Najlepsze anime o samurajach – TOP 10 redakcji


Poszukujecie najlepszego anime o samurajach? Oto TOP 10 tytułów naszej redakcji!

Hyouge Mono

Dla miłośników anime o samurajach, poszukujących historycznie wiernego przedstawienia średniowiecznej epoki Japonii, Hyouge Mono może być odpowiednim wyborem. Narracja jest przemyślana, przedkłada tematy intryg politycznych i osobistych eksploracji nad spotkania wojenne, ale dostarcza też wciągających sekwencji akcji. Akcja serialu rozgrywa się w burzliwym okresie Sengoku, charakteryzującym się konfliktami wewnętrznymi, i skupia się na Furucie Sasuke, potężnym watażce. Pomimo oczekiwań do zaangażowania w walkę, fascynacja Furuty leży gdzieś indziej – zanurzony jest bowiem w spokojnych rytuałach i ceremonii parzenia herbaty, a także zmaga się z pytaniami egzystencjalnymi, kwestionując trajektorię swojej egzystencji.

House Of Five Leaves

anime o samurajach

Znane ze swojej charakterystycznej grafiki, House of Five Leaves wyróżnia się jako jedno z najlepszych anime o samurajach, nie tylko ze względu na oprawę wizualną, ale także ze względu na narrację. To porywający dramat, którego główny bohater, Masanosuke Akitsu, uosabia niekonwencjonalny archetyp samuraja – niezależnej osoby, której łagodne usposobienie ostro kontrastuje z typowym wizerunkiem wojownika. Jako „ronin”, czyli samuraj bez pana, Akitsu brakuje agresji, jakiej można spodziewać się po jego zawodzie. Gdy enigmatyczny przywódca grupy bandytów oferuje mu stanowisko ochroniarza, Akitsu nie jest w stanie odmówić. Motywy stojące za decyzją Yaichiego o zatrudnieniu tak nieoczekiwanego opiekuna – biorąc pod uwagę bezwzględny charakter ich przestępczego środowiska – budzą ciekawość. W miarę rozwoju narracji staje się oczywiste, że wybór Yaichi nie wynika z konieczności, ale raczej z pragnienia towarzystwa i niechęci do nudy.

Afro Samurai

anime o samurajach

Jeśli potrzebny byłby kolejny dowód na wszechobecność Samuela L. Jacksona w filmie i telewizji, warto zerknąć na Afro-Samuraja. Akcja tej brutalnej i wizualnie oszałamiającej serii rozgrywa się w futurystycznej feudalnej Japonii pełnej motocykli, androidów i samurajów. Jackson nie tylko jest głównym bohaterem, ale także użycza swojego głosu w wielu rolach i uczestniczy w produkcji. Miniserial składający się z pięciu odcinków był emitowany w latach 2004–2005, a następnie w 2009 r. ukazała się pełnometrażowa kontynuacja, Samurai Resurrection. Narracja koncentruje się na Afro, samotnym wojowniku pochłoniętym trwającą całe życie zemstą. Jego wyjątkowa misja: pomścić morderstwo ojca, rzucając wyzwanie posiadaczowi pożądanej opaski z numerem 1. Jednak aby stawić czoła temu przeciwnikowi, Afro musi najpierw obrać zdradziecką ścieżkę, zaczynając od zdobycia opaski z numerem 2.

Samurai Champloo

Samurai Champloo wyróżnia się jako prawdopodobnie najdokładniejsze pod względem historycznym przedstawienie w anime przejścia Japonii od feudalizmu do industrializacji. Wyprodukowany przez Shinichirō Watanabe, twórcę ukochanego Cowboy BeBop, film ma podobny styl animacji — wykorzystuje realizm w sekwencjach dramatycznych i stylizowaną animację w scenach akcji. Serial rozpoczyna się, gdy obserwujemy nastolatkę Fuu pracującą w restauracji swoich krewnych. Pod koniec odcinka knajpka popada w ruinę, a Fuu jest zdeterminowana pomóc sprawcom uniknąć egzekucji. Jej motyw? Chce ich pomocy w odnalezieniu jej dawno zaginionego ojca, znanego jako Sunflower Samuraj. Jinn i Mugen, dwaj wędrowni samuraje, których rekrutuje, niechętnie zgadzają się dołączyć do poszukiwań.

Samurai 7

anime o samurajach

Tytuł nie jest jedynie zbiegiem okoliczności, czy ukłonem w stronę klasycznego kina japońskiego. Chociaż akcja tego anime o samurajach rozgrywa się w epoce postapokaliptycznej, a nie w średniowieczu, czerpie inspirację z Siedmiu samurajów Kurosawy. Akcja rozgrywa się w futurystycznej scenerii i przedstawia grupę samurajów, których zadaniem jest ochrona wioski Kanna przed cybernetycznymi rabusiami znanymi jako Nobuseri. Pomimo wyjątkowych wyzwań, jakie stwarza to miejsce, anime ściśle trzyma się podstawowej fabuły oryginalnego filmu.

