Wybór odpowiedniej karty graficznej to kluczowy element ustalania konfiguracji nowego komputera, czy też modernizacji starego. Zwłaszcza jeśli ktoś ma wysokie wymagania wobec swojego sprzętu. Na rynku dostępne są zarówno karty graficzne dedykowane, jak i zintegrowane z procesorem, a w każdej z tych kategorii znajdziemy niezliczoną ilość różnych GPU.
W doborze konkretnego modelu pomoże rzetelny ranking kart graficznych, przed sięgnięciem po niego trzeba jednak najpierw zdecydować się na określony typ karty graficznej. Czym właściwie karta zintegrowana różni się od dedykowanej i która będzie lepsza? Sprawdź!
Czym karta dedykowana różni się od zintegrowanej?
Karta graficzna dedykowana to samodzielny układ scalony z własnym procesorem (GPU) i pamięcią VRAM. Karta zintegrowana, jak sugeruje już sama jej nazwa, jest częścią procesora i korzysta z jego zasobów, takich jak pamięć RAM.
Przekłada się to dość znacząco na wydajność GPU. Karty graficzne dedykowane zazwyczaj oferują wyższą wydajność w porównaniu z kartami zintegrowanymi. Pozwalają na płynne działanie wymagających gier, a także programów do obróbki obrazu, montażu wideo czy modelowania 3D.
Wyższa wydajność ma jednak także swoje wady – karty dedykowane zwykle zużywają więcej energii niż karty zintegrowane, co może prowadzić do krótszego czasu pracy na baterii w przypadku laptopów. Jednocześnie karty dedykowane są zwykle droższe niż ich zintegrowane odpowiedniki, zwłaszcza w przypadku modeli o wysokiej wydajności.
W związku z tym karty zintegrowane spotyka się przede wszystkim w budżetowych laptopach i komputerach wykorzystywanych jedynie do mało wymagających codziennych zastosowań. Warto jednak zaznaczyć, że podobnie jak karty dedykowane, karty zintegrowane z czasem urosły w mocy, więc niekiedy nowa karta zintegrowana może być wydajniejsza niż stara, budżetowa karta dedykowana.
Jaką kartę wybrać?
Wybór karty graficznej zależy w dużej mierze od indywidualnych potrzeb. Jeśli zajmujesz się profesjonalną obróbką grafiki, grami komputerowymi czy innymi zastosowaniami wymagającymi dużej mocy obliczeniowej, karta dedykowana będzie lepszym wyborem.
Natomiast jeśli posiadasz ograniczony budżet, karta zintegrowana może być odpowiednią opcją. Wiele nowoczesnych kart zintegrowanych oferuje wystarczającą wydajność do codziennego użytkowania, w tym m.in. przeglądania Internetu czy oglądania filmów, więc osoby mniej wymagające mogą nawet nie odczuć specjalnie ich niższej wydajności.
Także w przypadku, gdy chodzi o laptopa i zależy Ci na długim czasie pracy na baterii i niskiej wadze, karta zintegrowana może być lepszym rozwiązaniem. Jak już wspomniano, karty dedykowane często zużywają więcej energii, co wpływa na czas pracy na baterii.
W przypadku komputerów stacjonarnych można najpierw zainwestować w kartę zintegrowaną, a w przyszłości dokupić kartę dedykowaną, gdy zajdzie taka potrzeba. W przypadku laptopów zmiana karty graficznej jest często niemożliwa lub utrudniona, więc przy zakupie trzeba myśleć przyszłościowo i od razu ustalić, jak duża moc obliczeniowa będzie potrzebna.
Brak komentarzy