Heroes Board Game – kickstarterowy hit


W Heroes of Might & Magic 3 grywałem już za młodu. Produkcja ta na przestrzeni lat doczekała się wersji Remaster, a także fanowskiego dodatku Horn of the Abyss, który wprowadza możliwość gry po Internecie oraz nową frakcję piratów. W ten tytuł wciąż zagrywa się wielu graczy na całym świecie. W Polsce organizowane są nawet mistrzostwa (tak!) oraz różne turnieje. Któż mógłby przypuszczać, że ten tytuł doczeka się odsłony Heroes Board Game.

Heroes Board Game, Pole bitewne, Gryf kontra Halabardnik, Łucznik oraz Minotaur

Gdy rok temu zbłądziłem w sieci, natrafiłem na pierwsze informacje o planach Archon Studio. Wtedy nie dowierzałem własnym oczom. Heroes 3 jako gra planszowa – szok, niedowierzanie, ekscytacja, sceptycyzm, mnóstwo pytań pozostających bez odpowiedzi. Zastanawiałem się, czy to w ogóle będzie miało ręce i nogi. Po kilku minutach zszedłem na ziemię. Uznałem – pożyjemy, zobaczymy. I dożyłem czasu, gdy rozpoczyna się wcześniej zapowiedziane show. Gasną światła, kampania na Kickstarterze startuje. Nie mija kilka dni, a entuzjaści tematu wspierają Heroes Board Game bardzo szczodrze. W rezultacie firma z Piły uzbierała 18 milionów złotych raptem w dwa tygodnie.

Kickstarterowa kampania oferowała cztery różne warianty: Basic, Azure, Grail, Collector. W zależności od wybranego wariantu, wspierający otrzymają poszczególne nagrody. Wersja Basic zawiera trzy podstawowe frakcje: Zamek, Nekropolia, Lochy. Gdy sięgniemy po opcję Azure, do każdej z frakcji otrzymamy dodatkowo modele jednostek, które idealnie nadadzą się do malowania. Każda z wybranych opcji zostanie zaopatrzona w dodatek Forteca (oznaczony jest jako Kickstarter Exclusive & Tradeshow, zatem produkt ten będzie dostępny tylko podczas specjalnych wydarzeń lub wyłącznie na Kickstarterze). Jeżeli interesuje was Cytadela lub Bastion, możecie dokupić te rozszerzenia oddzielnie lub wybierając wariant Grail. Z całą pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Plan wydawniczy na ten tytuł to grudzień 2023. Wtedy to wszyscy wspierający otrzymają grę jako pierwsi. Pół roku później, Studio planuje wydać egzemplarze w dodatkowych językach odblokowanych podczas kampanii na Kickstarterze. Niewykluczone, że dopiero po tym czasie tytuł trafi na sklepowe półki.

Heroes Board Game, Bohater, Zamek Nekropolii, plansza do gry.

W moim odczuciu Heroes Board Game nie było wystarczająco dobrze promowane, aby trafić do jeszcze szerszego grona. W efekcie, wiele osób spóźniło się, aby dołączyć do crowdfundingowej imprezy. Nic jednak straconego! Twórcy projektu już w kwietniu zapowiedzieli start Pledge Managera, w którym będziemy mieć możliwość dokupienia komponentów czy nawet zwiększenia wybranego wcześniej wariantu. Pledge Manager będzie dostępny zarówno dla wspierających, jak i tych, którzy wesprzeć z jakiejś przyczyny nie mogli (lub nie zdążyli). Odpowiadając zatem na liczne pytania: Tak! Nawet jeżeli nie kupiliście gry podczas kampanii crowdfundingowej, wciąż będziecie mieć możliwość kupienia tego tytułu. I tak! Nawet jeżeli nie wsparliście wcześniej kampanii, kupując grę w kwietniu otrzymacie wszystkie nagrody za odblokowane cele. Jest to informacja potwierdzona przez członków Archon Studio. Ale uwaga! Aby odblokować nagrody oznaczone gwiazdką, musicie zaopatrzyć się w wersję Azure lub wyżej, a cena potrafi zwalić z nóg.

Podczas Kampanii wyłoniono także Community Expansion. W wyniku głosowania, kolejną, dodatkową frakcją będzie Inferno. Niestety żaden z wyżej wymienionych progów nie obejmuje tego rozszerzenia. Można je kupić oddzielnie. Warto jednak wspomnieć, że wszystkie dodatki (za wyjątkiem Fortecy) trafią do sprzedaży detalicznej.

I choć w głosowaniu wygrało Inferno, wielu graczy czuło rozczarowanie. Nie ma jednak co się martwić – Archon Studio oficjalnie zapowiedziało, że do gry zostaną wydane także dodatki takie jak Twierdza, Wrota Żywiołów, Piracki Cove. Jest jednak pewien mankament, na który należy zwrócić uwagę. Ze względów licencyjnych, zamek piracki nie będzie wierną kopią frakcji z Horn of the Abyss. Zamiast tego, twórcy HoMM3Board Game będą czerpać inspirację z gry mobilnej M&M: Era of Chaos oraz M&M8. Trochę szkoda.

Podsumowując – chcąc mieć wszystkie komponenty z Kickstartera, musimy zaopatrzyć się minimum w wariant Azure. Zapewni nam to miniaturki jednostek do gry podstawowej oraz nagrody za wszystkie cele (również te oznaczone niebieską gwiazdką) zrealizowane podczas kampanii. Jest to zdecydowanie dobry wybór dla tych, którzy nie chcą wydać milionów monet na wszystkie rozszerzenia jednocześnie. Dodatki wypuszczane w przyszłości i tak będą mieć figurki w komplecie, a do tego czasu będzie szansa na ogranie trzech podstawowych frakcji.

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Sonic Prime - recenzja - dobry serial na Netflixie?
Następny Jamaika + dodatek Załoga - recenzja - wyścig wokół wyspy z pirackim uśmiechem