Terraformacja Marsa – zapowiedź gry


Gra już jest po premierze i poniżej znajdziecie naszą zapowiedź Terraformacji Marsa. Możecie przeczytać już na jej temat unboxing oraz recenzje, do czego was gorąco zachęcam.


 

„Hej, hej – Mars napada
Dookoła ludzi gromada
Hej, hej – Mars atakuje
Żadnej litości nie czuje
Hej, hej – Mars napada
Owoce pracy naszej zjada (…)”  

Zacznę swój wywód od przytoczenia słów piosenki autorstwa Kazika pt. „Mars napada”. Otóż wydawnictwo Rebel ruszyło z nową grą, Terraformacja Marsa (Terraforming Mars). Dla jasności, terraformowanie to z polskiego na nasz, tworzenie ziemi, czyli zmiana warunków życia na innej planecie, na podobne do ziemskich; mam tu na myśli między innymi zaludnianie itp.

W tym roku nadciągnęła era czerwonej planety wśród gier planszowych. Powstaje już kilka, których fabuła toczy się właśnie na Marsie. Postanowiłam pisać akurat o tej grze, ponieważ najzwyczajniej w świecie (albo i nie) wpadła mi w oko i nie ma zamiaru wyjść.

DLA KOGO TA GRA ?

Gra jest praktycznie dla każdego. Przeznaczona dla użytkowników powyżej dwunastu lat. Liczba graczy od 1 do 5. Czas gry dość długi, bo od 90 do 120 minut, lecz praktyka czyni mistrza, więc może i grę uczynić szybszą. Gra ma wysokie notowania na liście przebojów serwisu Board Game Geek. Mianowicie ocena to 8,5.

3, 2, 1 STARTUJEMY !

W Terraformacji Marsa musimy objąć pieczę nad jedną z korporacji oraz inwestować a następnie zagrywać karty, które opisują przeróżne projekty jakże istotne do modernizacji czerwonej planety. Karty w sposób bezpośredni przyczyniają się do rozwoju Marsa, bądź też są zwykłymi projektami biznesowymi. To czy będzie to lot bez powrotu zależy wyłącznie od nas. Aby bezpiecznie wrócić na Ziemię musimy osiągnąć wysoki współczynnik Terraformacji Marsa ( WT); a ponadto zdobyć bardzo dużo punktów zwycięstwa ( PZ). Współczynnik gracza podnosi się gdy rozgrywający podniesie do góry poziom jednego ze wskaźników w grze:  Temperaturę, Poziom tlenu, lub Liczbę Oceanów. Od wyżej wymienionego współczynnika będzie również zależał dochód gracza. Co ciekawe, w miarę postępu w „uziemianiu” Marsa, będziemy mogli wprowadzać w życie co raz to bardziej zaawansowane projekty.

Plansza do gry.
Plansza imitująca mapę czerwonej planety. Robi wrażenie kolorystyką i wyglądem.

POTRZEBNA HIBERNACJA !

Czas w grze jest odmierzany w tak zwanych pokoleniach. Każdy etap (pokolenie) rozpoczyna się od fazy kolejności, następnie przechodzą przez fazę badań naukowych, fazę akcji, kończąc na fazie produkcji. Poszczególne fazy wykonywane są dopóki wszyscy gracze nie spasują.

Karty do gry.
Jedne z kart dostępnych w grze.
Kolejny rodzaj kart.
Kolejny rodzaj kart.

LĄDUJEMY

Podczas gry na planszy przypominającej mapę gracze będą mogli umieszczać kafelki Oceanu, Zieleni, oraz Miasta. Rozgrywka dobiegnie końca gdy egzystencja na Marsie stanie się choć trochę komfortowa. Gdy będzie można bez problemu złapać haust powietrza, gdy temperatura będzie sprzyjająca, a pogoda podobna do tej na Ziemi. Po zakończeniu zostanie wyłoniony zwycięzca. To będzie szczęśliwiec z najwyższą liczbą WT, i PZ.

Teraz gdy jesteśmy na Ziemi, pozostaje tylko spoglądać w niebo 😉

 

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Jak przetrwać na bezludnej wyspie? 10 Porad dla początkujących w Robinson Crusoe Przygoda na Przeklętej Wyspie
Następny Robinson Crusoe - Przetłumaczony Scenariusz Łowcy