Park Dinozaurów – Recenzja Gry


Podsumowanie

Park Dinozaurów jest bardzo sympatyczną grą dla rodzin z dzieciakami, zawiera dużą dozę pozytywnej interakcji, dzięki której maluchy nie zrażą się do rozgrywki.
Przyjemność z Rozgrywki 80%
Interakcja 70%
Regrywalność 75%
Wykonanie 95%
Cena 100%
Pros
Śliczne grafiki
Odpowiednia dla osób w każdym wieku
Proste, intuicyjne zasady
Ciekawe połączenie kooperacji i memo
Cons
Brak wypraski

Witajcie 🙂 dzisiaj przygotowałam dla Was recenzję gry Park Dinozaurów od wydawnictwa Egmont Polska. Park Dinozaurów to gra wprost idealna dla najmłodszych milusińskich, kooperacyjna z elementami pamięciowymi. Mówiąc w wielkim skrócie, polega właśnie na bezpiecznym doprowadzeniu dinozaurów do swoich zagród. Gra jest przeurocza, odpowiednia jako pierwsza planszówka dla naszego dziecka, w której nie ma ani negatywnej interakcji ani przegranej, czym maluch mógłby się zrazić, a przecież tego nie chcemy.

Kooperacja + memo, czy ten duet ma szansę?

 

Jak już wspominałam we wstępie Park Dinozaurów to gra kooperacyjna odpowiednia na dzieciaczków od 3 roku życia, z elementami przygody oraz z małym, dość istotnym smaczkiem, który generuje fajne emocje w grze. Mianowicie w grze mamy coś na podobieństwo memo, musimy uruchomić nasze szare komórki i łączyć w pary symbole z żetonów z symbolami ze ścieżki dinozaurów. Nie jest to takie proste 🙂 i determinuje to czy wygramy grę.

Park Dinozaurów jest grą, w którą możemy pograć nawet od jednego do sześciu graczy. Minimalny wiek gracza to 3 latka, oczywiście pod czułym nadzorem kogoś starszego, a górnej granicy oczywiście nie ma. Jestem pewna, że dorosłym również się spodoba. Czas gry nie jest długi,  wynosi bowiem około 20 minut, a ze względu na szybki setup świetnie nadaje się osobom zapracowanym, którzy nie mają zbyt wiele czasu na rozgrywkę, a bardzo chcą zaczerpnąć zabawy przy planszówkach.

Naszym nadrzędnym zadaniem w Parku Dinozaurów, będzie bezpieczne doprowadzenie dinozaurów do ich własnych zagród. Postarajmy się więc by wróciły do siebie i poczuły się jak w domu!

Założenia gry Park Dinozaurów

Zasady gry Park Dinozaurów są na tyle proste, by w pełni zrozumieli je najmłodsi gracze. Rozgrywka, jest szybka i bardzo intuicyjna a przygotowanie do niej zajmuje dosłownie chwilę. Aby w pełni czerpać z rozgrywki zachęcam do wspólnego omawiania kolejnych ruchów i do pomagania sobie nawzajem, w końcu to kooperacja.

Aby rozpocząć grę niezbędne jest wyłożenie planszy na pudełko na stronę podstawową, taka będzie bardziej przyjazna dla najmłodszych, następnie spośród żetonów wyszukujemy 8 tyranozaurów i odkładamy je na bok, w wariancie podstawowym nie będą nam potrzebne. Odkładamy pozostałe żetony rewersem do góry, i mieszamy, następnie bez podglądania kładziemy je na planszy, obok ścieżki. Nasze dinozaury kładziemy na swoich polach startowych, które odpowiadają im kolorami.

A na pierwszym polu z boku planszy kładziemy meteroryt, pole jest oznaczone dziurkami w kształcie kółeczek. Najmłodszy z graczy zaczyna jako pierwszy rzucać kostką. Przebieg gry w dalszej części jest bardzo prosty. Generalnie poruszamy się wybranym dinozaurem, tyle pól ile widnieje na kostce, w kierunku zgodnym z wskazówkami zegara. Jeżeli dinozaur zatrzyma się na polu z obiektem, odkrywamy jeden z żetonów znajdujących się na planszy. Jeżeli odkryty obrazek będzie zgadzał się z obrazkiem na obiekcie, wówczas nic się nie dzieje. Jeśli zaś obrazki się nie zgadzają, przesuwamy do przodu meteoryt. Zostało wtedy nam coraz mniej czasu na uratowanie dinozaurów. Gra się kończy gdy wszystkie dinozaury zostaną uratowane, bądź wtedy gdy meteoryt dojdzie na ostatnie pole czasu.

