Cześć:) pamiętacie gry na papierze w jakie graliście za czasów młodości? Być może dalej wracacie do przeszłości i grywacie nadal. Mam tutaj na myśli statki, państwa – miasta, oraz właśnie kółko i krzyżyk o którym zresztą dzisiaj będzie mowa. Ja miałam w zwyczaju grać podczas szczególnie nudnych lekcji a nawet na dłuższych przerwach. Bardzo miło wspominam te czasy, między innymi dlatego, że były to czasy beztroski i jeszcze wtedy nie mieliśmy jako dzieci tak wielu zmartwień spowodowanych dorosłym życiem.
Dzisiaj podzielę się z Wami swoimi pierwszymi wrażeniami dotyczącymi gry Trexo, czyli inaczej kółka i krzyżyk na planszy, przedstawionej w nieco inny sposób. Możemy podzielić się opinią o grze dzięki uprzejmości wydawnictwa Egmont Polska.
Grasz kółkiem, czy krzyżykiem?
Trexo to gra planszowa dająca poznać kółko i krzyżyk od innej strony. Jest to gra wydawnictwa Egmont Polska i jest przeznaczona tylko i wyłącznie dla dwóch graczy, więc pewnie spotka się z aprobatą ludzi, którzy najczęściej grywają we dwoje. Trexo jest odpowiednie dla dzieci od siódmego roku życia, górnego limitu wieku nie ma. Czas gry jest bardzo krótki, wynosi bowiem około 15 minut; to tyle co nic. Ze względu na krótki czas rozgrywki powinien spodobać się graczom, którzy nie mają zbyt wiele czasu na długie partie gry. Na czym polega gra? Na tym samym co kółko i krzyżyk, tylko wykonujemy te czynności na planszy za pomocą płytek.
Założenia gry Trexo
W środku opakowania znajdziemy instrukcję w formie jednej, małej kartki. Zasad jest bardzo malutko, więc od razu można przejść do rozgrywki. Sama instrukcja jest czytelna i klarowna co tylko ułatwia sprawę. Celem gry jest ułożenie swoich pięciu symboli jedno obok drugiego, owe symbole możemy ułożyć pionowo, poziomo bądź też na ukos.
Płytki możemy układać na różne sposoby:
- pionowo albo poziomo, tak by zakrywały dokładnie dwa pola na planszy
- płytka układana na górze musi leżeć na dwóch różnych płytach
- płytka ułożona na górze musi leżeć na płasko
- nowa płytka nie musi sąsiadować z wcześniej położonymi płytkami
- płytka pod żadnym pozorem nie może wystawać poza planszę
Interakcja
Podczas rozgrywek w Trexo uświadczymy negatywnej interakcji, ponieważ nasz przeciwnik będzie chciał za wszelką ceną nas zablokować by pozbawić nas zwycięstwa. Właściwie cała gra obraca się wokół manewrów uniemożliwiających wygraną naszemu przeciwnikowi.
Regrywalność
W przypadku Trexo regrywalność jest na całkiem przyzwoitym poziomie, za każdym razem na planszy pojawiają się coraz to nowe kombinacje, trzeba podczas gry trochę pogłówkować. Ponadto gra się nie nudzi, jest szybka a sytuacja zmienia się w niej dynamicznie. W naszym przypadku na regrywalność wpływa nieco sentyment jakim darzymy kółko i krzyżyk. I w tym przypadku nie trzeba się zastanawiać czy będzie odpowiednia dla dwóch graczy.
Wykonanie
Opakowanie gry jest solidnie wykonane a dominują na nim barwy zielone. W środku znajdziemy planszę do gry, niewielką więc z powodzeniem zmieści się ona nawet na mniejszym stole. Oprócz tego jest instrukcja do gry w formie jednej kartki, również w kolorze zielonym, napisana czytelnie, zawiera również grafiki instruktażowe. Idąc dalej znajdziemy bardzo istotne wyposażenie czyli kafelki z symbolami kółka i krzyżyka. Kafelki są wykonane z należytą precyzją, symbole są delikatnie wgłębione w formę i wypełnione kolorem. Oczywiście to wszystko leży w wyprasce, więc kafelki są uporządkowane i nie przemieszczają się po opakowaniu.
Cena
Trexo kosztuje lekko ponad 60 złotych, w mojej opinii cena mogłaby być ciut mniejsza, jak za takie wyposażenie. Ale mimo wszystko gra jest dobrym pomysłem na prezent dla dwójki dzieciaków lub też dla pary. Fajnie się gra, negatywna interakcja jest obecna, a gra posiada niski próg wejścia i bardzo proste i łatwe do wytłumaczenia zasady.
Ciekawa propozycja, ale no trochę drogo jak za taką grę.
Serdecznie pozdrawiam.
https://nacpana-ksiazkami.blogspot.de/
Ale powiem ci że jest to jedyna gra w naszej kolekcji w którą grywam z moim ojcem który nauczył mnie grać w większość popularnych gier karcianych i szachy 🙂