Connorze, którego rodzice przeznaczyli do rozszczepienia ze względu na „negatywne” zachowanie, Risie, która zostanie rozszczepiona ze względy na cięcia budżetowe w sierocińcu, w którym przebywa od dziecka oraz o Levie, czyli chłopcu wychowany jako „dziesięcina”, którego rodzina przygotowywała całe życie do rozszczepienia jako religijną ofiarę Trzech nastolatków spotyka się w dość rozpaczliwych okolicznościach i razem uciekają, by uciec przed swoim losem i przetrwać w świecie, który traktuje ich jak towar, a nie istoty ludzkie.
Książkę dostaliśmy od Wydawnictwa Uroboros do recenzji, którą możecie przeczytać TUTAJ.
Niezgodna – Veronica Roth
To dystopijna powieść dla młodych dorosłych, której akcja rozgrywa się w futurystycznym społeczeństwie, w którym ludzie są podzieleni na odrębne frakcje na podstawie ich osobowości i wartości. W wieku 16 lat każdy obywatel musi przejść test uzdolnień frakcji, aby określić, do której frakcji najbardziej pasuje. Tris decyduje się opuścić swoją społeczność i dołączyć do frakcji Nieustraszonych, gdzie przechodzi intensywne szkolenie.
Podczas gdy walczy o udowodnienie swojej wartości w nowej frakcji, odkrywa spisek kierowany przez inną frakcję, mający na celu obalenie rządu. Z pomocą nowych przyjaciół i tajemniczego instruktora, Tris musi odnaleźć się w swojej tożsamości, jednocześnie walcząc o ochronę swojego społeczeństwa przed upadkiem.
Player One – Ernest Cline
Akcja powieści rozgrywa się w dystopijnej przyszłości, w której ludzie uciekają od surowej rzeczywistości życia, zanurzając się w rozległym wirtualnym wszechświecie zwanym OASIS, w którym mogą pracować, uczyć się i bawić. Fabuła koncentruje się na Wade Wattsie, nastolatku i „gunterze”, który szuka easter egga ukrytego przez zmarłego twórcę OASIS, Jamesa Hallidaya. Ten, kto znajdzie jajko, odziedziczy majątek Hallidaya i kontrolę nad OASIS.
Aby znaleźć jajko, Wade musi rozwiązać zagadki związane z kulturą popularną lat 80., rywalizując jednocześnie z innymi łowcami i bezwzględną korporacją IOI, która dla zysku chce przejąć kontrolę nad OASIS. Wade wraz ze swoimi przyjaciółmi Aechem i Art3mis stawia czoła niebezpieczeństwu w prawdziwym życiu, ścigając się o główną nagrodę zarówno w świecie wirtualnym, jak i rzeczywistym.
Dobrani – Ally Condie
Akcja rozgrywa się w ściśle kontrolowanym, futurystycznym społeczeństwie, w którym rząd, znany jako Społeczeństwo, podejmuje wszystkie decyzje za swoich obywateli — w tym gdzie pracują, co jedzą, a co najważniejsze, z kim się żenią. Kariera, partner i inne ważne decyzje są z góry ustalone. Bohaterka książki, Cassia jest podekscytowana, że została sparowana ze swoim najlepszym przyjacielem, Xanderem. Jednak jej podekscytowanie przeradza się w zakłopotanie, gdy przed jej oczami pojawia się inna twarz – Ky Markhama, tajemniczego chłopaka z jej sąsiedztwa.
Ta usterka wzbudza wątpliwości Cassii co do działania Społeczeństwa i jej miejsca w nim. Gdy zaczyna kwestionować system i własne uczucia, coraz bardziej zbliża się do Ky’a i wkrótce zaczyna dostrzegać wady w pozornie idealnym świecie. Musi zdecydować między narzuconym życiem z Xanderem, a zakazanym związkiem z Ky’em, jednocześnie zmagając się ze wzrastającą kontrolą i nadzorem, jakie Społeczeństwo sprawuje nad swoimi obywatelami.
Igrzyska śmierci – Suzanne Collins
Trylogia Igrzyska śmierci autorstwa Suzanne Collins stała się kamieniem węgielnym dystopii YA. Akcja powieści rozgrywa się w autorytarnym państwie Panem, które jest podzielone na bogaty Kapitol i dwanaście biedniejszych dzielnic. Aby utrzymać kontrolę nad dzielnicami i przypomnieć im o ich bezsilności, Kapitol organizuje coroczne wydarzenie zwane Głodowymi Igrzyskami – transmitowaną w telewizji walkę na śmierć i życie z udziałem trybutów z każdego dystryktu. Po tym, jak jej młodsza siostra Prim zostaje wybrana na Igrzyska, Katniss zgłasza się na ochotnika, aby zająć jej miejsce. Wraz z Peetą Mellarkiem, drugim trybutem z Dystryktu 12, Katniss zostaje wysłana do Kapitolu, aby wziąć udział w brutalnym wydarzeniu.
