Century: Korzenny Szlak – Recenzja gry


Witajcie w słoneczne popołudnie 🙂 Dzisiaj przygotowałam dla Was recenzję gry, której unboxing robiliśmy całkiem niedawno. Przyszedł czas na Century Korzenny Szlak od wydawnictwa Factory of Ideas. 

” Na osiołku przez pustyni żar”

Pierwsze co skojarzyło mi się z opakowaniem gry Century Korzenny Szlak, a właściwie z jej grafiką to właśnie cytat ze znanego wielu ludziom musicalu Metro. Dlaczego akurat takie skojarzenie? A bo na pudełku widnieje grafika (bardzo ładna zresztą) przedstawiająca karawanę podążającą z wolna przez pustynię.

Century Korzenny Szlak to przyjemna gra w typie euro, z handlem w tle. Chodzą słuchy, że przypomina Splendor, ale moim zdaniem ta podobizna jest trochę znikoma, oprócz tego, że tu i tu kupujemy karty by z czasem zdobywać więcej, żadnych podobieństw nie ma.

Century jest grą z bardzo prostymi i jasnymi zasadami, które spokojnie mieszczą się na jednostronicowej instrukcji. Opanowuje się je bardzo szybko, a dzięki temu nie trzeba długo rozwodzić się nad instrukcją i jej studiować nie wiadomo ile godzin. Zważając więc na klarowne zasady, i dość przyjazna tematykę, w grze mogą uczestniczyć dzieci w wieku od ośmiu lat wzwyż. Jest przeznaczona dla od dwóch do pięciu graczy, wobec tego może pełnić funkcję gry rodzinnej. Czas gry jest przyzwoity, jest to od 30 do 45 minut, które mija dość szybko.

Założenia gry Century Korzenny Szlak

Jak już wcześniej wspomniałam, reguły gry są proste, a i przygotowanie dużo nie zajmuje.

Przed rozpoczęciem rozgrywki należy potasować karty z pomarańczowym rewersem, są to karty bogactwa a następnie tworzymy z nich talię i wybieramy pięć kart, które kładziemy odsłonięte jedna obok drugiej, na lewo od talii. Tak samo postępujemy z fioletową talią,  są to karty kupieckie, z tym, że wybieramy z wierzchu talii sześć kart, a nie pięć.

Kolejnym krokiem jest wyjęcie z woreczków srebrnych i złotych monet. Monety złote w liczbie dwa razy większej od liczby graczy kładziemy powyżej pierwszej karty bogactwa, zaś srebrne powyżej drugiej karty.

Wśród karty kupieckich znajdują się karty z fioletową obwódką na awersie, są to początkowe karty, które rozdajemy graczom przed rozgrywką. Jedna karta „Dobra 2” i „Ulepszenie 2” stanowi początkową rękę każdego gracza.

Przyprawy, czyli kolorowe kostki w grze rozkładamy do miseczek i ustawiamy według schematu.

Następnie bierzemy tyle kart karawan ilu jest graczy i rozkładamy przyprawy na karcie, na specjalnie przeznaczonych do tego miejscach, również według podanego schematu. Teraz gdy przygotowaliśmy sobie pole do rozgrywki, możemy zaczynać grę.

Podczas rozgrywki każdy z graczy w ramach swojej tury, ma do wykonania jedną z dostępnych akcji. Może zagrać dowolną kartę ze swojej ręki, kupić dowolną kartę kupiecką, odpocząć, czyli zabrać wszystkie zagrane karty do swojej ręki, a także zdobyć kartę bogactwa.

Gra kończy się wtedy, kiedy któryś z graczy zdobył właśnie piątą/ szóstą kartę bogactwa. Wtedy następuje podliczenie wszystkich punktów i rozstrzygnięcie kto jest szczęśliwym zwycięzcą.

