Origami – Recenzja Gry – Zoo z papieru


Podsumowanie

Fajna, przyjemna gra stworzona dla dzieci i dorosłych.
Przyjemność z Rozgrywki 70%
Interakcja 65%
Regrywalność 80%
Wykonanie 90%
Cena 100%
Pros
- niski próg wejścia
- niewielki rozmiar ułatwiający transport
- przyjemne dla oka grafiki
- gra praktycznie dla każdego
Cons
- mogłoby być nieco więcej negatywnej interakcji

Origami – sztuka składania papieru, pochodząca z Chin a rozwinięta w Japonii i dlatego też origami jest uważane za tradycyjną sztukę japońską. W XX wieku uznano, że w procesie robienia klasycznego origami papieru nie należy ciąć, kleić, oraz niczym ozdabiać.

Cześć kochani! Mimo tej definicji my nie będziemy dzisiaj składać żurawia z papieru. Dzisiaj za to przygotowałam dla Was recenzję bardzo przyjemnej gry karcianej od wydawnictwa Rebel, o wdzięcznej nazwie Origami. To sprytna gra karciana ze sztuką Origami w tle.

„W walce o tytuł najlepszego z najlepszych w sztuce tworzenia origami, uczestnicy sięgają wyżyn swoich możliwości, aby zaimponować sędziom. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ w tej tradycyjnej japońskiej sztuce nie można papieru ciąć, kleić ani nawet przyozdabiać. Czy uda Ci się pokonać innych i sięgnąć po tegoroczny tytuł Największego Artysty Origami?”

Na co się składa Origami?

Origami jest niewielkich rozmiarów grą karcianą, która wyszła spod skrzydeł wydawnictwa Rebel. Gra jest przeznaczona dla od dwóch do czterech graczy, więc nadaje się zarówno dla par jak i dla rodzin z dzieciakami, a także dla grupki znajomych. Minimalny wiek gracza w przypadku Origami wynosi 8 lat, górnej granicy wieku właściwie nie ma, czas rozgrywki jest również bardzo przyjazny. Wynosi od 15 do 30 minut, to zależy od graczy.

W takim czasie nikt nie zdąży się zanudzić, a i tak krótki czas nie powinien zniechęcić do tej gry osób nie grających regularnie w gry planszowe.

Origami ma bajecznie proste i bardzo intuicyjne zasady, jest grą łagodną, z bardzo przyjaznymi, delikatnymi grafikami co moim zdaniem czyni ją idealną na najmłodszych graczy, którzy grają z rodzicami. Gra również podoba się bardzo osobom nie grającym w gry planszowe, ponieważ ma niski próg wejścia, oraz nie występuje w niej agresywna negatywna interakcja, więc nic ich nie zniechęca.

Założenia gry Origami

Zarówno przygotowanie do rozgrywki jak i cała dalsza rozgrywka jest bardzo prosta, i nie wymaga jakiejś większej filozofii, co jest wielkim ułatwieniem dla wielu osób.

Po pierwsze aby zacząć grę należy z dołączonej, żółtej kartki papieru stworzyć znacznik pierwszego gracza, producent sugeruje instrukcją wykonanie motyla. Jednakże my zrobiliśmy [UWAGA] parostatek pierwszego gracza. Istna yellow submarine – prawie. Po drugie rozdzielamy nasze zwierzaki na kategorie: gospodarskie, wodne, lądowe, żyjące w trawie i na sawannie. Podczas rozgrywki bierzecie tyle kategorii zwierząt, ilu jest graczy (np. w przypadku dwóch graczy, dwie kategorie). Następnie ta dwie kategorie ze sobą tasujemy, i rozdajemy losowo karty graczom, w taki sposób by łączna liczba zagięć na karcie, wyniosła, albo nieznacznie przekroczyła dziesięć. Osoba, której trafiło się najmniej zagięć jest pierwszym graczem.

Resztę kart kładziemy na środku stołu robiąc z tego talię, a następnie odkrywany pierwsze cztery karty i robimy z nich rząd dobierania kart. W razie czego w instrukcji jest wszystko wyjaśnione za pomocą grafik instruktażowych. Gdy już macie to wszystko zrobione, czas by  zacząć właściwą rozgrywkę.

