Fabuła filmów Harry Potter – streszczenie najważniejszych informacji


Seria książek i  filmów o Harrym Potterze to jedna z najpopularniejszych i najbardziej ukochanych serii filmowych wszechczasów. Opowieść o młodym czarodzieju, który musi uratować świat przed potężnym czarnoksiężnikiem, podbiła serca milionów widzów na całym świecie. Dzisiaj przypomnimy sobie o czym jest fabuła filmów Harry Potter.

Harry Potter i Kamień Filozoficzny

fabuła filmów Harry Potter

Pewnej nocy profesorowie Albus Dumbledore i Minerva McGonagall w towarzystwie dozorcy Rubeusa Hagrida dostarczają małego czarodzieja o imieniu Harry Potter (Daniel Radcliffe) jego jedynym pozostałym krewnym, mugolskiej cioci i wujkowi Petunii oraz Vernonowi Dursleyowi.

Mija dekada i tuż przed jedenastymi urodzinami Harry’ego stado sów zaczyna dostarczać zaadresowane do niego listy. Pomimo uporczywej odmowy Dursleyów, aby Harry mógł otworzyć którykolwiek z tych listów, sytuacja eskaluje, co skłoniło Hagrida do osobistej interwencji. Dostarcza list akceptacyjny Harry’ego do Hogwartu i tym samym odkrywa wstrząsającą prawdę: rodzice Harry’ego, James i Lily, zostali zamordowani przez mrocznego czarodzieja znanego jako Lord Voldemort. Klątwa, którą Voldemort rzucił na Harry’ego, przyniosła odwrotny skutek, niszcząc fizyczną formę Voldemorta i pozostawiając Harry’ego z blizną w postaci błyskawicy na czole. Hagrid zabiera również Harry’ego na Ulicę Pokątną po przybory szkolne i daje mu sowę śnieżną o imieniu Hedwiga jako prezent urodzinowy. Harry zdobywa różdżkę powiązaną z różdżką Voldemorta.

Na stacji King’s Cross Harry wsiada do Hogwart Express i podczas podróży nawiązuje nowe przyjaźnie z innymi uczniami, Ronem Weasleyem i Hermioną Granger. Po przybyciu do Hogwartu Harry spotyka także Draco Malfoya, który pochodzi z zamożnej rodziny czarodziejów i szybko staje się jego rywalem. W Wielkiej Sali uczniowie są przydzielani do jednego z czterech domów: Gryffindor, Hufflepuff, Ravenclaw lub Slytherin. Harry zostaje umieszczony w Gryffindorze wraz z Ronem i Hermioną, podczas gdy Draco znajduje swój dom w Slytherinie, domu znanym z produkcji mrocznych czarodziejów. W miarę zagłębiania się w świat magii Harry dowiaduje się więcej o swoich rodzicach i Voldemorcie, a jego wyjątkowy talent do latania na miotłach zapewnia mu miejsce od stulecia najmłodszego szukającego w drużynie Gryffindoru w quidditchu. Pewnego razu ciągle zmieniające się schody prowadzą Harry’ego, Rona i Hermionę na zakazane trzecie piętro, gdzie spotykają kolosalnego trójgłowego psa o imieniu Puszysty. W Halloween gorąca kłótnia między Ronem i Hermioną kończy się obrazą Rona po tym, jak osiągnęła doskonałe wyniki na zajęciach z zaklęć. Hermiona, czując się zraniona, spędza dzień we łzach. Tego wieczoru gigantyczny troll atakuje szkołę, co skłoniło Harry’ego i Rona do uratowania Hermiony. Ich akt bohaterstwa wzmacnia ich przyjaźń, gdy Hermiona przyjmuje winę za obecność trolla, twierdząc, że go szukała.

Trio w końcu odkrywa, że Fluffy strzeże kamienia filozoficznego, magicznego artefaktu zdolnego do przemiany metalu w złoto i wytworzenia eliksiru nieśmiertelności. Harry podejrzewa, że Severus Snape, nauczyciel eliksirów i opiekun Slytherinu, zamierza użyć kamienia, aby sprowadzić Voldemorta z powrotem. Dowiedziawszy się, że muzyka może uśpić Fluffy’ego, Harry, Ron i Hermiona postanowili zlokalizować kamień, zanim zrobi to Snape. Po drodze stają przed różnymi wyzwaniami, w tym niebezpieczną fabryką Devil’s Snare, pokojem wypełnionym agresywnymi skrzydlatymi kluczami i grą w szachy czarodziejów naturalnej wielkości, która pozostawia Rona obezwładniającego. Po pokonaniu tych przeszkód Harry spotyka profesora Quirinusa Quirrella, nauczyciela obrony przed czarną magią, który szuka kamienia. Okazuje się, że Snape chronił Harry’ego od samego początku. Kiedy Quirrell zdejmuje turban, ukazuje się osłabiony Voldemort, rezydujący z tyłu jego głowy. Zaklęcie Dumbledore’a gwarantuje, że kamień trafi w posiadanie Harry’ego. Voldemort próbuje zawrzeć układ z Harrym, oferując przywrócenie rodziców, ale Harry dostrzega podstęp i odmawia. W desperackim akcie Quirrell próbuje zabić Harry’ego. Kiedy Harry dotyka skóry Quirrella, spala go i zamienia Quirrella w popiół. Zły duch Voldemorta ucieka, na krótko przechodząc przez Harry’ego, który traci przytomność.

Harry później odzyskuje siły w szkolnym ambulatorium. Dumbledore wyjaśnia, że kamień został zniszczony, aby zapobiec niewłaściwemu użyciu i zapewnia Harry’ego, że Ron i Hermiona są bezpieczni. Ujawnia również, że przetrwanie Harry’ego w walce z Quirrellem było spowodowane opartą na miłości ochroną pozostawioną przez matkę Harry’ego, Lily, kiedy poświęciła się, aby go uratować. Rok szkolny kończy się ucztą na koniec semestru, podczas której Harry, Ron i Hermiona otrzymują dodatkowe punkty domu za swoją odwagę, co pozwala Gryffindorowi zremisować ze Slytherinem o Puchar Domów. W ostatnim geście Dumbledore przyznaje Neville’owi Longbottomowi dziesięć punktów za jego odważne czyny, przyznając Gryffindorowi Puchar Domów. Gdy rok szkolny dobiega końca, Harry wraca na lato do Dursleyów z ulgą, że znalazł prawdziwy dom w Hogwarcie.

