Attack on Titan 2 – Recenzja – Powrót Tytanów!


Menu główne Attack on Titan 2
Menu główne Attack on Titan 2

Podsumowanie

Bardziej dla fanów anime i dobrych gier akcji. Pozostali niech lepiej zagrają w Monster Hunter World 🙂
Ocena Końcowa 80%
Pros
- Tytany
- Oprawa graficzna
- I ty możesz poczuć się jak Levi
- Japońskie audio
- Co-op w Kampani...
Cons
- ...ale tylko jednorazowy
- 80% fabuły to powtórka części pierwszej
- Spadki płynności

Attack on Titan 2 jest kontynuacją Attack on Titan: Wings of Freedom wydanej w 2016 roku. Za produkcję ponownie odpowiada Omega Force, znane z gier typu Musou. Gdzie wcielając się w wojowników i wykorzystując potężne ataki eksterminujemy setki wrogów. W tym wypadku zamiast setek wrogów naszym przeciwnikiem są Tytany. Stworzenia które niemal doprowadziły ludzkość do zagłady. Naszym zadaniem jest utrzymać porządek za potężnymi murami, wzniesionymi dla obrony resztki ludzkości.

 

Attack on Titan 2 opowieścią się toczy

Fanom anime i mangi o tym samym tytule ” Attack on Titan ” nie trzeba nic przedstawiać. Innych zainteresuje fakt że ludzkość jest na wymarciu, pojawił się nowy przeciwnik. Tytani bo o nich mowa to stworzenia przypominające ludzi, jednak odróżniają się od nich wzrostem. Najniższy ma wysokość pięć metrów, średni ma siedem metrów, a wysoki piętnaście. Ludzkość nie wiedząc jak sobie poradzić z nowym zagrożeniem była zmuszona do ucieczki i schowania się za wysokimi murami. Podjęta decyzja pozwoliła im przeżyć na tyle długo by skonstruować broń pozwalającą uśmiercić Tytana i zyskać szansę w nierównej walce.  Świat nie jest do końca przyjazny ludziom, ale dają sobie radę. Ludzkość ma do dyspozycji broń pozwalająca uśmiercać Tanów,a odział zwiadowców wyrusza za mur zbierając informacje, poszukując możliwości uśmiercenia wszystkich Tytanów i odzyskania ziemi dla Ludzi.

Gra powinna być bezpośrednią kontynuacją, jednak tak nie jest. Większość rozgrywki zanana jest graczom pierwszej części, przez jakieś 75-80% powtarzamy to co już kiedyś rozegraliśmy. Dopiero później dostajemy możliwość zapoznania się z drugim sezonem anime. Tym razem jednak obserwujemy wszystko z oczu gapia. Nie wcielamy się w postacie z mangi, a jesteśmy po prostu widzem który ma możliwość interakcji z nimi. Otwiera nam to nowe możliwości i odświeża opowieść, z którą niektórzy z nas mieli już styczność. Nie zmienia to jednak faktu że cała rozgrywka jest bardzo przyjemna i czuć naszą bezradność. Misji jest sporo, do tego po zakończeniu gry możemy do nich wracać by poprawić nasze osiągnięcia. Dodatkowo zyskujemy również możliwość wypełnienia zadań specjalnych i uśmiercenia specjalnych Tytanów. Przyjdzie nam walczyć z Pancernym Tytanem który jest bardzo wytrzymały i potrafi szarżować. Kobietą Tytan, bardzo zwinnym i ruchliwym przeciwnikiem, i kilkoma innymi.

 

Wyposażenia które pozwoli nam przeżyć

W stosunku do pierwszej części do dyspozycji gracza zostało oddane o wiele więcej sprzętu. Dostęp do coraz lepszego sprzętu zyskujemy wraz z postępem fabuły. Każda broń może mieć specjalne zdolności typu większy atak na specjalne Tytany. Wiąże się to też czasem z minusem w postaci szybszego wkurzania Tytana na nas. Zestawy posiadają specjalne parametry uruchamiające się w momencie skompletowania wszystkich wymaganych części. Wszystko możemy dowolnie mieszać, ale nie uzyskamy wtedy bonusów za zestaw. Każdy z graczy znajdzie coś dla siebie, ostrza podpalające fragmenty Tytana, chainsword przynoszące na myśl świat Warhammera 40k. Poczujemy się jak potężny Space Marine wymachujący Chainswordem, z każdym naszym atakiem odgłos piły.

