Seria filmów John Wick jest niewątpliwie kultową pozycją na liście filmów akcji. Dzisiaj pokrótce omówimy każdą z części.
Legenda świata płatnych zabójców, mężczyzna o wielu imionach, ale o stałej reputacji – John Wick zmuszony został do powrotu z emerytury, aby by dokonać zemsty na ludziach, którzy zabili jego szczeniaka będącego prezentem od niedawno zmarłej żony tytułowego bohatera. Brzmi jak nieujmująca fabuła filmu klasy średniej? Możliwe, jednak seria filmów z Johnem Wickiem jest kompletnym przeciwieństwem pozorów, które sprawia. Każdy z filmów jest absolutnie genialny i do granic możliwości wypełniony wartką akcją, licznymi scenami walk i szorstkim humorem. Nie można tu liczyć na długaśne dialogi – w świecie płatnych zabójców bardzo szybko przechodzi się do działania. Filmy z Johnem Wickiem, granym przez Keanu Reevesa są absolutną ikoną kina akcji.
24 marca 2023 w Polsce miała premiera Rozdziału 4 i pomyślałam, że przyda nam się omówienie każdej części filmu.
UWAGA – w części 4 mogą być spoilery fabularne
John Wick
W pierwszych scenach filmu John Wick, tytułowy bohater rozbija się samochodem na ścianie. Następnie ledwo wychodzi z samochodu, pokryty jest krwią a w międzyczasie uciska sączącą się ranę . Kiedy widz spodziewa się, że postać wkrótce zakończy swój żywot, bo ledwo da radę wyczołgać się z auta, ta wyciąga telefon i włącza filmik z kobietą na plaży. Wtedy bezwładnie opada na grunt i zamyka oczy a widok nieżyjącej żony będzie ostatnim przed omdleniem. Cofamy się więc kilka dni wcześniej, by zobaczyć co doprowadziło do tej sytuacji. Dowiadujemy się, że zanim zmarła, Helen podarowała mężowi bezcenną pamiątkę, dzięki której John łatwiej przejdzie przez żałobę, i przez którą może odnajdzie sens życia – był to szczeniak.
Kilka dni później grupa rosyjskich mafiozów dowodzona przez Iosefa Tarasowa spotyka Johna na stacji benzynowej i w pokojowy sposób próbują namówić go, aby oddał im swój samochód – ukochanego Bossa 429 Mustanga z 1969 roku. Wtedy też dowiadujemy się czegoś ważnego o naszej postaci – kariera w świecie zabójców na żądanie sprawiła, że bohater nie boi się nikogo i niczego. Ba, szybko też zdamy sobie sprawę, że to John Wick jest największym postrachem światka przestępczego, także jego absolutną legendą, inspiracją i guru. Młodzi mafijni szaleńcy decydują się jednak włamać do domu Wicków i ukraść samochód. Przy okazji zabijają pieska, co chyba najbardziej rozwściecza Johna. Kiedy Tarasow próbuje usunąć identyfikację auta, właściciel warsztatu rozpoznaje samochód i kategorycznie odmawia pracy nad nim – legenda o Wicku to nie byle co.
Film posiada też krótki dialog, który wyjaśni wam jaką osobą jest JW:
Viggo Tarasov: I heard you struck my son.
Aurelio: Yes, sir, I did.
Viggo Tarasov: And may I ask why?
Aurelio: Yeah, well, because he stole John Wick’s car, sir, and, uh, killed his dog.
Viggo Tarasov: …. Oh.
Tytułowy bohater będzie zmuszony porzucić spokojną emeryturę i ujawnić swoją starannie skrywaną tożsamość bezlitosnego zabójcy. Zaślepiony wściekłością John wyrusza, by zemścić się na bezmyślnym złodzieju samochodu oraz całej jego rodzinie. Baba Jaga chce tylko krwi.