Harry Potter i Komnata Tajemnic

fabuła filmów Harry Potter

Spędzając kolejne nudne lato u Dursleyów, życie Harry’ego Pottera przybiera nieoczekiwany obrót, gdy spotyka Zgredka, osobliwego skrzata domowego, który szczerze ostrzega go przed powrotem do Hogwartu, przeczuwając zbliżające się niebezpieczeństwo. Harry jednak nie chce zwrócić uwagi na ostrzeżenie, co skłania Zgredka do wtrącenia się, sabotując ważne wydarzenie z kolacją dla Dursleyów. W odwecie okrutni krewni Harry’ego zamykają go, aby uniemożliwić mu ucieczkę.

W wyniku łutu szczęścia przyjaciel Harry’ego Ron Weasley oraz bracia Rona, Fred i George, przybywają mu na ratunek w latającym samochodzie ich ojca. Razem wyruszają w pełną przygód podróż na Ulicę Pokątną. Tam biorą udział w wydarzeniu podpisywania książek z udziałem Gilderoya Lockharta, nowego nauczyciela Obrony Przed Czarną Magią w Hogwarcie. Podczas wydarzenia Harry obserwuje, jak Lucjusz Malfoy potajemnie wrzuca książkę do kociołka Ginny Weasley. W obliczu przeszkody na stacji kolejowej King’s Cross Harry i Ron zmuszeni są dojechać samochodem do Hogwartu, co prowadzi do chaotycznego zderzenia z Wierzbą Bijącą. Wypadek kończy się złamaniem różdżki Rona, w wyniku czego dwójka przyjaciół zostaje aresztowana. Podczas zatrzymania Harry słyszy niesamowity głos, a później odkrywa, że kot dozorcy Argusa Filcha, pani Norris, jest skamieniały obok napisanej krwią wiadomości: „Komnata Tajemnic została otwarta, wrogowie dziedzica… strzeżcie się”. Legenda głosi, że jeden z założycieli Hogwartu, Salazar Slytherin, stworzył ukrytą komnatę, w której przebywał złowrogi potwór, którym może dowodzić tylko jego spadkobierca, a którego celem było oczyszczenie szkoły z uczniów urodzonych w mugolach. Próbując rozwikłać tę tajemnicę, Harry, Ron i Hermiona obmyślają plan przesłuchania Malfoya za pomocą eliksiru wielosokowego, wyszukanego naparu, który przyrządzają w łazience nawiedzonej przez ducha Jęczącej Marty.

Podczas meczu Quidditcha Harry doznaje złamania ręki z powodu zbuntowanego tłuczka. Zgredek odwiedza go w ambulatorium i ujawnia swoje zaangażowanie w zamykanie bariery na peronie dziewiątym i trzy czwarte oraz w organizowaniu pościgu Tłuczka za Harrym, co miało na celu wypchnięcie go ze szkoły. Zgredek wyjawia również, że Komnata była już wcześniej otwarta. Zrządzenie losu sprawia, że Harry zostaje błędnie nazwany spadkobiercą, gdy rozmawia z wężem. Przebrani za dwóch kumpli Malfoya, Harry i Ron odkrywają, że Malfoy nie jest spadkobiercą, ale dowiadują się o tragicznej śmierci mugolskiej dziewczyny podczas poprzedniego otwarcia Komnaty. Harry natrafia na zaczarowany pamiętnik należący do byłego ucznia, Toma Riddle’a, który otworzył Komnatę i wrobił Hagrida w jego czyny, co doprowadziło do wydalenia Hagrida. Kiedy pamiętnik zostaje skradziony, a Hermiona jest sparaliżowana, Harry i Ron postanawiają przesłuchać Hagrida. Profesor Dumbledore, Minister Magii Korneliusz Knot i Lucjusz Malfoy przybywają, aby zabrać Hagrida do Azkabanu i usunąć Dumbledore’a ze stanowiska. W subtelnym przesłaniu Dumbledore namawia chłopców, aby „podążali za pająkami”. Podróż przez Zakazany Las prowadzi ich do gigantycznego pająka Hagrida, Aragoga, który uniewinnia Hagrida i dostarcza istotnej wskazówki dotyczącej potwora z Komnaty.

Strona z ręcznie napisanej księgi Hermiony identyfikuje potwora jako bazyliszka, kolosalnego węża, który zabija każdego, kto napotka jego wzrok. Ofiary przerażającego spojrzenia bazyliszka widziały je jedynie pośrednio. Kiedy Ginny zostaje zabrana do Izby, Lockhart zostaje nominowany do jej uratowania, ale Harry i Ron ujawniają jego prawdziwą tożsamość jako oszusta. Podejrzewając, że Marta jest mugolską dziewczyną zabitą przez bazyliszka, Harry i Ron lokalizują wejście do Komnaty w łazience, w której rezyduje jej duch. Będąc w środku, Lockhart próbuje udaremnić ich postęp za pomocą zaklęcia pamięci, ale brak funkcjonalnej różdżki Rona skutkuje zaklęciem o odwrotnym skutku, wymazującym pamięć Lockharta i wywołującym zapadnięcie się, które oddziela Harry’ego od Rona i Lockharta. Harry samotnie udaje się do Komnaty, gdzie znajduje nieprzytomną Ginny pod czujnym okiem Riddle’a. Okazuje się, że Riddle jest spadkobiercą Slytherina i wcześniejszą wersją Lorda Voldemorta, który zmanipulował Ginny za pomocą dziennika, aby ponownie otworzyć Komnatę. Wyrażając swoją niezachwianą lojalność wobec Dumbledore’a, Harry otrzymuje kluczową pomoc od Fawkesa, feniksa Dumbledore’a, który oślepia bazyliszka i Tiarę Przydziału, która produkuje Miecz Gryffindora dla Harry’ego do walki z wężem. Po zaciętej walce Harry pokonuje bazyliszka, ale zostaje otruty jednym z jego kłów.

