Seria filmów Piła – streszczenia wszystkich części


Seria filmów Piła to jedna z najbardziej znanych serii horrorów, która zdobyła uznanie widzów na całym świecie. Każda część oferuje dawkę napięcia, intrygujące zagadki oraz zaskakujące zwroty akcji. Poniżej znajduje się krótkie streszczenie każdej z części, które pomogą zrozumieć ciągłość fabuły. Stworzyliśmy mały przewodnik dla tych, którzy chcą szybko przypomnieć sobie o co chodziło w poszczególnych filmach.

PIŁA (2004)

Piła

Piła z 2004 roku, w reżyserii Jamesa Wana, jest pierwszym filmem w serii horrorów, które zdobyły wielką popularność na całym świecie. Film opowiada historię dwóch mężczyzn – Adama i Dr. Lawrence’a Gordona – którzy budzą się w obskurnym łazience, przykuci łańcuchami do rur. Szybko dowiadują się, że są częścią chorej gry stworzonej przez tajemniczego mordercę znanego jako Jigsaw.

W centrum tej gry znajduje się piła ręczna, której można użyć do amputacji swojej nogi w celu uwolnienia się z łańcucha, jeśli sytuacja stanie się beznadziejna. Jigsaw tworzy swoje gry w oparciu o ideał sprawiedliwości – chce nauczyć swoje ofiary doceniać życie przez zmuszenie ich do podejmowania ekstremalnych decyzji w celu przetrwania. W trakcie filmu poznajemy różne ofiary Jigsawa i pułapki, w które wpadają. Każda pułapka ma symboliczne znaczenie i jest skonstruowana tak, aby ofiara miała szansę na przetrwanie, jeśli tylko będzie miała odpowiednią motywację.

Równocześnie z akcją w łazience śledzimy śledztwo prowadzone przez detektywów, którzy próbują znaleźć i powstrzymać Jigsawa przed kolejnymi zabójstwami. Kulminacja filmu dostarcza zaskakującego zwrotu akcji, który stał się znakiem rozpoznawczym całej serii.

Piła zdobyła uznanie za swój oryginalny koncept, intensywne napięcie i innowacyjne pułapki. Film stał się kultowym i dał początek jednej z najbardziej dochodowych serii horrorów w historii kina.

PIŁA II (2005)

Piła II, w reżyserii Darrena Lynna Bousmana, kontynuuje mroczną sagę rozpoczętą w pierwszej części filmu. Jigsaw, tajemniczy i przebiegły morderca, wraca z nową serią śmiertelnych gier, które mają nauczyć jego ofiary doceniać życie.

Detektyw Eric Matthews, prowadząc śledztwo w sprawie serii zabójstw, odnajduje kryjówkę Jigsawa. Zamiast jednak zakończyć sprawę aresztowaniem przestępcy, Matthews wpada w pułapkę. Jigsaw informuje go, że jego syn, Daniel, jest jednym z ośmiu ludzi uwięzionych w opuszczonym domu, pełnym śmiertelnych pułapek. Aby uratować Daniela, Matthews musi zagrać w grę.

Uwięzieni w domu ludzie szybko dowiadują się, że wdychają śmiertelnie toksyczny gaz. Aby przetrwać, muszą odnaleźć antidotum ukryte wewnątrz domu, ale każda próba zdobycia go wiąże się z koniecznością przejścia przez kolejną, śmiertelnie niebezpieczną pułapkę. Z czasem, kiedy sytuacja staje się coraz bardziej beznadziejna, uczestnicy gry stają przed trudnymi decyzjami moralnymi.

W miarę rozwoju fabuły poznajemy przeszłość niektórych postaci i ich związki z Jigsawem. Dowiadujemy się również więcej o motywacjach i filozofii tego tajemniczego mordercy.

PIŁA III (2006)

Trzecia część serii, Piła III, ponownie w reżyserii Darrena Lynna Bousmana, zanurza widza w jeszcze mroczniejszy świat Jigsawa i jego zabójczych gier. Film kontynuuje historię Jigsawa, który pomimo swojego terminalnego stanu zdrowia, wciąż zdolny jest do konstruowania skomplikowanych i makabrycznych pułapek.

Akcja filmu rozpoczyna się od chwili, w której skończyła się poprzednia część. Jigsaw, będący na skraju śmierci z powodu nowotworu, jest ukrywany w opuszczonym magazynie przez swoją uczennicę Amandę. Wraz z nią porwali Lynn Denlon, lekarkę, która ma za zadanie utrzymać Jigsawa przy życiu na tyle długo, by mógł dokończyć swoją ostatnią grę.