Samurai Deeper Kyou

anime o samurajach

Cztery lata po uderzeniu meteorytu Yuya Shiina, łowca nagród obciążony znacznymi długami, tropi wędrownego uzdrowiciela. Ten z kolei znany był jako Kyoushirou Mibu, niegdyś potężny samuraj z klanu Mibu. Jego ostatnie starcie z demonem Kyou zostało nagle przerwane. Przypadkowe spotkanie z potworną istotą odkrywa zaskakującą prawdę: Kyoushirou i demon Kyou połączyli się w jedną istotę. W jedynym sezonie Samurai Deeper Kyou zagłębia się w splecione losy i ukrywa wspomnienia tych dwóch szermierzy – jednego człowieka, a drugiego demona – gdy zmagają się ze wspólnymi sekretami.

Gintama

anime o samurajach

Gintama jest ulubieńcem fanów, plasującym się wśród najpopularniejszych i cenionych przez krytyków anime o samurajach. Jego akcja rozgrywa się w historycznym okresie Edo, ale w alternatywnej rzeczywistości, w której samurajowie bronią Ziemi przed najeźdźcami z kosmosu. W centrum narracji znajduje się Gintoki Sakata, niezależny samuraj, którego podróż splata się z dwójką towarzyszy: Kagurą, potężną nastolatką-kosmą, słynącą ze swojej siły, i Shinpachi Shimurą, wdzięcznym Gintokiemu za uratowanie swojej siostry z domu publicznego. Znana z umiejętnego połączenia komedii, satyry społecznej i porywającego dramatu, Gintama stale urzeka widzów.

Sword Of The Stranger

Akcja Sword of the Stranger, wydanego jako samodzielny film w 2007 roku, rozgrywa się w fabularyzowanym kontekście historycznym z przeszłości Japonii. W tym tle bezlitosna banda rabusiów z Zachodu bezlitośnie ściga młodego chłopca o imieniu Kotaro. Mając do pomocy jedynie swojego wiernego psa Tobimaru i bezimiennego samuraja znanego jako Nanashi, los Kotaro wisi na włosku. Jednak Nanashi skrywa mroczną przeszłość i jest związany uroczystą przysięgą, że nigdy nie wyciągnie miecza z pochwy, co jest osobliwą sytuacją dla samuraja. W miarę rozwoju fabuły tajemnicze losy głównych bohaterów stopniowo wychodzą na światło dzienne. Odkrywamy przyczyny niebezpiecznego pościgu Kotaro i odkrywamy tajemnicze pochodzenie Nanashi. W opowieść wplecione są wątki intryg politycznych i zawiłości społecznych, które dodają głębi i niuansów fabule.

Miecz Nieśmiertelnego / Blade of the Immortal

anime o samurajach

Fabuła koncentruje się na samuraju imieniem Manji, przeklętym nieśmiertelnością, a opowieść koncentruje się wokół jego misji zabicia 1000 niegodziwych osób, aby odzyskać zdolność do naturalnej śmierci. Manji, obciążony poczuciem winy za swoje przeszłe czyny, szuka odkupienia, pomagając młodej dziewczynie o imieniu Rin Asano pomścić śmierć jej rodziców z rąk grupy mistrzów szermierki. Razem wyruszają w podróż pełną przemocy, zemsty i dylematów moralnych.

Sengoku Basara: Samurai Kings

anime o samurajach

Dla entuzjastów anime o samurajach, którego akcja rozgrywa się w burzliwym okresie Sengoku w feudalnej Japonii, Samurai Kings wydaje się najlepszym wyborem. Ta era, charakteryzująca się konfliktami społecznymi i ogólnym zamieszaniem społecznym, stanowi tło dla serialu, łącząc autentyczność historyczną z elementami nadprzyrodzonymi, takimi jak demony i ich nieziemskie moce. Odbiegając od standardów adaptacji mangi, Sengoku Basara: Samurai Kings czerpie inspirację z gry wideo Capcom Sengoku Basara: Samurai Heroes. Narracja skupia się na nieprawdopodobnym sojuszu pomiędzy dwoma rywalami, Date Masamune i Sanadą Yukimurą, gdy jednoczą się oni przeciwko potężnemu Królowi Demonów, Owari.

 

Które anime o samurajach podoba się wam najbardziej? Co obejrzycie w weekend?

 

Zobacz też: Wszyscy członkowie Hashiry w anime Demon Slayer!

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Contra: Operation Galuga - Poradnik Osiągnięć - Jak zdobyć Platynę?
Następny 9-latek który zastrzelił ojca inspirował się Call of Duty Warzone?