Już za kilka dni będziemy mieli okazję obchodzić święto, które z roku na rok zyskuje w Polsce jeszcze większą popularność – mowa oczywiście o Halloween. Z radością obserwuję rosnące zainteresowanie ostatnim dniem października i z chęcią oglądam przebrania znajomych. My Halloween obejdziemy tak, jak każde inne święto – znajdując czas na planszówki. Jakie gry planszowe wybierzemy w tym klimacie? Zapraszam do naszych propozycji – gry planszowe na Halloween.
Przede wszystkim będzie królował klimat horroru. Nie zabraknie także magii, stworów i potworów, negatywnej interakcji. Mrocznie, ale przyjemnie.
Aeon’s End
Aeon’s End jest moim Halloweenowym typem numer jeden. Bardzo dawno nie graliśmy w tę grę, wiec okazja będzie idealna. To gra kooperacyjna, w której gracze walczą przeciwko Nemesis i starają się obronić Gravehold, ostatnie miasto na planecie, zanim zostanie zniszczone. W czasie rozgrywki buduje się talie zaklęć, klejnotów i artefaktów, za pomocą których będziemy próbowali przegonić okropnego potwora. Pikanterii dodaje fakt, że nie możemy tasować kart, co wymusza na nas wcześniejsze obmyślanie taktyk, rozmieszczanie i odkrywanie kart w sposób tak skrupulatny, że najlepsi wojenni stratedzy by się zdziwili. Wszystko bo zniszczyć Nemesis! W większości przypadków i tak się przegrywa, jednak napięcie, planowanie, szybkość podejmowania decyzji dają niesamowitą frajdę z gry. Ta gra po prostu się nie nudzi. Świetny system budowania talii bez możliwości tasowania i deckbuilder w jednym sprawia, że losowość jest bardziej ograniczona niż w innych grach tego typu i jednocześnie gra stawia duże wyzwanie gdyż każdy boss działa w inny sposób. Dobra gra, która stanowi ciągłe wyzwanie. Jako, że ostatnio cały czas przegrywam z Adixem, w związku z czym mam obniżone morale, kooperacja będzie idealnym rozwiązaniem.
Tajemnicze Domostwo
To gra dla od dwóch do siedmiu osób, w której jeden z graczy wciela się w postać ducha, a reszta w detektywów. Ich zadaniem jest rozwiązanie śledztwa związanego z morderstwem sprzed wielu lat. Duch pomaga towarzyszom w śledztwie, kierując ich do przedmiotów, miejsc i osób związanych z prawie już zapomnianą zbrodnią. W grze musicie wykazać się logicznym myśleniem, szybkim kojarzeniem faktów i dobrą wyobraźnią.
Horror w Arkham LCG
Horror w Arkham LCG jest grą kooperacyjną przeznaczoną dla jednego lub dwóch graczy stworzoną dzięki pracy Fantasy Flight Games, a wydaną w Polsce dzięki wydawnictwu Galakta. W grze wcielamy się w badaczy którzy próbują rozwikłać zadania według wcześniej wybranego scenariusza lub kampanii. Gra przebiega dwutorowo. Aby wykonać postęp scenariusza, należy zebrać odpowiednią liczbę wskazówek lub wykonać specjalny cel na wierzchniej karcie z talii aktów. Mamy na wykonanie celu określoną ilość czasu w liczbie tur zapisanych na wierzchniej karcie talii tajemnic. Każda tura to jeden żeton zagłady na takiej karcie. Kiedy zebrana zostanie odpowiednia ilość, następuje postęp talii tajemnic czyli odsłonięcie wierzchniej karty oraz przeczytaniu jakie przykrości na nas czekają. Takich kart w każdym scenariuszu może być kilka i są one chronologicznie ułożone. Odsłonięcie ostatniej z nich to najczęściej przegrana lub koniec scenariusza. Polecam Horror w Arkham fanom Lovecrafta i każdemu kto szuka dobrej gry kooperacyjnej dla dwóch osób. Gra jest mocno narracyjna i bardzo lubi zabawę zarówno w dwie osoby, jak i solo (do czterech potrzeba dwóch podstawek). Scenariusze są raczej jednorazowe, chociaż można je przechodzić na parę sposobów, ale kolejne dodatki są raczej konkretne i nie kosztują wiele.
ELDER SIGN
W tej grze naszym celem jest niedopuszczenie do przebudzenia przedwiecznego, lub jeżeli nam się nie uda, walki z nim i prawdopodobnej przegrane. Lepiej więc zapobiegać niż leczyć. Jedyne co mnie osobiście odstrasza od tej gry jest jej kościowatość, wszystko tutaj jest zależne od kości i przez to współczynnik losowości jest ekstremalnie bardzo wysoki. Jeżeli lubicie turlać kostkami, to chyba będzie najlepsza pozycja dla was z tego zestawienia.
