Jaki procesor do komputera gamingowego? AMD, czy Intel?


Procesor to jeden z najważniejszych podzespołów w komputerze. Jest on odpowiedzialny za większość zadań realizowanych przez urządzenie. Jego podstawowym zadaniem jest pobieranie danych z pamięci operacyjnej, ich interpretacja, a następnie wykonywanie zawartych w nich poleceń. W tej chwili na rynku największą popularnością cieszą się procesory Intel, a dalej plasują się CPU od AMD. Jaki procesor do komputera gamingowego będzie najlepszy? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

Czym jest procesor? Definicja pojęcia

Procesor (ang. CPU – Central Processing Unit) to określenie dla układu scalonego w komputerze bądź laptopie, dzięki któremu wykonywana jest większość zadań. Do jego zadań należy pobieranie danych z pamięci operacyjnej, interpretowanie oraz wykonywanie poleceń, które są w nich zawarte. Najpopularniejsze firmy produkujące procesory to Intel oraz AMD. 

Czym powinien wyróżniać się procesor w komputerze do gier?

W tej chwili na rynku dostępne są zróżnicowane rodzaje procesorów. Posiadają one wiele rdzeni. Najczęściej im liczba rdzeni jest większa, tym prędkość wykonywania zadań przez komputer jest szybsza.

Który procesor będzie najlepszą opcją, jeżeli planujemy zakupić komputer do gier? Najważniejsza kwestia to generacja procesora. W najnowszych modelach zaimplementowano wiele usprawnień wpływających pozytywnie na wygląd rozgrywki oraz liczbę uzyskiwanych klatek na sekundę. Jeżeli chcemy mieć możliwość grania w najnowsze gry, powinniśmy rezygnować z kupowania starszych konstrukcji, ponieważ w przeciwnym razie przyjemność z grania w nowe tytuły nie będzie duża.

Najlepsze komputery do gier są dostępne na https://www.komputronik.pl/search-filter/5801/komputery-do-gier.

W przypadku procesorów do gier dobrym wyborem mogą okazać się modele Intel Core 12. generacji oraz AMD Ryzen 5000. Trzeba jednocześnie pamiętać o tym, że nowe procesory wymagają jednocześnie nowych płyt głównych wyposażonych w gniazda LGA 1700, z kolei procesory AMD można implementować na starszych konstrukcjach wyposażonych w podstawkę AM4. W takim przypadku należy zaktualizować oprogramowanie urządzenia tzw. firmware.

Oferty komputerów z procesorami AMD można obejrzeć na https://www.komputronik.pl/search-filter/5801/komputery-z-procesorem-amd-ryzen.

Istotną kwestią przy wyborze procesora jest jego specyfikacja. Najtańsze konfiguracje są wyposażone w cztery bądź sześć rdzeni, jednakże ci gracze, którzy chcieliby bez przeszkód grać w najnowsze tytuły, powinni zdecydować się na procesor wyposażony w minimum 12 rdzeni. Najczęściej im liczba rdzeni jest większa, tym prędkość wykonywania zadań przez komputer jest szybsza.

Dla odpowiedniego działania gier ważna jest także kompatybilność procesora z określonymi typami pamięci RAM. Nowe modele procesorów oferują wsparcie dla szybkiej pamięci RAM typu DDR4. Z kolei najnowocześniejsze procesory Intel Core 12. generacji są kompatybilne nawet z jeszcze szybszymi modułami DDR5.

Z ofertami nowoczesnych komputerów z procesorami Intel Core i7 można zapoznać się na https://www.komputronik.pl/search-filter/5801/komputery-z-procesorem-intel-core-i7.

AMD czy Intel? Na procesor której firmy lepiej postawić?

Najbardziej znanymi producentami procesorów są obecnie Intel i AMD. Każda z firm posiada mocno rozbudowaną ofertę tego typu podzespołów, które są dostosowane do zróżnicowanych potrzeb różnych grup użytkowników. Obie firmy mają linie procesorów dedykowanych graczom – Intel oferuje Intel Core, zaś AMD – AMD Ryzen. W przypadku Intela do najbardziej zaawansowanych linii procesorów należy Intel Core i9, zaś AMD proponuje m.in. AMD Ryzen 9.

2 komentarze

  1. kooboo
    16 grudnia 2022
    Odpowiedz

    Czyli poradnik o niczym. Ten kto go pisał ubijał pianę nie mając pojęcia o czym pisze.

    • 19 grudnia 2022
      Odpowiedz

      Nawet nie masz pojęcia panie kolego.

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Armored Core 6 ujawnione, gra twórców Elden Ring
Następny HeroQuest: game system - recenzja - powrót do korzeni!