Pokemon Snap – poradnik – punktacja gwiazdkowa – Jak zrobić czterogwiazdkowe zdjęcie?


New Pokemon Snap to gra, która szturmem zawładnęła moim życiem. Ostatnie tygodnie szkolę się w fotografowaniu Pokemonów – w różnych porach dnia, w różnych środowiskach.  Następnie zdjęcia analizowane są przez profesora Mirrora, który ocenia je zarówno w systemie punktowym, jak i gwiazdkowym. Systemy te nie są ze sobą połączone i każda z punktacji odnosi się do czegoś innego – co w zasadzie znaczy tyle, że ​​ocena uzyskana za każde zdjęcie nie będzie miała żadnego wpływu na ocenę gwiazdkową, którą otrzymujemy od profesora.

Dzisiaj na warsztat bierzemy system gwiazdkowy – podstawy, zasady działania, sposoby robienia jak najlepszych zdjęć. Czterogwiazdkowe zdjęcie jest naszym ideałem i do tego będziemy w zasadzie dążyli. Ale jak? Zapraszam do dalszej lektury, gdzie postaram się Wam przybliżyć wszystko, co wiem o zbieraniu gwiazdek w Pokemon Snap 😉

CO OZNACZAJĄ KOLORY GWIAZDEK? 

zdjęcie po prawej jest jednym z moich ulubionych

Na pewno zauważyliście, że część zdjęć z wysoką ilością gwiazdek nie jest idealna – Pokemony mogą stać tyłem, mogą być obrócone, może widać ich tylko część. Nie chodzi nam w tym przypadku o jakość (aczkolwiek dążymy do ideału) a o rodzaj wykonanego zdjęcia. Z drugiej strony jednak każde gwiazdkowe zdjęcie oznaczane jest także kolorem – tutaj miksuje nam się punktacja gwiazdkowa (która nie dotyczy jakości zdjęcia) i punktowa (na którą jakoś wykonanej fotografii ma największe znaczenie). Możemy otrzymać następujące kolory gwiazdek, zależnie od ilości punktów zdobytych za ocenianą fotografię:

  • brązowe – poniżej 2000 punktów
  • srebrne – od 2000 do 3000 punktów
  • złote – od 3000 do 4000 punktów
  • diamentowe – powyżej 4000 punktów

O systemie punktowym w Pokemon Snap porozmawiamy za kilka dni, już tworzę dla Was odpowiedni post 😉

ILOŚĆ GWIAZDEK ZA ZDJECIE A ZACHOWANIE POKEMONA

podpisy pod zdjęciami ułatwiają nam zrozumienie, czego wymaga się do zrobienia najlepszego zdjęcia

Zasada jest właściwie główna – im rzadsze zachowanie Pokemona, tym większa ilość gwiazdek. I analogicznie – jeśli uchwycisz Pokemona w typowym dla niego zachowaniu, Twoje zdjęcie dostanie mniejszą ilość gwiazdek. Proste, prawda? Sprawa komplikuje się jednak, jeśli zwrócimy uwagę, że każdy Pokemon zachowuje się inaczej, żyje w innym środowisku i inaczej reaguje na bodźce (o bodźcach porozmawiamy trochę niżej). To właśnie czyni system gwiazdkowy dosyć złożonym. Dla zrozumienia koncepcji weźmy dla przykładu Hoothoota – zdjęcia dzienne, kiedy śpi będą warte więcej gwiazdek niż jego zdjęcie w nocy, gdzie prowadzi typowy dla siebie tryb życia. Z drugiej strony zdobycie większej ilości gwiazdek czasem jest zupełnie przypadkowe – bardzo często zdarza mi się sfotografować danego Pokemona po raz pierwszy i otrzymać za to trzy lub cztery gwiazdki. Czasem sekundy decydują o zdobytych gwiazdkach.

