Najlepsze gry logiczne i abstrakcyjne (Edycja 2021)


Gry logiczne i abstrakcyjne są stałym elementem rynku planszówkowego. Co jakiś czas wydawnictwa wychodzą ze swoimi propozycjami łamigłówek, zagadek, układanek i skojarzeń. W czasie rozgrywki zmuszani jesteśmy do wytężenia umysłu, często dłuższych rozmyślań i obmyślenia najlepszej i najskuteczniejszej strategii. Jesteśmy fanami takich gier, dlatego też przygotowaliśmy dla Was zestawienie najlepszych – według nas – gier logicznych i abstrakcyjnych.

Gry logiczne i abstrakcyjne stanowią dużą część naszej osobistej kolekcji planszówek. Przyjemnie jest usiąść z kieliszkiem wina, kubkiem herbaty albo kuflem zimnego piwa i zwyczajnie się zastanowić. Myślę, że taki trening mózgu pozytywnie wpływa na nasze szare komórki, dlatego też niektóre z poniższych gier często witają na naszym stole.

Coatl

logiczne

W teorii Coatl ma dosyć proste zasady, jednak rozgrywka wymaga większego skupienia i dokładnego wytężenia umysłu. Celem gry jest ułożenie najlepszych możliwe Pierzastych Węży, za co nadany zostanie nam tytuł Arcykapłana Azteków. Będziemy kolejno dobierali fragmenty węża, kierując się przy tym kartami proroctw oraz kartami świątyń. Na każdej z kart określony jest pewien cel, który budowany przez nas wąż powinien spełniać. W praktyce gra skutkuje powstanie długaśnej, zazwyczaj różnokolorowej kreatury. Dobieranie odpowiednich części musi być solidnie przemyślane, bo nie mamy nielimitowanego miejsca do ich przechowywania.

Tutaj znajdziecie naszą recenzję gry Coatl.

Nova Luna 

logiczne

Niepozorna gierka z kolorowymi kafelkami, które musimy układać według pewnych wzorów. Każdy kolejny kafelek, który dobieramy stanowi albo nowy cel, albo rozwój już rozpoczętego. Jednak im lepszy kafelek, tym dalej znajdujesz się na torze czasu. Z kolei im słabszy, tym jesteś dalej, co akurat w przypadku Novej Luny jest plusem – ostatni gracz na torze czasu jako pierwszy wykonuje ruch. W praktyce oznacza to nic innego, jak możliwość kilkukrotnego dobrania i ułożenia kafelka w swojej układance. Sporo trzeba się namęczyć, żeby zaplanować kolejne ruchy.

Tutaj znajdziecie naszą wpis o grze Nova Luna.

Sagrada

Sagrada jest zdecydowanie jedną z najładniejszych gier. Zresztą tak samo, jak budynek Sagrada Familii jest jedną z najładniejszych budowli na Ziemi. Czy wiecie, że architekt budowli – Antoni Gaudi – zginął jeszcze w trakcie prac budowlanych? Sagrada Familia po dzień dzisiejszy jest niedokończonym dziełem. W grze Sagrada jesteś kolejnym projektantem budynku a Twoim zadaniem będzie ułożenie najładniejszego witraża. Będziesz dokonywał tego poprzez dobieranie kości i dopasowywanie ich do konkretnego wzoru. Brzmi prosto? Pamiętajcie, że witraż należy tworzyć z odpowiednią sztuką budowlaną – przykładowo, nie możemy budować witraży od środka a każda kolejna kość musi się stykać ścianką lub narożnikiem z inną już wyłożoną. Żeby bardziej zamieszczać, nowa kostka musi pasować swoją wartością lub kolorem do pola, na którym została umieszczona.

Tutaj znajdziecie naszą recenzję gry Sagrada.

Azul / Azul Witraże Sintry

logiczne
AZUL: WITRAŻE SINTRY

Azul jest grą, która wprowadziła mnie w świat gier logicznych i abstrakcyjnych. Z początku miałam problem ze zrozumieniem tematu, ale w kilka chwil udało mi się załapać koncept. Tutaj naszym zadaniem jest ułożenie pięknie zdobionej ceramicznej posadzki, stworzonej na wzór azulejos. Gracz dobiera płytki od dostawców i przechowuje je w swoim magazynie. Następnie każdy z graczy, w tej samej chwili, pożytkuje swoje zbiory i w dokładnie określony sposób, precyzyjnie, przenosi każdą płytkę na planszę (ścianę pałacu), tworząc przy tym piękne wzory. Gra się kończy, gdy któryś z graczy jako pierwszy wypełni jeden poziomy rząd.