Jednocześnie, Jeff, człowiek pogrążony w żałobie po tragicznej śmierci syna, zostaje poddany serii prób. Każda z tych prób pozwala mu zmierzyć się z osobami, które miały jakikolwiek związek ze śmiercią jego dziecka. Jeff musi zdecydować, czy wybaczyć tym osobom, czy pozwolić im umrzeć w kolejnych pułapkach Jigsawa.

Piła IV (2007)

Piła

Piła IV, również pod reżyserią Darrena Lynna Bousmana, zaskakuje widzów kolejnym zawiłym ciągiem zdarzeń, rozbudowując uniwersum serii i ujawniając tajemnice z przeszłości głównego antagonisty – Jigsawa. Ten film jest kluczem do zrozumienia wielu wątków i połączeń pomiędzy postaciami z poprzednich części.

Film rozpoczyna się od sekcji zwłok Jigsawa, ujawniając tajemniczy woskowy zapis w jego żołądku. Jednakże, mimo śmierci głównego antagonisty, jego zabójcze gry trwają dalej.

Detektyw Rigg, kolega zmarłego detektywa Erica Matthewsa, jest zmuszony wziąć udział w jednej z gier Jigsawa. Ma dokładnie 90 minut, aby uratować swojego przyjaciela i partnera, który jest przetrzymywany w nieznanym miejscu. W trakcie gry Rigg musi podejmować trudne decyzje moralne, ucząc się lekcji Jigsawa na temat doceniania życia.

Podczas gdy Rigg stawia czoła swoim próbom, dowiadujemy się więcej o historii Johna Kramera – człowieka, który stał się Jigsawem. Jego przeszłość, tragedie i przemyślenia dotyczące wartości życia stają się kluczem do zrozumienia motywacji postaci i jej działań.

Piła V (2008)

Piła

Piła V, z Davidem Hacklem jako reżyserem, stanowi kontynuację serii i dąży do rozwiązania niektórych z zagadek pozostawionych przez poprzednie filmy. Film ten skupia się na dziedzictwie Jigsawa.

Historia rozpoczyna się od odkrycia kolejnej śmiertelnej gry, w której pięcioro ludzi musi współpracować, aby przetrwać szereg pułapek. W miarę postępów gry uczestnicy odkrywają, że mają ze sobą więcej wspólnego, niż początkowo sądzili, i że każdy z nich musiał stanąć przed wyborem związanym z ich przeszłymi działaniami.

W tym samym czasie detektyw Mark Hoffman, który został przedstawiony w poprzednich częściach serii, wychodzi na pierwszy plan jako następca Jigsawa. Jego relacje i powiązania z Johnem Kramerem, człowiekiem za postacią Jigsawa, są stopniowo ujawniane.

Podczas gdy główna linia fabularna filmu skupia się na nowej grze, równolegle śledzimy śledztwo prowadzone przez FBI, które próbuje rozwiązać tajemnicę tożsamości nowego ucznia Jigsawa. Konfrontacja między Hoffmanem a agentami FBI stanowi kluczowy punkt fabuły, prowadząc do zaskakujących odkryć i konfrontacji.

Piła VI (2009)

Piła

Reżyserowana przez Kevina Greuta Piła VI jest kolejnym głębokim nurtem w mrocznej rzece sagi Piła. Ten film koncentruje się na kwestiach moralnych, społecznych i osobistych, które są ważne dla postaci i dla ogólnego poglądu Jigsawa na sprawiedliwość.

Film skupia się na Williamie Eastonie, dyrektorze firmy ubezpieczeniowej, który w przeszłości podejmował kontrowersyjne decyzje dotyczące polis życiowych. Teraz musi on stawić czoła własnej grze stworzonej przez Jigsawa, w której jest zmuszony do podejmowania trudnych decyzji dotyczących życia i śmierci swoich podwładnych.

Tymczasem detektyw Mark Hoffman próbuje unikać podejrzeń wobec siebie jako następcy Jigsawa, jednocześnie kontynuując misję zmarłego mentora. Jego działania przyciągają uwagę agentki FBI, Erickson, która staje się coraz bardziej podejrzliwa w stosunku do Hoffmana.

Dodatkowo, dzięki serii retrospekcji, film rzuca światło na relacje pomiędzy Jigsawem a innymi postaciami, ujawniając więcej o jego filozofii i motywacjach.

Piła 3D (2010)

Znany również jako Piła VII, lub Piła: Ostateczny rozdział, ta część serii została wyreżyserowana przez Kevina Greuta i miała być finałową odsłoną tej krwawej serii horrorów. Film wykorzystuje technologię 3D, aby zapewnić widzom jeszcze bardziej intensywne doznania w trakcie oglądania mrocznych i innowacyjnych pułapek Jigsawa.