Pomimo trucizny Harry wbija kieł bazyliszka w dziennik, niszcząc Riddle’a i ratując Ginny. Łzy Fawkesa mają uzdrawiającą moc, która przywraca Harry’emu zdrowie. Harry wraz z przyjaciółmi wraca do Hogwartu i wzbudza podziw Dumbledore’a. Harry, poparty dowodami, oskarża Lucjusza, pana Zgredka, o podłożenie pamiętnika w rzeczach Ginny, co ostatecznie nakłoniło go do uwolnienia Zgredka. Ci, którzy zostali skamieniali przez bazyliszka, odzyskują zdrowie, Hermiona ponownie spotyka się z Harrym i Ronem, a Hagrid zostaje zwolniony z Azkabanu.

Harry Potter i Więzień Azkabanu

fabuła filmów Harry Potter

Kolejne ponure lato minęło dla Harry’ego Pottera w rezydencji Dursleyów. W dniu swoich trzynastych urodzin doznał okrutnej zniewagi ze strony odwiedzającej go siostry Vernona, Marge, która werbalnie zaatakowała jego rodziców. W przypływie złości Harry nieumyślnie spowodował, że Marge nadmuchała się i odpłynęła. Obawiając się wydalenia za uprawianie magii poza szkołą, Harry zdecydował się uciec ze swoimi rzeczami.

Rycerski Autobus, magiczny środek transportu ratunkowego dla osieroconych czarownic i czarodziejów, zlokalizował Harry’ego i zabrał go do Dziurawego Kotła. Tam Minister Magii Cornelius Knot zapewnił Harry’ego, że nie spotka go kara. Spotykając się ponownie ze swoimi najdroższymi przyjaciółmi, Ronem Weasleyem i Hermioną Granger, Harry dowiedział się o ucieczce Syriusza Blacka, skazanego zwolennika Lorda Voldemorta, który teraz próbował go skrzywdzić. Podczas ich podróży do Hogwartu, Hogwart Express został zinfiltrowany przez dementorów, widmowych strażników więziennych szukających Blacka. Jeden z nich wszedł do przedziału Harry’ego, powodując jego omdlenie, ale nowy nauczyciel Obrony Przed Czarną Magią, Remus Lupin, użył Zaklęcia Patronusa, aby odeprzeć Dementora. W Hogwarcie dyrektor Albus Dumbledore ogłosił, że dementorzy będą patrolować teren szkoły do czasu schwytania Blacka. Hagrid został przydzielony jako nauczyciel Opieki nad Magicznymi Stworzeniami, ale jego pierwsze zajęcia przybrały chaotyczny obrót, gdy Draco Malfoy sprowokował hipogryfa o imieniu Hardodzioba, aby go zaatakował. W rezultacie Hardodzioba został skazany na śmierć przez Lucjusza Malfoya.Po powrocie do Wieży Gryffindoru uczniowie odkryli, że portret Grubej Damy został zniszczony, a ona gorączkowo zgłosiła wtargnięcie Blacka do zamku. Podczas burzliwego meczu Quidditcha Dementorzy sprawili, że Harry spadł z miotły, która następnie została zniszczona przez Bijącą Wierzbę. Dumbledore użył Zaklęcia Spowalniającego, aby zapobiec zranieniu Harry’ego, a Harry później odzyskał przytomność w ambulatorium.

Harry, chcąc obronić się przed dementorami, przekonał Lupina, aby nauczył go Zaklęcia Patronusa. Na zajęciach z wróżbiarstwa był świadkiem, jak profesor Trelawney weszła w trans i wygłosiła proroctwo dotyczące powrotu Czarnego Pana. Obserwując egzekucję Hardodzioba, szczur Rona, Parszywek, ugryzł go i zdołał uciec. Następnie duży czarny pies wciągnął Rona i Parszywka do dziury u podstawy Bijącej Wierzby, prowadząc ich podziemnym przejściem do Wrzeszczącej Chaty. Tam okazało się, że psem jest Syriusz Black, animag posiadający zdolność przemiany w zwierzę. Pojawił się Lupin, witając Blacka jako starego przyjaciela, po czym ujawnił, że jest wilkołakiem. Snape przybył, aby schwytać Blacka, ale został obezwładniony przez zaklęcie rozbrajające Harry’ego. Lupin i Black ujawnili szokujące odkrycie: Parszywek był w rzeczywistości animagiczną formą Petera Pettigrew, który zdradził rodziców Harry’ego, udawał własną śmierć i wrobił Blacka w jego zbrodnie. Grupa starała się zdemaskować Pettigrew jako prawdziwego winowajcę i usprawiedliwić Syriusza. Jednak pełnia księżyca spowodowała przemianę Lupina, pozwalając Pettigrew uciec. Black w swojej zwierzęcej postaci walczył z wilkołakiem Lupinem, który poważnie zranił Blacka, po czym odległy krzyk wilka odwrócił uwagę Lupina, pozwalając Blackowi uciec. Harry i Black, ścigani przez dementorów, zostali uratowani przez niewidzialną postać, która rzuciła potężne zaklęcie Patronusa, aby ich odeprzeć. Harry stracił przytomność i obudził się w ambulatorium z Dumbledore’em i Hermioną.

Dowiedziawszy się, że Black został schwytany i skazany na Pocałunek Dementora, Harry i Hermiona postąpili zgodnie z radą Dumbledore’a i użyli jej Zmieniacza Czasu, magicznego urządzenia, które pozwoliło jej uczęszczać na wiele zajęć jednocześnie, aby cofnąć się w czasie o trzy godziny. Obserwowali, jak ponownie przeżywają wydarzenia tej nocy i udało im się uratować Hardodzioba przed egzekucją. Kiedy zobaczyli, jak Harry i Black byli atakowani przez dementorów, Harry użył zaklęcia Patronusa, aby ich uratować, zdając sobie sprawę, że był niewidzialnym wybawicielem. Razem z Hermioną uwolnili Blacka, który uciekł na Hardodziob, ale pozostał zbiegiem bez konkretnego dowodu swojej niewinności. Harry i Hermiona wrócili do szpitala, łącząc się z pierwotną linią czasu.

