Żywność przyjazna dla klimatu


Dziś szukamy coraz bardziej skutecznych metod na ochronę środowiska. Przykładem mogą być choćby gry jak gry online na pieniądze, które obsługiwane są przez zieloną energię. Jednak wprowadzić musimy więcej rozwiązań przyjaznych dla klimatu. Być może jednym z nich okaże się konkretna żywność. Co zatem warto wiedzieć o nadchodzących zmianach?

Konieczne zmiany naszych nawyków

Nie od dziś wiadomo, że system żywnościowy odpowiada za jedną trzecią całkowitej globalnej emisji CO2. Dlatego też nasza uwaga powinna być bardziej poświęcana żywności korzystnej dla klimatu powoli. W wielu krajach coraz więcej twierdzi, że ważne jest dla nich, aby kupowane bądź konsumowane przez nich produkty spożywcze były produkowane w sposób zrównoważony dla środowiska. Pokazuje to zatem, że społeczeństwo jest gotowe na zmiany, które przyniosą nam sporo korzyści dla gospodarki czy samego środowiska.

Warto jednak wiedzieć, że mimo zwiększonego zainteresowania konsumenci uważają, świat żywności korzystnej dla klimatu jest dla nich zagadkowy. Mamy przecież do czynienia z niejasnymi oznaczeniami, etykietami, gdzie nie wiemy, jaki dokładnie dany produkt ze sklepu ma wpływ na emisję dwutlenku węgla. Konieczny jest zatem o wiele bardziej skuteczny i zrównoważony rozwój żywności, jak i branża komunikacji, która poradzi sobie z nadchodzącymi zmianami.

Według nowych badań, żywność korzystna dla klimatu może tchnąć nowe życie w odpady żywnościowe. Przykładem tego mogą być choćby nasiona awokado, które wykorzystuje się do zaparzenia napoju bogatego w przeciwutleniacze, a przy tym bardzo niskokalorycznego. Otwiera to zatem dostęp do źródła składników odżywczych, które do tej pory pozostawało niezbadane. Podobnych przykładów mamy zdecydowanie więcej.

Dziś w wielu miejscach stawia się na proste składniki, jakie mogą być świetnym uzupełnieniem codziennej diety, a jednocześnie są o wiele bardziej korzystne dla środowiska. Dobrym przykładem tego są algi. Mają one bowiem potencjał, aby zmienić system żywności na lepsze. Cechują się one niezbędnymi kwasami tłuszczowymi oraz wysoką zawartością witamin i przeciwutleniaczy. Wśród wegan czy wegetarian stanowią one idealny zamiennik mięsa. Mogą być przy tym dostępne w wersji suszonej i zmielonej. Kolejnym przykładem są kaktusy. Sporo odmian jest bowiem jadalnych, a przy tym zawierają one duże ilości witamin C i E, karotenoidów, błonnika i aminokwasów. Do tej pory kaktusy kojarzyły się z kuchnią meksykańską, ale mogą znaleźć się w jadłospisie o wiele większej grupy państw czy kultur.

Bardzo polecane jest także urozmaicenie zbóż. Choć mamy do czynienia z ponad 20 powszechnie jadalnymi zbożami, to na chwilę obecną ryż, pszenica i kukurydza stanowią ponad 50% światowego spożycia zbóż. Poprzez wybór innych gatunków nie tylko urozmaicimy swoją dietę, lecz także wpłyniemy na poprawę gleby w różnych częściach świata, nowe możliwości dla rolników.

Coraz częściej zwraca się uwagę na to, że przetworzona żywność może być tak samo korzystna dla klimatu, jak i nieprzetworzona. Można bowiem produkty uboczne zamieniać w żywność gotową do spożycia. Dzięki temu zmniejszana jest ilość odpadów, co oczywiście ogranicza marnowanie żywności. Przykładem są produkty uboczne podczas produkcji piwa czy też proszek z zielonego banana. Sporą zmianą na rynku konsumenckim jest rezygnacja z mięsa na rzecz produktów roślinnych. Nie od dziś przecież wiadomo, że produkcja czerwonego mięsa wiąże się z dużymi emisjami CO2 czy też zużyciem wody. Zastępowanie produktów mięsnych roślinnymi, może przynieść spore profity dla środowiska. Dlatego też już dziś w wielu polskich sklepach znajdują się działy vege, a przy tym często można znaleźć wegetariańskie mięso, burgery, pasztety.  

 

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Wiedźmia Skała - Recenzja
Następny Premiera Succubus, prawdziwie ostrego slashera