Podczas swojej tury, gracz musi wykonać jedną z trzech dostępnych akcji:

  • Dobranie kart
  • Zagranie jednej karty origami
  • Wykorzystanie akcji specjalnej z karty origami

Sensu tych akcji nie będę opowiadać, żeby Was nie zanudzić, ale jak się pewnie domyślacie dalszy przebieg rozgrywki jest bardzo powtarzalny i dość intuicyjny. Cała gra się kończy gdy np. w przypadku dwóch graczy skończą się dwie talie, a w przypadku trzech graczy – trzy. Następnie ma miejsce podliczenie punktów, i osoba, która zdobędzie ich najwięcej może się mianować szczęśliwym zwycięzcą.

Interakcja w Origami

W grze Origami nie ma jako takiej negatywnej interakcji, gra jest skonstruowana pod początkujących graczy, oraz dzieci z rodzinami, a te mogłyby się szybko zniechęcić, przy obecności agresywnej negatywnej interakcji. Origami jest przyjazną grą, łagodną, w której nie dokuczamy sobie wzajemnie. Pewnie znajdą się przeciwnicy oraz zwolennicy takiego stanu rzeczy, jednakże mi to w niczym nie przeszkadza. Na pewno ułatwi to rozgrywkę i dzieciakom, i świeżym graczom, którzy jeszcze nie zweryfikowali swojego gustu co do planszówek. Dorośli również się przy niej dobrze bawią, gra z powodzeniem pełni rolę fillera między grubszymi grami planszowymi.

Regrywalność

Origami ma bardzo przyzwoitą regrywalność, moim zdaniem o wiele lepiej gra się w większej liczbie graczy. Jest wtedy znacznie ciekawiej niż podczas rozgrywek w duecie. Gra jest sprytna, dobrze wyważona, przyjazna dla większości ludzi. Fajnie różnicować sobie towarzystwo do rozgrywek.


YouTube player


Wykonanie

Gra jest bez wątpienia solidnie wykonana. Na pierwszy rzut oka wita nas opakowanie z łagodnymi grafikami, nie rzucającymi się za bardzo w oczy, pudełko wykonane z dobrej jakości kartonu. W środku znajdziemy instrukcję w formie rozkładanej kartki, oraz tekturową wypraskę na karty i zagadkową żółtą karteczkę, która jak się okazało była do zrobienia znacznika pierwszego gracza. Oprócz tego wszystkiego jak na grę karcianą przystało, w pudełku znajdują się również karty do gry o gładkiej fakturze, z ciekawymi, rzekłabym nawet pastelowymi grafikami zwierzaków wykonanych metodą origami. Całe opakowanie jest niewielkich rozmiarów, więc gra się z powodzeniem nadaje by ją ze sobą zabrać na wakacyjny wyjazd.

Cena

Origami kosztuje ok.43 złote. Aktualnie można ją nabyć na przedsprzedaży ze względu na to, że jest to świeża pozycja. Czy to duża kwota? Myślę, że nie. Cena jest jak najbardziej adekwatna biorąc pod uwagę uniwersalność tej gry.

Podsumowanie

Origami to mała, zgrabna i sprytna gra karciana, dosłownie dla każdego, bez względu na wiek, płeć i stopień zaawansowania. Niewielki rozmiar gry umożliwia wożenie jej ze sobą na wyjazdy, czy też noszenie by pokazać znajomym. Jedną z cech Origami jest niski próg wejścia, dlatego uwielbiają ją osoby nie zaznajomione w planszówkach. Gra jest dedykowana dla rodzin z dziećmi, ponieważ jest przyjazna, nie nacechowana nadmiernie negatywną interakcją, oraz ma delikatne, łagodne grafiki ze zwierzątkami. Origami może być używane jako gra imprezowa, szybki filler, oraz zwykła, samodzielna gra, w którą możemy zagrać dosłownie wszędzie.


Dzięki wydawnictwu Rebel poznaliśmy sztukę kraju Kwitnącej Wiśni!


 

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Warhammer - Gry Komputerowe - Najlepsze gry komputerowe z uniwersum Warhammera
Następny Darling in the Franxx - Recenzja - Co dwie głowy, to nie jedna