Halo – W jakiej kolejności grać?


Halo 4

Halo to jedna z najbardziej kultowych serii gier, jakie kiedykolwiek powstały zarówno na PC, jak i konsole Xbox. Seria rozrosła się do dużych rozmiarów i powstało wiele nie tylko gier z głównego nurtu fabularnego, ale i także pobocznych, uzupełniających fabułę. Dzisiaj odpowiem na pytanie – W jakiej kolejności grać w Halo?

Osobiście sam na nowo pokochałem serię Halo wracając do poprzednich tytułów i także miałem duży problem, ze zrozumieniem w jakiej kolejności ogrywać gry. Największy problem miałem z tego powodu przy Halo Infinite, gdzie gra nie miała żadnego wstępu fabularnego i jednocześnie bezpośrednio nawiązywała do poprzednich części gier. Jeżeli więc nie ograliście większości pozycji z serii Halo, to nie będziecie wiedzieli o co chodzi. Ja osobiście rozpocząłem przygodę z Halo Infinite po ograniu częściowo drugiej części oryginalnej sagi i muszę przyznać, że to było zdecydowanie za mało. Dlatego bez zbędnych spoilerów, oprócz prostego wstępu fabularnego przedstawiam najlepszą kolejność w jakiej należy przechodzić gry z serii Halo. Oczywiście skupimy się na kolejności chronologicznej, gdyż kolejność wydawania nie jest powiązana z chronologią gry. Ogólnie gry zostały wydane w takiej kolejności:

  • Halo: Combat Evolved (2001)
  • Halo 2 (2004)
  • Halo 3 (2007)
  • Halo Wars (2009)
  • Halo 3: ODST (2009)
  • Halo: Reach (2010)
  • Halo 4 (2012)
  • Halo: Spartan Assault (2013)
  • Halo: Spartan Strike (2015)
  • Halo 5: Guardians (2015)
  • Halo Wars 2 (2017)
  • Halo Infinite (2021)

Jednak fabularnie można śmiało powiedzieć, że Combat Evolved jest dopiero trzecią odsłoną w historii gry i pierwszą, w której Master Chief, czyli główny bohater oryginalnej sagi, gra główne skrzypce. Pod względem fabularnym gry należy ogrywać w kolejności następującej.

Halo Wars

Pierwsze będzie oczywiście Halo Wars, które co ciekawe posiada wstęp fabularny pomimo tego, że akcja dzieje się przed wydarzeniami z następnych części. Właściwie jednak ociera się ona o Halo: Combat Evolved oraz o Halo Reach, jednak stanowi historię samą w sobie. Halo Wars to pierwszy RTS w świecie Halo, gdzie w kampanii fabularnej pokierujemy losami załogi okrętu Spirit of Fire. A załoga trafi na poważną machlojkę robioną przez przymierze, dzięki której zdobędzie ono znaczną przewagę nad siłami UNSC. Pod względem chronologii, akcja dzieje się 20 lat przed wydarzeniami z Halo: Combat Evolved.

Halo Reach

Halo Reach

Reach to planeta, która została zaatakowana przez Przymierze tuż przed wydarzeniami z Halo: Combat Evolved. Można traktować Halo Reach jako prequel do oryginalnej serii. Jest to pierwszoosobowa strzelanka, w której po raz pierwszy wcielimy się w Spartan, idealnie wyszkoloną jednostkę specjalną superżołnierzy będących pierwszą i ostatnią linią obrony ludzkości. Musicie jednak pamiętać, że Halo Reach to najbardziej tragiczna historia w całej franczyzie Halo. Nie zrażajcie się jednak, bo gra jest niesamowicie wciągająca i ciekawa.

Halo Combat Evolved

Halo: Combat Evolved

I wreszcie pierwsza odsłona oryginalnej serii i właściwie pierwsza od której zaczęła się cała przygoda z Halo. Tutaj poznamy Master Chiefa, Spartanina, który to jako jeden z niewielu przeżywa atak Przymierza na potężny okręt UNSC Pillar of Autumn. Na terenie tajemniczego pierścienia będzie próbował odnaleźć ocalałych oraz próbować zrozumieć, co takiego przymierze robi na tym obiekcie i czym on tak naprawdę jest. Combat Evolved to oczywiście pierwszoosobowa strzelanka, gdzie oprócz sterowania żołnierzem, będziemy mogli przemieszczać się za pomocą pojazdów, zarówno należących do ludzi, jak i obcych.