W związku z ujawnieniem jego likantropii, Lupin zrezygnował ze stanowiska nauczyciela i zwrócił Harry’emu Mapę Huncwotów. Black wysłał Harry’emu miotłę Błyskawicy, a Harry z radością wyruszył w ekscytującą przejażdżkę.

Harry Potter i Czara Ognia

Harry Potter przeżył nawiedzający koszmar, w którym mugolski opiekun spotkał makabryczny koniec po podsłuchaniu złowrogiego spisku z udziałem Lorda Voldemorta, Petera Pettigrew i nieznanego mężczyzny. Mroczne przeczucia utrzymują się, gdy Harry w towarzystwie Weasleyów, Hermiony, Cedrica Diggory’ego i jego ojca Amosa bierze udział w Mistrzostwach Świata w Quidditchu. Radość z wydarzenia została jednak zmącona przez niespodziewany atak Śmierciożerców, a sam człowiek z koszmaru Harry’ego rzucił na nocne niebo złowieszczy Mroczny Znak.

Po powrocie do Hogwartu profesor Dumbledore ogłosił znaczące ogłoszenie – szkoła będzie gospodarzem prestiżowego Turnieju Trójmagicznego we współpracy z Instytutem Durmstrang z Europy Środkowej i Akademią Beauxbatons z Francji. Każda szkoła wybierałaby jednego ucznia na swojego mistrza przez Czarę Ognia, przy ścisłym limicie wieku wynoszącym siedemnaście lat. Fleur Delacour została mistrzynią Beauxbatons, Viktor Krum Durmstrangu, a Cedric Hogwartu. Jednak Czara Ognia w niewytłumaczalny sposób wybrała Harry’ego na czwartego mistrza, wywołując zamieszanie i nieufność wśród uczniów. Wielu wierzyło, że Harry oszukiwał, co doprowadziło do bolesnego odrzucenia Rona, gdy Harry pozornie wziął udział w turnieju, nie informując o tym swojego najbliższego przyjaciela.

Pierwsze zadanie wymagało od Bohaterów odzyskania jaja w drodze konfrontacji z przerażającym smokiem. Profesor Moody, nowy nauczyciel Obrony Przed Czarną Magią, zasugerował, że Harry może użyć różdżki, aby przywołać miotłę, i wszyscy czterej Czempioni pomyślnie odzyskali swoje jajka. Ron i Harry naprawili swoją przyjaźń po tym, jak Ron był świadkiem niebezpieczeństwa związanego z pierwszym zadaniem. Podczas Świąt Bożego Narodzenia Bal Bożonarodzeniowy wywołał wiele emocji, chociaż Harry i Ron nie mogli przybyć na wybrane daty. Zamiast tego towarzyszyły Parvati i Padmie Patil, podczas gdy Hermiona poszła z Viktorem. Cedric zasugerował, aby Harry skorzystał z łazienki prefektów, aby uzyskać wskazówkę do drugiego zadania z wykorzystaniem tajemniczego jajka.

W drugim zadaniu Bohaterowie mieli za zadanie uratować kogoś, kto jest dla nich bardzo wartościowy, ze zdradliwego Jeziora Czarnego. Harry musiał uratować Rona, Cedric musiał uratować swoją dziewczynę Cho Chang, Viktor musiał uratować Hermionę, a Fleur musiała uratować swoją siostrę. Neville Longbottom dostarczył Harry’emu skrzela, aby pomóc mu w oddychaniu pod wodą. Cedric jako pierwszy wydostał się na powierzchnię, a Harry zapewnił sobie drugie miejsce po uratowaniu nie tylko Rona, ale także siostry Fleur, gdy Fleur wycofała się z zadania. Później Harry natknął się w Zakazanym Lesie na martwe ciało Barty’ego Croucha seniora, urzędnika Ministerstwa Magii. W biurze Dumbledore’a Harry zagłębił się w myślodsiewnię i był świadkiem wcześniejszego procesu Igora Karkarowa podczas początkowego upadku Voldemorta. Karkarow zidentyfikował Severusa Snape’a jako Śmierciożercę, ale Dumbledore za niego poręczył. Następnie Karkaroff zdemaskował Barty’ego Croucha Jr., syna Croucha seniora, który był odpowiedzialny za proces. Harry rozpoznał Croucha Jr. z jego nawiedzającego koszmaru.

Trzecie zadanie wymagało od Mistrzów pokonania niebezpiecznego labiryntu, aby dotrzeć do Pucharu Trójmagicznego znajdującego się w jego środku. Zarówno Harry, jak i Cedric dotarli do Pucharu jednocześnie i odkryli, że to świstoklik przeniósł ich na złowrogi cmentarz. Tam Peter Pettigrew dokonał egzekucji Cedrika na rozkaz Voldemorta, co doprowadziło do wskrzeszenia Voldemorta. Voldemort przywołał swoich śmierciożerców, próbując rzucić na Harry’ego klątwę zabijającą, ale duchy poprzednich ofiar Voldemorta zmaterializowały się, zapewniając istotne odwrócenie uwagi, które umożliwiło Harry’emu użycie Kielicha, aby wrócić do Hogwartu z martwym ciałem Cedrika.

Harry wyjawił Dumbledore’owi tragiczną prawdę: Cedric został zamordowany przez Voldemorta. Moody, który prowadził Harry’ego, aby zapewnić powrót Voldemorta, próbował skrzywdzić Harry’ego, ale udaremnili mu Dumbledore, Snape i Minerwa McGonagall. Dzięki zastosowaniu Veritaserum odkryli, że schwytali Barty’ego Croucha Jr., który podszywał się pod Moody’ego za pomocą Eliksiru Wielosokowego. Prawdziwego Moody’ego odnaleziono uwięzionego w magicznym kufrze, a Crouch Jr. wrócił do Azkabanu.

