Zastanawiacie się czym obdarować Waszych dziadków bądź rodziców? Czy znudziły się Wam już pospolite prezenty w stylu herbat czy kubeczków? Wasi dziadkowie wyrażają więcej zainteresowania niebanalną rozrywką albo są fanami logicznych zagadek? Dzisiejszy wpis dedykuję grom planszowym dla osób starszych. Większość ma proste zasady i jest niezwykle łatwa w obsłudze. Niech tegoroczny Mikołaj podaruje najbliższym coś niespodziewanego. A zatem, jakie wybrać gry planszowe dla seniorów?
Rummikub
W każdej propozycji gry planszowej pojawia się Rummikub. Jest to bardzo, bardzo prosta gra, która potrafi zająć. Myślę, że w szczególności przypadnie do gustu Waszym seniorom, którzy lubią zabawy logiczne – sudoku, krzyżówki, wykreślanki. Cała zabawa w tej grze polega na układaniu ciągu co najmniej trzech liczb i pozbyciu się wszystkich kostek z liczbami. Można też ingerować w rozłożone liczby, więc kombinowania jest całkiem sporo. To absolutna klasyka wśród gier planszowych i topowa propozycja w kategorii gry planszowe dla seniorów.
Splendor
Jeżeli szukacie tytułu na początek planszówkowej przygody to Splendor będzie idealną grą dla was. Została doceniona na całym świecie dzięki niesamowicie prostym, lecz wciągającym zasadom oraz bardzo wysokiej regrywalności. Przy tym gra jest niesamowicie wciągająca oraz zmusza do myślenia. Celem gry jest zebranie 15 punktów, poprzez kupowanie kart za posiadane przez nas surowce oraz przekonywanie znanych osobowości aby złożyły u nas wizytę. Przygotowanie do gry polega na rozłożeniu 3 stosów kart symbolizujących inwestycje o różnym koszcie, wybraniu arystokratów oraz dobraniu żetonów zasobów z pudełka. Co turę mamy do wykonania jedną z trzech akcji. Po pierwsze możemy pobrać z puli żetonów symbolizujących surowce trzy różne tokeny i dodać je do naszej puli lub dwa tokeny o tym samym kolorze, ale tylko wtedy kiedy na stosie danych żetonów znajdują się cztery żetony. Możemy także zarezerwować kartę z planszy gry i dostać tak zwanego dżokera, czyli surowiec zastępujący każdy inny. Możemy także kupić kartę z planszy gry i dodać ją do naszych zasobów, zwiększając tym samym nasze możliwości finansowe. Splendor jest grą typu euro o mało skomplikowanych zasadach, i z prostą, powtarzalną mechaniką.
Patchwork
Mała, zgrabna gra dla dwóch osób, gdzie ze skrawków materiału tworzymy kołderkę. Gra ma bardzo proste zasady ale wymaga główkowania i kombinowania. Gra ma dwa naparstki klimatu, pierwszym jest szycie kołderki z patchworkowych kształtów, a drugie jest punktowanie guzikami. Pożądaną umiejętnością jeśli zasiadamy do tej gry, jest umiejętność myślenia strategicznego i przewidywanie każdego ruchu przeciwnika. Pomyłka może skutkować przegraną. Patchwork jest znakomitą pozycją jeśli chodzi o zaczęcie przygody z grami planszowymi.
Carcassonne
Carcassonne to planszówka przeznaczona dla graczy spokojniejszych, którzy nie są fanami negatywnej interakcji. Poleca się ją w zasadzie każdemu, ale słowa „rodzinna” i „z dziećmi” pada w recenzjach najczęściej. Rywalizacja nie stawia graczy w opozycji do siebie, więc pary (inne niż my, bo my uwielbiamy negatywną interakcję i walkę na smierć i… śmierć) na pewno odbiorą grę pozytywnie. Gra polega na losowaniu fragmentów planszy i takiego ich układania, żeby stworzy spójną całość – pola, rzeki czy zamki. Po stworzeniu obiektu można zdecydować czy chce się go kontrolować. W miarę zwiększania zasobów na stole obiekty rosną, co czasem pozwala na ich łączenie. Kiedy obiekt jest już ukończony, osoba kontrolująca zyskuje punkty. Brzmi prosto? Trzeba jednak uważać, aby zachłannie nie przejmować kontroli nad obiektami jeszcze niezakończonymi, bo ryzykujemy brak punktowania. To bardzo przyjemna gra i podejrzewam, że spodoba się Waszym dziadkom.