Pierwszy film w serii Johnów Wicków pokazał ówcześnie coś do tej pory nietypowego. Nie ma w nim zbędnych udziwnień, CGI czy żałosnej fabuły. Reżyser zdecydował, że widzowie nie chcą już oglądać tych rzeczy i zaproponował ponad półtorej godziny czystej akcji – bójek, strzelanin, pościgów okraszonych masą krwi. John Wick to chodząca zemsta, której historię przedstawiono w pięć minut, poświęcając pozostałą uwagę samej walce.
John Wick: Chapter 2
Po ogromnym sukcesie JW 1, na drugą część widzowie musieli czekać trzy lata. Było warto, bo sequel okazał się przebić pierwowzór (właściwie, każda kolejna część lepsza jest niż poprzedniczka i kiedy myślicie, że nie można was zaskoczyć, kolejny film dokładnie to robi). Te filmy to czysta fikcja, ale są tak silnie zakorzenione w teraźniejszości, że czuje się jakby działy się tu i teraz. To ciekawe uczucie i świadczy o wysokiej jakości kina.
Legenda Wicka dalej trwa a Baba Jaga, mimo że z pozoru na emeryturze, nie może w całości uwolnić się od przeszłości.
Bowery King: He’s offered seven million dollars for your life. Seven million dollars is a lot of money, Mr. Wick.
John Wick: So I guess you have a choice. You want a war? Or do you wanna just give me a gun?
Bowery King: Somebody, please! Get this man a gun!
Rozdział 2 zebrał jeszcze więcej pozytywnych recenzji, niż pierwsza część. Do tego dodanych zostało kilka nieco spokojniejszych scen a momenty z Johnem i jego psem zwyczajnie robiły ciepło na sercu. Nie myślcie jednak, że John Wick stał się mniej żywiołowy niż poprzednio. Rozdział 2 rozpoczyna się niedługo po zakończeniu pierwszego filmu. Wick chwilowo rozkoszuje się swoim życiem jako emerytowany zabójca. Jeśli poprzedni film opowiadał o jego powrocie do pracy dla zemsty, ten opowiada o niechętnym powrocie Wicka, ponieważ jest winien przysługę innemu zabójcy. Bohater zmuszony jest udać się do Włoch, aby spełnić swoją obietnicę wobec włoskiego mafiozy Santino D’Antonio. Jest z nim związany nierozerwalnym długiem krwi, którego nie ma sposobu nie dotrzymać. Santino prosi o zamordowanie swojej siostry, aby jej brat mógł zająć miejsce przy Wysokim Stole. Wick pierwotnie odmawia, jego dom zostaje ponownie zdewastowany i ostatecznie godzi się wykonać zadanie. Problem jest taki, że zabójstwo osoby z mafii niesie za sobą pewne konsekwencje ze strony rodziny ofiary, nawet jeśli to ona wynajęła cię do morderstwa. Santino ogłasza siedmiomilionowy kontrakt za głowę bohatera a przez resztę filmu Wick morduje w coraz to bardziej kreatywny sposób niemal każdego, kto stanie mu na drodze. Ostatecznie zabija nawet Santino w hotelu Continental, co jest kategorycznie zabronione. Co więcej, za „prowadzenie interesów” na terenie hotelu, zgodnie z zasadami Wysokiego Stołu, Winston jest zmuszony obłożyć Johna „ekskomuniką”, co oznacza zniesienie całego jego dostępu i przywilejów w świecie przestępczym.
W tej części ujawnił się też nowy wróg bohatera – instytucja zwana Wysokim Stołem.
