Szybkozłączki pneumatyczne – funkcjonalne, praktyczne i niezawodne


Szybkozłączka pneumatyczna – czym kierować się przy wyborze?

Wybierając szybkozłączkę pneumatyczną warto pamiętać, aby dobierać ją pod kątem pracy oraz warunków, w jakich ma być wykorzystywana. Na pewno należy kierować się także funkcjonalnością. Czas poznać parametry techniczne, na jakie warto zwrócić uwagę przy wyborze szybkozłączki pneumatycznej. Na pewno należy wziąć pod uwagę dopuszczalny zakres temperatur. Ważnym parametrem jest też maksymalne ciśnienie robocze. Nie można zapominać o tym, ile wynosi średnica przepływu, ale i sam przepływ powietrza. Dodatkowo ważnym parametrem technicznym jest materiał wykonania. Na pewno nie można wybierać szybkozłączek pneumatycznych, które nie są  odporne na korodowanie. Używana w trudnych warunkach szybkozłączka pneumatyczna musi być wykonana z mocnego materiału i tutaj można wybrać np. taką wykonaną z niklu. Ważny jest rodzaj gwintu i średnica złączy.

Szybkozłącza pneumatyczne – rodzaje, na które warto zwrócić uwagę

Szybkozłączka pneumatyczna ma naprawdę mały rozmiar, a jednak jej rola jest naprawdę duża. Dzięki niej można połączyć przewody kompresora czy siłowników, ale i narzędzia. Wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się sprężone powietrze w układach pneumatycznych zastosowanie ma szybkozłączka pneumatyczna. Oczywiście dostępnych jest wiele wariantów.

Warto wyróżnić typy szybkozłączek pneumatycznych ze względu na zastosowanie. Biorąc pod uwagę samą konstrukcję można wymienić szybkozłącze do powietrza pod wąż. Można je połączyć z uniwersalnymi wężami pneumatycznymi. Wyróżniamy też szybkozłączki pneumatyczne z gwintem zewnętrznym czy wewnętrznym, a także szybkozłączki z gwintem pod przewód kalibrowany. Dodatkowo warto pamiętać, że duże znaczenie ma króciec, który jest ważnym elementem szybkozłączy pneumatycznych. Odpowiada on za przepływ sprężonego powietrza. Króciec jest więc swoistą końcówką, która powinna być dostosowana do średnicy przewodu. Wyróżniamy także podział, biorąc pod uwagę sam sposób montażu. I tak możemy wyróżnić szybkozłączki wtykowe, a także skręcane oraz zawory kulowe. Do podłączenia przewodu z kompresorem bądź odbiornikiem należy wykorzystywać złącza wyposażone w jeden wlot oraz jeden wylot.

Szybkozłączka do sprężonego powietrza – zastosowanie w przemyśle

Szybkozłączka do powietrza może być stosowana na szeroką skalę w przemyśle. Można tutaj wymienić choćby przemysł wydobywczy, ciężki, farmaceutyczny, ale i samochodowy. Pomyślcie, że dzięki niej można zautomatyzować linie produkcyjne, ale i linie transportowe. Szybkozłączka powietrza wykorzystywana jest też przez zakłady produkcyjne czy magazyny, a nawet sortownie.

Jak działają szybkozłącza pneumatyczne?

Dobrej jakości szybkozłącza pneumatyczne od polskiego dystrybutora Pneumatig spełnią oczekiwania najbardziej wymagających. Polecamy np. te wykonane z mosiądzu niklowanego czy stali nierdzewnej, które sprawdzą się nawet w temperaturze od minus 20 stopni do plus 100 stopni Celsjusza. Oczywiście wtedy należy wybierać takie, które posiadają uszczelnienie NBR. Zasada działania jest prosta i oparta na zwolnieniu zaczepu. Polega ono na odciągnięciu zewnętrznego kołnierza złączki. W przypadku szybkozłączek pneumatycznych elementy połączeniowe można sklasyfikować jako te z jednostronnym odcięciem dopływu powietrza, a także obustronnym odcięciem dopływu powietrza, czy wolnym przelotem bez odcięcia. Jeżeli szukacie mocnej i stosunkowo uniwersalnej złączki, to polecamy Wam typ 26.

Dzięki niej można szybko i efektywnie łączyć przewody. Ten model używany jest na szeroką skalę w przemyśle, gdyż zapewnia prostotę połączeń, przyspiesza pracę, ale też zapewnia jej większą efektywność.

Taka szybkozłączka pneumatyczna nie jest kosztowna, a rzeczywiście wpływa na szybkość pracy. W najtrudniejszych warunkach sprawdzają się szybkozłączki, które posiadają wtyki wykonane z utwardzonej stali. Choć są droższe niż szybkozłączki mosiężne, to posłużą przez zdecydowanie dłuższy czas. Nie trzeba też obawiać się nieszczelności nawet w pracach, gdzie występują duże uderzenia czy wibracje. W mniej wymagających branżach można stosować modele wykonane z mosiądzu, który jest tańszy. Lepiej natomiast zrezygnować z szybkozłączek wykonanych z tworzyw sztucznych, gdyż są najmniej efektywne.

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Diablo Immortal - Poradnik dla początkujących - O czym musisz wiedzieć zaczynając grę?
Następny Meeples & Monsters - pierwsze wrażenia - jak zbudować dobry woreczek z bohaterami?