Halo 2

Halo 2

Mówią, że dwójka jest najlepszą odsłoną serii Halo. Osobiście mogę powiedzieć, że jest to naprawdę fantastyczne i wciągająca gra akcji. Historia rozpoczyna się praktycznie w momencie końca jedynki i tym razem rozpoczniemy naszą zabawę na ojczystej ziemi, która została zaatakowana przez Przymierze. Kroki bohatera będą potem kierowane w różne miejsca galaktyki, co da nam niesamowicie kompleksową i rozbudowaną historię. Sama gra daje nam parę nowych możliwości w stosunku do pierwszej części, a najfajniejszą z nich jest możliwość używania dwóch lekkich broni jednocześnie.

Halo 3 ODST

Halo 3: ODST

Tym razem nie mamy do czynienia z dużym tytułem AAA, a lekką odskocznią od głównej osi fabularnej oraz wysokiej jakości znanej z pozostałych części. Pomimo bycia najbardziej zamarudzoną z części gry, to trzeba przyznać, że Halo 3: ODST nie jest samo w sobie złą grą. Historia dzieje się w innym miejscu i tym razem bez Master Chiefa. Ciekawostką będzie także to, że tym razem wcielimy się w zwykłego żołnierza oddziałów desantowych, który został oddzielony od głównych sił, a sama akcja gry dzieje się na ziemi w mieście zdominowanym przez siły przymierza. Jak sobie poradzi zwykły żołnierz w tym szaleństwie?

Halo 3

Halo 3

Zwieńczenie wspaniałej trylogii, która przez sukces kasowy wcale już trylogią nie jest. Halo 3 to epicka historia, gdzie zarówno zagrożenie Flood jak i Przymierza ma zostać powstrzymane przez nikogo innego, jak Master Chiefa. Oprócz tego naszym zadaniem będzie uratowanie Cortany, która została przechwycona przez siły wroga. Z ciekawostek w samym gameplay, w tej części Halo Master Chief nauczy się demontować ciężkie bronie ze stanowisk strzelniczych, co pozwoli mu zabrać działko na spacer po terenach okupowanych przez siły wroga. Przydatna umiejętność, którą tak bardzo polubiłem także w Halo Infinite.

Halo Spartan Assault

Halo: Spartan Assault

Początkowo gra była przeznaczona tylko na telefony, jednak doczekała się także portu na PC oraz konsole Xbox. Jest także dostępna w ramach usługi Game Pass. Wcielamy się tutaj w rolę Spartanki o imieniu Palmer, a akcja dzieje się między trzecią, a czwartą częścią oryginalnej serii. Co ciekawe, tym razem sterowanie odbywa się za pomocą widoku izometrycznego, więc mamy strzelankę z kamerą jak z gier serii Diablo. Dało to parę nowych możliwości, jednak nie oszukujmy się, nie jest to najlepszy tytuł z serii Halo, zwłaszcza z uwagi na specyfikę gry, która może i była ciekawa na telefonach, ale już na komputerze lub konsoli mocno odstaje od innych tytułów.

Halo 4

Halo 4

Wracamy do głównej serii, czyli ponownego otwarcia sagi Halo. Już wiedzieliśmy w tym momencie, że na trylogii się nie skończy, a był to efekt słabo przyjętego Halo 3: ODST oraz niewystarczającej popularności (pomimo dobrych recenzji) Halo Wars. Odpowiedź była prosta – ludzie chcą Master Chiefa. I go dostali bardziej niż zwykle, bo Halo 4 skupi się głównie na relacji między Cortaną oraz Master Chiefem. Coś się zaczyna między nimi psuć, punkt widzenia się zmienia, dokąd ta droga doprowadzi bohaterów? W tej odsłonie pod względem rozgrywki Master Chief otrzymał lepszą wersję pancerza pozwalającą mu na wykorzystanie paru nowych zabawek będących zapowiedzią tego, co znamy z Halo Infinity.