Każdą z broni możemy ewoluować na kolejną jej odmianę, nie musimy kupować za każdym razem nowej. Czasem zdarza się że broń posiada kilka ewolucji, a my na podglądzie możemy sprawdzić ich statystyki. Poza ewolucją możemy bronie po prostu ulepszać, zwiększając ich parametry. Robimy to poprzez poświęcenie innych broni, jednak w stosunku do pierwszej części w Attack on Titan 2 musimy użyć ich o wiele więcej by osiągnąć najlepsze statystyki. Najlepiej jest ulepszać najgorszą wersję broni prowadzącą do naszego upragnionego Egzekutora Tytanów. Stracimy na tym mniej pieniędzy, materiałów, a przede wszystkim czasu.

 

Tworzenie oraz umiejętności naszego Bohatera

Tym razem mamy możliwość stworzenia naszego idealnego Zwiadowcy. Mamy dość rozbudowany system pozwalający nam nieco pokombinować. Opcji jest naprawdę sporo, możemy zmienić budowę poszczególnych fragmentów ciała, kolor oczów czy dodać okulary. Każdy może puścić wodze fantazji i stworzyć swoją postać, ale też nie przeginajmy z tym. Gdy już znudzi się nasza postać nic nie stoi na przeszkodzie by ją przerobić lub stworzyć od nowa.

Po zakończeniu tworzenia postaci przychodzi czas na grę. Od samego początku nie możemy być przecież niszczycielami Tytanów. Rozwijać swoją postać możemy poprzez jej szkolenie w obozie treningowym zwiększając swoje pasywne statystyki jak atak, wytrzymałość itd.. Na szczęście jest to dość szybkie, wykonując zadania dostajemy specjalną walutę, a tą walutę wymieniamy na szkolenie. Kolejnym sposobem jest zwiększanie poziomu naszej Przyjaźni z postaciami w grze. Niestety ta metoda jest czasochłonna, wymaga ona uczestniczenia z danymi postaciami na jednej mapie. Owe postacie pojawiają się losowa w dodatkowych zadaniach, po ich wykonaniu możemy dołączyć ich do naszej małej drużyny. Możemy też je zaprosić do wspólnej wyprawy, ale to jedynie w kampanii dla pojedynczego gracza. Umiejętności mają swoje wartości punktowe, a my dysponujemy limitem jaki wykorzystamy. Nie stworzymy z siebie super postaci, ale dostosujemy ją do swojego stylu gry.

Nowości w grze

Na wzmiankę zasługują też nowości w grze. Po raz pierwszy mamy możliwość łapania Tytanów. Im więcej ich złapiemy tym więcej się dowiemy, a co za tym idzie uzyskamy nowe wyposażenie. Łapanie ich nie jest trudne, wystarczy poucinać im kończyny, chyba że jest to Tytan pięcio metrowy, tego złapiemy od razu. Warto to też robić dla dodatkowych materiałów. Kolejną nowością jest możliwość stawiania budowli na mapie. W Attack on Titan Wings of Freedom zapasy dostarczali nam zawiadowcy rozsiani po mapie, tutaj stawiamy budynek który je generuje. Budowle ulepszamy za specjalne zasoby uzyskiwane po ukończeniu misji, problemem jest to że możemy ich mieć jedynie 99. Ulepszone budowle dostarczają nam więcej zaopatrzenia, dają większa siłę ognia albo wydobywają dla nas zasoby. Postawione budowle możemy w każdym momencie przekształcić na inne, o ile mamy wystarczającą liczbę flar. Uzyskujemy je przez wykonywania zadań pobocznych na mapie.

Wraz z wprowadzeniem systemy przyjaźni nie mogło zabraknąć motywu ratowania zmarłych towarzyszy. Fani mangi, anime będą wiedzieć o co chodzi. Po zakończeniu gry ponownie możemy rozegrać misje by ich uratować, a tym samym zmienić nieco opowieść. Na sam koniec pozostał atak z zaskoczenia i wkurzony Tytan. Do dyspozycji zostaje oddana nam luneta, przy której pomocy zyskujemy możliwość zaatakowania Tytana z większej odległości i prawie natychmiastowe go uśmiercenie. Jest to jednak broń obusieczna, gdy Tytan nas zauważy z tą lunetą bardzo szybko się wkurza. Czas w okół nas zwalnia, a tylko my wraz z wściekłym Tytanem poruszamy się normalnie. Wkurzony Tytan staje się o wiele bardziej śmiercionośny, wykonuje nieprzewidywalne ruchy, ale wystarczy użycie flary oślepiającej i już wraca do normalności.

