Gry LGBT – 10 gier wideo z motywami LGBTQ+ Edycja 2022


Przedstawiamy listę gier wideo, w których znajdziecie najróżniejsze motywy związane ze społecznością LGBTQ+. Gry zarówno na platformę playstation 5, jak i nintendo switch lub też steam oraz wszystkie powiązane z grami komputerowymi systemy. Jeżeli szukacie takich gier, to dobrze trafiliście.

Gry wideo już dawno przestały być zwykłą rozrywką i stały się poważnym nośnikiem kultury oraz różnorakich idei. Jedną z nich jest równość i twórcy w najróżniejszy sposób przemycają te tematy w swoich grach. Czasami robią to bardziej otwarcie, innym razem mniej, a jeszcze kiedyś indziej budują wokół tematyki LGBTQ+ istotne elementy fabuły, pokazując z jakimi problemami muszą się mierzyć osoby należące do mniejszości seksualnych. Takich gier jest wbrew pozorom bardzo dużo i cieszę się, że twórcy już dawno przestali bać się przedstawiać mniejszości w swoich dziełach i stały się naprawdę integralną częścią całego środowiska, a nie jedynie chwytem marketingowym próbującym zaszokować co bardziej konserwatywną część społeczności. To także pokazuje, że gracze dojrzali do tej tematyki i przyzwyczaili się do gejów, lesbijek czy też osób transpłciowych i nie tylko w dziełach kultury. A jeżeli szczególnie szukacie takich tematyk, to gorąco zachęcam do sprawdzenia poniższych tytułów.

Destiny 2 – dziesiątki postaci LGBTQ+

Nie bez powodu zaczynam właśnie od Destiny 2. Jest to właściwie jedyna gra w sieciowa, w którą gram namiętnie od samej premiery. O ile nie ma tutaj wielu głównych wątków związanych z LGBTQ+, to warto wspomnieć, że bardzo wielu bohaterów należy do najróżniejszych mniejszości seksualnych i twórcy w żadnym stopniu nie wstydzą się pokazywania takich bohaterów nawet wśród najważniejszych postaci. Właściwie mógłbym napisać oddzielny artykuł o wszystkich bohaterach LGBTQ+ w Destiny 2 ale wspomnę o paru, żeby nie rozciągać tego wpisu do niesamowitych długości. Pamiętacie sezon poprzedzający premierę Witch Queen? Wtedy właśnie mogliśmy pomagać dla Świętego-14 odnaleźć Ozyrysa, a kiedy to się udało, to ten przysiągł, że zaopiekuje się chorym bohaterem, którego umysł gdzieś zniknął, ale to nie sprawiło, że miłość między potężnym tytanem Świętym-14, a legendarnym czarnoksiężnikiem Ozyrysem przeminęła. Może w przyszłości Ozyrys wróci i wspólnie, wraz z pomocą Strażnika (czyli nas) polecimy dokopać rojowi? Ale jak mówiłem to tylko jeden wątek. Mógłbym jeszcze napisać o Oryxsie, Królu Pochwyconych, Marze Sov, Ana Bray, Hawthorne oraz Devrim Key którzy także są przedstawicielami LGBTQ+. Jak mówiłem, mogę kiedyś napisać oddzielny artykuł tylko na ten temat.

Haven

Niewielki indyk, którego pokochałem opowiada historię pary bohaterów, którzy uciekli przed systemem zmuszających pary do łączenia się według ściśle określonego algorytmu. O ile mamy tu do czynienia z parą heteroseksualną, to w toku fabuły dowiadujemy się, że główna bohaterka ma dwie matki. Nie chcę tutaj wiele spoilerować, ale Haven jest potężną historią o miłości oraz poświęceniu, jakie można zrobić dla drugiej osoby. A do tego jest zaprojektowany w taki sposób, by spokojnie grać z drugą połówką, nawet jeżeli jedno z Was nie przepada za grami wideo.

A jeżeli to dla Was za mało, to dobra wiadomość – twórcy wprowadzili aktualizację, która pozwala na zmianę płci głównych bohaterów, tym samym dopuszczając homoseksualny główny wątek. Jako ciekawostka – to też oznaczało, że twórcy musieli dograć i dopisać ponad 80 000 kwestii dialogowych.

The Last of Us 2 – główny wątek oparty na LGBTQ+

The Last of Us 2 jest nafaszerowany od góry do dołu motywami LGBTQ+ co spotkało się raczej z mieszanym przyjęciem. Nic dziwnego, gdyż o ile inne tytuły (nawet z tej listy) mają wątki LGBTQ+ raczej gdzieś z boku, to The Last of Us 2 ma już ten motyw na głównej tapecie. Wszystko dlatego, że główna bohaterka jest lesbijką, a jej relacja z partnerką jest jedną z najważniejszych osi fabularnych. Twórcy jednak skupili się na stworzeniu naprawdę dobrej gry, a nie budowaniu niepotrzebnej sensacji i dostarczyli nam wzruszającą grę naprawdę wysokich lotów. Zresztą nie tylko Eli należy do mniejszości seksualnej, ponieważ w pewnym momencie pojawi się jeszcze jeden bohater, który jest transwestytą. Nie wpłynęło to jednak na jakość samej gry, której dałem 10/10. A zdarza się to naprawdę bardzo, ale to bardzo rzadko.

