Cyberpunk staje się ostatnio bardzo popularnym tematem. Tak naprawdę Cyberpunk oznacza pewien podgatunek fantastyki naukowej, a nie jedną grę lub system gier fabularnych stworzonych przez Marka Pondsmitha.

Cyberpunk można znaleźć nie tylko w grach czy filmach. Bardzo często z tego obrazu korzysta też anime, często w sposób brutalny i tylko dla dorosłych, tego typu pozycje mogą posiadać sceny dla dorosłych lub bardzo niepokojące wizje przyszłości. Jednak nie brutalność definiuje Cyberpunk, a daleką przyszłość, gdzie korporacje rządzą światem, a technologia rządzi człowiekiem. Narkotyki, androidy, pełna inwigilacja społeczeństwa. Cyberpunk to prawdziwa uczta dla osób, które uwielbiają mroczne obrazy. Zacznijmy więc naszą wspaniałą listę kilku tytułów anime z cyberpunkiem w tle.

Ghost in the Shell

Właściwie Ghost in the Shell to nie jest pojedynczy tytuł, a cała seria różnych anime. Powstał nawet film z aktorami, w której główną rolę odgrywa Scarlett Johansson – recenzja filmu Ghost in the Shell. Główna oś fabularna polega właśnie na poszukiwaniu pewnego bardzo groźnego hakera, a głównymi bohaterami są policjanci, którzy ochoczo wymieniają elementy ciała (lub nawet całe ciała) na wszczepy i implanty. Policjantom pomagają też potężne maszyny bojowe. Najgorszym przestępstwem w tym świecie jest włamywanie się do sieci, gdyż każde urządzenie (i każdy człowiek) jest do niej podłączony. Głowna bohaterka, to tak naprawdę tylko mózg w ciele maszyny, idealnego mechanicznego ciała które jest zdolne do wtopienia się w tło i bycia niewidzialnym. Takie rzeczy w Ghost in the Shell to standard.

Psycho-Pass

Psycho Pass to kolejne must watch anime dla fanów cyberpunka. Ta wizja jest znacznie bardziej mroczna (a może raczej inna?) od Ghost in the Shell. Tutaj akcja dzieje się w futurystycznej Japonii, gdzie państwo jest kierowane przez system komputerowy o nazwie Sybilla. Całe społeczeństwo jest na bieżąco monitorowane, podobnie jak nastrój panujący w duszy jednostki. Ten nastrój jest oznaczony za pomocą koloru i jeżeli ktoś przekroczy bezpieczną granicę, musi zostać automatycznie oddzielony od społeczeństwa. Tym się zajmuje właśnie główna bohaterka. W tym świecie nawet broń nie odpali samodzielnie, o ile nie kierujemy w stronę niebezpiecznego osobnika. W ten o to sposób, przestępcy są łapani zanim popełnią przestępstwo. Szokujące. Ale czy wymienilibyście swoją wolność na absolutne bezpieczeństwo? Chyba że jesteście potencjalnymi mordercami.

Ergo Proxy

W przyszłości społeczeństwo żyje w odizolowanych kopułach. Podobnie jak w psycho-pass, jest ciągle inwigilowane. Tutaj jednak pracą zajmują się różnego rodzaju maszyny i androidy. Problem pojawia się dosyć nagle, gdyż maszyny nagle zaczynają zyskiwać cechy ludzkie, zaczynają się zastanawiać nad swoim jestestwem i filozofować. Najgorsze jest jednak to, że wirus powoduje agresję wśród zainfekowanych maszyn. Mamy więc ściśle kontrolowane przez wielkiego brata społeczeństwo (nawet puls jest monitorowany) oraz buntujących się robotów lokajów czy robotników. Dla mnie to wygląda na poważną lukę w systemie.

Beatless

Zastanawiałem się przez chwilę, czy Beatless nadaje się do kategorii cyberpunk. Ma pewne punkty wspólne, ale nie posiada innych. Przede wszystkim, Beatless nie jest mroczne i nie przynosi sobą jakiegoś poważnego ostrzeżenia związanego z technologią. W anime pojawia się cała gama androidów oraz bojowych maszyn (często pokazanych jako słodkie lub seksowne panie), które lubią ze sobą walczyć w bardzo widowiskowych pojedynkach przy ostrej muzyce. Bliżej jednak dla samego anime do Fairy Tail, niż Attack on Titan. W sumie anime posiada pewien przekaz technologiczny na temat tego, czy jest sens żeby powstawały roboty ze sztuczną inteligencją (zwłaszcza jeżeli wyglądają jak urodziwe dziewczęta).

Witchblade

Wróćmy do bardziej mrocznych pozycji. Witchblade opowiada historię samotnej matki wychowującej swoją córkę w świecie który trawią wojny i katastrofy. Nie pomaga także rząd Japonii, który to powołuje specjalną jednostkę mającą na celu dbanie o dobro dzieci, nawet często zabierając pociechy od rodziców bez ich zgody. Oczywiście za wszystkim stoi coś więcej, a sama bohaterka odkrywa w sobie nowe moce, które dadzą jej możliwość obrony oraz walki o swoją pociechę. Jeszcze żeby było mało, w mieście panuje morderca, który to zabija swoje ofiary w bardzo nietypowy sposób.

Texhnolyze

Bardzo specyficzne jak na cyberpunk anime. Tutaj nie ma za wiele akcji, pozycja jednak bardzo intensywnie gra kolorami oraz klimatem. Anime jest raczej oszczędne w słowach, jednocześnie będąc bardzo brutalne oraz mroczne. Lekko enigmatycznie, wiele rzeczy musimy się domyślać. Nikt tutaj nie jest dobry albo zły, każdy ma swoje powody działania i podobnie jak świat, osobowości bohaterów można określić jako szare. Nie będę pisać wiele o fabule, bo wątków tutaj jest wiele, często się zazębiają, by potem pójść tylko w sobie znanym kierunku. Jest to chyba najbardziej dojrzałe anime z tej listy, skierowane do starszych widzów szukających ambitnej rozgrywki.

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Zombicide Zielona Horda - Raport z malowania - Horda
Następny The Sinking City - Recenzja - Dziurawe miasto tonie