Gry planszowe kryminalne – zbrodnie, występki i śledztwa w planszówkach


Jeśli chcesz poczuć się jak prawdziwy detektyw, lubisz rozwiązywać zagadki albo brać udział w rozwiązywaniu śledztw – a do tego lubisz planszówki – niniejszy wpis jest właśnie dla Ciebie! W tym tygodniu przygotowana przez nas lista obejmuje gry planszowe kryminalne, które (mam nadzieję) zadowolą każdego fana true crime.

Detektyw / Dekektyw L.A Crimes

Detektyw jest grą w kryminalne zagadki z pierwszego zdarzenia. To gra kooperacyjna, w której wraz z partnerem (partnerami) wcielacie się w detektywów pracujących dla rządowej agencji ANTERES. Jako inspektorzy będziecie odpowiedzialni za badanie tropów, przeszukiwanie baz danych i sprytne zarządzanie zasobami, przez co prawdopodobnie rozwiążecie śledztwo. Pamiętaj, że prowadzenie takiego przedsięwzięcia to walka z czasem i sprytnymi przestępcami.  Z kolei L.A. Crimes  jest pierwszą mocno rozbudowaną kampanią do gry Detektyw, która skrywa trzy odrębne sprawy, które z kolei składają się razem na jedną, spójną historię. Wcielisz się  (prawie) w filmowego gliniarza z Beverly Hills i dzięki nietuzinkowym metodom dedukcyjnym i naginaniu zasad może uda Ci się pojmać przestępców.

Kroniki Zbrodni

To gra kooperacyjna, w której próbujemy rozwiązać śledztwo – czy to w sprawie zabójstwa, porwania, zaginięcia. Mamy do wyboru kilka opcji gry, jednak moja ulubioną jest wersja 1900. W tej głównym bohaterem jest młody, perspektywiczny dziennikarz. Jako reporter narażony będziesz na masę łamigłówek, które należy czym prędzej rozwiązać. Do obsługi gry niezbędna będzie aplikacja na telefon, dzięki której będziesz mógł przemieścić się z lokalizacji do lokalizacji, rozmawiać ze świadkami i potencjalnymi sprawcami, przeszukiwać miejsca zbrodni i kontaktować się z ważnymi osobami. Praktycznie każda akcja wymaga użycia aplikacji…i trochę myślenia. Jestem fanką kryminałów, więc Kroniki dają mi masę frajdy. W czasie gry uwalniam swojego wewnętrznego Sherlocka i wraz z moim Watsonem prowadzimy kolejne śledztwa.

Cluedo

Chcesz sprawdzić się w roli prawdziwego detektywa? Doktor Czarnecki został zamordowany i takiej zbrodni nie można zamieść pod dywan. W Cluedo będziesz przechadzał się po pokojach i zbierał poszlaki, które, miejmy nadzieję, doprowadzą cię do rozwiązania tej mrocznej zagadki. W grze chodzi o czujność i spostrzegawczość, bo morderca nie ma zamiaru się przyznać do popełnionej zbrodni. Co ciekawe, Cluedo powstało bardzo dawno, bo w roku 1949! Istnieje także wersja internetowa tej gry –  aplikacja dostępna na telefony zarówno z systemem Android, jak i iOS. Jest ona o tyle lepsza od wersji planszowej, ponieważ co jakiś czas twórcy wypuszczają aktualizacje tematyczne, np. Halloween czy Święta Bożego Narodzenia.

Sherlock Holmes: Detektyw doradczyZagadka Kuby Rozpruwacza i Przygody na West Endzie

Gry planszowe kryminalne

Najsłynniejszy detektyw świata także doczekał się swojej gry planszowej. W Sherlocku… wcielasz się w członka gangu z Baker Street, siatki wywiadowczej powołanej do życia przed detektywa, która ma za zadanie informować go o najświeższych plotkach i wydarzeniach Londynu oraz pomagać w rozwiązaniu śledztw. Zupełnie jak serialowa siatka bezdomnych, którą Sherlock zagonił do pracy. Przy rozwiązywaniu każdej ze spraw zostaniesz zaopatrzony w serię tropów, mapę miasta, gazety, książkę adresową oraz dostęp do listy wykwalifikowanych informatorów. Każdy z nich w inny sposób będzie mógł pomóc w śledztwie – są to między innymi lekarz sądowy czy kryminolog. Kiedy uznasz, że zdobyte przez Ciebie odpowiedzi są wystarczające do zamknięcia śledztwa, zaczynasz ostateczną konfrontację. Ciekawe, czy Sherlock uzna Twoje odpowiedzi za wystarczające.

