Cześć:) dzisiaj jak co miesiąc przygotowałam dla Was nasz cykl NCWW; dla tych, którzy czytają nas od niedawna „Na Co Wydać Wypłatę”. Dzisiaj zrobiłam ranking kolejnych dziesięciu gier planszowych, które były dla nas odkryciem, które posiadamy a znajdą się również i takie, które kupić dopiero zamierzamy. Każda z tych zaprezentowanych gier jest tak samo dobra, więc nie sugerujcie się numerkami, one służą jedynie uporządkowaniu całego wpisu by łatwiej było się w nim odnaleźć.
1. Karty Dżentelmenów
Teraz przyszła kolej na grę imprezową, Karty Dżentelmenów. Póki co gra jest dostępna na rynku w trzech epizodach, każdy z nich działa jak samodzielna gra ale również można je łączyć. Karty Dżentelmenów to gra typowo imprezowa, najlepiej grać w trochę większym gronie dobrych znajomych mających poczucie humoru i luźne podejście do życia. Gra zawiera 220 kart, w tym czarne kary z pytaniami i dużo więcej białych z odpowiedziami. Karty zawierają tak zwany czarny humor, dlatego liczy się poczucie humoru i luz. Zasady są bajecznie proste, wystarczy raz wytłumaczyć je nowym graczom i można śmiało grać. Generalnie cała zabawa polega na wybraniu jednej, najzabawniejszej odpowiedzi na zadane pytanie, spośród kilku oczywiście. Gra jest schowana w niewielkim opakowaniu, które skrywa pliczek kart. To daje możliwość zabrania gry ze sobą gdziekolwiek chcecie.
2. Słowostwory
Drugie miejsce zajmuje gra imprezowa od wydawnictwa Egmont o chwytliwej nazwie Słowostwory. Jest to gra polegająca na wymyślaniu na poczekaniu słów z danych liter o kategorii wylosowanej na ściance kości. Nie jest to znowu takie proste, ponieważ wymagany jest spory refleks. Nam dorosłym ludziom ta gra sprawiła nie lada wyzwanie. Polecam ją szczególnie dzieciakom z rodzicami, ze względu na możliwość ćwiczenia szybkiego myślenia, oraz obecny aspekt edukacyjny. Dodatkowo tutaj przemawia dość niska cena, i możliwość grania w większym gronie osób.
3. Domek – śliczna gra planszowa
Trzecie miejsce w naszym rankingu zajmuje gra Domek od wydawnictwa Rebel. Ta pozycja już kilkakrotnie pokazywała się u nas w NCWW, ale zdecydowania jest warta, by pokazać ją jeszcze raz. Tym bardziej, że teraz wyszedł dodatek do tej gry planszowej, który z pewnością urozmaici rozgrywkę. Jeśli nie mieliście okazji zagrać to gorąco zachęcam do kupna wraz z dodatkiem. Domek jest śliczną grą, typowo rodzinną, ale i dorosłym sprawia mnóstwo frajdy. Wykonanie gry zasługuje na ocenę celującą. Gra polega głównie na budowie i aranżacji swojego wymarzonego domku. Możecie się wcielić w architekta. Ale pamiętajcie, by to wszystko robić z głową, bo od tego zależy wygrana. Jeśli macie grające dzieciaki, albo sami chcecie się rozerwać, to nie ma nic lepszego niż Domek.
4. Domek na drzewie
Na kolejnym miejscu znajduje się Domek na drzewie, od wydawnictwa Nasza Księgarnia Gry. Jest to gra planszowa odpowiednia dla od dwóch do czterech osób, mogą w nią grać dzieciaki w wieku od 8 lat w górę. Zabawa w Domek na drzewie polega na urządzaniu swojego własnego domku na drzewie, bo w końcu kto o takim nie marzył? Gra jest przepięknie wykonana, ma śliczne grafiki, dzięki niej możecie choć na chwilę powrócić do czasów dzieciństwa. Dodatkowo ma bardzo niską cenę, adekwatną do tego co w zamian otrzymujemy. Cały koszt gry wynosi około 50 złotych, także jak najbardziej warto. Polecam głównie rodzinom z dzieciakami.
5. Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie
Piąte jakże zaszczytne miejsce zajmuje wybitna gra kooperacyjna z bardzo wyczuwalnym klimatem. Mianowicie chodzi o grę wydawnictwa Portal Games, Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie. Jest to jedna z pierwszych gier planszowych obecnych w naszej kolekcji. Robinson jak już wspomniałam jest grą kooperacyjną, wspaniałą w typie gier amerykańskich. To w niej czekają na nas niesamowite przygody, a dzikie zwierzęta będą się tylko czaić by na nas zapolować. Gra nie ma łatwych zasad, a instrukcja jest trudna do ogarnięcia, dlatego grę polecam głównie starym wyjadaczom planszówkowym.
6. Wojownicy Midgardu
Na szóstym miejscu uplasowali się Wojownicy Midgardu od wydawnictwa Czacha Games. Jest to gra planszowa z gatunku tych europejskich, przeznaczona jest dla od dwóch do czterech graczy. Wojownicy Midgardu to gra związana z mitologią nordycką, jest z motywem Wikingów jak wiele nowo powstałych gier. Ten rok zdecydowanie należy do Marsa i Wikingów. Kiedy otrzymaliśmy grę, oczywiście przystąpiliśmy do gry i spodobała nam się od razu. Jest świetnie wykonana, ma solidną wypraskę a wszystkie komponenty są wykonane bardzo starannie z wysokiej jakości materiałów. Ale nie tylko wykonanie się liczy. Jeśli chodzi o samą rozgrywkę to w zupełności nie jest nużąca, gra się raczej spokojnie, nie ma jako takiej negatywnej interakcji, ale w tym przypadku to w niczym nie przeszkadza. Cała rozgrywka przebiega płynnie, nie ma zbędnych przestojów i trwa to około godziny zegarowej. Świetnie skaluje się na dwie osoby, gorzej działa na cztery, ponieważ tworzy się chaos na planszy. Zasady są jasne i klarowne, myślę, że spodoba się również początkującym graczom.
7. Vikings Gone Wild
Zaszczytne siódme miejsce zajęła gra Vikings Gone Wild (skoro już jesteśmy przy wikingach. Ta gra planszowa zyskała ogromną popularność na całym świecie, a w Polsce możemy się nią cieszyć za sprawą wydawnictwa Games Factory. Gra jest odpowiednia dla od dwóch do czterech graczy i podobnie jak powyższa pozycja, ma tematykę ściśle związaną z Wikingami i również jest grą typowo europejską. Działa głównie na mechanizmie budowania talii. Sama rozgrywka zajmuje lekko powyżej godziny. Ona również nieźle chodzi na dwóch graczy, co w naszym przypadku jest dość ważne. Co do zasad, to są dość łatwo przyswajalne, ale osoby nie grające w planszówki mogą mieć małe trudności z rozgrywkami. Co do wykonania to tutaj bywa różnie, ale jedno zasługuje na plus – mianowicie grafiki na kartach są bardzo fajnie dopracowane. Grę szczególnie polecam tym, którzy grają głównie we dwójkę.
8. Torres
Ósme miejsce zajmuje gra planszowa, której premiera dopiero przed nami. Dokładnie chodzi o grę Torres, która opiera się na budowaniu swojego zamku. Gra zdobyła już nagrodę Spiel Des Jahres i w dalszym ciągu zdobywa wysokie noty. Można ją sklasyfikować do kategorii gier logicznych, jest przeznaczona dla od dwóch do czterech graczy, a czas rozgrywki zajmuje godzinę zegarową. W Polsce za tą grę planszową odpowiada wydawnictwo Egmont. Jak już wspomniałam polega głównie na umiejętnym budowaniu zamków i zdobywaniu punktów za swoje królestwo. Generalnie gra się wyśmienicie, jest dosyć dużo myślenia logicznego, i zero jakiegokolwiek znużenia. Świetnie się skaluje zarówno na dwóch graczy jak i na czterech. Jakość wykonania całej gry od opakowanie, poprzez planszę i wypraskę aż do elementów zamku i pionków oraz kart jest bardzo dobra. Grę polecam przede wszystkim całym rodzinom z grającymi dziećmi.
Łydka, Łysy, Ładny, Łopaty, Zły, złamany, złapany, złagodzony, włochaty ….