Dragon Age i Mass Effect – prekursorzy LGBTQ+ w grach fabularnych

Gry od BioWare są niejako prekursorem LGBTQ+ w grach fabularnych. Daję je tutaj razem, gdyż nie ma sensu ich rozdzielać jeżeli wspominamy o tym aspekcie. O ile w poszczególnych tytułach pojawiają się zadania (głównie poboczne) gdzie możemy napotkać wątki związane z mniejszościami seksualnymi, to są to jedne z pierwszych gier (a na pewno pierwsze które zdobyły tak dużą popularność), w których mogliśmy stworzyć postać dowolnej płci i wejść w związek homoseksualny z innym z bohaterów, który przyłącza się do naszej drużyny. Jednym słowem, jeżeli pragniesz zbudować wirtualny związek homoseksualny w grze wideo, to w grach od BioWare z powyższej serii będziesz miał taką możliwość. I będziesz się także dobrze bawić, gdyż są to jedne z najlepiej opowiedzianych gier RPG.

Pathfinder: Kingmaker i Pathfinder: Wrath of the Righterous

Jeżeli chodzi o opowieść, to poziom wyżej od gier BioWare jest seria Pathfinder, która jest epicką epopeją, potężną kampanią wartą kilkuset godzin na tytuł. Gry są także znacznie trudniejsze jeżeli chodzi o sam poziom trudności, dlatego zachęcam by je przetestować dopiero, jak zjedliście już zęby na innych grach fabularnych. A z seriami od Bioware łączy je także to, że możemy wejść w związki homoseksualne z wieloma bohaterami które przyłączają się do naszej drużyny. I oczywiście także i my tworzymy bohatera według własnych preferencji. Największą wadą obu tytułów jest niestety brak polskiej wersji językowej, a bez zaawansowanego angielskiego nie macie szans z tymi tytułami.

Hades

Głównym tematem gry Hades jest ucieczka z … no cóż … Hadesu jako młody i zbuntowany nastolatek Zargerus, syn Boga podziemi. Jeżeli jednak będziecie uważnie rozmawiać z bohaterami niezależnymi, to możecie zauważyć, że nasz młody buntownik (który pewnie ma kilkaset lat według boskich standardów) może wejść w jeden z dwóch romansów – z jednej strony mamy demonicę Megaera, a z drugiej samego Thanatosa. Od nas tylko zależy z kim chcemy kręcić.

Assassin’s Creed Valhalla

Właściwie nie tylko Valhalla, ale prawie każdy nowy Assassin’s Creed posiada możliwość romansowania ze spotykanymi bohaterami niezależnymi. Wielu z nich będzie zainteresowanych tylko jedną opcją, a inne będą bardziej biseksualne. Tak czy inaczej obojętnie czy gracie mężczyzną czy też kobietą (chociaż na potrzeby samej rozrywki, proponuję wybierać kobietę zarówno w Valhalli, jak i Odyseji, gdyż mam wrażenie, że twórcy znacznie bardziej je urozmaicili). Oprócz głównego bohatera, w grze spotkamy także Achillesa, który jest w skomplikowanej relacji z inną postacią.

Overwatch

Z gier Blizzarda to właśnie Overwatch jest najbardziej rozwinięty pod względem wątków związanych z LGBTQ+.  Wokół tego pojawiało się wiele kontrowersji, więc zastanawiam się, czy umieszczane tam wątki oraz przecieki (jak np. matryca poprawności przy projektowaniu postaci) są efektem dobrej woli, czy raczej chęcią podporządkowania się trendom oraz maksymie nie ważne jak, ważne żeby mówili. Z punktu widzenia jednak tego artykułu, zostawmy wątpliwe intencje korporacji, a skupmy się na tematyce. W Overwatch sporo postaci należy do mniejszości seksualnych i to nawet tych najważniejszych dla głównej fabuły, czyli Tracer oraz Żołnierz 76. To nie jest jednak koniec i osoby szukające takich wątków odnajdą je właśnie w Overwatch.

Wiedźmin 3 i Cyberpunk 2077

I na sam koniec – także w rodzimym Wiedźminie 3 pojawiają się takie wątki. Są one raczej bardzo poboczne i nieistotne z punktu widzenia samej fabuły, jednak osoby z mniejszości seksualnych znajdą tutaj swoją reprezentację – czy to w postaci Elfa lubującego się w przebieraniu w damskie ubrania, czy też gościa, który pomoże nam odnaleźć gniazdo gryfa na samym początku gry. Takie tematy będą przewijać się do końca gry. To samo zresztą dotyczy Cyberpunk 2077, gdzie dodatkowo będziemy mogli wejść w homoseksualny związek, a nawet część romansów jest możliwa jedynie dla wybranych kombinacji płci. Przykładowo – Judy jest lesbijką i tym samym będą ją interesować tylko kobiety. Sorry chłopaki, jeżeli jednak szukacie sobie mężczyzny, to zagadajcie z oficerem NCPD Riverem Wardem i zróbcie dla niego wszystkie zadania.

4 komentarze

  1. vcvdfd
    24 listopada 2022
    Odpowiedz

    Spie….z ta jankeską pedofilską propagandą. Won z Polski smieci.

    • 24 listopada 2022
      Odpowiedz

      Widzę że oblężona twierdza weszła za mocno.

  2. Vladimir Tusk
    12 stycznia 2023
    Odpowiedz

    Przypomnienie: od pedałowania dostaje się raka odbytu, choć wcześniej HIV. – Słowem: spierladać do San Francisco!

    • ;3
      13 maja 2024
      Odpowiedz

      Nawzajem śmieciu ;3

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Brzdęk! Nie Drażnij Smoka! - testujemy insert od Laserox
Następny Obi - Wan Kenobi - s01e01 - recenzja pierwszego odcinka serialu