Spider-Man – Recenzja PS4 – Pająk na jakiego czekaliśmy?


Spider-Man

Podsumowanie

Z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność i Insomniac Games jej podołało. Najlepsza gra o przygodach Przyjaznego Pajączka z sąsiedztwa i pozytywne zaskoczenie roku. Nie mogę się już doczekać kolejnej części!
Ocena Końcowa 95%
Pros
- Bujanie się na Pajęczynie!
- System walki i gadżety
- Opowieść
- Żyjące miasto
- Przywiązanie do szczegółów
Cons
- Czasem zawadza Kamera
- Sporadyczne spadki płynności

Spider-Man jest najnowszą produkcją od Insomniac Games. Studio postanowiło spróbować swoich sił w stworzeniu opowieści o jednym z Bohaterów Marvela. Moje spotkanie z tym osobnikiem zaczęło się od Spider-Man The Animation Series. Potem miałem okazję oglądać filmy jak i inne serie Animowane. Do gry podchodziłem z nadzieją na ciekawą i wciągającą produkcje. Przed studiem stało bardzo trudne zadanie, przywrócić blask Pajączkowi. Czy im się udało? Przekonajmy się.

Spider-Man i jego historia

Tym razem zamiast oklepanego już schematu zacznijmy od początku, twórcy uraczyli nas całkiem nową opowieścią. Nasz Bohater nie jest żółtodziobem, który dopiero nabył swoje moce, jest za to dojrzałą osobą, o ile taką można określić osobę koło 23-25lat? Opowieść w grze nie opiera się na żadnym komiksie ani filmie, jest ona wykreowana prze Insomniac. Piter zajął się swoją pasją, czyli pracą naukową ku mojemu zdziwieniu z doktorem Otto (Octopus’em) . Próbuje on pogodzić życie Bohatera, naukowca, w międzyczasie odwiedza on swoją ciocię May. Pracuje ona w ośrodku opieki dla Bezdomnych, w którym też Piter się udziela. Niestety jego związek z MJ nie wypalił i ich drogi, jako pary się rozeszły. Nasz Pajączek dwoi się i troi, aby wszystkiemu podołać.

Po wyczerpującej i czasochłonnej podróży w końcu udało mu się doprowadzić do zatrzymania Kingpina. Ale czy na pewno to była dobra decyzja? Otóż jego znany przeciwnik ostrzega go, iż wywoła wilka z lasu. Przecież nie jedna osoba chciałaby być przywódcą przestępczości w Nowym Yorku. Spotyka on również na swojej drodze dobrze znanych przeciwników jak np.: Electro, Nosorożca czy Sępa. Poznaje nowe osoby i stara się naprawić to, co popsuł. Nie mogło również zabraknąć dobrze znanego fanom Ozborna. Który w tej opowieści jest Burmistrzem? Tak pokrótce i bez większych spojlerów objawia się nowa opowieść o człowieku pająku.

 

Nie samą opowieścią Pająk żyje – słów kilak o aktywnościach pobocznych

Abyśmy się nie nudzili twórcy udostępnili sporo różnorodnych zadań pobocznych. Możemy między innymi robić zdjęcia specjalnie oznaczonych miejsc na mapie, zbierając tym samym żetony  kultowych miejsc. Rozbijać bazy Kingpina, przecież to, że siedzi w więzieniu nie znaczy, że zapomniał o swoim imperium. Zapobiegać różnorodnym przestępstwom dokonywanym w mieście, przecież Spider Glina nigdy nie śpi, prawda? Możemy zatrzymywać samochody z uciekającymi rabusiami, uwolnić przetrzymywanego cywila w bagażniku samochodu zaparkowanego na ulicy. Dalej to nie wszystko, jak to Piter młody i nierozgarnięty pozapominał gdzie zostawił swoje plecaki. Nam przychodzi je odnaleźć, w każdym znajduje się jakaś dodatkowa informacja, co kiedyś za młodu robił. Osoby lubiące wyzwania ucieszą się, że Taskmaster wrócił do miasta i twierdził, że żuci nam wyzwanie. Wykonujemy dla niego zadanie polegające na gonieniu drona rozstawiającego kamery w okolicy, walczymy z przestępcami, czy detonujemy podłożone bomby.