 

Attack on Titan 2 a wspólna przygoda z kolegą

I tutaj możemy zagrywać się wspólnie z kolegą, dostaliśmy o wiele więcej niż w poprzedniej części. Przede wszystkim nie rozegramy pojedynczych map, zamiast tego mamy dostęp tylko do wypraw. Wyprawa polega na ukończeniu kolejnych map, przeciętnie od trzech do pięciu. Po zakończeniu naszej wyprawy wszyscy zostają automatycznie wyrzuceni z rozgrywki, niestety nie ma możliwości pozostania w tej samej grupie. Za każdym razem musimy ustawiać pokój z góry ustaloną wyprawą i zapraszać kolegów. Również randomowe osoby mogą z nami zagrać. Czuje się lekko zawiedziony brakiem ustawienia stałego pokoju i brakiem zmiany tylko wypraw.

Osoby lubiące rywalizację otrzymują dostęp do czterech trybów. Anihilacja przeznaczona dla dwóch drużyn po czterech graczy polega na szybszej eliminacji Tytanów. Każde zabicie, wypełnione zadania dają punkty, a na koniec wygrywa drużyna z ich największą ilością. Najlepiej wypada Predator mode, wcielamy się w nim w Tytanów a naszym zadaniem jest zjedzenia największej ilości mieszkańców miasta i wyrządzenie jak największych szkód. To nie tak że jesteśmy bezkarni w tym trybie, co jakiś czas zjawia się zwiadowca który chce nas wyeliminować. Tutaj sprawa nabiera zabawy w berka, otóż tego zwiadowcę możemy przekazać innemu graczowi, i wtedy to on ma problem. Gdy odliczanie dobiega końca pojawia się przerywnik w którym giniemy zabicie przez zwiadowcę, przez co tracimy sporą ilość punktów.

Explusion mode przypomina dobrze znany tryb Battle Royal, brać w nim może udział do 6 graczy. Gracze wybierają jedną spośród odgórnie przygotowanych klas. Wygrywa osoba z największą ilością punktów na koniec gry. A na sam koniec pozostało Showdawn mode, rozgrywka jeden na jednego. Każde zabójstwo, wykonanie zadania skutkuje odejmowaniem punktów przeciwnikowi. Osoba która straci wszystkie punkty przegrywa.

 

Czy wszystko działa jak powinno?

Niestety grze nie udało się uchować od kilku irytujących problemów. Najgorszym z nich jest tekst, wyskakujący w najmniej odpowiednim momencie.  Lecimy na Tytana wykonując atak specjalny, a tu bęc wyskakuje informacja. Owa informacja nie jest przeźroczysta, przez co potrafi zepsuć wszystko, bo zasłania fragment obrazu. Utrudnia nam on wykonywanie ataków, uników i rozprasza nas. Jest to trochę niezrozumiały fakt, tekst mówiony przez postacie w trakcie gry jest na przeźroczystym tlę. Czemu twórcy nie mogli również i tego tak ustawić? Płynność gry też miewa swoje problemy, głównym powodem jest niszczenie otoczenia. Spadki są bardzo odczuwalne gdy Tytan postanowi niszczyć otoczenie, bądź jest ich dużo w jednym miejscu.

Grając w Attack on Titan 2 odnosiłem wrażenie że stała się ona jeszcze bardziej nastawiona na Grind niż część pierwsza. Chcesz dostęp do lepszych umiejętności nić prostszego, podciągnij swoją przyjaźń z postaciami w grze. Nic nie byłoby w tym złego, gdyby nie fakt że tych postaci jest sporo. Szkoda również że twórcy nie dali lepszej opcji na zapraszanie kolegi by wspólnie przejść Kampanie dla jednego gracza. Każdorazowo zapraszanie go do rozgrywki robi się nudne, i trzeba o tym pamiętać przed rozpoczęciem zadania.

Gameplay:

YouTube player

Koniec jest początkiem nowego.
Koniec jest początkiem nowego.

Podsumowanie:

Przy grze Attack on Titan 2 będą się dobrze bawić fani anime, wcielając się na multi w dobrze znane im postacie. Czy to oznacza że inni gracze nie znajdą czegoś dla siebie ? Niekoniecznie, gra jest szybka i dynamiczna, najlepiej jest też pograć na wyższym poziomie trudności. Wyższy poziom dodaje smaczku, ostrza szybciej się niszczą, gaz szybciej się zużywa, a Tytany mają szybszą reakcje. Kampanie można przejść wraz z kolega, choć nie jest to intuicyjne. Za każdym razem musi on być zapraszamy, w multi nie ma tego problemu. Na multi możemy zagrywać się do czterech osób, ale jeden Przyjaciel nam wystarczy by się dobrze bawić. Gra została ulepszona względem poprzedniczki i wprowadzone zmiany są na plus, choć nie wszystkie. Nie musisz być fanem anime by się zainteresować tą produkcją, jest miłą odskocznią od tych wszystkich produkcji AAA.

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Monster Hunter World PC - Recenzja - Cóż za polowanie!
Następny Puerto Rico: Gra Karciana - Recenzja Gry