Rok 2018 był dla portalu Big Bad Dice bardzo łaskawy. Poniżej prezentuję szybkie podsumowanie minionego roku z planami i pomysłami na kolejny rok.

W poprzednich dwunastu miesiącach wydarzyło się w naszej działalności bardzo dużo. Można powiedzieć że nasza praca przynosi rezultaty i po prostu wam się podoba to co robimy. Dla mnie jest to super informacja bo zarówno dzięki statystykom w Google Analytics, jak i waszemu zaangażowaniu (głównie na YouTube, o tym za chwilę) portal rozwija się. Myślę, że dzisiaj bardzo ciężko stworzyć rozwijający się portal internetowy zwłaszcza o takiej tematyce jak nasza oraz przy tak świetnej konkurencji. Oczywiście nie uważam innych stron za moją konkurencję i że zabierają oni moich czytelników. Przecież jak czytam jeden portal, to mogę czytać i drugi prawda? Wróćmy jednak do tematu, poniżej szybkie podsumowanie poprzedniego roku.

Troszkę odsłonię tutaj karty niczym Michał Szafrański i podrzucę parę liczb żebyście widzieli dokładnie co udało nam się zrobić przez ten rok.

Sukcesy 2018 roku

1. Ponad 120% sesji więcej!

Patrząc na suche liczby z Google Analytics. W grudniu 2018 roku nasz malutki portal mieliśmy 9542 sesji. W grudniu 201820 roku natomiast sesji na naszym już wcale nie takim malutkim portalu mieliśmy 21490. Nasz portal powiększył się bardziej niż dwa razy. Nie ukrywam, że chciałbym utrzymać ten postęp i za rok pochwalić się ponad 40000 sesjami miesięcznie. Jednak przy obecnym wzroście, jeżeli nic nam się nie popsuje spodziewam się znacznie większego ruchu 🙂

2. Nasz własny sklep – popkulturalny.pl!

Sklep okazał się fajnym pomysłem i świetnie się przyjął. Obecnie mamy około 10 zamówień dziennie, co w zupełności nam starcza jednak sklep się rozrasta i widzimy coraz większą jego popularność. Dla nas to bomba, ale prawdopodobnie będziemy musieli podjąć środki żeby dalej go rozwijać. Najpierw będzie to porzucenie pracy na etacie, wynajem biura oraz powierzchni magazynowej i wreszcie najgorsze, czyli zatrudnienie pracowników. Cała sztuka w tym wszystkim to nie zostawić z tyłu portalu bo to on jest dla nas najważniejszy. Ale nie powinno być to trudne gdyż

3. Big Bad Dice zarabia na siebie

W gorszych miesiącach 2018 roku mieliśmy około 500 zł przychodu miesięcznie, w lepszych więcej niż ponad 1000 zł. Rozpoczęliśmy współprace komercyjne z dużymi markami jak Kinguin, Allegro czy grupa Morele i dzięki temu nasz portal zaczął zarabiać nie tylko na takie rzeczy jak utrzymanie serwera oraz domeny. Dzięki tym pieniążkom założyłem działalność gospodarczą na początku stycznia poprzedniego roku i miałem kasę na ubezpieczenie zdrowotne (osoby zatrudnione na umowę o pracę płacą tylko jedną składkę) oraz księgową. Nawet nam trochę zostawało dzięki czemu zainwestowałem w profesjonalny szablon (a nawet dwa, bo pierwszy nie zdawał swojego rezultatu). Resztę pieniędzy przeznaczaliśmy na gry planszowe do recenzowania oraz gry komputerowe. Kupiłem także konsolę, dzięki czemu na portalu pojawi się więcej tekstów o grach z PS4 🙂

4. YouTube to strzał w dziesiątkę

Obecnie nasz kanał na YouTube rozwija się w skali około 30 – 40 subskrybentów miesięcznie. Wydaje się to nie dużo, ale po niedawnych zmianach algorytmu oraz porównując statystyki innych kanałów o podobnych zasięgach do moich, zdecydowanie mam lepszą średnią. A ta rośnie w miarę rozwoju kanału, więc według tych prognoz z narzędzi z których korzystam, wynika że za rok będzie to 70 – 100 subskrybentów miesięcznie. Coraz więcej osób odwiedza nasze live z gier komputerowych i ogląda filmy które tam publikujemy.

