NCWW – Najlepsza gra planszowa na czerwiec 2017


Hej, hej 🙂 w końcu nadszedł długo wyczekiwany przez wszystkich czerwiec, kiedy to zaczynają się wyjazdy wakacyjne, wzmaga się ruch kolejowy i nie obejdzie się bez letnich kąpieli. Ale my również przygotowaliśmy dla Was coś specjalnego, przyszedł czas na nasz comiesięczny, nie zawsze poważny cykl „Na co wydać wypłatę”. Jak co miesiąc wybraliśmy gry planszowe, które bez wątpienia są warte zakupu za wasze ciężko zarobione pieniądze. Kolejność gier w rankingu jest przypadkowa, wszystkie z nich  są ex aequo. Zapraszam do lektury!


Wpis powstał we współpracy ze sklepem internetowym hulahop.pl


1. Horror w Arkham: LCG

Na pierwszym miejscu uplasowała się karciana wersja słynnego i znanego wszystkim Horroru w Arkham. Gra już wcześniej dwukrotnie pokazywała się w naszych rankingach, a to dlatego, że jest to pozycja warta uwagi i zakupu, a my jesteśmy po inwestycji w pierwsze dodatek – Dziedzictwo Dunwich – i muszę przyznać że rozszerzenie trzyma bardzo wysoki poziom. My od początku nie mieliśmy żadnych wątpliwości co do tej gry. Jeżeli dalej się zastanawiacie nad zakupem tej gry, to my dalej ją polecamy i gorąco zachęcamy, zwłaszcza że cena jest bardzo niska.

Horror w Arkham: LCG to karciana gra kooperacyjna przeznaczona tylko dla dwóch osób, jeżeli chcecie grać we czwórkę, niezbędna jest druga podstawka. Sama rozgrywka trwa około półtorej godziny, lecz jak się rozwiązuje tajemnicze zagadki w ogóle nie czuć upływu czasu. Kampanie zawarte w grze wciągają maksymalnie. Jak podaje producent na opakowaniu, gra jest odpowiednia dla młodzieży od 14 lat wzwyż. Tak jak wspomniałam wyżej Horror w Arkham: LCG to gra kooperacyjna, oparta o prozę Lovercrafta i naprawdę przesiąknięta klimatem horroru. Naszym zadaniem w grze jest wcielenie się w jednego z badaczy i rozwiązanie tajemnych, owianych grozą zagadek. Polecam gorąco grę zwłaszcza, jeżeli lubicie mroczne klimaty. To gra idealna na planszowe wieczory, kiedy we dwoje szukacie bardzo dobrej gry kooperacyjnej która dobrze działa na dwie osoby.

2. Piratoons

Drugie miejsce zajęła gra Piratoons, która wyszła spod skrzydeł wydawnictwa Hobbity. Gra szczególnie nam się spodobała ze względu na piracką tematykę, którą uwielbiamy. Po spojrzeniu na jakże barwne pudełko tej gry od razu świecą się oczy. Piratoons jest grą przeznaczoną dla od dwóch do czterech graczy, a minimalny wiek gracza to 8 lat. Cała rozgrywka trwa około 30 minut, jest to bardzo przyzwoity czas gry, a najmłodsi piraci nie powinni się zanudzić. Piratoons można sklasyfikować jako grę rodzinną, jest odpowiednia dla młodych fanów gier planszowych, do stołu może zasiąść cała rodzina, a niezwykle kolorowe i atrakcyjne graficznie elementy gry skupiają na sobie wzrok każdego. Dodatkowo Piratoons jest grą, w której nie ma przemocy ani brutalnych zagrań. Ten tytuł charakteryzuje się naprawdę bardzo dobrym wykonaniem komponentów i jak wspominałam wyżej cudną grafiką. Rozgrywka dostarcza mnóstwa emocji, a tego zazwyczaj oczekuje się od gier. Przy tej grze nie sposób się nudzić! Piratoons polecam szczególnie fanom szant, pirackich okrętów i rodzinom z dziećmi.

 

3. Takenoko

Na trzecim miejscu umieściłam kolejną uroczą grę, w której można się zakochać od pierwszego wejrzenia. Takenoko to gra też pewnie znana przez większość z Was. Rozgrywki w Takenoko świetnie sprawdzają się podczas burej, deszczowej jesieni kiedy to nie mamy ani siły ani ochoty nigdzie wychodzić. Wtedy z pomocą przychodzi gra ze słynną pandą, która zabierze Was w pełną cudownych doznań wyprawę do dalekiej Japonii. Takenoko to gra odpowiednia dla od dwóch do czterech graczy, a brać udział w rozgrywce mogą dzieci w wieku od 8 lat. Czas rozgrywki wynosi około 60 minut. Takenoko to gra niesamowitej urody, ma bardzo porządnie wykonane komponenty, zawiera figurki a kafle są solidnej grubości.

