Gry planszowe dla seniorów – oczaruj babcię i dziadka grami


Witajcie 🙂 ostatnio na warsztacie mieliśmy gry planszowe dla najmłodszych zapaleńców, zaś dzisiaj dla odmiany porozmawiamy sobie o propozycjach gier planszowych dla seniorów, tak by Ci przekonali się do nowej formy rozrywki.

W rankingu umieszczę przede wszystkim gry z prostymi zasadami, dużymi i wyraźnymi zasadami i o krótkim czasie rozgrywki.


1. Rój

Pierwszą pozycją na naszej liście jest gra Rój. Rój jest grą kafelkową tylko dla dwóch graczy zajmuje niewiele miejsce a nadruki na kafelkach są naprawdę duże, więc osoba mająca problemy ze wzrokiem bez problemu je dostrzeże. Rój ma bardzo proste zasady, i można ją skategoryzować jako grę logiczną. Gracze muszą się wykazać umiejętnością strategicznego myślenia oraz planowania, podczas rozgrywki szare komórki będą pracować bez wytchnienia.

 

2. Siedem Cudów Świata: Pojedynek

Ta gra podoba się dosłownie każdemu, co prawda jest przeznaczona tylko dla dwóch osób ale za to idealnie pełni swoją funkcję. Siedem Cudów Świata: Pojedynek to sprytna gra karciana o dość niskim progu wejścia, idealna dla początkujących graczy. Jednak jestem pewna, że jak raz się zagra można wsiąknąć i zakochać się. Gra absolutnie nie zanudza nikogo, rozgrywka jest szybka, dynamiczna. To idealna gra dla zapracowanych z bardzo wysoką regrywalnością. Siedem Cudów świata opiera się na kartach, które mają grafiki więc gra nie wymaga czytania tekstów.

3. Patchwork Express

Patchwork Express to nowość od wydawnictwa Lacerta. Jest to stosunkowo świeża gra, to druga, odświeżona edycja znanego większości osób Patchworka. Patchwork Express jest samodzielną grą, która sprowadza pierwotny Patchwork do jego podstaw. Nowsza edycja jest grą znacznie bardziej przyjazną seniorom oraz młodszym dzieciom, ze względu na większe żetony obecne w grze oraz niższe liczby co ułatwia obliczanie. Patchwork to metoda szycia polegająca na łączeniu mniejszych kawałków w jedną całość by stworzyć coś zupełnie nowego, zniewalającego.  Idąc tym tokiem myślenia zaproś swoją babcię na partyjkę i pozwól jej złapać bakcyla 🙂

4. Osadnicy z Catanu

Czwarte miejsce zajmuje słynny i również znany większości Catan. Chyba większość ludzi właśnie od niego zaczynało swoją planszówkową przygodę, albo chociaż ma tą grę w swojej kolekcji gier planszowych. Dlaczego Catan jest odpowiednią pozycją dla seniorów? Ponieważ tematyka tej gry jest właściwie neutralna i odpowiednia/ przyjazna każdemu, Catan cechuje się dużymi, wyraźnymi kaflami oraz kartami z których nie trzeba nic czytać. Ponadto Osadnicy z Catanu cechują się również bardzo prostymi zasadami a co za tym idzie niskim progiem wejścia.

5. Domek

Piąte zaszczytne miejsce zajmuje gra Domek od wydawnictwa Rebel. To pozycja, którą również wszyscy kochają, zarówno dzieci jak i dorośli aż po starsze osoby. Domek ma bajecznie proste zasady i jest przeuroczą grą, w której każdy ma okazję wczuć się w architekta i zaprojektować dom swoich marzeń. Domek jest przyjemną grą, w której praktycznie nie ma negatywnej interakcji i z powodzeniem można cieszyć się z rozgrywki, a do tego cieszy oczy ślicznymi grafikami.

6. Wsiąść do Pociągu: Pierwsza Podróż

Przedstawiona powyżej pozycja należy głównie do gier dziecięcych, ale z powodzeniem grają w nią również dorośli. Postanowiłam umieścić ją w tym rankingu ze względu na obecność kilku fajnych cech, które umożliwią również granie dla seniorów. Pierwsza Podróż przede wszystkim jest grą z bardzo prostymi zasadami, w której nie trzeb dużo czytać, ponadto wersja dziecięca została wyposażona w większe wagoniki w żywych kolorach, których nie sposób przeoczyć. Gra jest prosta, intuicyjna, przyjemna, posiada planszę z dużymi napisami, oraz skutecznie przyciąga wzrok.

7. Origami

Origami to nowość od wydawnictwa Rebel. Jest to bardzo prosta karcianka, w którą gra się z czystą przyjemnością. Karty w Origami przedstawiają różnego rodzaju zwierzątka a grafiki są niezwykle delikatne w pastelowych barwach. Same zasady gry Origami są bardzo proste a czas rozgrywki nie należy do długich, rozkładanie gry również nie przysporzy problemów. Gra jest fajna na wprowadzenie nowych graczy, jako imprezówka, oraz jako samodzielna gra karciana.

Poprzednio Warhammer 40,000 Kill Team - Jakimi Frakcjami pogramy?
Następny Przegląd tytułów na Sierpień i Wrzesień