Do tego wszystkiego dostajemy również zadania z domieszką fabuły, a czasem i Ester-Egg’a. Zadań takich jest sporo, jedne są dłuższe inne krótsze. Również i Kobieta kot postanowiła napsuć Spider-Man -owi krwi, rozkładając po mieście podobizny kotów i kradnąc kosztowności. Wykonujemy również badania dostępne w laboratorium Otta, czy też zajmujemy się stacjami badawczymi zostawionymi przez Harego Osborna.

 

Pajączek i jego pajęczyna przemierzają miasto.
Pajączek i jego pajęczyna przemierzają miasto.

Żyjące i pięknie odwzorowane miasto

Podróżując wysoko między budynkami nie przywiązywałem roli do tego, co się dzieje pod moimi stopami. Powiem w prostu, bujanie się na pajęczynie jest genialne i sprawia sporo frajdy. Gdy jednak zejdziemy na ziemię to ludność jest najpierw zaskoczona, by potem bić nam brawa. Czasem się zdarzy, że któryś z nich podejdzie do nas się przywitać, bądź poinformować nas o jakimś incydencie a czasem nas hejtować. Podczas walki z bandziorami przechodnie odsuwają się od miejsca zadymy, a ruch samochodów zostaje wstrzymany. Super odwzorowane sklepy i inne miejsca znane z Nowego Yorku. Fani Ester-egg’ów mają również sporo miejsca do popisu (złap je wszystkie!). Miło popatrzeć na budynek Doktora Strange’a, wieżowca Avengersów czy odwiedzić kancelarię adwokacką prowadzoną przez Mardoka. Nie mogło również zabraknąć odsłaniania przestrzeni miasta przez odblokowywanie stacji nasłuchu Policyjnego.

Szybka podróż do odblokowanych miejsc odbywa się poprzez filmik Pajączka podróżującego metrem. Czasem możemy natrafić na osobę czytającą gazetę z nami na okładce.

 

Walka oraz Ulepszenia

Walka wzorowana jest na tej dobrze znanej z serii Akrham, choć tam była nastawiona głownie na skradanie. Jednak w Spider-Man została ona odpowiednio zmodyfikowana i dostosowana do naszego Pajączka, lubiącego bezpośrednie konfrontacje. Na samym początku jest ona płytka, zbiry nie stanowią większego wyzwania, mamy niewiele do robienia i kombinowania. Wszystko jednak nabiera rumieńców, gdy dostajemy dostęp do kolejnych zabawek oraz umiejętności, a przeciwnicy stają się wymagający. Ich ilość dostępnych na raz zostaje zwiększona, gdy dostaniemy strzałą od jednego może się okazać, że przy okazji dwóch innych nas uderzy. To już nas bardzo zaboli.

Pajączek jak przystało na wysportowanego atletę dzielnie i elegancko unika ciosów by wyprowadzać kontry. Po naładowaniu paska skupienia może użyć szybkiego wykończenia przeciwnika (po ulepszeniu nawet dwukrotnie). Idealnie wykonany unik po jego ulepszeniu pozwoli nam na szybkie wykończenie strzelca. Nic nie stoi na przeszkodzie by wykorzystać jego broń przeciwko innemu przeciwnikowi. Przecież nasze sieci stoją na bardzo celnym poziomie i pozwalają na odbieranie broni. By potem uderzyć ją w innego przeciwnika i go ogłuszyć, przyciągnąć przeciwnika do siebie, aby go sklepać. Często też będziemy ich podrzucać by nauczyć ich potem lądować na koledze. Ulepszenia pozwalają nam naprawdę poczuć się jak prawdziwy Bohater i wyciągnąć dużo radości z walki.