John Wick 3 – John Wick: Chapter 3 – Parabellum
John Wick: Rozdział 3 – Parabellum dosłownie dotyczy konsekwencji oraz radzenia sobie ze skutkami działań Johna pod koniec poprzedniego filmu. Po krwawych wydarzeniach z Johna Wicka 2, Baba Jaga próbuje przedostać się przez Manhattan. Oferta za jego głowę jest znaczna, wynosi 14 milionów dolarów, więc na swojej drodze spotyka licznych morderców. Jednemu z nich udaje się ranić bohatera i ten szuka pomocy medycznej u lekarza z podziemia. Jego status ekskomunikowanego zostaje aktywowany zanim lekarz może dokończyć, przez co Wick musi dokończyć szycie samodzielnie. Potem nieustannie ścigany jest przez różne gangi zabójców. Są one jednak zbyt słabe, by samodzielnie załatwić legendarnego Johna Wicka. On sam morduje ich. Aby pozostać przy życiu i uzbroić się do finalnej walki z Wysokim Stołem, tytułowa postać wyjeżdża z Nowego Jorku i wykorzystuje wszystkie możliwe przysługi i kontakty, które zgromadził w poprzednim życiu.
Winston : Si vis pacem, para bellum.
Winston : If you want peace, prepare for war.
Sama akcja filmu jest genialna. Otwierająca sekwencja wyznacza ton filmu już na samym początku. Całość wypełniona jest po brzegi szaloną akcją, płynną choreografią walki i genialnymi zdjęciami. Parabellum jest do tej pory najbardziej brutalnym filmem w serii.
John Wick: Chapter 4
Najnowszy rozdział, który wszedł do polskich kin pod koniec marca 2023 roku. Od samego początku można zauważyć, że jest to najbardziej brutalna i mroczna odsłona we franczyzie. Mnie się to podobało – fabuła jest prosta i niezagmatwana a znaczna część filmu poświęcona jest na sekwencje walki. Czego więcej można żądać od filmu akcji?
Marquis: There is no John out there. No happy man with a normal life. There is only John Wick: The Killer.
John Wick: Yeah. And he’s about to kill you.
Wojna Wicka z Wysokim Stołem przybiera ostateczny wymiar. To otwarta walka a Stół nie spocznie, póki tytułowy bohater nie będzie martwy. Na czele organizacji stanął Markiz De Gramon, który przyjął Wicka za główny cel do odstrzału i wielokrotnie zwiększał cenę kontraktu za jego głowę. Kontrakt z drugiej części dalej jest aktualny, jednak znacznie zwiększony. Każdy, dosłownie każdy, ma chęć zgarnąć pieniądze za Wicka. Ten się jednak nie daje i nieustannie pozostawia za sobą morze ciał. Ten film to krótka instrukcja zabijania wg Johna Wicka. Bohater wykaże się na każdy sposób w bójce, strzelaninie, walce na miecze. Jeśli jesteście fanem konkretnego stylu walki, JW prawdopodobnie Was zadowoli.
Ostatecznie to Winston wpada na starodawny sposób rozwiązywania konfliktów z Radą i sugeruje, aby John wyzwał De Gramona na pojedynek. Wygrana uwolni głównego bohatera od zobowiązań wobec Wysokiego Stołu, a przy okazji Winston odzyska swój Continental. Proste rozwiązanie sprawy? Tylko pozornie, bo wyzwać na pojedynek można jedynie pod szyldem rodziny – tej od jakiegoś czasu Wick już nie ma. Udaje się więc do Ruskiej Romy prosząc o ponownie włączenie w grono członków. Potem czeka nas jedynie rzeź.
Nasza recenzja JW 4 – w linku
Dla mnie seria filmów John Wick jest pozycją kultową na liście. Lubię oglądać te filmy, bo są dokładnie tym, czym powinny być filmem akcji, tj. produkcją z minimalnym dialogiem i bez zbędnych udziwnień oraz wątków pobocznych, a jednocześnie pełną dynamicznej fabuły i świetnych sekwencji walki. Lubię obserwować sposoby, którymi JW rozprawia się ze swoimi wrogami. Te filmy zwyczajnie… mnie cieszą i polecam je każdemu.
Która część jest Waszą ulubioną? 😉
jestem wielkim fanem całej tej serii, jest naprawdę sztos polecam