Podczas uczty kończącej semestr Dumbledore ogłosił ponurą rzeczywistość, że Cedric został zamordowany przez Voldemorta, chociaż Ministerstwo stanowczo zaprzeczyło tym twierdzeniom. Harry podzielił się swoim spotkaniem z Voldemortem, a Dumbledore nazwał je Priori Incantatem. Trzy szkoły żegnały się ze sobą, a Harry, Ron i Hermiona przyznali, że ich świat jest u progu głębokich zmian.

Harry Potter i Zakon Feniksa

fabuła filmów Harry Potter

Zakon Feniksa, tajna organizacja założona przez Albusa Dumbledore’a, przekazała Harry’emu kluczową wiadomość. Okazało się, że Ministerstwo Magii aktywnie pracowało, aby stłumić pogłoski o odrodzeniu Lorda Voldemorta. W tajnej siedzibie Zakonu ojciec chrzestny Harry’ego, Syriusz Black, ujawnił nieustanną pogoń Voldemorta za obiektem, którego wcześniej mu brakowało. Harry podejrzewał, że ten przedmiot jest niebezpieczną bronią.

Minister Magii, Cornelius Knot, mianował Dolores Umbridge nową profesorką Obrony Przed Czarną Magią w Hogwarcie. Jej odmowa nauczania zaklęć obronnych doprowadziła do starć z Harrym. W okrutny sposób Harry został zmuszony do napisania wersów za rzekome „kłamstwo” na temat Voldemorta, a magiczne pióro wyryło te słowa na jego dłoni podczas pisania. Chociaż Ron i Hermiona byli wściekli, Harry wahał się, czy zwierzyć się Dumbledore’owi, który zdystansował się od niego. Gdy Umbridge zacieśniła kontrolę nad szkołą, Ron i Hermiona pomogli Harry’emu w utworzeniu „Armii Dumbledore’a”, tajnej grupy, której celem było nauczanie innych uczniów zaklęć obronnych. W tym samym czasie Umbridge zwerbowała Ślizgonów do utworzenia Oddziału Inkwizycyjnego, którego zadaniem było szpiegowanie innych uczniów. Pośród tego zamieszania, romantyczne uczucia Harry’ego i Cho Chang do siebie rozkwitły.

Pewnej pamiętnej nocy Harry miał wizję, w której Artur Weasley został zaatakowany w Ministerstwie, doświadczając tego z perspektywy napastnika. Obawiając się, że Voldemort może wykorzystać to powiązanie, Dumbledore zaaranżował dla Severusa Snape’a naukę Harry’ego Oklumencji, sztuki obrony jego umysłu przed wpływem Voldemorta. Podczas tych lekcji Harry był świadkiem wspomnień Snape’a o tym, jak jego ojciec, James, znęcał się i dręczył Snape’a w czasach szkolnych. To połączenie między Harrym i Voldemortem jeszcze bardziej odizolowało go od przyjaciół. W tym samym czasie Bellatrix Lestrange, niezrównoważona kuzynka Syriusza, śmierciożerca, zdołała uciec z więzienia Azkabanu wraz z dziewięcioma innymi śmierciożercami. W Hogwarcie Umbridge i jej Oddział Inkwizycyjny zdemaskowały Armię Dumbledore’a. Fałszywie oskarżony o założenie grupy, Dumbledore uciekł, gdy Knot nakazał jego aresztowanie. Harry, wierząc, że Cho zdradził Armię Dumbledore’a Umbridge, był świadkiem rozpadu ich rozwijającego się związku. Umbridge objęła stanowisko nowej dyrektorki.

Następnie Harry miał kolejną wizję, tym razem przedstawiającą Voldemorta torturującego Syriusza. W pośpiechu Harry, Ron i Hermiona udali się do biura Umbridge, aby powiadomić Zakon poprzez sieć Fiuu. Zostali jednak zatrzymani przez Umbridge, która miała właśnie wymierzyć Harry’emu surową karę. W desperackiej próbie odwrócenia jej uwagi, Hermiona twierdziła, że Dumbledore ukrył „tajną broń” w Zakazanym Lesie. Ona i Harry poprowadzili Umbridge do miejsca, w którym przetrzymywany był gigantyczny przyrodni brat Hagrida, Grawp. Centaury interweniowały, stawiając im czoła i porywając Umbridge po tym, jak ich obraziła i zaatakowała. Następnie Harry, Hermiona, Ron, Luna, Neville i Ginny wyruszyli w niebezpieczną podróż do Ministerstwa Magii, jadąc na Testralach, z zamiarem ocalenia Syriusza.

Po wejściu do Departamentu Tajemnic odzyskali przedmiot, którego szukał Voldemort, przepowiednię zamkniętą w butelce, na której widniało imię Harry’ego. Niestety, Śmierciożercy, w tym Lucjusz Malfoy i Bellatrix Lestrange, wpadli w zasadzkę. Lucjusz wyjawił, że wizja Harry’ego przedstawiająca tortury Syriusza była podstępem mającym go tam zwabić. W wyniku konfliktu pomiędzy Armią Dumbledore’a a Śmierciożercami uczniowie byli przytłoczeni, co zmusiło Harry’ego do poddania się przepowiedni. Gdy Harry wręczał go Lucjuszowi, przybyli Syriusz i Remus Lupin w towarzystwie członków Zakonu Nimfadory Tonks, Kingsleya Shacklebolta i Szalonookiego Moody’ego. Wdali się w bitwę ze Śmierciożercami, podczas której Lucjusz niechcący upuścił i zniszczył przepowiednię. Tragicznie, Syriusz pokonał Lucjusza, ale został zabity przez Bellatrix.

