Zagrożenia bezpieczeństwa w grach online — czy jesteś dobrze chroniony?


Branża gier wideo rozwija się na tyle prężnie, że nic nie wskazuje na to, aby jej popularność miała w najbliższym czasie maleć. Co więcej, środowisko gier jest niezwykle podatne na wszelkie nowinki technologiczne, które mają wpłynąć na dostarczenie graczom jeszcze intensywniejszych wrażeń. Biorąc pod uwagę to, jak szybko rozwija się branża gier, nie można jednak zapominać o kwestiach cyberbezpieczeństwa. Wraz ze wzrostem liczby graczy na komputerach i urządzeniach mobilnych, rośnie także ilość ataków hakerskich, na które są narażeni fani gier.

Czytaj dalej, aby poznać zagrożenia, które są związane z grami online. Dowiesz się także, w jaki sposób instalując oprogramowanie antywirusowe, wirtualną sieć prywatną polski VPN oraz zachowując podstawowe zasady higieny online możesz chronić się przed niebezpieczeństwami czyhającymi w sieci.

Płatności online

Gry online, gry wideo czy gry e-sportowe generują olbrzymie zyski dla producentów i reklamodawców. Szacuje się, że zyski, jakie przynoszą gry przekroczyły już przychody uzyskiwane na rynkach muzycznych i filmowych. Twórcy gier robią wszystko, aby maksymalnie ułatwić swoim użytkownikom dokonywanie transferów pieniężnych, co z kolei jest skutecznie wykorzystywane przez cyberprzestępców.

Obecnie trudno jest znaleźć grę online, które nie oferowałaby mikropłatności za zakup złota, żetonów czy ekwipunku. Zakupy pomagają odblokowywać pewne funkcje w grze i pozostawić rywali w tyle. W jaki sposób wykorzystują to cyberprzestępcy? Przede wszystkim tworzą własny profil użytkownika w grze i wykorzystują do zakupów środki finansowe zdobyte z nielegalnej działalności lub kradzieży. Dzięki nim tworzą wysoce wyspecjalizowane postacie lub zbierają walutę wirtualną, aby później sprzedawać ją online.

Hakowanie graczy

Grając w gry online nie jest trudno stać się ofiarą ataku hakerskiego. Najczęściej stosowane są trojany, które mogą na przykład połączyć się z systemem operacyjnym, wysyłać informacje o aktywności użytkownika, a nawet nagrywać sekwencje wpisywane na klawiaturze. Pomaga to m.in. w zdobyciu poufnych danych, w tym haseł do konta w grze online.

Cyberprzestępcy mogą także podszywać się pod obsługę klienta w danej grze i wysyłać graczom fałszywe informacje lub skłaniać ich do podawania wrażliwych danych pod pozorem przyznania prezentów, lub jackpotów.

Phishing

Niektórzy phisherzy wykorzystują chęć graczy do jak największego zmniejszenia wydatków w grze i oferują darmowe generowanie waluty w grze. Nie brakuje stron, które oferują dodatki do gier w wyjątkowo konkurencyjnych cenach. Niska cena nie jest oczywiście niczym darmowym – gracze w zamian powinni udostępnić coś w swoich mediach społecznościowych, podać swoje dane lub wykonać jakieś zadanie.

Wszystko to ma na celu zebranie jak największej ilości interesujących dla phisherów danych, które następnie są wykorzystywane w nielegalny i niekorzystny dla graczy sposób. Dokonywanie jakichkolwiek opłat, nawet bardzo niskich, przez takie strony, może spowodować przejęcie danych karty kredytowej. Co więcej, pobranie udostępnionego w zamian pliku z walutą lub dodatkami do gry, może skończyć się zainfekowaniem urządzenia lub zainstalowaniem niewidocznego na pierwszy rzut oka oprogramowania szpiegowskiego.

Niebezpieczne gry mobilne

Gry mobilne przyciągają najwięcej odbiorców, ze względu na łatwość pobrania gry z oficjalnego sklepu oraz możliwość rozpoczęcia gry w dowolnym miejscu i czasie. Ponadto gry mobilne często wymagają mniejszego zaangażowania niż ich odpowiedniki na komputery i konsole. Dodatkowo wiele popularnych gier PC posiada już swoje odpowiedniki mobilne. Jednym z największych zagrożeń, które spotyka graczy mobilnych jest pobieranie fałszywych plików, które podszywają się pod oryginalne gry. Cyberprzestępcy mogą tworzyć szkodliwe aplikacje o tej samej nazwie co oficjalna gra – są one bezużyteczne dla użytkowników, ponieważ promują natrętne reklamy, a co więcej utrudniają korzystanie z urządzenia.

Jak chronić się przed zagrożeniami?

Gracze powinni zachowywać szczególną ostrożność podczas grania w gry. Jednym ze sprawdzonych sposobów jest włączanie uwierzytelniania dwuskładnikowego w kontach gracza oraz podczas zatwierdzania płatności. Hasła powinny być silne i unikalne, aby w razie przejęcia jednego z nich przez hakerów, zminimalizować zagrożenie przejęcia kolejnych profili. Do ochrony prywatności i anonimizacji swojej aktywności online warto wybrać sprawdzoną sieć VPN, a aktualne oprogramowanie antywirusowe pozwoli uchronić urządzenie przed niebezpiecznymi trojanami.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa warto zachować także podczas pobierania gier – wyłącznie oficjalne sklepy z grami online są w stanie zagwarantować maksymalne (chociaż nie pełne) bezpieczeństwo. Warto także zachować szczególną podejrzliwość w przypadku kampanii phishingowych, wiadomości od nieznanych użytkowników oraz otwierania plików przesyłanych w załącznikach. Chęć zaoszczędzenia kilku złotych na zakupie waluty lub dodatków z niesprawdzonego źródła może prowadzić do poważnych konsekwencji, z wyciekiem wrażliwych danych włącznie.

Niestety, pomimo że wspomniane powyżej sposoby na zapewnienie sobie bezpieczeństwa w sieci mogą wydawać się proste i często powtarzane, nie brakuje graczy, którzy wskutek ignorowania tych podstawowych zasad doświadczyli ataku hakerskiego lub próby wyłudzenia danych.

 

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Diablo Immortal i Pay to Win - Jak jest naprawdę?
Następny Czerwiec na Netflixie, HBO MAX, Prime i w kinie! Co obejrzeć w weekend?