Dawn of War Spolszczenie i Szeroki ekran – Jak zaktualizować grę?


Ostatnio zapowiedziałem na YouTube stworzenie pełnej serii dotyczącej zakonu Krwawych Kruków z gier Dawn of War. Na pierwszy ogień poszła wiec pierwsza odsłona tej kultowej serii. Niestety gra się zestarzała i nie posiadała dwóch najważniejszych dla mnie funkcji, żeby komfortowo grać na moim współczesnym komputerze.

I nie wiem, który raz już przechodzę Dawn of War – może czwarty, a może piąty. To jednak nieważne. Najważniejszy przy tworzeniu serii był dla mnie komfort widzów i osobiście nie miałbym problemów z pewnymi utrudnieniami. Pojawiły się więc dwa problemy – po pierwsze, wersja na Steam nie posiada wersji polskiej gry (podobny problem mieliśmy z Heroes V), a po drugie miałem duży problem, jeżeli chodzi o ustawienie gry w proporcjach 16:9. Są to zarówno proporcje sugerowane przez YouTube, jak i po prostu proporcje mojego roboczego monitora. Oba problemy rozwiązałem i przygotowałem dla Was krótki poradnik, jak je rozwiązać.

Nie bądź elf, dej suba!


Spolszczenie Warhammer 40000 Dawn of War

Pierwsze co będzie dla Was pewnie ważne to spolszczenie. W sieci krąży parę takich spolszczeń i może one działają do niektórych wersji Dawn of War, jednak w moim przypadku zadziałało tylko jedno. Wrzuciłem je na mój własny serwer, dzięki czemu nie będziecie mieli problemu, jeżeli zewnętrzne oprogramowanie usunie zasoby ze swojej biblioteki i zabraknie plików.

Jak więc zainstalować spolszczenie do wersji Steam Warhammer 40000 Dawn of War Game of The Year Edition?

  1. Ściągnij spolszczenie klikając tutaj – jest to paczka rar z plikiem ze spolszczeniem oraz polskimi znakami;
  2. Wrzuć całą zawartość do folderu z grą.

I to tyle, spolszczenie powinno działać z polskimi znakami. Jak już wspominałem, testowałem różne spolszczenia, w tym te z poradników na steamie i żadne nie działało jak należy. Najczęściej brakowało polskich znaków, a w przypadku spolszczenia ze steama, gra nie uruchamiała się po zgraniu folderu Engine. To jednak spolszczenie powinno działać, o ile macie wersję ze steama podlinkowaną na początku tego akapitu.

Jak odpalić 16:9 w Dawn of War?

Kolejną problematyczną kwestią będzie odpalenie gry w proporcjach 16:9. Obojętnie czy chcecie grać w 1080p czy też w 4k, jeżeli chcecie odpalić grę w tej rozdzielczości musicie użyć jakiegoś hexeditora na plikach gry lub też ściągnąć poniższy plik, który wykopałem gdzieś z odmętów sieci dla Was. Nie martwcie się, sprawdzałem już ten plik na oddzielnej instalacji i wszystko działa jak należy. Co musicie więc zrobić?

  1. Ściągacie paczkę plików klikając tutaj – tym razem 7z, nie martwcie się 🙂
  2. Otwieracie paczkę,
  3. Wybieracie interesujący Was folder – macie do wyboru 16:9 lub też 16:10;
  4. Wrzucacie zawartość folderu do katalogu z grą;
  5. W folderze głównym gry otwieracie za pomocą edytora tekstowego (np. notatnika) plik Local.ini;
  6. Zmieniacie kolejno wartości screenwidth na 1920 i screenheight na 1080.

Potem uruchamiacie grę i cieszycie się z normalnych rozdzielczości dopasowanych do dzisiejszych ekranów. Pamiętajcie, że jest to jednak metoda dostosowana do wersji steam gry Dawn of War, którą podlinkowałem w akapicie dotyczącym spolszczenia.

Odradzam granie w rozdzielczości 4k – gra wygląda ładnie, ale czcionka robi się zdecydowanie zbyt mała i możecie mieć problem z jej odczytaniem. Dlatego też podałem wartości dla 1080p.Odradzam 4k. Jak zrobicie odpowiednio zaawansowanego kreta, to zauważycie tutaj bardzo drobny tekst. W 1080p jest natomiast idealnie.

Czy Dawn of War źle się zestarzał?

Z wyjątkiem sterowania, właściwie nie mam żadnych problemów z Dawn of War i powiedziałbym, że gra dalej dzisiaj jest dosyć aktualna, zwłaszcza jeżeli spojrzymy na legiony produkowanych pixelartowych gier niezależnych, które tak bardzo próbują naśladować tytuły z poprzedniego stulecia. W porównaniu z nimi Dawn of War wygląda bardzo dobrze i jest dalej wciągający. Nie znalazłem jednak żadnego moda, który dodałby tekstury HD do postaci (chociaż i tak nie wyglądają one źle), a jeżeli chcielibyście zmienić przypisanie klawiszy, to zachęcam do lektury tego poradnika na steam. Osobiście nie miałem takiej potrzeby, bo jak już wspominałem Dawn of War znam dosyć dobrze, ale jeżeli potrzebowałbyś zmian, to tutaj je znajdziesz.

Dawn of War spolszczenie
Jedyne co bym tutaj dodał, to tekstury w wyższej rozdzielczości. Na zbliżeniach wygląda to źle, ale podczas rozgrywki nie odczujesz różnicy.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Poprzednio The Last of Us - odcinek 1 - z perspektywy osoby, która nie grała w gry
Następny Markets Expert Opinie: Przyszłość handlu zagranicznego?