Sam Voldemort zmaterializował się, gotowy powalić Harry’ego, ale Dumbledore przybył w ostatniej chwili. Wybuchł zaciekły pojedynek, który spowodował znaczne zniszczenia w Atrium, a Bellatrix zdołała uciec. Obaj czarodzieje byli równo dobrani, co doprowadziło Voldemorta do próby opętania ciała Harry’ego, mając nadzieję, że zmusi Dumbledore’a do poświęcenia go. Jednak miłość, jaką Harry darzył swoich przyjaciół i rodzinę, szybko wyrzuciła Voldemorta ze swojego ciała. Urzędnicy Ministerstwa przybyli w chwili, gdy Voldemort zniknął, a Knot był zmuszony przyznać, że Voldemort rzeczywiście powrócił, rezygnując w niełasce. Umbridge została zwolniona, a Dumbledore powrócił na stanowisko dyrektora Hogwartu. Dumbledore wyjaśnił, że dystansowanie się od Harry’ego było środkiem ochronnym

Harry Potter i Książę Półkrwi

fabuła filmów Harry Potter

Lord Voldemort wzmacnia swoją kontrolę nad królestwem czarodziejów i mugoli. Jego Śmierciożercy porywają Ollivandera i powodują zniszczenie Mostu Milenijnego w Londynie. Kiedy Lucjusz Malfoy jest uwięziony w Azkabanie, Voldemort wybiera swojego syna, Draco Malfoya, na tajną misję w Hogwarcie. Matka Dracona, Narcyza i ciotka Bellatrix Lestrange szukają Severusa Snape’a, który zdobywa ich zaufanie, twierdząc, że jest kretem w Zakonie Feniksa. Snape składa nierozerwalną przysięgę z Narcyzą, aby chronić Draco i wykonać jego zadanie, jeśli mu się nie uda.

Harry Potter towarzyszy Albusowi Dumbledore’owi w przekonaniu byłego profesora eliksirów Horacego Slughorna do powrotu do Hogwartu. W Norze Harry ponownie spotyka się ze swoimi najlepszymi przyjaciółmi Ronem i Hermioną. Na Ulicy Pokątnej zauważają Draco i Narcyzę Malfoyów i śledzą ich na Alei Nokturnu. Tam spotykają się ze śmierciożercami, w tym z wilkołakiem Fenrirem Greybackiem, w Borgin & Burke’s. Harry podejrzewa, że Draco dołączył do Śmierciożerców, ale Ron i Hermiona mają wątpliwości. W Hogwart Express Harry, ukryty pod peleryną-niewidką, wkrada się do przedziału Ślizgonów, aby szpiegować Malfoya. Draco wykrywa go i unieruchamia Harry’ego, zostawiając go w pociągu. Luna Lovegood w końcu znajduje Harry’ego i przeciwdziała zaklęciu Draco.

Harry znajduje używany podręcznik do eliksirów, wypełniony pomocnymi notatkami i zaklęciami dodanymi przez enigmatycznego „Księcia Półkrwi”. Korzystając z tej książki, Harry wyróżnia się w klasie, denerwując Hermionę i imponując Slughornowi, który nagradza go dawką Płynnego Szczęścia. Ron zapewnia sobie miejsce w drużynie quidditcha Gryffindoru jako Strażnik i inicjuje związek z Lavender Brown, wywołując zazdrość u Hermiony, która żywi romantyczne uczucia do Rona. Harry pociesza Hermionę, jednocześnie wyznając swoje rosnące uczucie do Ginny Weasley. Podczas świąt Bożego Narodzenia Harry zostaje u Weasleyów, ale jego podejrzenia co do Draco zostają odrzucone przez Zakon Feniksa. Niemniej jednak Arthur Weasley odkrywa, że Malfoyowie mogą być zainteresowani Gabinetem Zniknięć w Borgin & Burke’s. Nora zostaje później zaatakowana i zniszczona przez Bellatrix i Greybacka.

Po powrocie do Hogwartu Dumbledore zleca Harry’emu zdobycie wspomnienia Slughorna dotyczącego młodego Voldemorta, ale Slughorn sprzeciwiał się udostępnieniu tego kluczowego wspomnienia. Ron przypadkowo wypija eliksir miłosny przeznaczony dla Harry’ego, a Harry zabiera go do Slughorna po antidotum. Slughorn oferuje chłopcom zatruty miód, który początkowo miał mieć jako prezent dla Dumbledore’a. Harry’emu udaje się uratować życie Rona, ale Lavender kończy swój związek z Ronem po tym, jak usłyszała, jak szeptał imię Hermiony, gdy był nieprzytomny. Harry rozmawia z Draco o zatrutym miodzie i przeklętym naszyjniku, który prawie zabił Katie Bell. Dochodzi do pojedynku, podczas którego Harry nieświadomie rzuca jedno z zaklęć Księcia Półkrwi, które poważnie rani Malfoya. Snape interweniuje w samą porę, aby uratować Draco i odwrócić klątwę. Obawiając się, że księga może zawierać czarną magię, Ginny przekonuje Harry’ego, aby ukrył ją w Pokoju Życzeń. Oboje dzielą się także swoim pierwszym pocałunkiem.

W chatce Hagrida Harry używa swojego eliksiru Płynnego Szczęścia, aby przekonać niechętnego Slughorna, aby zapewnił Dumbledore’owi pamięć, której potrzebuje. Oglądając to w Myślodsiewni, Dumbledore i Harry zyskują wgląd w poszukiwania horkruksów przez Voldemorta, przedmioty zawierające fragmenty duszy czarodzieja, które zapewniają nieśmiertelność. Dumbledore wnioskuje, że Voldemort podzielił swoją duszę na sześć horkruksów, z których dwa zostały zniszczone: dziennik Toma Riddle’a i pierścień Marvolo Gaunta. Udają się do jaskini, gdzie Harry pomaga Dumbledore’owi spożyć miksturę ukrywającą kolejny horkruks, medalion Slytherina.

Osłabiony Dumbledore chroni ich przed Inferi, tworząc pierścień ognia i teleportuje ich z powrotem do Hogwartu. Tam Bellatrix, Greyback i inni Śmierciożercy infiltrują szkołę poprzez Szafkę Zniknięć w Pokoju Życzeń, potajemnie połączoną przez Draco z szafką w Alei Nokturnu. Podczas gdy Harry się ukrywa, Draco wyjawia, że Voldemort zlecił mu zadanie zabicia Dumbledore’a. Jednak Draco się waha i Snape przybywa, by zabić Dumbledore’a. Gdy Śmierciożercy uciekają, Snape wyjawia Harry’emu, że jest Księciem Półkrwi.

