W serialowym natłoku można zgubić się tak, jak w natłoku słownictwa i pojęć, które dotyczą już nie tylko języka polskiego, ale również i angielskiego. Warto znać choć podstawowe z nich, by wiedzieć, o czym mowa i jak będzie toczyła się akcja serialu. Czy będąc współczesnym serialoholikiem wiesz, co oznaczają takie pojęcia jak prequel, remake czy binge watching? My wyjaśniamy, a Ty sprawdź, na ile je znasz.
Binge watching, czyli jeden po drugim
Binge z angielskiego można przetłumaczyć na kilka sposobów. Jako czasownik czynność ma związek z działaniami kompulsywnymi, czyli na przykład obżeraniem się. Natomiast gdyby pod uwagę brać rzeczownik, to oznacza to tyle, co wykonywanie danej czynności intensywnie i w dużej ilości. Słowo watching oznacza oczywiście czynność oglądania.
Binge watching to nic innego, jak zjawisko oglądania wielu odcinków serialu jeden po drugim i to bez specjalnych przerw! Nie istnieje granica liczby odcinków, którą można obejrzeć, ponieważ wszystko jest zależne od człowieka. Minimalna liczba odcinków również nie została określona, by można było mówić o zjawisku binge watching.
Seriale są teraz na wyciągnięcie ręki. Netflix, HBO, VOD, Player – na każdej platformie dostępne są całe sezony seriali. Każdy z nich liczy zwykle od kilku do kilkunastu odcinków, żeby binge watching nie stał się zjawiskiem niebezpiecznym, trzeba znaleźć umiar, zresztą tak, jak we wszystkim. Oglądanie wiąże się z brakiem ruchu, podjadaniem i popijaniem słodkimi napojami, dlatego też, jeśli jesteś serialoholikiem i dopadł Cię binge watching, to zadbaj o swoje zdrowie i zrób sobie przerwę.
Prequel – co to jest?
Na pozór jest to pojęcie skomplikowane, jednak dla wielu nie powinno być pojęciem obcym. Jeśli jest inaczej, to warto uzupełnić swój serialowy słownik o nowe słówka.
Prequel odnosi się do utworu, który dzieje się wcześniej, niż jego pierwowzór. Jest to więc kontynuacja dziejąca się na długo przed akcją oryginalnego filmu lub serialu. Oryginalna część zazwyczaj produkowana jest wcześniej niż prequel. Ten powstaje między innymi po to, by wyjaśniać widzom swoją fabułą przyczyny wątków i zdarzeń wcześniejszej produkcji.
Czy wiedziałeś o tym, że Młody Sheldon jest prequelem kultowej Teorii wielkiego podrywu, a Pamiętniki Carrie to prequel Seksu w wielkim mieście? Są to zwykle seriale lub filmy opowiadające o młodości znanych nam już z „materiałów źródłowych” postaci.
Nakręć to jeszcze raz – remake
Remake to jedno z najpopularniejszych i najczęściej pojawiających się pojęć z całej tej trójki. Remake’ów na ekranach pojawia się z roku na rok coraz więcej. Co to właściwie jest?
W dosłownym tłumaczeniu znaczy to tyle, co stworzenie czegoś nowego. Remake stanowi nową wersję, ale już istniejącego serialu lub filmu. Zakłada się, że opowiadane zostają istniejące już historie, z tymi samymi postaciami, a zmienną stają się aktorzy, którzy je przedstawią. Jednak nie ma żadnych zapisanych regulaminów dotyczących odstępstw, dlatego zdarzają się również większe odchylenia od oryginału.
I tak Nigdy nie mów nigdy z roku 1983 jest remakiem filmu Operacja Piorun z 1965 roku, a oryginalny Człowiek z blizną z 1932 roku doczekał się remake’u w 1983.
Podsumowanie
Już wiesz, czym jest prequel, remake i binge watching, czyli podstawowe pojęcia, które w Twoim słowniczku powinny zagościć na zawsze. Poczuj się dzięki temu artykułowi jeszcze większym serialoholikiem.
Brak komentarzy