Halo: Spartan Strike

Kolejny Spartan, także wydany na telefony oraz na platformę PC i kolejny także przyjęty przez graczy raczej chłodno. Ponownie akcja jest pokazana w rzucie izometrycznym, jednak tym razem fabuła zabiera nas daleko w przeszłość, bo do czasów z Halo 2, a jeszcze dokładniej z Halo 3: ODST oraz miasta New Mombasa na ziemi. Co więc ta gra robi tak daleko w liście, otóż tutaj pojawi się przeskok czasowy, który zabierze nas do miejsca po akcji Halo 4 wraz ze wszystkimi konsekwencjami tamtej części. Dlatego też grając po kolei, należy graćw Spartan Strike po czwórce. Fabularnie będziemy ścigać pewien artefakt zwany Conduit, pod względem gameplayu jednak gra nie wprowadza nic w stosunku do Spartan Assault z wyjątkiem poprawionego sterowania.

Halo 5

Kolejna część drugiej trylogii (już bardziej sagi) o Master Chiefie. Ponownie to Cortana będzie w centrum wydarzeń, tym razem jednak uprowadzona, a Master Chief będzie próbował ją odzyskać. Tutaj także Master Chief zostanie poddany wielkiej próbie, czy pozostać wierny swojej przyjaciółce czy też dla sił ziemskich. Co ciekawe, pokierujemy także krokami innego spartanina o imieniu Locke, który będzie próbował odnaleźć Mistrza Szefa, który gdzieś wcześniej zaginął. W tej także części pojawi się możliwość rozgrywania kampanii w trybie kooperacji dla maksymalnie czterech osób. W innej sytuacji będziemy grać wraz z towarzyszami sterowanymi przez komputer.

Halo Wars 2

Druga odsłona RTS w uniwersum Halo, drugie podejście do tego tematu, drugi raz dostarczenie bardzo dobrej gry, która ponownie nie przyjęła się tak dobrze jak główna saga o Master Chiefie. Wielka szkoda, bo grało mi się w Halo Wars znacznie lepiej niż w inne spin-offy z serii Halo. Akcja gry dzieje się 28 lat po wydarzeniach z pierwszego Halo Wars, kiedy to uwielbiana przeze mnie załoga Spirits of Fire zostaje wybudzona z kryostazy w całkowicie nowej rzeczywistości. Tutaj także zostanie przedstawiona frakcja Banished, która gra główne skrzypce w Halo Infinite. Jest to gra całkowicie obowiązkowa i potrzebna do zrozumienia fabuły ostatniej części.

Halo Infinite

I wreszcie ona – ostatnia odsłona serii Halo o Master Chiefie, czyli Halo Infinite, tym razem największą nowością będzie dosyć spora otwarta mapa oraz specjalna linka pozwalająca na robienie naprawdę niesamowitych rzeczy dla Master Chiefa. Fabularnie akcja dzieje się na nowym pierścieniu, który został w jakiś sposób uszkodzony, a ten jest oblegany przez siły Wygnańców poznanych w Halo Wars 2. Siły ludzi są wybite lub zniewolone i to Master Chief, dosłownie z jednym pociskiem w pistolecie rozpocznie akcję oswobodzenia sił ziemskich, dowiedzenia się co robią tutaj siły Wygnańców oraz finalnie rozwiązać sytuację z Cortaną.

Podsumowanie

W taki o to sposób prezentuje się historia gier z serii Halo. Otrzymaliśmy niesamowitą sagę rozłożoną na dziesiątki godzin zróżnicowanej zabawy i dającą nam możliwość spojrzenia na historię z różnych perspektyw. Nie ma chyba takiej drugiej serii gier jak Halo, która dała nam tak niesamowicie kompletny zbiór klimatycznych historii. Dajcie koniecznie znać, która część Halo jest według Was najlepsza i dlaczego.

6 komentarzy

  1. mmm
    7 stycznia 2023
    Odpowiedz

    czemu w jakiej kolejności „ogrywać” a nie po prostu w jakiej kolejności GRAĆ

    • 7 stycznia 2023
      Odpowiedz

      O co się przypierdalasz? Nawet podpisać się boisz?

  2. MMM
    7 stycznia 2023
    Odpowiedz

    boje sie bo z kulturą u ciebie nie za bardzo i nie wiadomo czego można sie spodziewać 😀

    • 7 stycznia 2023
      Odpowiedz

      Gdybyś codziennie się użerał z anonimowymi hejterami też byś nie miał problemu.

  3. Marcin
    25 lutego 2023
    Odpowiedz

    Napisał..adix…co za łeb

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Co obejrzeć w weekend? Netflix, HBO Go i Amazon Prime w styczniu
Następny Zapowiedziano Forever Skies wcześniej znane jako Project Oxygen