Czy jesteś fanem mrożącego krew w żyłach horroru sci-fi? Jeśli tak, to nie możesz przegapić serii filmów o Obcym – jednego z najbardziej przerażających stworzeń w historii kina. Z jego kwaśną krwią, przerażającym wyglądem i bezwzględnym instynktem przetrwania, Obcy stał się ikoną popkultury.
Premiera najnowszego filmu z serii, „Alien: Romulus”, to doskonała okazja, by przypomnieć sobie wszystkie części tej kultowej sagi. Jednak w jakiej kolejności oglądać filmy o Obcym, by w pełni zrozumieć fabułę i cieszyć się niezapomnianymi wrażeniami? W tym artykule przedstawimy Ci dwie opcje: chronologiczną kolejność wydarzeń oraz kolejność premier filmów. Dzięki temu łatwo wybierzesz sposób oglądania, który najbardziej Ci odpowiada. Przygotuj się na podróż przez kosmiczny horror, pełen niepewności i zaskakujących zwrotów akcji!
Poniżej przedstawiamy kolejność filmów z serii Obcy w kolejności ich kinowych premier.
Kolejność wydawania filmów z serii Obcy:
- Alien (1979)
- Aliens (1986)
- Alien 3 (1992)
- Alien Resurrection (1997)
- AVP: Alien vs Predator (2004)
- Aliens vs Predator – Requiem (2007)
- Prometheus (2012)
- Alien: Covenant (2017)
- Alien: Romulus (2024)
Poniżej przedstawiamy kolejność chronologiczną wszystkich filmów z Obcym w roli głównej (lub w duecie z predatorem) wraz z krótkim opisem o tym, o czym są poszczególne filmy.
AVP: Alien kontra Predator (2004)
Choć chronologicznie pierwsze wydarzenia z uniwersum Obcego rozgrywają się w filmie „AVP: Alien kontra Predator” z 2004 roku, to nie jest to tradycyjny początek dla widza. Reżyser Paul W. S. Anderson, znany z filmów „Resident Evil” i „Event Horizon”, przenosi nas w świat, gdzie po raz pierwszy dochodzi do starcia dwóch legendarnych stworzeń. Pomysł na konfrontację Obcego i Predatora pojawił się już w komiksie z 1989 roku.
W filmie odkrywamy, że Predatorzy, zwani także Yautja, od tysięcy lat przybywają na Ziemię. Starożytne kulty czczące ich składały ofiary, które stawały się żywicielami dla królowej Obcych – twarzołapy przyczepiały się do ofiar, z których później wykluwały się dorosłe Obce. Predatorzy przybywali na Ziemię, by polować na swoją „ostateczną zdobycz”. Niestety, podczas polowania w 2004 roku sytuacja całkowicie wymknęła się spod kontroli. A wszystko oczywiście przez Amerykanów 🙂
Aliens vs Predator: Requiem (2007)
Akcja kolejnego filmu rozgrywa się również w naszych czasach, poprzedzając wydarzenia z głównej serii Alien. „Aliens vs Predator: Requiem” jest bezpośrednią kontynuacją pierwszej części. Niebezpieczna hybryd Obcego i Predatora – Predalien – ucieka i sieje spustoszenie w małym miasteczku w Kolorado. Na miejsce przybywa doświadczony Predator, aby uporać się z zagrożeniem, co prowadzi do jeszcze większej rzezi, bo zgodnie z tym co pamiętamy z gry Aliens vs Predator z 2010 roku gdzie był ten sam problem, plugastwo musi umrzeć. To ostatni film łączący uniwersa Obcego i Predatora.
Prometeusz (2012)
Nagrodzony Oscarem reżyser Ridley Scott powrócił do stworzonej przez siebie w 1979 roku franczyzy filmem „Prometeusz”. Akcja prequela rozgrywa się pod koniec XXI wieku. Peter Weyland (prawdopodobnie potomek Charlesa Weylanda z „Alien kontra Predator”) finansuje kosmiczną wyprawę w nieznane, podążając za mapą gwiazd znalezioną na Ziemi, która może doprowadzić załogę Prometeusza do istot, które stworzyły ludzkość. Niestety, załoga natrafia również na biologiczną broń tych stworzeń – Obcego, a właściwie maź, z której w przyszłości powstanie Obcy (tutaj film wyklucza się niejako z Alien versus Predator, bo jak Predatorzy mogli polować na Obcych na ziemi przez tysiące lat, skoro w Prometeuszu jeszcze niejako ich nie wymyślono, a stanie się to dopiero w kolejnej części). W rolach głównych występują Noomi Rapace, Michael Fassbender, Idris Elba i Charlize Theron.
Alien: Przymierze (2017)
To wciąż prequel głównej serii, a „Alien: Przymierze” jest sequelem „Prometeusza”. Akcja rozgrywa się 11 lat później i śledzi losy statku kolonizacyjnego. Załoga zostaje wybudzona ze stanu hibernacji wcześniej niż planowano i kieruje się na inną planetę, potencjalną „utopie”, aby zbadać sygnał SOS. Okazuje się, że rozbity statek, który go wysyłał, jest związany z poprzednim filmem i kryje w sobie wiele niebezpieczeństw – od Obcych po androida z kompleksem Boga. Film nie wprowadza nas bezpośrednio do świata „Obcego” z 1979 roku, pozostawiając miejsce na dalsze opowieści, ale zbliża nas znacznie do tego punktu. W rolach głównych występują Katherine Waterston, Billy Crudup, Danny McBride, Demián Bichir oraz powracający Michael Fassbender.