Jak fanom Pajączka wiadomo, Piter nie tylko swoim strojem żyje, ale i gadżetami. Tych również nie mogło zabraknąć w grze, standardowe siecio-wody zyskają kilak ciekawych umiejętności. Po ulepszeniu ich zyskujemy możliwość używania np.: sieci paraliżujących, przydatnych do walki z niektórymi opancerzonymi przeciwnikami. Fajną zabawką jest pajęcza bomba, która przy wybuchu obkleja siecią przeciwników. Dzięki czemu możemy ich szybciej do czegoś przykleić. Dochodzą również spider-drony latające i rażące prądem przeciwników. Pułapki wystrzeliwujące sieć w przeciwnika, który przez nią przejdzie.

 

Tryb fotograficzny to co Parker lubi najbardziej!

Dla wszystkich pasjonatów cykania fotek i ustawienia odpowiednich profili został przygotowany Tryb Fotograficzny. Zatrzymujemy po prostu grę wchodzimy w tryb Fotograficzny i jazda, jedyne, co nas ogranicza to nasza fantazja i czas. Mamy naprawdę dużo rzeczy do wyboru od filtrów, kątów po naklejki i teksty z komiksów. Niestety na tym trybie spędziłem mało czasu, ale jeszcze zdążę go nadrobić. Osoby lubiące takie zabawy będą w siódmym niebie, drzemie w nim naprawdę wielki potencjał. Ahh i nie zapominajmy o jednym, podczas przerywników filmowych też możemy cykać fotki!

 

Kostiumy dla naszego pajączka

Co to byłaby za gra o super Bohaterze, który ma tylko jeden strój? Każdy z graczy znajdzie coś dla siebie, przebrań dla pajączka jest sporo. Poza ich wyglądem zyskujemy dostęp do specjalnych umiejętności. Nic nie stoi na przeszkodzie by wszystko miksować. Przyznam szczerze, że nie próbowałem połączyć zdolności z Iron Spidera z innym strojem, ciekawe czy zyska jego możliwości specjalne. Odblokowywanie Kostiumów odbywa się głownie przez zbieranie doświadczenia dla naszego Pajączka. Część z nich wymaga wykonania określonego zadania pobocznego, bądź znalezienia wszystkich znajdziek. Poza zdolnościami specjalnymi możemy również modyfikować parametry naszego kombinezonu. Dostaliśmy do tego aż trzy miejsca i dużo kombinacji dostosowanych do stylu naszej gry. Wszystkie sloty możemy wykorzystać do polepszenia naszych możliwości ofensywnych, defensywnych bądź robić misz-masz.

Gameplay

YouTube player

 

Zwiastun

Marvel's Spider-Man | SDCC 2018 Story Trailer | [Dubbing PL]

 

Podsumowanie:

Spider-Man jest jedną z najlepszych gier tego roku i mocnym kandydatem to tytułu Gry Roku. Bujanie na pajęczynie nigdy nie dostarczało takiej radości, a system walki zaczerpnięty z gier o człowieku Nietoperzu sprawdza się idealnie. Walka jest przez to wciągająca a ilość dostępnych gadżetów pozwala nam się wyszaleć. Nie obyło się bez problemów, czasem kamera nie wyrabia za naszymi ruchami. Zdarzają się również teksty mówione po angielsku w polskiej wersji gry. Produkcja jest obowiązkowym zakupem dla wszystkich fanów Pajączka i graczy lubiących otwarty świat. Insomniac Games udało się uchwycić całą istotę Przyjaznego Pająka z sąsiedztwa. Sony zyskało kolejny tytuł, który stał się pretekstem by zakupić ich konsolę.

 


 

Egzemplarz gry przekazał polski wydawca Sony Interactive Entertainment Polska.  Dziękujemy!

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Grajeczka - Unboxing Gry - Przygody księżniczki i smoka
Następny Fallout Gra Planszowa - Recenzja - Niczym czwarta część serii