Regrywalność gry

Park Dinozaurów ma przyzwoitą regrywalność. Działa świetnie na dwie osoby, dorośli się przy niej śmiertelnie nie zanudzą, jest krótka i konkretna. Idealnie nadaje się dla dzieciaków, które szybko wyłapują zasady, oraz chcą coraz więcej grać. Gra jest również dobrym materiałem na wprowadzanie nowych członków do świata planszówek, jest bardzo przyjazna dla wszystkich bez względu na wiek i to w niej jest najlepsze. Dodatkowo gdy wyłapiemy już w lot zasady rządzące się w podstawowym wariancie gry, można spróbować swoich sił w tym zaawansowanym, w którym do akcji wkraczają tyranozaury.

Interakcja

W Parku Dinozaurów jest bardzo intensywna interakcja, jak przystało na gry kooperacyjne. Mamy bardzo dużo pozytywnej interakcji, która nie zniechęci dzieciaczków do gry. Podczas rozgrywki wszyscy bardzo intensywnie się ze sobą konsultujemy jeśli chodzi o to co znajduje się pod żetonem, i każdy z graczy ma okazję zatriumfować. Wspólnie cieszymy się z wygranej, i cierpimy gdy zastanie nas porażka. Negatywnej interakcji tu nie uświadczymy, ale w przypadku tej gry to akurat bardzo dobrze. W tej grze wygrywa się wspólnie z rodzicami.


YouTube player


Wykonanie

Wykonanie tej gry zasługuje na wielki plus. Zacznę od tego, że wierzch opakowanie ma prześliczne, kolorowe grafiki, które skutecznie przyciągają wzrok zarówno dzieci jak i dorosłych. Samo pudełko raczej płaskie, choć spore. Wykonane z grubej tektury, nie odkształca się i jest to bardzo solidne wykonanie. W środku znajdziemy cieniutką, kolorową instrukcję, z rysunkami instruktażowymi . Idąc dalej jest dwustronną kolorowa plansza, niewielkich rozmiarów, z jednej strony mamy wersję podstawową, z drugiej zaawansowaną. Plansza ma wyciętą formą na meteoryt pędzący po torze czasu, oraz sprytnie chowa się na spodzie pudełka. Jest bardzo solidnie zrobiona, grafiki cieszą oko. Z takich drobniejszych komponentów mamy kostkę drewnianą, na którą przed pierwszą rozgrywką należy przykleić naklejki z wartościami liczbowymi. W pudełko znajdziemy również żetony, które są zrobione z grubej tektury. Zostało nam jeszcze drewniane kółeczko zabarwione na czerwono, które pełni rolę meteorytu. Trzeba tego kółka szczególnie pilnować gdy gramy z maluchami. Nie zapominajmy o dinozaurach, które są przecież jednym z najważniejszych elementów w grze. Są to drewniane figurki, każda w innych barwach.

Cena

Gra kosztuje około 50 złotych. Nie jest to duża kwota, zwłaszcza jak za taką fajną zabawę z maluchami. Bez problemu więc możemy kupić taką grę do swojej biblioteczki, bądź podarować ją komuś bliskiemu.

Podsumowanie

Park Dinozaurów jest bardzo sympatyczną grą dla rodzin z dzieciakami, zawiera dużą dozę pozytywnej interakcji, dzięki której maluchy nie zrażą się do rozgrywki. Kooperacja z elementami memo to bardzo fajny pomysł, generuje ciekawe emocje, wzrasta chęć wygranej i jest to swojego rodzaju wyzwanie. Dzięki temu podczas rozgrywki konsultujemy się ze sobą i zacieśniają się rodzinne więzi. Gra jest niezwykle kolorowa, a zwłaszcza wierzchnia część pudełka, która mi się bardzo podoba. Dobrym pomysłem jest również wersja podstawowa, i zaawansowana, dzięki czemu można modyfikować poziom trudności i dobierać go odpowiednio do swoich potrzeb. Serdecznie polecam tą pozycję rodzinom z dzieciakami, dorośli nie zanudzą, daję głowę, a i dzieciaki będą zadowolone ze wspólnie spędzonego czasu.


Dziękujemy wydawnictwu Egmont Polska za udostępnienie egzemplarza do recenzji!


 

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Northgard - Jak grać żeby wygrać? 10 zasad mądrego Wikinga
Następny Warhammer Underworlds: Shadespire - Malujemy figurki STEELHEART’S CHAMPIONS