Porażki 2018 rok i postanowienia na 2019 rok

1. Za mało gier planszowych na YouTube

Był okres że na naszym kanale były tylko gry planszowe w postaci unboxingów. Potem doszły do tego gry komputerowe, a kiedy ogarnąłem szybszy internet to i na live z naszych rozgrywek w gry. I tutaj chciałbym troszkę powrócić do korzeni oraz publikować więcej filmów z gier planszowych, a także nagrywać zasady oraz relacje z rozgrywek. Wymaga to wiele pracy i dlatego na razie musieliśmy to zostawić. Jednak jeżeli wszystko dobrze pójdzie to chciałbym żeby przynajmniej dwa razy w tygodniu pojawiał się na kanale film z grami planszowymi, czy to jako unboxing, czy jako tłumaczenie zasad lub relacje z rozgrywki. A może jakieś zestawienia i forma dziennika/tygodnika z newsami?

2. Dywersyfikacja pracy

Niestety popadłem w ten sam obłęd co prawie każdy początkujący młody przedsiębiorca – biorę wszystko na swoją głowę. Niby przeczytałem dużo książek na ten temat i powinienem wiedzieć że część pracy powinienem przekazywać dalej lub automatyzować, ale ciężko to idzie z kilku powodów. Po pierwsze, bardzo ciężko znaleźć zaangażowanych współpracowników. Każdy chyba kto prowadzi firmę lub miał nieprzyjemność poszukiwania pracowników, wie że na dzisiejszym rynku pracy trudno o zaangażowanego współpracownika. I tu nie chodzi o to że nie chcę płacić ludziom za teksty, bo chcę. Trzymanie jednak terminów i odpowiedniej jakości wpisów to już inna bajka. W poprzednim roku otrzymałem łącznie ponad 15 wiadomości o propozycji pisania na nasz portal. Prosiłem o próbne teksty w postaci zapowiedzi lub recenzji ostatnio ogranych gier. Wiecie ile osób odpisało? Zero. Dlatego też w tym roku będę intensywnie szukać osób nie tylko znających temat, ale i osób które potrafią się zaangażować w naszą działalność. Obecnie pisze na Big Bad Dice cztery osoby, z czego z jedną niestety się pożegnamy bo problemy jaka ta osoba generuje zdecydowanie przekraczają wartości które wprowadza.

3. Codzienne teksty

Mam bardzo obszerną listę na trello z tekstami do napisania i oprócz tego że piszę sam, to piszą z nami jeszcze inne osoby. Chciałbym, wzorem pierwszego roku prowadzenia bloga, żeby tekst pojawiał się codziennie. Ostatnio niestety z uwagi na fakt że zmieniłem pracę (w poprzedniej się nudziłem, nie mogłem się w niej rozwijać i z niej odszedłem), mam znacznie mniej czasu na pisanie wartościowych tekstów. Plan jest taki, żeby każdy z nas miał co robić w ciągu tygodnia, napisanie dwóch tekstów dla każdego nie powinno być trudne. Oprócz standardowych recenzji, unboxingów itp. chciałbym żeby pojawiał się więcej newsów oraz poradników.

4. Warsztat leży

Planszówkowy warsztat to projekt który wyruszył parę miesięcy temu i po paru tekstach stoi. Chciałbym żeby i tam pojawiał się przynajmniej jeden merytoryczny artykuł w tygodniu. Nie jest to łatwe, bo tworzenie takich tekstów jest bardzo czasochłonne, nie tylko jeżeli chodzi o pisanie, ale i zdobycie samej wiedzy. Nawet tekst z raportem z malowania figurek to zabawa na 4 – 5 godzin która daje mi masę frajdy, ale kurde ciężko znaleźć te 4 – 5 godzin. Na szczęście mam na oku parę osób które świetnie malują oraz znają się na tworzeniu różnych elementów do gier planszowych oraz nawet cosplay. Będę musiał jakoś je przekonać do napisania paru fajnych tekstów. Myślicie że uprowadzenie i trzymanie w piwnicy do momentu otrzymania tekstu wchodzi w grę?

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Aquaman - Recenzja - Trochę sucho, ale może być
Następny Red Dead Redemption 2 - Jak polować na legendarne i zwykłe zwierzęta z idealną skórą?