Jak już wcześniej wspominałam o niezapomnianej podróży do Japonii nie zdradziłam, że oczekuje Was cesarz, który ma dla Was bojowe zadanie. Mianowicie cesarz dostał w posiadanie Pandę, zwierzę będące symbolem pokoju. Owa Panda okazała się okropnym żarłokiem, zjada bardzo duże ilości bambusa a cesarz potrzebuje Was byście zadbali o roślinność, ogród i pokarm dla Pandy. Jest to wysoce odpowiedzialne zadanie. Grę gorąco polecam rodzinom z dziećmi ze względu na brak przemocy, jasne zasady oraz bajeczne wykonanie!

4. Star Wars Imperium Atakuje

Czwartą pozycję w rankingu zajmuje wspaniała gra osadzona w uniwersum legendarnych Gwiezdnych Wojen. Star Wars Imperium Atakuje to gratka dla fanów Gwiezdnych Wojen oraz fantastyki, pozycja ta wyszła spod skrzydeł Galakty. Jest to epicka gra przygodowa, jak sama nazwa wskazuje w świecie Gwiezdnych Wojen, odpowiednia dla od dwóch do pięciu graczy. Niesamowite przygody mogą przeżyć dzieci w wieku od 14 lat, górnej granicy oczywiście nie ma. Jeśli chodzi o Star Wars Imperium Atakuje to wielką korzyścią jest całkiem przyzwoity czas gry jak na taką grę, wynosi on bowiem około 90 minut. Grę warto kupić chociażby ze względu na klimat, który spodoba się fanatykom Star Wars, dodatkowo w pudełku znajdziecie naprawdę wiele różnych komponentów a także figurki, którym można nadać barwy by grało się jeszcze lepiej. Grę polecam szczególnie małym i dużym fanom świata Gwiezdnych Wojen spragnionych ciekawych wrażeń! Gra jest bardzo często także porównywana do innej pozycji – Descent – więc jeżeli jesteście fanami Descenta to i Imperium Atakuje przypadnie wam do gustu.

5. Splendor

Piąte miejsce zajął Splendor do którego mam ogromny sentyment. Jest to jedna z naszych pierwszych gier i rozegraliśmy naprawdę wiele partii. Ponadto wtedy jeszcze jako początkujący gracze Splendor zachęcił nas by dalej brnąć w świat planszówek. Splendor znalazł się w rankingu, ponieważ jest bardzo dobrą a zarazem prostą grą, bez problemu odnajdą się w niej i planszówkowi wyjadacze i początkujący gracze, gdyż cechują ją bardzo proste, intuicyjne zasady a także niski próg wejścia. Ponadto planowany jest dodatek do tej gry, który może ją urozmaicić. Splendor jest grą odpowiednią dla od dwóch do czterech osób, doskonale skaluje się na każdą liczbę graczy. Grać mogą dzieci w wieku od 10 lat, więc Splendor sprawdzi się również jako gra rodzinna. Czas rozgrywki jest bardzo dobry, bowiem jest to około 30 minut. Naszym zadaniem jest wcielenie się w renesansowych kupców, którzy nabywając surowce, kopalnie chcą zwiększyć swój prestiż. Ten kto zdobędzie jako pierwszy określoną liczbę punktów wygrywa. Grę polecam każdemu, uważajcie bo skutecznie uzależnia 🙂

6. 7 Cudów Świata

Kolejne jakże zaszczytne miejsce zajmuje gra 7 Cudów Świata od wydawnictwa Rebel. Ta pozycja różni się nieco od swojej pojedynkowej wersji, ale jest to zacna gra. Mieliśmy okazję zagrać kilka partii w większym gronie osób i wyrobiliśmy sobie trwałą opinię na temat tej gry, na tyle jest ona pozytywna, że gra znajdzie się w rankingu. 7 Cudów Świata to gra odpowiednia dla od dwóch do siedmiu osób, aczkolwiek im jest więcej graczy, tym lepsze spędzanie czasu nad grą. Czas rozgrywki to około 30 minut, mimo, że w rozgrywce może brać udział sporo osób, nie jest odczuwalny żaden przestój. Podczas gry wcielamy się w przywódcę jednego z siedmiu antycznych miast, i zbieramy surowce a także nawiązujemy znaczące kontakty handlowe by zostawić swój ślad w historii. 7 Cudów Świata oferuje graczom interakcję pomiędzy graczami oraz ciekawą mechanikę zaprojektowaną tak by nie czekać na swoją kolej. Ponadto cała gra jest bardzo ładnie wykonana a grafiki robią wrażenie.

