RNG to, RNG tamto. Każdy gracz, a już na pewno każdy który miał styczność z grami sieciowymi i próbował zdobyć jakiś rzadki przedmiot doskonale zna to pojęcie. Jednak, jeżeli trafiłeś na tą stronę i nie wiesz o czym mówimy, to trafiłeś w dobre miejsce.

Mówiąc w skrócie, RNG oznacza random number generator lub też generator liczb losowych. Cytując definicję, jest to program komputerowy lub specjalny układ który generuje losowy ciąg elementów przedstawionych zwykle jako liczby losowe. Brzmi zawile i skomplikowanie? Już śpieszę z wytłumaczeniem. Wyobraźcie sobie, że gracie w lubiane przez nas Elder Scrolls Online, prawda i zdobyliście wreszcie wyczekiwany długo 160 Champion Level. Zaczynacie się rozglądać za lepszym sprzętem i wyruszacie powoli, nieśmiało na Veteran Dungeon. Szybko się dowiadujecie, że najlepsze są tak zwane Monster Sets, więc zabieracie się za zbieranie kluczy, by codziennie można było kupić specjalną skrzynkę, która pozwoli Wam zdobyć wymarzony przedmiot. Wypadają z niego dwa rodzaje naramienników, gdzie każdy może być lekki, średni lub ciężki. W ten sposób mamy sześć kombinacji, czyli licząc szybko w pamięci 100/6 = 16.67% szansy na to że otrzymacie wymarzony przez Was przedmiot w wymarzonej wersji.

Winowajcą tego, że po 20 próbach dalej nie macie tych nieszczęsnych przedmiotów jest właśnie RNG, który każdorazowo losuje szansę pojawienia się przedmiotu. W żaden sposób nie są uwzględniane poprzednie porażki, więc za każdym razem masz te mierne 16% szansy na swój przedmiot. Oczywiście przykłady można mnożyć i mnożyć. Jedną z ofiar RNG są wszelkiego rodzaju gry taktyczne będące w konstrukcji podobne do np. serii Xcom. Ile razy grając w taką grę pudłowałeś na 95% szansy? Dwa razy pod rząd? Nasz mózg interpretuje to w taki sposób, że 95% szansy to prawie 100%, nie jednak komputer, który bezlitośnie karze tobie pudłować za każdym razem jak oddasz strzał. Znamy to?

Ostatnio byłem ofiarą RNG grając w The Division 2, kiedy to na samym początku gry otwierając skrzynie z kosmetykami, wypadły mi trzy razy te same plażowe okulary. Przypadek jeden na milion? Jeżeli tak to czemu na nie wszyscy cierpimy. Dlatego też wszyscy narzekamy na RNG. Teoretycznie na RNG nie opierają się tylko gry, system jest wykorzystywany także np. w kryptografii lub też nawet w Kasyna Online oraz grach hazardowych. Chociaż, nikt nie jest pewien na 100 procent jak to działa bo przecież kasyno zawsze wygrywa, prawda?

RNG nie jest tylko źródłem wszelkiego nieszczęścia na świecie graczy. Bez niego nie mielibyśmy szansy otrzymać wielu gier, które bez systemów RNG nie mogłyby po prostu istnieć. Zwłaszcza te generowane proceduralnie jak np. Diablo czy też Minecraft nie mogłyby powstać bez RNG. Inne gry walczą z tym niecnym systemem, zwłaszcza kiedy posiadają przemycone techniki zdobywania przedmiotów. Może istnieć np. system przy tworzeniu przedmiotów w jakiejś grze, gdzie to za każdą nieudaną próbą zwiększa się szansa na sukces. Może być też odwrotnie, kiedy to gra chce ukarać gracza, poprzez zmniejszanie szansy z każdym nieudanym podejściem.

 

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio The Elder Scrolls Online Greymoor - Recenzja - Dwa oblicza Skyrim
Następny Rozpoczął się Seasson of Arrivals / Sezon Nadejścia w Destiny 2! - Nachodzi nowe i lepsze!