„Hope all is well” – jak nauka języka angielskiego wpływa na nasze perspektywy życiowe


W obecnych czasach, gdy globalizacja zaciera granice między krajami, znajomość języka angielskiego stała się nie tylko atutem podczas zatrudnienia, ale także kluczem do głębszego poznania świata i jego różnorodności. Współczesny człowiek przez całe życie odbywa podróż edukacyjną, która zmiania jego perspektywy życiowe.

Na drodze opanowania nowej wiedzy, pełnej fascynujących odkryć, często używamy zwrotu hope all is well – wyrazu troski oraz życzenia dobra naszym rozmówcom. Jak zatem nauka angielskiego może wpłynąć na nasze życie, dlaczego warto uczyć się nie tylko gramatyki, ale również empatii i otwartości na świat i co jest jeszcze ważne dla dorosłych i młodych studentów?

Otwarcie na nowe kultury

Nauka języka angielskiego jest pierwszym krokiem ku rozumieniu świata. Umożliwia ona dostęp do szerokiego zakresu mediów w języku angielskim, takich jak filmy, książki czy artykuły. Bez znajomości angielskiego, trudno samodzielnie podróżować. Przez anglojęzyczne media można lepiej zrozumieć różnice i podobieństwa między społeczeństwami. I to właśnie takie rozumienie buduje fundament bardziej empatycznego i otwartego społeczeństwa.

Rozwój osobisty i zawodowy

Znajomości języka angielskiego wymagają dzisiaj nie tylko duże korporacje międzynarodowe, ale i mniejsze firmy. Jeśli szukasz klucza, który może otworzyć drzwi do lepszych możliwości pracy i awansu zawodowego, tym kluczem może okazać się język angielski. I nie są to bezpodstawne słowa. Opublikowany niedawno raport „English at Work”, przygotowany przez Cambridge English Language Assessment wskazuje, że 70% pracodawców w krajach nieanglojęzycznych oczekuje od pracowników znajomości angielskiego. Angielski jest także językiem dominującym w międzynarodowym biznesie, używanym przez około 56% dużych korporacji jako główny język komunikacji.

Dodatkowo, umiejętność języka angielskiego stworzy wyjątkowe możliwości do rozwoju osobistego poprzez uczestnictwo w konferencjach, warsztatach czy nawet codziennych rozmowach z ludźmi z całego świata. UNESCO podaje, że angielski jest językiem wykładowym w 1/3 wszystkich programów nauczania na świecie, a według danych z Internet World Stats, około 54% treści dostępnych w Internecie, jest w języku angielskim.

Edukacja międzynarodowa

Dla wielu ludzi, szczególnie jeśli mowa o osobach młodych, znajomość angielskiego otwiera możliwości studiowania za granicą. Uczelnie takie jak Harvard, Oxford czy inne prestiżowe uniwersytety, wymagają biegłości w posługiwaniu się nim. Język angielski trzeba też znać, żeby uczestniczyć w słynnym programie Erasmus. Dla współczesnego młodego człowieka studia za granicą to nie tylko szansa na zdobycie cennego dyplomu, ale także na uzyskanie doświadczenia życia w wielokulturowym środowisku. Nie można chyba marzyć o lepszym stracie życiowym?

Pandemia COVID-19 znacznie przyspieszyła rozwój e-learningu, czego przykładem są statystyki pokazujące, że w 2020 roku liczba uczestników kursów MOOC przekroczyła 180 milionów. E-learning jest postrzegany jako narzędzie dające organizacjom przewagę konkurencyjną, a wśród studentów dominuje przekonanie, że zajęcia online są równie efektywne, co tradycyjne metody nauczania​. Do zajęć na platformach e-learningowych dołączyć możesz także i ty, jednak nie da się tego zrobić bez dość płynnego posługiwania się angielskim.

Zrozumienie i adaptacja do globalnych wyzwań

W czasach globalnych kryzysów, takich jak zmiany klimatyczne czy pandemie, angielski stał się językiem nauki i międzynarodowej współpracy. Nauka angielskiego pozwala na lepsze zrozumienie globalnych wyzwań i uczestniczenie w międzynarodowym dialogu na ich temat, co jest niezbędne do znalezienia skutecznych rozwiązań.

Twoje szanse życiowe, jeśli będziesz płynnie mówił po angielsku. Jakie one są?

Być może nieco nieoczekiwanym powodem do nauki języka angielskiego, jest dobra pamięć! Według badań, biegła znajomość dwóch języków (a nawet sam proces nauki języka obcego), może chronić mózg przed negatywnymi zmianami związanymi z wiekiem. U osób znających co najmniej dwa języki, niektóre rodzaje demencji starczej są diagnozowane do pięciu lat później, niż u osób mówiących tylko jednym językiem.

Mając dobrą pamięć można niewątpliwie osiągnąć więcej! A najważniejsze zmiany, to zmiany w karierze i dochodach. W Polsce zapotrzebowanie na osoby mówiące po angielsku jest wysokie, zwłaszcza w sektorach biznesu międzynarodowego, technologii, edukacji i turystyki. Oto kilka kluczowych obszarów, w których znajomość angielskiego jest szczególnie ceniona:

  • Korporacje międzynarodowe;

  • Start-upy i technologia;

  • Edukacja;

  • Turystyka;

  • Centra usług.

Pracując w jednej z tych branż, możesz liczyć na dobre zarobki i awans. A to, niewątpliwie, ma ogromne znaczenie w dzisiejszym świecie.

Wraz z LiveXP możesz nie tylko uczyć się języka angielskiego we własnym tempie, ale i rozwijać się zawodowo, znajdując wykładowcę o podobnej profesji lub zainteresowaniach. Na stronie wdrożona została unikalna technologia Personalized Learning Path, dzięki której zajęcia będą szyte na miarę twoich potrzeb, możliwości i oczekiwań.

Język angielski a rozwój mózgu

Nauka nowego języka ma znaczący pozytywny wpływ na pamięć poprzez aktywację procesu neuroplastyczności w mózgu. Aby łatwiej to zrozumieć, wyobraź sobie, że nauka nowego języka jest jak trening pamięci w celu zapamiętania nowych słów i struktur. To jak praca nad mięśniem: im więcej trenujemy pamięć, tym staje się ona silniejsza i bardziej funkcjonalna.

Proces zapamiętywania nowych słów i struktur językowych aktywuje pamięć, poprawiając jej wydajność. To z kolei pozwala nam łatwiej przyswajać inne informacje. Korzyści płynące z nauki nowego języka wykraczają jednak poza poprawę pamięci. Osoby dwujęzyczne mają tendencję do większej koncentracji, lepszej kontroli uwagi i lepszej pamięci roboczej.

Korzyści te są szczególnie zauważalne u osób, które dorastały w wielojęzycznym środowisku. Są one w stanie lepiej dostosować się do zmiany zadań i stylów myślenia, wykazując większą elastyczność poznawczą.

Począwszy od poprawy pamięci, po zdolność do lepszej kontroli uwagi i redukcji stresu, nauka języka może zmienić nasze życie na lepsze. Jest to wyzwanie, które warto podjąć dla własnego rozwoju i dobrego samopoczucia psychicznego.

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Jak skopiować tekst z obrazu: szczegółowy poradnik
Następny The Acolyte anulowany po jednym sezonie! Nowoczesny odbiorca niezadowolony?