Gdy społeczność Hogwartu opłakuje śmierć Dumbledore’a, Harry informuje Rona i Hermionę, że medalion jest fałszywy i zawiera wiadomość od „RAB”, który zabrał prawdziwy horkruks z zamiarem zniszczenia go. Razem postanawiają zrezygnować z ostatniego roku w Hogwarcie i wyruszyć na misję zlokalizowania pozostałych horkruksów.

Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część 1

W Malfoy Manor Severus Snape spotyka się z Lordem Voldemortem i jego grupą śmierciożerców. Snape przekazuje, że Zakon Feniksa planuje przenieść Harry’ego Pottera, który nie jest już chroniony zaklęciem swojej matki, w bezpieczne miejsce. Voldemort bierze różdżkę Lucjusza Malfoya, ponieważ jego własna jest nieskuteczna przeciwko Harry’emu, ponieważ mają ten sam rdzeń z piór feniksa. Podczas transferu Harry przeżywa atak Voldemorta, ale odważny Szalonooki Moody i wierna sowa Harry’ego, Hedwiga, giną tragicznie.

Pośród przygotowań do ślubu Billa Weasleya i Fleur Delacour przybywa nowy Minister Magii, Rufus Scrimgeour. Informuje Harry’ego, Rona i Hermionę o zapisach pozostawionych przez Albusa Dumbledore’a: Ron otrzymuje Wygaszacz, Hermiona egzemplarz Opowieści Barda Beedle’a, a Harry otrzymuje Złoty Znicz, którego złapał podczas swojego pierwszego meczu quidditcha. Dumbledore również miał zamiar przekazać Harry’emu Miecz Gryffindoru, ale miecz w tajemniczy sposób zniknął.

Podczas ślubu dociera wiadomość, że Ministerstwo upadło, a Scrimgeour został zabity. Śmierciożercy atakują, zmuszając Harry’ego, Rona i Hermionę do ucieczki pod numer 12, Grimmauld Place. To tam Ron zdaje sobie sprawę, że Regulus Black, brat Syriusza, to tajemniczy R.A.B. który ukradł Voldemortowi medalion Salazara Slytherina. Medalion został sprzedany Dolores Umbridge przez Mundungusa Fletchera. Trio wyrusza na misję odzyskania medalionu z Ministerstwa, ale Śmierciożercy ścigają ich w chaotycznej ucieczce. Hermiona teleportuje ich do lasu, podczas gdy Ron jest kontuzjowany. Trzej przyjaciele postanawiają rozpocząć misję zlokalizowania i zniszczenia wszystkich horkruksów Voldemorta, zaczynając od medalionu.

Ich początkowe próby zniszczenia medalionu kończą się niepowodzeniem. Hermiona wnioskuje, że miecz Gryffindoru może zostać użyty do wyeliminowania horkruksów, ponieważ jest nasycony jadem bazyliszka. Jednak mroczny wpływ medalionu sprawia, że Ron jest coraz bardziej sfrustrowany ich powolnym postępem, co powoduje irracjonalną zazdrość wobec Harry’ego i Hermiony. Następuje ostra kłótnia, w wyniku której Ron w końcu deportuje się, pozostawiając Harry’ego i Hermionę, aby kontynuowali swoją wyprawę. Połączenie Harry’ego ze zniczem ujawnia tajemniczą wiadomość: „Otwieram na końcu”, a Hermiona rozpoznaje tajemniczy symbol z „Opowieści barda Beedle’a”, który pasuje do tego, który nosił ojciec Luny Lovegood, Xenophilius.

Szukając miecza w Dolinie Godryka, natrafiają na ten sam tajemniczy symbol na cmentarzu. Starsza historyczka Bathilda Bagshot zaprasza ich do swojego domku, gdzie znajdują zdjęcie młodego mężczyzny ze snu Harry’ego, który ukradł różdżkę wytwórcy różdżek Gregorowiczowi. Bathilda nagle przemienia się w węża Voldemorta, Nagini, i atakuje Harry’ego. Hermionie udaje się teleportować ich w bezpieczne miejsce, ale medalion Harry’ego zaciska się na jego szyi, dusząc go. Pojawia się Ron, odzyskuje miecz i ratuje Harry’ego, pozwalając im zniszczyć horkruksa.

Ron wyjaśnia, że Deluminator doprowadził go do ich lokalizacji. Trio odwiedza Xenophiliusa Lovegooda, który wyjawia, że odkryty przez nich symbol reprezentuje Insygnia Śmierci. Mówi się, że trzej bracia otrzymali przedmioty, które pozwoliły im uniknąć Śmierci: Kamień Wskrzeszenia, Płaszcz Niewidzialności i Starszą Różdżkę, najpotężniejszą różdżkę, jaką kiedykolwiek znano. Posiadanie wszystkich trzech uczyniłoby jednego Panem Śmierci. Xenophilius potajemnie przywołuje Śmierciożerców, mając nadzieję na wymianę Harry’ego na porwaną córkę Lunę. Trójce udaje się uciec, ale wkrótce porywacze ich chwytają. Podczas wizji Harry widzi starszego Grindelwalda informującego Voldemorta, że Starsza Różdżka została pochowana wraz z Dumbledore’em.

W Malfoy Manor Bellatrix Lestrange zdaje sobie sprawę, że Szperacze posiadają miecz Gryffindora, który według niej znajdował się w jej skarbcu Gringotta. Harry i Ron są zamknięci w piwnicy, ale w końcu spotykają Lunę, Ollivandera i goblina Gryfka. Na górze Bellatrix torturuje Hermionę. Harry wzywa pomoc za pomocą kawałka magicznego lustra, w którym, jak sądzi, widział obraz Dumbledore’a. W odpowiedzi Zgredek, skrzat domowy, przybywa, aby pomóc wszystkim ocalić. Kiedy Harry chwyta skonfiskowane różdżki Draco Malfoyowi, znikają. Niestety, Bellatrix rzuca nożem, który uderza Zgredka, zabijając go. Harry chowa Zgredka w pobliżu nadmorskiego domku Billa i Fleur, który służy jako kryjówka Zakonu. Tymczasem Voldemort odzyskuje Starszą Różdżkę z grobowca Dumbledore’a.

Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część 2

fabuła filmów Harry Potter

Po pochówku Zgredka Harry Potter prosi o pomoc goblina Griphooka wraz ze swoimi przyjaciółmi Ronem Weasleyem i Hermioną Granger, aby włamać się do skarbca Bellatrix Lestrange w banku Gringotta. Podejrzewają, że ukryty jest tam horkruks. Gryfek zgadza się, pod warunkiem, że w zamian przekaże Miecz Gryffindoru. Ollivander, wytwórca różdżek, informuje Harry’ego, że dwie różdżki zabrane z Dworu Malfoyów należały do Bellatriks i Draco Malfoyów. Wyczuwa, że różdżka Draco zmieniła swoje przywiązanie do Harry’ego, który uzyskał ją od Draco. Znajdują horkruksa, puchar Helgi Hufflepuff, w skarbcu Bellatrix, ale Gryfek bierze miecz i porzuca je, gdy zostają uwięzieni przez środki bezpieczeństwa Gringotta. Aby uciec, wypuszczają smoczego strażnika i wypływają z brzegu. Harry ma wizję wściekłości Voldemorta na Gringotta, gdy dowiaduje się o kradzieży. Zdaje sobie również sprawę, że w Hogwarcie ukryty jest inny horkruks powiązany z Roweną Ravenclaw.

Trio aportuje się do Hogsmeade i pomaga im Aberforth Dumbledore, który odkrywa tajne przejście do Hogwartu. Neville Longbottom ich prowadzi. Severus Snape jest świadomy, że Harry powrócił i grozi karą każdemu, kto mu pomoże. Harry konfrontuje się ze Snape’em, który ucieka podczas pojedynku z profesor McGonagall. McGonagall zbiera społeczność Hogwartu do bitwy. Luna Lovegood radzi Harry’emu, aby porozmawiał z duchem Heleny Ravenclaw, który odkrywa, że Voldemort rzucił mroczną magię na diadem jej matki, ukryty w Pokoju Życzeń. W Komnacie Tajemnic Ron i Hermiona niszczą kielich horkruksa kłami bazyliszka. Podczas ataku Draco, Blaise’a Zabiniego i Gregory’ego Goyle’a w Pokoju Życzeń Ron i Hermiona interweniują, a Goyle przypadkowo rzuca klątwę Fiendfyre, która go pochłania, podczas gdy Harry, Ron i Hermiona ratują Malfoya i Zabiniego. Na zewnątrz Harry niszczy diadem horkruksa kłami bazyliszka. Harry zagląda do umysłu Voldemorta i zdaje sobie sprawę, że Nagini, wąż Voldemorta, jest ostatnim horkruksem.

W hangarze na łodzie trio podsłuchuje, jak Voldemort mówi Snape’owi, że Starsza Różdżka nie może mu służyć, dopóki Snape nie umrze. Nagini brutalnie atakuje Snape’a, który umiera po przekazaniu Harry’emu jednego ze swoich wspomnień. W środku chaosu w Hogwarcie giną Fred Weasley, Remus Lupin i Nimfadora Tonks. Harry przegląda pamięć Snape’a w Myślodsiewni i odkrywa złożoną historię Snape’a. Snape nienawidził ojca Harry’ego, Jamesa, który go znęcał, ale kochał Lily Potter. Po jej śmierci Snape pracował jako podwójny agent z Albusem Dumbledore’em wśród Śmierciożerców, aby chronić Harry’ego przed Voldemortem. Harry dowiaduje się również, że Dumbledore umierał i planował, że Snape go zabije. To Snape wyczarował łanię Patronusa, która poprowadziła Harry’ego do miecza Gryffindora. Harry zdaje sobie sprawę, że stał się przypadkowym horkruksem, kiedy klątwa Voldemorta początkowo go nie zabiła. Voldemort musi zabić Harry’ego, aby zniszczyć w nim odłamek własnej duszy.

Używając Kamienia Wskrzeszenia, który Dumbledore zostawił w Złotym Zniczu, Harry przywołuje duchy swoich rodziców, Syriusza Blacka i Remusa Lupina. Zapewniają mu pocieszenie, zanim podda się Voldemortowi w Zakazanym Lesie. Gdy Voldemort rzuca Zabójczą Klątwę, Harry wpada w otchłań. Duch Dumbledore’a wita go i wyjaśnia, że jest teraz wolny od Voldemorta i może wybrać powrót do swojego ciała lub ruszyć dalej. Harry decyduje się na powrót.

Voldemort pokazuje coś, co wydaje się być martwym ciałem Harry’ego i żąda poddania się Hogwartu. Neville Longbottom występuje naprzód i na wyzywanie wyjmuje Miecz Gryffindora z Tiary Przydziału. Harry ujawnia, że żyje, co skłoniło wielu Śmierciożerców, w tym Malfoyów, do porzucenia Voldemorta, który jest zdemoralizowany po odkryciu, że Harry wciąż żyje. Podczas bitwy Molly Weasley zabija Bellatrix w Wielkiej Sali, a Neville odcina głowę Nagini, niszcząc ostatni horkruks. Harry w końcu pokonuje Voldemorta po tym, jak zaklęcie Expelliarmus odbija klątwę zabijającą, wysyłając ją z powrotem na Czarnego Pana. Po bitwie Harry wyjaśnia Ronowi i Hermionie, że nie chce zdobywać Starszej Różdżki i postanawia ją zniszczyć.

W epilogu, którego akcja rozgrywa się dziewiętnaście lat później, Harry, Ron i Hermiona patrzą, jak ich własne dzieci wyruszają ze stacji King’s Cross do Hogwartu.

 

Zobacz też: Fabuła filmów RoboCop – streszczenie najważniejszych informacji!

 

Poprzednio Robocop: Rogue City - Poradnik Osiągnięć - Jak zdobyć platynę?
Następny BATMAN: THE DOOM THAT CAME TO GOTHAM - Recenzja