Interakcja

W grze Century Korzenny Szlak nie zauważyliśmy obecności negatywnej interakcji, gra toczy się raczej spokojnie, na zasadzie, że „każdy sobie rzepkę skrobie”. Każdy z graczy po cichu, planuje i przelicza, żeby zrobić ruch na którym wyjdzie najlepiej. Trochę szkoda, bo my bardzo lubimy sobie dokuczać, gra ma wtedy fajny smaczek. W tym przypadku doszukaliśmy się za to zalążków pozytywnej interakcji, kiedy to przeciwnik może się dzięki nam nieco wzbogacić, albo raczej dzięki naszym przyprawom, które zgarnie sobie razem z kartą z brzegu. Fajnie, ale dalej twierdzę, że tej negatywnej mogłoby być więcej.

Regrywalność

Regrywalność w przypadku Century jest przyzwoita, ale zdecydowanie mogłaby być lepsza. Oczywiście z przyjemnością siadamy do gry, przy której czas nie jest stracony, aczkolwiek Century nie przyciąga mocno gracza. Rozgrywka cały czas jest spokojna, nie wyróżnia się niczym szczególnym. Istnieje element losowości, na który mamy wpływ i możemy go kontrolować. Podczas rozgrywki w dwie osoby, czas płynie bardzo szybko, rywalizacja o wygraną jest obecna, ale brakuje jakiegoś drobnego aspektu, który bardziej by zachęcał. Mimo wszystko w grze wszystko jest wyważone i gra się przyjemnie.

Wykonanie

W przypadku wykonanie gry, nie mam zupełnie nic do zarzucenia prócz jednej, małej rzeczy. Ale zaczniemy od pozytywów. Opakowanie gry jest bardzo solidne, nic się nie odkształca jak to czasami bywa, widać staranność i precyzję. Grafika jest utrzymana w spokojnej, stonowanej kolorystyce i przedstawia karawanę idącą przez pustynię. W środku pudełka znajdziemy instrukcję, w formie grubszej kartki, jest ona solidna, nie za cienka a zasady są jasno objaśnione, po jej przeczytaniu nie mamy żadnych wątpliwości co do reguł gry. Idąc dalej widzimy kurkumę, szafran, kardamon oraz cynamon oczywiście w postaci drewnianych, kolorowych kosteczek do których dołączone są plastikowe miseczki co jest bardzo fajną sprawą. Kosteczki są pomalowane bez żadnych prześwitów. Oprócz kostek, są również monety, w postaci metalowych żetonów, dosyć ciężkie, solidne i nadające z lekka klimat. A, że gra opiera się głównie na kartach są i one. I tutaj jest to „ale”. Wszystko leży w dość solidnej wyprasce, każdy element gry ma swoje własne miejsce, karty również. Z tym, że miejsce na karty jest nieco za niskie przez co ślizgają się one po pudełku i przemieszczają. Reszta nie „lata” 🙂

Cena

Gra kosztuje około 130 złotych. To z pewnością nie jest wysoka cena. Gra jest zdecydowanie warta swojej ceny, płacąc 130 złotych otrzymujemy świetnie wykonaną grę, dawkę fajnej zabawy a także miło spędzony czas. Ponadto jest to pozycja odpowiednia dla każdego, z niskim progiem wejścia, więc jeśli chcecie kupić to nie zastanawiajcie się 😉

Podsumowanie

Century Korzenny Szlak to przyjemna gra planszowa, odpowiednia dla każdego. Można zaliczyć ją do gier rodzinnych z racji łatwych zasad i tematyki. Świetnie gra się we dwoje, co jest ogromną zaletą. Century jest grą wykonaną z wysoką starannością, jakość wykonania komponentów zaspokoi każdego. Szybko można przygotować całą grę do rozpoczęcia rozgrywki a sama gra nie trwa długo, dzięki czemu można do niej zasiąść nawet jak mamy deficyt czasu. Gorąco polecam grę, każdemu kto lubi lekkie, przyjemne gry z prostymi zasadami.

Dziękujemy wydawnictwu Factory of Ideas za przekazanie gry do recenzji!

Poprzednio Century: Korzenny Szlak - Unboxing
Następny Gra o Tron Sezon 6 - podsumowanie i co już wiemy