„Ale japa”, gra wydawnictwa Alexander to coś dla osób z refleksem i mogących pochwalić się całkiem niezłą spostrzegawczością. W trakcie rozgrywki zarówno Twoja twarz jak i innych graczy momentalnie może się zmienić, a jeśli któraś z nich będzie wyglądać znajomo, po prostu złap za pionek!
PRZYGOTOWANIE I PRZEBIEG GRY
Zacznijmy od tego, co znajdziemy w pudełku. 12 masek, 5 pionków, 110 kart z japami – to wszystko jest w stanie zapewnić dobrą zabawę dla 2-5 osób w wieku powyżej 6 lat. W celu przygotowania się do gry, karty należy potasować i rozdać po równo wszystkim graczom. Każdy otrzymuje również pionek i maskę z japą, którą musi zapamiętać, a następnie założyć.
Grę rozpoczyna najwyższy gracz, odkrywając kartę ze swojego stosu tak, aby każdy ją widział. Jeżeli japa znajdująca się na karcie odpowiada tej, którą ktoś ma właśnie na twarzy, należy jak najszybciej złapać jego pionek. Poprawne dopasowanie skutkuje zdobyciem punku, natomiast niepoprawne, jego utratą. Dodatkowo, gracz, którego maskę odnaleziono na karcie, musi ją później zmienić na inną. Koniec gry następuje, gdy któremuś z graczy skończą się karty. Wtedy reszta zawodników zlicza swoje, a zwycięzcą zostaje ten, kto ma ich najwięcej.
WRAŻENIA
Jeśli lubicie gry, które idą wartko, nie trzeba się nad nimi długo zastanawiać, chcecie wytrenować swój refleks i przy tym pośmiać się z tego jak ktoś wygląda po założeniu japy – to ta gra jest absolutnie dla Was. Zasady rozgrywki są proste, a sama gra skonstruowana w ten sposób, że doskonale nada się do zabicia czasu z dzieckiem oraz jako gra imprezowa na posiadówki w gronie przyjaciół. Maski da się założyć tak, żeby w miarę nie spadały i dało się przy tym oddychać, ale można by się zastanowić nad innym sposobem „montowania” ich na twarzy.
Ogólnie gra jest sympatyczna i pozwala na skupienie szarych komórek na szczegółach przy jednoczesnym treningu refleksu. Towarzyszą temu zazwyczaj salwy śmiechu przy odsłanianiu kolejnych jap. „Ale japa” jest godna polecenia, ponieważ można przy niej najzwyczajniej w świecie miło spędzić czas niewielkim nakładem myślowym.
Brak komentarzy