Mikro Makro

MikroMakro to gra kooperacyjna, w której musimy rozwiązać zagadki kryminalne. Jeżeli lubicie zabawy w dedukcję, szukanie sprawców i dociekanie jak było naprawdę, to szybko się odnajdziecie. W pudełku dostajemy 16 spraw czekających na dzielnych śledczych. Otrzymujemy też plan miasta, na którym widzimy setki malutkich postaci i masę scen z ich codziennego życia. Życie to nie tylko sielanka i zdarzają się czarne owce, a bezprawie i występki szerzą się po całym mieście. MikroMakro nie mieści się w ramach klasycznej gry planszowej. Dostajemy plan, kilkadziesiąt kart i w zasadzie to wszystko, co znajdziemy w pudełko. Jednak mechanicznie to mały diamencik, który oferuje nam kilka godzin intensywnej i wspaniałej przygody. Aż szkoda, że zagadek mamy tylko 16, i to, co dobre, niestety się kończy. Autentycznie, po rozwiązaniu ostatniej sprawy, czuliśmy smutek, że ta zabawa dobiega już końca.

Tajemnicze Domostwo

Tajemnicze Domostwo to dra dla od dwóch do siedmiu osób, w której jeden z graczy wciela się w postać ducha, a reszta w detektywów. Ich zadaniem jest rozwiązanie śledztwa związanego z morderstwem sprzed wielu lat. Duch pomaga towarzyszom w śledztwie, kierując ich do przedmiotów, miejsc i osób związanych z prawie już zapomnianą zbrodnią. W grze musicie wykazać się logicznym myśleniem, szybkim kojarzeniem faktów i dobrą wyobraźnią.

Czarne Historie

Gry planszowe kryminalne

Czarne Historie to chyba najbardziej rozpowszechniona planszówka z gatunku gier planszowych kryminalnych. Karty zawierają 50 opisów zbrodni (prawdziwych lub wymyślonych), gracze wybierają jedną z kart, wszyscy zapoznają się ze sprawą na niej opisaną. Następnie wybiera się mistrza tajemnic, który jako jedyny może zapoznać się ze szczegółami sprawy – okoliczności wydarzenia, motywy itp. Reszta graczy musi odgadnąć zagadkę zadając mistrzowi pytania, na które on może odpowiedzieć wyłącznie TAK lub NIE. Ilość zagadek do rozwiązania gwarantuje długie godziny śledztw.

Kryminalne zagadki: Krwawe róże

Gry planszowe kryminalne

Tak się składa, że Kryminalne Zagadki są jednym z moich ulubionych seriali. I nie ma znaczenia, że jako dzieciak bałam się spać w nocy po odcinkach, na starsze lata za bardzo się to nie zmieniło i niektóre odcinki przyprawiają mnie o ciary. Z kolei Kryminalne Zagadki w wersji planszówkowej są moim najnowszym (i najbardziej ekscytującym) odkryciem w świecie gier planszowych. Książę Edward wybrał się z odwiedzinami do Hrabieg Ferdynanda Tudo – niestety, znajduje go martwego pośród różanych krzaków. Jako członkowie ekipy śledczej musicie rozwiązać tajemnicę śmierci arystokraty.

Mr. Jack

Mr. Jack to gra dla 2 osób, w której przyjdzie nam wcielić się w rolę Kuby Rozpruwacza, który próbuje umknąć z Whitechapel, oraz Detektywa zaciekle, bądź mniej uparcie i bardziej po omacku, go ściga. Jack i detektyw mają odwrotne krótkoterminowe cele co rundę. Ten pierwszy ma tak zmienić stan planszy aby jak najwięcej postaci było w jednym z dwóch stanów, przez co detektyw nie będzie mógł zbyt wielu ich logicznie odrzucić/ uniewinnić. Jednocześnie w tyle głowy Jacka, poza chęcią mordu i sianiem zamętu, czai się myśl o ucieczce lub przetrwaniu ośmiu rund. Grając rozpruwaczem starałem się zawsze stworzyć taką łamigłówkę, aby mój przeciwnik rozwiązywał ją po mojemu. Detektyw, z drugiej strony, ma inne zadanie – jego celem jest izolowanie grup podejrzanych i sprawdzanie czy są ich alibi się zgadza. Jako że nie wie, kim naprawdę jest Jack, to każdy na początku jest na cenzurowanym. Dobry detektyw szybko odsieje większość niewinnych osób i skupi się na dwóch, trzech typach z pod ciemnej gwiazdy. Mr. Jack to mała i sprytna gierka na 20 min dla pary kryminalnych zapaleńców.

Śledztwo

Gry planszowe kryminalne

Śledztwo jest trochę zbliżone do Czarnych Historii, ale głównie poprzez sposób rozwiązywania zagadek – świadek może odpowiadać wyłącznie TAK lub NIE. Jeden z graczy (świadek) spośród dostępnych kart w różnych kategoriach (np. ofiara, motyw, narzędzie zbrodni) wymyśla przestępstwo. Pozostały gracz lub gracze muszą precyzyjnie zadawać pytanie i szybko łącząc fakty dotrzeć do sedna zagadki. Dokładna analiza zebranych danych powinna ułatwić zakończenie śledztwa.


Ostatnie w serii:

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Diablo 2 Resurrected - Wszystkie Słowa Runiczne i Jak układać runy - Poradnik
Następny Co sprawia, że dzieci tak lubią “Psi patrol”?