Film rozpoczyna się od sceny, która jest bezpośrednim ciągiem zakończenia Piły VI, prezentując jedną z najbardziej brutalnych i spektakularnych pułapek w serii – publiczną egzekucję w centrum miasta. Główna linia fabularna skupia się na Bobby’ym Dagenie, człowieku, który twierdzi, że przetrwał jedną z pułapek Jigsawa i teraz zarabia na tym, opowiadając swoją historię w książkach i programach telewizyjnych. Jednak kiedy prawda o jego przeszłości zostaje ujawniona, Bobby staje się celem nowej, torturującej gry.

Detektyw Mark Hoffman kontynuuje swoją misję, stając się coraz bardziej bezwzględnym w dążeniu do zakończenia dziedzictwa Jigsawa. Jego historia przeplata się z losami innych postaci z wcześniejszych filmów, prowadząc do ostatecznej konfrontacji.

Piła: Dziedzictwo (2017)

Piła

Dziedzictwo zostało wyreżyserowane przez duet Petera i Michaela Spierig. Po siedmiu latach od Piły 3D, ten film stanowi odświeżenie i kontynuację serii, wprowadzając nowych bohaterów, ale jednocześnie zachowując kluczowe elementy, które sprawiły, że Piła stała się kultową.

Dziesięć lat po śmierci Johna Kramera, znanej postaci Jigsawa, pojawiają się nowe ofiary pułapek, które wydają się być dziełem samego Jigsawa. Jednak zważywszy na to, że jest on martwy od dekady, detektywi i patolodzy starają się rozwiązać zagadkę tożsamości nowego zabójcy.

Grupa nieznajomych budzi się przykuta w nieznanym miejscu i zostaje zmuszona do przejścia przez serię śmiertelnych pułapek, które przypominają klasyczne mechanizmy z wcześniejszych filmów serii. W miarę postępów śledztwa linie fabularne zaczynają się krzyżować, prowadząc do niespodziewanych odkryć dotyczących dziedzictwa Jigsawa i jego wpływu na nowe postacie.

Spirala: Nowy rozdział serii Piła (2021)

Film został wyreżyserowany przez Darrena Lynna Bousmana, który wcześniej kierował trzema filmami z serii. Spirala to świeże spojrzenie na uniwersum, ale jednocześnie stanowi hołd dla klasycznych elementów sagi. W głównych rolach występują Chris Rock oraz Samuel L. Jackson.

Detektyw Ezekiel „Zeke” Banks oraz jego nowy partner, detektyw William Schenk, prowadzą śledztwo w sprawie makabrycznych morderstw, które mają strasznie znajome cechy charakterystyczne dla zabójstw Jigsawa. Choć John Kramer jest już martwy, nowy morderca naśladuje jego styl i filozofię, wykorzystując pułapki do karania skorumpowanych policjantów.

W miarę postępów śledztwa Zeke musi stawić czoła demonom z przeszłości, w tym skomplikowanym związku ze swoim ojcem, byłą legendą policji Marcusom Banks (Samuel L. Jackson). Zagadka morderstw prowadzi do szeregu niespodziewanych odkryć i zdrad, które testują lojalność i moralność Zeke’a.

Spirala prezentuje unikatowe podejście do uniwersum, koncentrując się bardziej na kryminalnych aspektach śledztwa niż na samych pułapkach.

Piła X (2023)

Piła

Wyreżyserowana przez Kevina Greuterta i napisany przez Josha Stolberga i Petera Goldfingera. Jest to dziesiąta część serii filmów Piła, będący zarówno bezpośrednią kontynuacją Saw, jak i prequelem Piły z 2005 roku.

Akcja filmu rozgrywa się w Meksyku w 2004 roku, wkrótce po wydarzeniach z Saw. John Kramer, znany również jako Jigsaw, jest w terminalnej fazie raka mózgu i podejmuje się eksperymentalnego leczenia, które może go wyleczyć. Podczas leczenia John wykorzystuje swoją wiedzę na temat pułapek i gier, aby stworzyć nowe wyzwania dla swoich ofiar.

Film ma właśnie swoją premierę w kinach, więc nie możemy dalej zdradzać fabuły!

 

Zobacz też: John Wick – streszczenie i omówienie każdej części filmu

 

 

Poprzednio Cyberpunk 2077 Phantom Liberty 2.0 - Wszystkie radia w grze
Następny Czego nigdy nie powinieneś kupować w Cyberpunk 2077 Phantom Liberty?