POSIADŁOŚĆ SZALEŃSTWA
Jest to bez wątpienia kolos wśród gier kooperacyjnych. Naszym zadaniem jest zwiedzanie posiadłości, stawiania czoła niebezpieczeństwom czyhającym na każdym kroku, bezustanne stąpanie po cienkiej linie złożonej z niepewności, ryzyka i trwogi. Każdy z graczy wciela się w badacza i musimy wspólnie odkryć tajemnice związane z jednym z paru scenariuszy. Do gry zostało wydane parę dodatków, gdzie każdy wprowadza nowych bohaterów oraz monstra, gdyż także i przyjdzie nam walczyć z potworami. Całości pilnuje aplikacja, więc jeżeli należycie do tych graczy, którzy nie lubią aplikacji w grach planszowych, to zdecydowanie nie powinniście interesować się tym tytułem.
Zombicide
Współpraca w Zombicide ma doprowadzić do przeżycia w świecie zdominowanym przez Zombie, co wcale nie jest takie proste jak by się mogło wydawać. Zombiaki cały czas są w natarciu, pojawiają się praktycznie z każdej strony, i zrobią wszystko by nas zjeść. Czy jest klimat? O tak! Niezwykle mocno go czuć, Zombicide to ameri pełną gębą. Rozgrywka trwa całkiem sporo, około 3 godzin, warto więc zarezerwować sobie wolny czas specjalnie na partię gry. Zombicide ma trochę złożone zasady, trzeba się sporo doczytać by zacząć grę bez żadnych błędów, chociaż przy pierwszych rozgrywkach to raczej nieuniknione. Gra ma sporo figurek, więc to gratka dla wielbicieli malowania figurek.
WOJOWNICY MIDGARDU
Wojownicy Midgardu to worker placement, który bardzo przypomina kultowe Lords of Waterdeep. Obie gry posiadają nawet podobne plansze. Różnica jednak tkwi w mechanice walki, gdzie w Wojownikach Midgardu używamy kości do walki z potworami z mitologii nordyckiej. Dodatek Mroczne Góry zapewni możliwość grania w większym gronie oraz walki z górskimi stworami, a Valhalla zapewni rozbudowaną mechanikę pozyskiwania specjalnych wzmocnień prosto od Valkirii oraz walki z potężnymi bossami, które mogą zmienić układ sił o 180 stopni. Gra posiada dziesiątki stworów, wielu bohaterów oraz kombinacji zaklęć czy też zadań. Najmniej Halloweenowa, ale pasuje mi klimatem.
PANDEMIA: CZAS CTHULHU
Wariacja kultowej już Pandemii w świecie Lovecrafta. Naszym celem jest zamknięcie portali zanim przebudzi się ostatni z przedwiecznych czyli wielki, zły, brzydki Cthulhu. Gra kooperacyjna, troszkę mniej trudna od Eldritch Horror i Posiadłości Szaleństwa, jednak dalej potrafi dać w kość. Gra może być dobrym wprowadzeniem do świata opartego o twórczość Mistrza, zwłaszcza że zasady są w większym stopniu oparte o mechanikę znaną z Pandemii, więc osoby które już mają doświadczenie z Pandemią, powinny bez problemu poradzić sobie z Czasem Cthulhu. Wiele osób twierdzi że gra nie jest klimatyczna. Nie zgodzę się z tym, bawimy się przy niej świetnie, w trakcie gry łatwo jest oszaleć co zmienia, czasami w zabawny sposób, zachowanie naszej postaci.
HORROR W ARKHAM 3 EDYCJA
Horror w Arkham 3 edycja to gra kooperacyjna dla 1 do 6 graczy, w której wcielamy się w badaczy oraz osobistości poszukujące odpowiedzi na pytania związane z dziwnymi rzeczami dziejącymi się w Arkham oraz okolicach. Zabawę rozgrywamy wobec wybranego wcześniej scenariusza, ale tak naprawdę znamy tylko założenia początkowe misji i cała zabawa dzieje się już w czasie za pomocą specjalnych kart archiwum. W większości przypadków gra toczy się dwutorowo – badacze będą odkrywać wskazówki oraz wykonywać zadania z aktywnych obecnie kart archiwum, a gra będzie jednocześnie próbować nam dokopać poprzez różne elementy które generują się w tle, jak na przykład specjalne żetony zagłady które notorycznie pojawiają się w grze.
DRACULA TRZECIA EDYCJA
Tym razem trochę inna kooperacja. Czterech graczy wciela się w łowców, natomiast jeden w Lorda Draculę. Łowcy mają za zadanie złapać króla krwiopijców, natomiast najpotężniejszy wampir musi zabić łowców, wyhodować sobie potomków lub przetrwać parę tur. Każda z tych czynności jest punktowana oddzielnie, a łącznie musimy zdobyć 6 punktów jako mistrz wampirów. Gramy zatem wszyscy na jednego. Łowcy są uzbrojeni po zęby w czosnek, kołki i inne zabawki, natomiast Dracula zostawia za sobą pułapki, próbuje rozdzielić łowców i powybijać ich lub sprawić że zgubią trop. W grze czuć fajny klimat pościgu, Dracula ciągnie na krawędzi, zawsze krok lub dwa przed łowcami, natomiast łowcy mają uczucie presji wynikającej z uciekającego czasu.
W co zagracie na Halloween? Jakie są Wasze ulubione gry w tym klimacie? 😉
W ostatnich tygodniach pojawiły się także:
Najlepsze gry planszowe dark fantasy
Gry planszowe high fantasy – co wybrać?
Gry planszowe kryminalne; zbrodnie, występki i śledztwa w planszówkach
Brak komentarzy