Podsumowanie
Pros
Super na dwie osoby
Przyjemna, lekka rozgrywka
Przyjazne grafiki
Przystępna cena
Cons
Niestabilna plansza punktacji
Witajcie 🙂 dzisiaj przygotowałam dla Was recenzję całkiem świeżej gry karcianej: Elementum, która powstała pod skrzydłami Quantum Games.
To niewielkich rozmiarów gra karciana, bardzo sprytna, którą bez problemu wszędzie możecie ze sobą zabrać. Gra jest odpowiednia dla jednego do czterech graczy, więc wielbiciele grania solo również znajdą coś dla siebie w tej grze. Minimalny wiek gracza wynosi 10 lat, górnej granicy wieku oczywiście nie ma. Cała gra rozkłada się naprawdę błyskawicznie szybko, więc nie tracimy dużej ilości czasu przy czynnościach przygotowawczych do rozgrywki. A ile trwa rozgrywka? Generalnie to zależy, ale u nas jest to zwykle jakieś 15-20 minut.
Elementum – założenia gry
Jak już wcześniej wspominałam, Elementum jest grą z dość prostymi założeniami i intuicyjnymi regułami gry. Również przygotowanie pola do rozgrywki nie powinno stanowić żadnego problemu. Omówię po krótce podstawowe zasady gry, biorąc pod uwagę rozgrywkę dwu- osobową.
Pierwszą i zarazem najważniejszą kwestią w grze jest przygotowanie sobie kart żywiołów, w przypadku gry w dwie osoby, korzystamy z kompletu czterech kart. Wyjęte karty kładziemy więc poziomo w jednej linii na stole. Następnie musimy wybrać z talii plik odpowiednich kart i włożyć je do pudełka, ponieważ nie będą nam potrzebne w dalszej części rozgrywki. Później wykładamy talię zaklęć, i 3 karty z niej kładziemy na stole obok żywiołów, tak by każdy z graczy miał do nich swobodny dostęp.
Teraz najważniejsze zrobiliśmy i zostały tylko formalności. Z pudełka wybieramy cztery kryształki w kolorze ciemnego różu, i każdemu z graczy dajemy po dwa. Resztę odkładamy.
Wyciągamy z pudełka planszę punktacji, i kładziemy na nich znaczniki graczy, są one dostępne w czterech różnych barwach. Ostatnim elementem przygotowania, jest rozdanie kart zaklęć. W przypadku grania we dwoje, gramy trzy rundy, a w każdej z nich mamy do dyspozycji sześć kart.
Jeśli chodzi o przygotowanie gry to już wszystko, cały przebieg rozgrywki jest również bardzo prosty i mieści się dosłownie w 7 krokach. Gdy gramy we dwoje, gra ma przebieg 3 rund.
- Wybieramy jedną kartę i kładziemy ją zakrytą przed sobą.
- Odkrywamy kartę i kładziemy w swoim układzie.
- Jeśli karta nam nie odpowiada, mamy możliwość wymiany na inną z puli.
- Teraz jest czas na wprowadzenie natychmiastowego efektu, o ile takowy istnieje.
- Dokładamy kryształ mocy.
- Przekazujemy karty graczowi obok.
- Bierzemy na rękę przekazane karty.
Nie będę się długo rozwodzić nad szczegółowymi zasadami gry, bo nikomu by się nie chciało tego czytać.
Regrywalność
Regrywalność gry karcianej Elementum, jest bardzo przyzwoita. My bardzo chętnie wracamy do tej gry, ponieważ jest szybka, nie traci się przy niej czasu a na zapracowane dni, kiedy nie ma jak zagrać w coś cięższego jest jak znalazł. Za każdym razem dzieje coś nowego, coś innego. Na dwie osoby gra się skaluje bardzo dobrze, nie ma paraliżu decyzyjnego a rundy przebiegają bardzo płynnie. Gra z racji bardzo prostych i klarownych zasad, ma niski próg wejścia i świetnie się nadaje do wprowadzania laików w świat planszówek. Nowicjusze bardzo dobrze radzą sobie z rozgrywką.
Interakcja w Elementum
W grze Elementum nie ma za dużo negatywnej interakcji. Praktycznie nie jest ona obecna w tej grze. Analizując i obserwując nasze rozgrywki odniosłam wrażenie, że raczej każdy gra dla siebie i na swój sukces. To z pewnością spodoba się osobom, które nie lubią kłótni przy planszy i nie chcą stracić przyjaciół. Ale mała ilość negatywnej interakcji, wcale nie oznacza tego, że gra nie generuje żadnych emocji i jest jałowa. W żadnym wypadku tak nie jest.
Elementum powinno za to przypaść do gustu osobom, które lubią pogłówkować nad planszą.
Wykonanie
Elementum jest bardzo fajnie wykonaną grą. Opakowanie do gry jest niewielkich rozmiarów, i wita nas barwną grafiką, na której przeplatają się cztery żywioły.
W środku znajduje się tekturowa wkładka i poszczególne komponenty. Wśród nich instrukcja w formie małej książeczki, zawiera klarowne zasady i rysunki instruktażowe. Bardzo łatwo się ją czyta, została napisana prostym językiem.
Idąc dalej w pudełku również znajdzie się mała plansza punktacji, ogólnie mówiąc jest fajnie zrobiona, ale lekko jeździ po stole. Jak przystało na grę karcianą, są tam również i karty. Karty mają bardzo fajne grafiki i gładką strukturę, nie odkształcają się podczas gry, dobrze leżą w dłoni. Oprócz wyżej wymienionych komponentów, w opakowaniu znajdują się również kryształki, część jest potrzebna do rozgrywki, i cztery różnokolorowe znaczniki graczy w formie kryształków.
Cena
Cena za grę Elementum nie jest wysoka. Wynosi bowiem około 50 złotych, jest to mała suma. Za takie pieniądze możecie kupić grę na prezent komuś najbliższemu, bądź też sobie samemu. W takiej cenie otrzymacie w zamian bardzo fajnie wydaną, przyjemną karciankę, po którą zawsze można sięgnąć.
Podsumowanie
Elementum to bardzo przyjemna gra karciana, z małą dawką negatywnej interakcji, idealna dla osób, którzy nie lubią jej w nadmiarze. Gra bardzo dobrze skaluje się na dwie osoby, nie ma niepotrzebnych przestojów, czas płynie szybko, a rundy przebiegają płynnie. Zasady są bardzo jasne i klarowne, więc osoba nie zaznajomiona jeszcze z grami planszowymi bardzo dobrze sobie poradzi podczas rozgrywki. Dzięki małemu pudełku, bez problemu zabierzecie ze sobą grę gdziekolwiek tylko Wam się zamarzy. Cena gry nie jest wysoka, wobec tego, Wasze portfele nie ucierpią podczas transakcji.
Brak komentarzy