7. Cthulhu Fluxx

Cthulhu Fluxx to niewielkich rozmiarów gra od wydawnictwa Black Monk Games. Jest to gra karciana odpowiednia dla od dwóch do sześciu graczy, czas rozgrywki jest bardzo zróżnicowany, ponieważ w tej grze cały czas coś się zmienia i czasami ciężko spełnić aktualny cel. We Fluxxa mogą grać dzieci w wieku od ośmiu lat wzwyż. Cthulhu Fluxx to chyba najbardziej zwariowana gra z tej serii, opowiada o perypetiach badaczy i jest oparta na prozie Lovercrafta.  Fluxx ma bajecznie proste zasady, polega na dobraniu jednej karty i zagraniu jednej. Fajnie sprawdza się na wyjazdach różnego rodzaju ze względu na swój mały rozmiar, a także na imprezach przy czymś mocniejszym. Cthulhu Fluxx cechuje się ogromnym poczuciem humoru, więc rozśmiesza i relaksuje gracza, rozkłada się ją błyskawicznie i równie błyskawicznie tłumaczy nowym graczom. No, skarb nie gra!

8. Tzolkin: Kalendarz Majów

Na ósmym miejscu znalazł się Tzolkin: Kalendarz Majów. Jest to cięższa gra od wydawnictwa Rebel. To gra odpowiednia dla od dwóch do czterech graczy, w rozgrywce może brać udział młodzież w wieku od 13 lat i w górę. Czas rozgrywki wynosi około półtorej godziny, więc jest to gra przeznaczona na wolniejszy czas. Tzolkin to gra, która jest niesamowicie dobrze wykonana i cena idzie w parze z jakością. W opakowaniu gry znajdziemy koło zębate, które odróżnia nieco Tzolkina od innych gier planszowych. Naszym zadaniem jest wcielenie się w przywódców jednego z plemion Majów. Podejmowane przez nas działania mają za zadanie zapewnić nam łaskę i przychylność bogów. Odpowiednie zarządzanie robotnikami to podstawa w tej grze. Jednakże Tzolkin to gra z gatunku tzw. eurosucharów, więc klimat jest tutaj słabo wyczuwalny.

9. Domek

Dziewiąte miejsce zajęła gra Domek, która na swoim koncie ma już liczne sukcesy. Dlaczego akurat to? Ponieważ ta gra ma wszystko co powinna mieć idealna planszowa gra rodzinna i olśniewa swoim wykonaniem. Przede wszystkim jest nie tylko dla dzieci. Domek jest odpowiedni dla od dwóch do czterech graczy, a budować swoje wymarzone cztery ściany mogą dzieciaki w wieku siedem lat i wyżej. Sama rozgrywka nie trwa długo, jest to około 30-40 minut. Domek jest ślicznie wykonaną grą, komponenty są bardzo dobrej jakości, grafiki cudne i barwne, gra kusi kolorami żeby w nią zagrać. Dodatkowo rozgrywka wcale nie nudzi, zarówno dzieciaków jak i dorosłych. Ma proste, klarowne zasady, które można w mig pojąć a dzięki temu nadaje się zarówno dla początkujących graczy jak i tych zaawansowanych, którzy poszukują czegoś lekkiego. Grając w Domek można ustalać porządek pokoi, wyposażyć łazienkę w jacuzzi, lub zbudować domek dla kota co daje wiele frajdy. Domek jest również idealny na swobodne rozgrywki dzieci z rodzicami.

10. 51 Stan: Master Set

Ostatnie, aczkolwiek wcale nie najgorsze, miejsce jest dla gry 51 Stan: Master Set od wydawnictwa Portal Games. To jest również jedna z naszych pierwszych pozycji, i bardzo często gramy w tą grę. 51 Stan to gra osadzona w tym samym uniwersum co dobrze wszystkim znana Neuroshima. Jest to gra karciana, odpowiednia dla od jednego do czterech graczy, bardzo dobrze skaluje się i na dwie i na więcej osób. Jak podaje producent na opakowaniu, optymalny wiek dla gracza to 14 lat wzwyż. Sama rozgrywka w naszym przypadku trwa około 60 minut. Spokojnie można znaleźć czas na partyjkę. Naszym zadaniem w grze 51 Stan jest wcielenie się w jedną z dostępnych nacji (Mutantów, Kupców, Appalachów, oraz Nowy Jork), oraz rozbudowywanie jej, podpisywanie umów, handel, budowanie budynków czy też ucieczka do bardziej radykalnych metod, takich jak łupienie dóbr przeciwnika. Pamiętajmy przy tym by efektywnie używać mocnych stron naszej nacji, gdyż każda z nich ma swoje unikalne zalety. Wygrywa osoba, która bardziej urośnie w siłę i zdobędzie więcej punktów. Sama gra ma genialnie napisaną instrukcję, zachęcam do przekonania się, a także bardzo dobrą jakość komponentów. Niebawem wyjdzie kolejny dodatek do gry, który urozmaici rozgrywkę i który na pewno dodamy do naszej kolekcji.

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio John Wick - Recenzja - Powrót do starej szkoły
Następny Pierwszy raz z serią Kieszonkowiec - Gdzie Rzym a gdzie Krym