Teraz pewnie zapytasz – gra wymaga ode mnie znajomości trybu życia każdego z pokemonów? W zasadzie to nie, dużą pomocą są „żądania” – requests od ekipy z laboratorium. To dzięki nim wiemy na czym skupić się w czasie robienia zdjęcia, by otrzymać upragnione gwiazdki – są to wskazówki, które prowadzą do odkrywania unikalnego zachowania Pokemonów. 

  • zdjęcie jednogwiazdkowe

Skorupi w typowym dla siebie środowisku z dodatkiem Illumina orbsa

Zwyczajnie uchwyć Pokemona zwyczajnie istniejącego w klasycznej, najczęściej występującej formie – głównie kiedy śpi, stoi lub chodzi – ponownie, zależnie od Pokemona! Zdjęcia jednogwiazdkowe pokazują najczęstsze zachowania i są najłatwiejsze do zrobienia. Mały protip, ale chyba dosyć oczywisty: jeśli robicie któremuś Pokemonowi zdjęcie po raz pierwszy, do albumu wybierz te z większą ilością gwiazdek, potem – w miarę ponownego pokonywania trasy – dodaj do albumu zdjęcia najbardziej oczywiste.

  •  zdjęcie dwugwiazdkowe

Fluffruit rzucony w Comfyego pomaga w zbieraniu gwiazdek, jednak bardziej polecam zagrać mu melodię 😉

To też dosyć proste zdjęcie do zrobienia – Pokemon zareaguje w jakikolwiek sposób jeśli rzuci się w niego jabłk… fluffruitem 😉 lub jeśli zwyczajnie natrafisz na niego w czasie skanowania okolicy – to najprostsze z bodźców, jakimi możecie zadziałać. Osobiście zazwyczaj udaje mi się najpierw zrobić zdjęcie z dwoma gwiazdkami, niż z jedną. To bajecznie proste osiągnięcie.

  • zdjęcie trzygwiazdkowe

Tutaj mamy już do czynienia z bardziej określonym działaniem Pokemona – coś kopie, uderza, leci. Zrobiłam też kilka dosyć bliskich zdjęć śpiących Pokemonów, za które także otrzymałam wysoką notę.  Zdjęcie trzygwiazdkowe powinno pokazywać konkretne, trochę inne niż typowe zachowanie, jednak nie jest zbyt trudne do zrobienia. Po jakimś czasie sami wyczujecie, jak fotografie ocenia profesor Mirror. Jeśli Pokemony wchodzą ze sobą w interakcję, prawie zawsze będzie to skutkowało trzygwiazdkowym zdjęciem.

  • zdjęcie czterogwiazdkowe

Środowisko, w którym znajduje się Emolga właściwie samo sugeruje co należy zrobić by „aktywować” tego Pokemona

Nasz ideał, nasz cel, nasze cudeńko! Zdjęcia czterogwiazdkowe pokazują Pokemona w najrzadszych dla niego sytuacjach LUB (!) w typowych sytuacjach, które są niezwykle trudne do uchwycenia na zdjęciu. Zrobienie zdjęcia z maksymalną ilością gwiazdek czasem wymaga od nas sprytu – niektóre Pokemony należy wabić przez dłuższą chwilę, na niektóre trzeba zastosować odpowiednią kombinację jedzenia, melodii czy innych bodźców. Wykonywanie określonych działań na okrągło spowoduje, że dany Pokemon będzie zachowywał się inaczej niż zwykle – do tego właśnie dążymy! Może się także zdarzyć, że do zdobycia upragnionych 4 gwiazdek potrzebne będzie wejście na trzeci poziom badawczy, dzięki któremu sprowokowane zostaną powiązania pomiędzy Pokemonami.

CZY LEVEL GRY MA ZNACZENIE?