Obcy – Ósmy Pasażer Nostromo (1979)
Kultowy horror science fiction Ridleya Scotta na zawsze zmienił postrzeganie kosmosu. Załoga komercyjnego holownika kosmicznego Nostromo przypadkowo odkrywa księżyc pełen jaj Obcych. Bez wiedzy o tych stworzeniach i ich przerażającym cyklu życiowym – w którym składają jaja w ludziach, z których następnie wykluwają się zabójcze potwory – niedoceniani pracownicy, w tym Tom Skerritt, Veronica Cartwright, Harry Dean Stanton, John Hurt, Ian Holm, Yaphet Kotto i przyszła ikona kina akcji Sigourney Weaver, muszą stawić czoła kosmicznemu koszmarowi.
Obcy: Romulus (2024)
Obcy: Romulus to najnowsza odsłona kultowej serii, osadzona w czasowym kontinuum pomiędzy wydarzeniami z „Obcego” (1979) a „Obcych” (1986). Film przenosi nas w mroczne zakamarki kosmosu, gdzie grupa młodych kolonizatorów, szukając lepszego życia, natrafia na opuszczony statek kosmiczny. To, co odkrywają na jego pokładzie, przerasta ich najśmielsze oczekiwania – a mianowicie, śmiercionośne stworzenia, które sieją spustoszenie wśród załogi.
Akcja filmu skupia się na grupie młodych buntowników, którzy marzą o lepszym życiu poza granicami znanego świata. W poszukiwaniu nadziei, decydują się na niebezpieczną misję przejęcia opuszczonego statku kosmicznego, na pokładzie którego znajdują komory kriogeniczne, obiecujące wieczne życie. Jednak ich marzenia o lepszym jutrze szybko pryskają, gdy na pokładzie odkrywają przerażającą tajemnicę – Obcego. „Obcy: Romulus” to powrót do korzeni serii, nawiązujący do mrocznej atmosfery i napięcia pierwszego filmu. Film oferuje fanom serii to, czego pragnęli – intensywne starcia z przerażającymi stworzeniami, klaustrofobiczne przestrzenie i niepewność co do losu bohaterów. Zobacz też naszą recenzję filmu Obcy: Romulus.
Obcy – Decydujące Starcie (1986)
Reżyser „Terminatora”, James Cameron, zanim stworzył swoją kultową kontynuację „Terminator 2: Dzień Sądu”, podarował nam „Obcych – Decydujące Starcie”. W moim odczuciu jest to najlepszy film o obcych i proszę się nie kłócić. Podkręcając napięcie i brutalność oryginalnego filmu Ridleya Scotta, Cameron stworzył prawdziwe arcydzieło. Sigourney Weaver, powracająca jako Ellen Ripley, ugruntowała swoją pozycję ikony kina akcji w tym pełnym emocji i cytatów filmie, który wprowadził świat do koncepcji kosmicznych marines i tego, jak mogą dostać solidnego łupnia. W „Obcych” pojawia się więcej niż jeden Obcy (stąd tytuł), a w obsadzie znaleźli się również Michael Biehn, Bill Paxton, Paul Reiser, Lance Henriksen (który dziesięć lat później zagrał Charlesa Weylanda w „Alien kontra Predator”) i Carrie Henn.
Obcy 3 (1992)
„Obcy 3” początkowo spotkał się z mieszanym przyjęciem, jednak z czasem zyskał uznanie. Debiut reżyserski Davida Finchera (trzy lata przed „Se7en”) został wówczas uznany za zbyt mroczny i rozczarowujący w kontekście historii Ripley, pomimo kultowej sceny, która stała się ikoną serii. Akcja „Obcego 3” rozpoczyna się bezpośrednio po wydarzeniach z „Obcych – Decydującego Starcia”, kiedy statek kosmiczny Colonial Marine, Sulaco, zostaje zniszczony od wewnątrz przez Obcego, a Ripley ucieka kapsułą ratunkową na planetę, na której znajduje się kolonia karna. Tam, wraz z więźniami, musi zmierzyć się z szalejącym Obcym, zanim ten wymorduje wszystkich.
Obcy – Przebudzenie (1997)
Ostatni film z sagi Ripley przenosi nas 200 lat po wydarzeniach z „Obcego 3” na pokład wojskowego statku USM Auriga. Tam prowadzony jest eksperyment, w którym wykorzystuje się klony Ellen Ripley (oraz porwanych ludzi) do hodowli Obcych. Reżyser „Miasta zaginionych dzieci” i „Amelie”, Jean-Pierre Jeunet, nadaje temu dziwacznemu horrorowi charakterystyczny styl, obsadzając w rolach nowych kosmicznych twardzieli Rona Perlmana, Dana Hedayę, J.E. Freemana, Brada Dourifa i Michaela Wincotta. Film kończy się sugestią, że Obcy mogą dotrzeć na Ziemię, jednak ta historia nigdy nie została rozwinięta, poza krótkim nawiązaniem w prequelowym crossoverze „Alien kontra Predator”.
Brak komentarzy