Tutaj znajdziecie naszą recenzję grier Azul, Azul Witraże Sintry i Azul Letni Pawilon.

Zamek Smoków 

Często zdarza mi się słyszeć, że Zamek Smoków jest planszowym mahjongiem. Właściwie trudno mi jest się nie zgodzić z tym twierdzeniem. Korzystając z klasycznych zasad mahjonga dobieramy kolorowe kafelki aby następnie budować z nich zamek. Cała zabawa polega na tym, by tak sprytnie ściągać kafelki w odpowiednich kolorach na naszą planszę, aby zdobyć jak najwięcej punktów. Przy okazji bierzemy pod uwagę kartę smoka aktywną w grze, kolor kafelków bo niektóre z nich zapewniają nam dodatkowe bonusy oraz, i chyba najważniejsze, musimy planować całą budowę w taki sposób, aby nasz zamek posiadał świątynie na trzecim poziomie. Im wyżej świątynia się znajduje, tym więcej punktów za nią otrzymamy.

Tutaj znajdziecie pełną recenzję gry Zamek Smoków.

Calico

logiczne

Oj to Calico będzie pojawiało się w wielu naszych zestawieniach. To nasza absolutna czołówka, crème de la crème growej kolekcji. Nie wiem, czego można nie kochać w Calico. Celem gry jest uszycie kotom koca. Na początku losujemy kafelki celów, które musimy spełnić, następnie w trakcie gry losujemy kolorowe kafelki (różne kolory i różne wzory) i układamy je na planszetce w taki sposób, aby spełnić wylosowane cele. Wiecie jak wybredne są koty, więc możecie się domyślić, że najwięcej punktów otrzymujemy za najtrudniejsze kombinacje wzorów i kolorów.

Kamienna Mandala

logiczne

Zabawa w mecenasa sztuki! Jako patron artystów, gracz będzie nimi kierował tak, aby stworzyli najlepsze dzieła sztuki w stylu mandali. Jest to gra o prostych zasadach, ma tylko dwie akcje, ale zmuszają do myślenia. Podczas zbierania kamieni często stajemy przed dylematem gdzie mamy pójść. Powinniśmy też pilnować kolorów na naszych stosach, w przeciwnym razie punktowania nie będzie tak efektywne, jak powinno. Musimy też planować kilka ruchów w przód, ponieważ możemy korzystać tylko z pustych pól i nie dołożymy nic na istniejące stosy. Losowości praktycznie nie ma i wszystkie błędy idą na nasze konto. Zasady są proste, ale rozgrywka wymaga od nas skupienia i dobrego przeliczania, co i w jakiej kolejności będziemy robić.

Tutaj znajdziecie pełną recenzję gry Kamienna Mandala.

 

Koniecznie pochwalcie się w komentarzach jakie są Wasze ulubione gry logiczne!

Zapraszam do naszego poprzedniego zestawienia „najlepszych gier”, w którym to omawialiśmy najlepsze gry planszowe dla dwóch osób.

Zachęcamy także do śledzenia nas na Instagramie, gdzie planszówki grają pierwsze skrzypce.

 

PS. Papua jest grą, która nie znalazła się na liście, ponieważ odrobinę nas nudzi…przynajmniej na trzeźwo. Teraz przedstawię Wam protip: AlkoPapua, kiedy jesteście po pewnej ilości alkoholu. Gra zyskuje wtedy zupełnie nowy wymiar, ale jest na tyle prosta, żeby nawet w pewnym stanie upojenia zrozumieć zasady. Wtedy dopiero toczy się walka…. 😀 Znacie inne gry logiczne, które zyskują w takiej opcji?

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio EA zaprezentowało kolejną grę z serii Fifa
Następny Loki - odcinek 5 - Journey into Mystery - podróż Lokich w nieznane