W tym przypadku pomogła kombinacja Fluffruitów i Illumina orbsów

MA! I to chyba największy. Im wyższy poziom, tym częściej zmienia się zachowanie Pokemonów. Zobaczycie, że w miarę zwiększania leveli, Pokemony zaczną się zachowywać inaczej, będzie dochodziło do większej interakcji pomiędzy gatunkami – niektóre będą się kłóciły, niektóre bawiły. Ogólnie rzecz ujmując – zwiększ poziom jak najszybciej żeby uzyskać najciekawsze zachowania między Pokemonami, co będzie przekładało się na ilość zdobytych gwiazdek. Z drugiej strony prowadzenie badań na wyłącznie najwyższym nie zawsze oznacza, że zrobicie najlepsze zdjęcia – niektóre Pokemony pojawiają się tylko na wybranych poziomach trudności. O tym także warto pamiętać. Protip 2: Warto w niższych poziomach sprawdzić, czy nie przegapiliśmy jeszcze jakiegoś Pokemona (wystarczy najechać kursorem na kurs i wcisnąć X).

JAK ZDOBYĆ CZTERY GWIAZKI ZA ZDJĘCIE?

To chyba najmniej naturalne środowisko Skorupiego – dlatego też mamy gwiazdki

Gra daje nam mnóstwo możliwości wpływania na zachowanie Pokemonów. Działamy na nie różnymi bodźcami – czasem pojedynczymi, czasem kombinacjami, czasem powtarzając je w kółko – wszystko zależy z jakim Pokemonem właśnie obcujemy. Polecam testowanie, to najlepsza opcja żeby zapoznać się z charakterem po drugiej stronie obiektywu. Oddziaływanie na Pokemony jest kluczowe – mamy dostępne kilka rodzajów wpływania na Pokemony: rzucanie flufffruitami, rzucanie orbsami, granie muzyką i – o czym czasem możemy zapominać – skanowanie terenu.

Moje ulubione triki:

  1. Skanowanie terenu:  celem znalezienia unikalnych miejsc, następnie wywabienie ukrywającego się Pokemona przez rzucenie jabłkiem, orbsem itp. Takim sposobem będziesz miał okazję natknąć się na ukrywające się Pokemony.
  2. Korzystanie z tras alternatywnych: staraj się rzucić Orbsy gdzie popadnie, w miejsca świecące – jeśli się zapalą, możliwe, że ukażą ślady Pokemonów. Następnie zeskanuj ścieżki i spróbuj odblokować nową ścieżkę. W taki sposób zapewniasz sobie trasę do odkrycia kolejnych Pokemonów. Aby zrobić najlepsze zdjęcia musisz odkryć wszystkie takie trasy.
  3. Rzuć fluffruitem żeby sprowokować interakcje pomiędzy Pokemonami, rzuć Illumina Orbs aby sprowokować w danym Pokemonie różnego rodzaju zachowanie. Zdjęcia jedzących „jabłka” Pokemonów też są nieźle punktowane.
  4. Zaglądaj w Requests: to największe źródło podpowiedzi o rzadkich zachowaniach Pokemonów, często podpowiadane są lokacje i ewentualne interakcje.
  5. Zagraj melodię: słyszalna jest na dużej odległości, więc może skutkować całkiem miłym grupowym zdjęciem. Osobiście lubię grać melodię, żeby uchwycić tańczącego lub wesołego Pokemona.
Na koniec zostawiam Was z pierwszym czterogwiazdkowym zdjęciem. jakie zrobiłam 😉

Jak zdążyliście już pewnie zobaczyć, często zrobienie czterogwiazdkowego zdjęcia jest zwyczajnie efektem przypadkowego działania i wymaga szybkości. Z drugiej strony mamy jednak szereg sposobów oddziaływania na Pokemony, więc zrobienie najlepszej fotografii jest całkowicie możliwe. Myślę, że jeśli zrobicie już kilka takich zdjęć, szybko załapiecie czego gra wymaga by przyznać taką notę. Ja czerpię ogromną radość z „testowania” Pokemonów i lubię patrzeć jak zachowują się pod wpływem różnych bodźców, wtedy też udaje mi się uchwycić najlepszy kadr.

Czy mieliście już okazję zagrać w Pokemon Snap?

Powodzenia! 😉

 

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Resident Evil Village - Recenzja - Czy Chris Redfield jest wilkołakiem?
Następny Mass Effect: Legendary Edition - Wszystkie Postacie i jak je odblokować? - Poradnik