Jak urządzić pokój młodzieżowy?


Kiedy dziecko zaczyna dorastać, zmieniają się jego potrzeby. Pokój, czyli miejsce, gdzie śpi, odpoczywa, bawi się, przyjmuje gości, uczy, a w późniejszych latach także pracuje, powinien odzwierciedlać jego lub jej zainteresowania, zapewniać komfort i być funkcjonalny. Jak urządzić pokój młodzieżowy?

Zagospodarować niewielką przestrzeń

Zwykle za pokój dla dziecka wybieramy to najmniejsze pomieszczenie, toteż kiedy dziecko zaczyna dorastać, trzeba tak przemyśleć przestrzeń, aby znalazł się w niej kącik do nauki i do odpoczynku. Pokój najlepiej podzielić na trzy części: część sypialnianą, część edukacyjną, część do przechowywania różnych rzeczy. Pierwszą część zajmie łóżko, drugą biurko, z kolei trzecią szafy, regały i komody. Warto zaznaczyć, że w przypadku pokoju przeznaczonego dla nastolatka dużą rolę odgrywają rozsuwane meble i sprytnie schowane dodatkowe szuflady. Na przykład z łóżka można wysunąć wiele szuflad albo w ogóle połączyć łóżko z biurkiem i szafą na ubrania lub z regałami na książki.

Łóżko

Łóżko dla nastolatka musi być dość szerokie, zważywszy, że dziecko wciąż rośnie i potrzebuje móc porządnie się przeciągnąć. Jeśli jest taka możliwość, niech zajmuje całą ścianę. Weźmy pod uwagę dobre oświetlenie. W łóżku dzieci często czytają, odrabiają lekcje czy przeglądają komiksy, dlatego musimy zapewnić im doskonałe oświetlenie jak chociażby lampkę dającą światło zbliżone do naturalnego. Łóżko możemy wcisnąć między wysokie szafy z półkami na książki czy na rzeczy, które interesują dziecko i spiąć je na górze z dodatkowym regałem czy też szafkami przeznaczonymi na ubrania, pościel, książki i rzeczy osobiste. Skrawek ściany, który zostanie, możemy pomalować na interesujący kolor, ozdobić fototapetą albo pozostawić wolną przestrzeń, by dziecko miało możliwość zaklejenia jej plakatami czy zdjęciami.

Biurko

Wspomnianą część edukacyjną bez wątpienia powinno zajmować wygodne biurko lub specjalny stół do pracy. Na biurku powinno znaleźć się źródło światła punktowego, a także miejsce na laptopa, książki i zeszyty. Istotnym elementem wyposażenia edukacyjnej części sypialni nastolatka jest biurko regulowane, czyli wielofunkcyjny mebel, który powinien służyć mu zarówno w latach szkolnych, jak i późniejszych, studenckich. Możliwość regulowania tego typu biurek sprawia, że może się w nich uczyć zarówno młody człowiek, jak i zdalnie pracować osoba dorosła.

Szafki, szuflady i regały

Ta część powinna skrywać wszelkie skarby nastolatka. W sklepach meblarskich powinniśmy się szczególnie przyjrzeć tym szafkom, które da się wcisnąć do niewielkiej przestrzeni, tak aby zagospodarować wszelkie kąty. Wielu rodziców decyduje się na meble łączone, które wykorzystują przestrzeń w sposób funkcjonalny i maksymalny.

Ostatnie wskazówki

Ostatnią rzeczą, jaką powinniśmy rozważyć poza kupnem mebli, są kolory. Pokój młodzieżowy charakteryzuje się tym, że jest nowoczesny  i nie boi się korzystać z wyrazistych barw. Taki pokój powinna cechować spójność, nie zaś chaos i miszmasz. Warto porozmawiać z dzieckiem i zapytać o temat przewodni jego sypialni i ulubione kolory. Pokój ma być miejscem, gdzie nastolatek poczuje się bezpiecznie i będzie dbał o to miejsce, czując, że jest jego małym miejscem na ziemi.

Poprzednio Diablo 4 - Wszystkie Ołtarze Lilith - Hawezar
Następny Baldur's Gate 3 vs Divinity Original Sin 2 - Najważniejsze różnice między grami