Neurony w Akcji
Neurony w akcji perfekcyjnie łączą zabawę z nauką. Okazuje się, że można wpleść elementy matematyki i dobrze się bawić próbując rozwiązać polecenia. Gra polega na wypełnianiu zadań określonych na karcie misji – poziom trudności zaczyna się od numeru 1, gdzie wystarczy dopasować określone kształty, w miarę poprawnych wypełnień misji, poziom trudności rośnie: dodane zostają kolory, liczby oraz znaki większości i mniejszości. W miarę kolejnych etapów dodawane są coraz trudniejsze kody.Neurony w akcji bardzo ćwiczą koncentrację i spostrzegawczość, non stop wymagają myślenia i reakcji. Cały czas się coś dzieje, od któregoś poziomu trzeba sobie coś prędko policzyć i zaplanować. Neurony wymagają skupienia i muszę przyznać, że solidnie ćwiczą mózg. Rozgrywka zajmuje niewiele czasu, jest zabawna – przynajmniej nam element współzawodnictwa przypadł do gustu. Nie grałam w Neurony z dziećmi, ale kilkukrotnie grałam z różnym składem osób dorosłych – każdy, dosłownie KAŻDY był zachwycony tą grą.
Calico
Kocia łamigłówka. W grze będziemy losować kolorowe kafelki i układać je na planszetkach w taki sposób, aby spełnić określone, wcześniej wylosowane, zadania… i uszyć koterkowi kocyk – to chyba najważniejsze. Brzmi łatwo? Aby zdobyć największą ilość punktów będziemy musieli się solidnie natrudzić – koty są bowiem wybredne i najlepiej punktują za najtrudniejsze kombinacje wzorów i kolorów. Calico jest grą, w którą mogą zagrać wszyscy, niezależnie od wieku. Jestem pewna, że przypadnie do gustu każdemu. Spokojnie zagrasz też z młodsza siostrą czy bratem. Ten sweterkowy klimat jest zwłaszcza idealny w chłodne wieczory, najlepiej z kieliszkiem czerwonego wina albo – jeśli dziadkowie preferują – z kubkiem gorącej herbaty. Idealna gra planszowa dla seniorów… i kociarzy!
Nova Luna
Niepozorna gierka z kolorowymi kafelkami, które musimy układać według pewnych wzorów. Każdy kolejny kafelek, który dobieramy stanowi albo nowy cel, albo rozwój już rozpoczętego. Jednak im lepszy kafelek, tym dalej znajdujesz się na torze czasu. Z kolei im słabszy, tym jesteś dalej, co akurat w przypadku Novej Luny jest plusem – ostatni gracz na torze czasu jako pierwszy wykonuje ruch. W praktyce oznacza to nic innego, jak możliwość kilkukrotnego dobrania i ułożenia kafelka w swojej układance. Sporo trzeba się namęczyć, żeby zaplanować kolejne ruchy.
Dixit
Dixit to gra, w której pierwsze skrzypce gra wyobraźnia. To bardzo ciekawa gra skojarzeń. Karty w grze Dixit mają przepiękne, nieco abstrakcyjne grafiki, które intrygują. Wykonanie tejże gry jest na ogromny plus, a i rozgrywka również. Gra jest super rozwiązaniem nie tylko na imprezy czy też domówki, ale to również ciekawy sposób na fajne spędzenie czasu w rodzinnym gronie, bo Dixit można skategoryzować również jako grę typowo rodzinną. A może dziadkowie zaproszą znajomych na planszówki? 😉
A jeśli ciągle szukacie prezentowych inspiracji, może Was zainteresują:
Brak komentarzy