Końcówka roku to wprost idealny czas na podsumowania. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy mini raport na temat świata gier w Polsce i na świecie. Bazujemy w nim na polskich i zagranicznych zestawieniach dotyczących gier online, mobilnych i nie tylko. Do jakiej grupy wiekowej zaliczymy wielbicieli planszówek? Kto i jak często gra w gry rekreacyjne, karciane, a kto preferuje online ruletkę czy internetowe kasyna wraz z tym dreszczykiem emocji, który im towarzyszy? Poniżej znajdziecie garść statystyk i ciekawostek na temat graczy w Polsce i na świecie oraz najpopularniejszych obecnie gier i trendów. Miłej lektury!

Świat gier w liczbach

Słynny anglojęzyczny portal „We PC” opublikował niedawno szeroki raport na temat trendów i statystyk dotyczących całego przekroju świata gier (od konsol, poprzez PC aż do gier online). Jeśli interesują Was dane statystyczne i demograficzne przedstawione obrazowo na profesjonalnych infografikach, pełny raport znajdziecie pod tym linkiem.

Według najnowszych estymacji, rynek gier wideo na świecie nieustannie się rozwija i wkrótce (już w 2020) wart będzie 90 miliardów dolarów. Jeśli chodzi o szacowaną liczbę graczy na świecie to aktualnie mówi się o liczbie 2,5 miliarda osób, co jest naszym zdaniem niewiarygodnym wynikiem.

Dotychczas znaczna większość twórców gier na świecie (aż 53%) stawiała na gry na PC i Mac. Na drugim miejscu w rankingu popularności i popytu uplasowały się gry na smartfony i tablety (38%), a miejsce trzecie należy do PS4 / Pro (27%).

Gry mobilne kiedyś i obecnie

Jeśli chodzi o najbardziej spektakularny progres na przestrzeni ostatnich lat to absolutne zwycięstwo należy to dziedziny „mobile gaming”, która z roku na rok warta jest sukcesywnie coraz więcej. Dla porównania – w roku 2011 wartość ta wynosiła 8,6 miliarda dolarów amerykańskich, a w roku 2019 mowa już o 74,4 miliarda dolarów (wg WePC.com).

Jeśli chodzi o rynek polski, to według raportu spicymobile.pl, aż 40% wydatków na gry w naszym kraju stanowią wydatki na gry mobilne. Co więcej, w Polsce zdecydowany prym wiodą gry mobilne na smartfony. A jak wygląda profil takiego typowego gracza?

Profil gracza mobilnego w Polsce

Co ciekawe, aż 61% graczy mobilnych w Polsce to kobiety. Panowie z kolei zdominowali takie dziedziny jak gry planszowe, sport oraz quizy. Zdecydowana większość osób to gracze z przedziału 25-34 lata (stanowią oni aż 42% wszystkich graczy). Natomiast średni czas korzystania z telefonu w badanej grupie użytkowników to nieco ponad 2 godziny i 45 minut dziennie. Ponadto, zdecydowanie preferujemy grać w dni robocze niż weekendy.

Jeśli chodzi o typy gier, najbardziej popularne wśród polskich graczy są gry rekreacyjne. Natomiast to gry karciane (a także strategiczne, rekreacyjne i hazardowe) pochłaniają najwięcej naszego czasu.

Oto 10 najpopularniejszych typów gier (badanie pod kątem zasięgu na początku 2019 roku):

  1. rekreacyjne
  2. łamigłówki
  3. symulacyjne
  4. zręcznościowe
  5. strategie
  6. akcja
  7. przygodowe
  8. hazardowe
  9. sport
  10. karciane

 

Jeśli zainteresował Was ten temat i chcielibyście dowiedzieć się więcej o rynku gier mobilnych w Polsce oraz o najnowszych statystykach, zajrzyjcie na wspomnianą wyżej stronę: spicymobile.pl.

 

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Wielka Pętla Meteo - recenzja dodatku do gry - Wiatrem w twarz po śliskich kamieniach
Następny „Dziecięce koszmary i fantazje” H.P. Lovecraft - Recenzja - czyli co było, zanim powstał Wielki Przedwieczny