Po dotarciu na arenę Katniss musi wykorzystać swoje umiejętności przetrwania, aby ominąć śmiertelne pułapki, brutalnych konkurentów i manipulacyjne taktyki Kapitolu. Igrzyska to nie tylko walka o życie, ale także psychologiczna bitwa, w której Katniss próbuje zachować człowieczeństwo, będąc zmuszoną do zabijania – lub bycia zabitą. W miarę rozwoju historii Katniss zaczyna zdawać sobie sprawę, że jej działania wewnątrz i na zewnątrz areny mogą wywołać bunt w dystryktach.
Czerwona królowa – Victoria Aveyard
Genetyczny podział podzielił ludzkość na dwie kasty: rządzącą elitę, Srebrnych, posiadających nadludzkie zdolności, oraz zwykłych czerwonokrwistych zwykłych ludzi. Życie Mare przybiera nagły zwrot, gdy przez zbieg okoliczności odkrywa, że pomimo swojej czerwonej krwi, ma swoją własną, wyjątkową i potężną zdolność – coś, co powinno być niemożliwe. To odkrycie zagraża dynamice władzy między Czerwonymi i Srebrnymi. Aby ukryć prawdę i zapobiec rebelii, rodzina królewska Srebrnych podaje Mare za dawno zaginioną srebrną szlachciankę.
Podczas gdy Mare porusza się po swoim nowym życiu na dworze Srebrnych, potajemnie angażuje się w grupę rebeliantów zwaną Szkarłatną Gwardią, która walczy o obalenie reżimu Srebrnych i zapewnienie równości Czerwonym. Bohaterka musi jednak zachować ostrożność, gdyż niebezpieczeństwo czyha na każdym kroku. Ta inspirowana X-Menami dystopijna seria oferuje ekscytującą eksplorację władzy, podziału klasowego oraz środków, do których ludzie są w stanie się posunąć, aby przetrwać.
Kosiarze – Neal Shusterman
Ta dystopijna powieść science fiction rozgrywa się w przyszłości, w której ludzkość pokonała śmierć, starzenie się i choroby i może żyć w nieskończoność. W tym pozornie utopijnym świecie naturalna śmierć jest przestarzałą ideą, więc konieczne było wprowadzenie kontroli populacji. Odpowiedzialność ta spada na Kosiarzy, elitarną grupę, której zadaniem jest „zbieranie” ludzi.
Historia opowiada o Citrze i Rowanie – dwójce nastolatków wybranych na uczniów Kosiarzy, mimo że żadne z nich nie chce pełnić tej roli. Muszą uczyć się jak odbierać życie w społeczeństwie, w którym zabijanie jest uregulowanym i świętym obowiązkiem. Przez całą książkę wielokrotnie wystawiani są na próbę, stając w obliczu dylematów etycznych, polityki wewnętrznej i własnego poczucia moralności.
Enklawa – Ann Aguirre
W ogarniętym wojną Nowym Jorku, spustoszonym przez zarazę, większość ludzkości wycofała się pod ziemię, tworząc enklawy, w których szacowana długość życia jest tragicznie krótka. Kiedy Karo kończy piętnaście lat, zostaje Łowczynią, której zadaniem jest ochrona enklawy. Jest sparowana z Cieniem, nastoletnim Łowcą, który kiedyś żył na powierzchni. Razem bohaterowie odkrywają, że sąsiednia enklawa została zniszczona przez potworne stworzenia, które są bardziej inteligentne, niż z pozoru się wydawało. Pomimo ostrzeżeń starsi odmawiają podjęcia działań.
Wygnani ze swojego domu, Karo i Cień muszą poruszać się po niebezpiecznych ruinach miasta na powierzchni, polegając na wspomnieniach chłopaka o świecie, którego ledwo pamięta. Ich podróż jest pełna niebezpieczeństw, ponieważ muszą stawić czoła bezlitosnym potworom i pozostałościom ludzkiej cywilizacji.
Rok próby – Kim Liggett
Książka rozgrywa się w dystopijnym społeczeństwie, w którym wierzy się, że młode kobiety po ukończeniu szesnastego roku życia, posiadają niebezpieczną magię. Aby oczyścić się z tej mocy, zostają wygnane na rok, celem odizolowania się na odludziu. Historia opowiada o Tierney James, która wkrótce będzie obchodziła szesnaste urodziny.
Podczas Roku Próby dziewczyny muszą przetrwać nie tylko trudne warunki, ale także wewnętrzne konflikty i zagrożenie ze strony kłusowników, którzy polują na nie ze względu na ich „magię”. Gdy dziewczyny popadają w paranoję i przemoc, Tierney walczy o przetrwanie, jednocześnie odkrywając ukryte prawdy o swoim świecie i własnej sile. Zaczyna też kwestionować samo istnienie kobiecej magii, co prowadzi ją do konfrontacji z prawdziwą naturą jej społeczeństwa.
Brak komentarzy