Cthulhu Fluxx, takie małe a cieszy – Recenzja gry


Witajcie 🙂 w niedzielne, słoneczne popołudnie pewnie większość z Was ogarnęło letnie szaleństwo. A ja mam przygotowaną recenzję gry wprost idealnej na letnie i wakacyjne popołudnia, a do tego właśnie z szaleństwem w tle. Mowa o grze z serii Fluxx od wydawnictwa Black Monk Games, tym razem padło na Cthulhu Fluxx. Wcześniej graliśmy w inną wersję tej gry. Zombie Fluxx bardzo przypadł nam do gustu i szybko zakochaliśmy się od pierwszego wejrzenia również i w tej wersji. Właściwie ta pozycja miała poczekać na nasz wyjazd nam morze, no ale ciekawość zwyciężyła 🙂 Żeby dowiedzieć się ile dobra siedzi w tym małym, niepozornym pudełku, zapraszam do lektury!

Ale Zonk!

Cthulhu Fluxx to niewielkich rozmiarów gra karciana przeznaczona właściwie dla każdego gracza. Akurat ta wersja gry powstała na bazie twórczości H.P. Lovercrafta. Karty zawierają motywy zaczerpnięte z opowieści mistrza horroru. W rozgrywce może wziąć udział każdy w wieku od 8 lat, górnej granicy wiekowej nie ma. Cthulhu Fluxx to gra dla od 2 do sześciu graczy (we dwoje gra się wyśmienicie), a czas trwania jest naprawdę bardzo różny, ponieważ gra jest dynamiczna i cały czas coś się zmienia. Cała gra nie trwa jednak najczęściej powyżej 30 minut, co jest dobrą opcją dla wiecznie zapracowanych. Chociaż trzeba mieć na uwadze że Cthulhu Fluxx lubi się przedłużać.

Założenia gry Cthulhu Fluxx

Nie ma nic prostszego od Fluxxa. Jeśli ktoś z Was miał wcześniej styczność z tą karcianką, powinien wiedzieć o co chodzi. Jeżeli nie mieliście okazji, wystarczy raz przeczytać małą instrukcję w formie kartki aby w pełni zrozumieć zasady w przebiegu dosłownie kilku chwil. Przygotowanie do całej rozgrywki zajmuje krótką chwilę, to gratka dla tych, których denerwuje przydługi setup. Również jak z niespodziewaną wizytą przyjdą znajomi, można szybko wyłożyć Fluxxa na stół w towarzystwie czegoś mocniejszego.

Zaczynając grę kładziemy kartę zasad podstawowych na środku stołu, następnie tasujemy resztę kart, tworzymy z nich stos, a każdy z graczy dobiera sobie po trzy karty. Gdy gra się zaczyna, na stole nie ma żadnych celów oraz nowych zasad z wyjątkiem jednej – weź jedną kartę i zagraj jedną kartę. Dopiero w miarę zagrywania kolejnych kart gra staje się coraz bardziej rozbudowana w wyniku ciągłych zmian jakie po sobie następują.

Generalnie cały początek rozgrywki bazuje na dobieraniu i zagrywaniu jednej karty, dopóki któryś z graczy nie zmieni zasad. W przypadku dobrania Zonka, musimy zagrać go natychmiast po czym dobrać ze stosu kolejną kartę.

Ciekawą nowością w porównaniu do na przykład Zombie Fluxx jest możliwość wygrania przez Antycele. Przydatna mechanika z uwagi na to że talia została skonstruowana w taki sposób że bardzo często trafiamy na Zonki blokujące większość zwycięstw.

Pudełko gry Cthulhu Fluxx

Interakcja w grze Cthulhu Fluxx

Jeżeli szukacie gry z negatywną interakcją to Fluxx jest dla Was! Ta gra zawiera jej bardzo dużo, po prostu aż kipi. Naszym celem jest spełnienie aktualnego celu gry oraz wygranie, więc jasne jest, że musimy robić wszystko żeby przeszkadzać sobie wzajemnie. Cele dobieramy i zagrywamy pod siebie, ewentualnie można podrzucić współgraczowi Zonka do towarzystwa. Oczywiście we Fluxxie znajdziemy również troszkę tej pozytywnej interakcji jeśli chodzi o pomaganie sobie na przykład, ale nie nadużywajmy tej dobroci.

Regrywalność

Jeśli chodzi o Cthulhu Fluxx to jak w przypadku poprzednika regrywalność jest również spora. Gra doskonale skaluje się praktycznie na każdą liczbę graczy, na pewno im więcej ludzi tym weselej ale we dwoje również jest świetnie moim zdaniem. Na regrywalność również wpływa dynamiczność tej gry, za każdym razem dzieje się coś innego a zarówno zasady jak i cele bardzo szybko się zmieniają, więc o nudzie nie może być mowy. A jeżeli jedna talia to komuś za mało, nic nie stoi na przeszkodzie żeby pomieszać zestawy, bądź stworzyć swoje własne pomysły na karty.

Cthulhu Fluxx i karty celów oraz fantów

Wykonanie gry Cthulhu Fluxx

Tutaj wykonanie jak najbardziej na plus, praktycznie nie ma się do czego przyczepić. Całość jest schowana w małym, aczkolwiek solidnym pudełeczku. Grę ze względu na mały rozmiar można wozić/ nosić ze sobą wszędzie, zmieści się bez problemu nawet w damskiej torebce. W środku pudełeczka znajdziemy miniaturową instrukcję, oraz talię kart. Same karty są solidnie wykonane, nie ścierają się zbytnio przy częstym eksploatowaniu gry. Cechą Fluxxów jest również poczucie humoru, więc ogromny plus za to.

Cena

Gra Cthulhu Fluxx kosztuje około 50 złotych. W moim mniemaniu to jest troszkę za dużo jak na taką zawartość, ale wykonanie gry jak i sama gra nam tą cenę rekompensują.

Podsumowanie

Grę polecam każdemu, w tym przypadku nie ma żadnych ograniczeń. Cthulhu Fluxx jest grą o małych rozmiarach wobec tego świetnie nada się na wakacje, czy jakiś inny wyjazd. Ze względu na bardzo niski próg wejścia możecie w to zaangażować każdego. Fluxx nada się jako samodzielna gra imprezowa przy czymś mocniejszym oraz sprawdza się dobrze jako przerywnik między cięższymi grami. Jeżeli ktoś jeszcze nie spróbował zagrać to gorrąco zachęcam 😉

Gwarantuję, że każdy będzie się dobrze bawił grając w Cthulhu Fluxx!

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Wyścig Odkrywców - Wrażenia z testowania prototypu
Następny Endless Space 2 - Recenzja gry od Amplitude Studios