Jak zacząć zabawę z grami planszowymi? – Wybieramy pierwszą planszówkę


Po przeczytaniu poprzedniego wpisu, powinieneś znaleźć już przynajmniej jedną osobę do zabawy z planszówkami. Czas rozpocząć poszukiwania naszego pierwszego tytułu. W tym tekście nie będę umieszczać konkretnych tytułów, a ponadczasowe źródła z których możecie czerpać inspiracje. Wybór tylko pozornie nie jest istotny. Jeżeli zaczniecie grać w grę, która nie spełni waszych oczekiwań, to po prostu zrazicie się do całego planszówkowego świata i odpuścicie sobie to zacne hobby. A nie ma gier planszowych idealnych, zawsze znajdzie się osoba która nie lubi jakiegoś tytułu. Analogicznie jak z książkami, jak i filmami, gusta są różne i nie nam je oceniać.

Jaka powinna być pierwsza gra planszowa?

Jeżeli chodzi o najwyższy podział gier planszowych, nurty dominujące są dwa – gry planszowe w stylu europejskim oraz tematyczne (zanim zaczniesz czytać, przeczytaj najpierw te dwa teksty, będziesz miał ogólne pojęcie o podziale gier planszowych). Raczej na początek zalecam rozpoczęcie zabawy od gier w stylu europejskim. Gry planszowe tematyczne są często trudniejsze i spreparowane pod konkretną grupę graczy. Wyjątkiem od tej reguły jest moment kiedy zdajesz sobie sprawę że grać będziesz z kumplem lub kumplami o podobnych zainteresowaniach co ty. Wtedy zdecydowanie warto rozpocząć zabawę od gier tematycznych.

Rozumiem że przeczytałeś już te teksty i wiesz mniej więcej o co mi chodzi. Teraz przejdziemy do miejsc z których czerpać informacje i inspiracje do wyboru pierwszej gry planszowej.

Board Game Geek

Board Game Geek to taki Facebook dla planszówkowiczów. Tylko lepszy od facebooka. Znajdziesz tutaj prawdziwą encyklopedię gier planszowych pełną poradników, zestawień i Top list z podziałem na kategorie, mechaniki oraz typy gier planszowych. Pierwszy przegląd może skończyć się szokiem możliwościami wyboru, jednak w miarę użytkowania będzie coraz prościej i czytelniej.

Najlepiej rozpocząć od listy top 100 na Board Game Geek, są to najlepsze tytuły na bieżąco wybierane przez graczy z całego świata. Lista jest ciągle aktualizowana, sporo tych tytułów jest zadomowionych na stałe, jednak ciągle pojawiają się na tej liście nowe pozycje. Jest to dobry punkt zaczepienia z którego można rozpocząć czerpanie wiedzy o tytułach. Większość z tych gier jest typowymi eurosami lub grami hybrydowymi (mieszającymi elementy gier europejskich oraz tematycznych). Jeżeli już na tym etapie szukacie gier tematycznych, zajrzyjcie pod tą listę, zjedźcie do linked items i posortujcie według pozycji Rank (ranking ogólny) lub Number Rankings (popularność).

NCWW

NCWW to skrót od Na Co Wydać Wypłatę. Pomysł był prosty, w trakcie miesiąca gramy w różne gry i one nam się podobają na tyle że bylibyśmy skłonni je kupić. Po prostu polecamy kolejne tytuły i chwalimy się tym w co graliśmy w danym miesiącu. Zdarza się że tytuły się powtarzają, wynika to z tego że nie raz wracamy na dłużej do gier po przerwie i dalej jesteśmy nią zafascynowani. Jeżeli jakaś gra pojawia się w zestawieniach więcej niż raz, to znaczy że przetrwała próbę czasu i chętniej do niej wracamy. Aby wyszukać wszystkie dotychczasowe wpisy NCWW, wystarczy że użyjesz wyszukiwarki na naszej stronie lub klikniesz ten link.

Na początku cykl pisaliśmy bardziej dla żartów niż na serio. Wybieraliśmy po prostu gry w które graliśmy w miesiącu i pisaliśmy że chętnie przeznaczylibyśmy na nie nasze ciężko zarobione banknoty. Stąd też nazwa. Seria cieszy się bardzo fajnym zainteresowaniem i stała się comiesięcznym zestawieniem, już pisanym bardziej na serio starając się argumentować zalety gry i dlaczego akurat ten tytuł trafił na kolejne listy.

Dlaczego warto się sugerować tymi propozycjami? Ponieważ każdego miesiąca ogrywamy po kilka lub kilkanaście nowych tytułów i mamy punkt widzenia. Nie wrzucamy tam cieniasów które nam się nie podobają. Staramy się też najpierw dodawać aktualne gry, więc nie znajdziecie tam za często starych hiciorów pokroju Splendor. A jak już wspominamy o Splendorze, jest to jedna z tych gier które podobają się prawie wszystkim i w ostateczności, jeżeli nie uda wam się nic wybrać, to Splendor będzie stosunkowo bezpiecznym wyborem.

Grupa Facebook Gry Planszowe

Największa polska grupa dotycząca Gier Planszowych, czyli po prostu Gry Planszowe. Z wyjątkiem kilku hejterów, którzy znajdą się w każdej społeczności, osoby w tej grupie są bardzo pomocne i możesz liczyć na naszą pomoc. Zanim jednak klepniesz kolejny post, użyj wyszukiwarki. Codziennie powstaje tam kilka postów z zapytaniem dotyczącym kolejnej inwestycji w planszówkę. Jest bardzo duża szansa że ktoś zadał już takie samo pytanie jak twoje.

Ewentualnie, możesz wyczaić jakąś osobę która jest ostro obeznana i po prostu do niej napisać i zapytać o radę. Jestem pewien że każdy porządny człowiek z chęcią ci pomoże. Jest to dobre rozwiązanie jeżeli jesteś osobą nie śmiałą i trochę obawiasz się hejtu. Nie będę ukrywać że taka sytuacja może się zdarzyć. W grupie znajduje się paru pajaców którzy skutecznie psują innym dzien swoimi odzywkami pełnymi jadu i hejtu. Jednak w zdecydowanej większości możesz tutaj liczyć na pomoc.

Big Bad Dice

Nie masz pojęcia ile otrzymuje maili z takimi pytaniami. Nie przeszkadzają mi one, odpisuję Ja, albo Ola i zawsze staramy się pomóc. Możesz do nas napisać maila i my postaramy się indywidualnie podejść do twojego zapytania i wybrać grę idealnie dopasowaną do twoich potrzeb. Oczywiście będziesz wtedy skazany na naszą opinię i prawdopodobnie dostaniesz też link do recenzji, ale jest to wyjście pewne. Odpisujemy na wszystkie wiadomości w ciągu 24 godzin. Obojętnie czy piszesz do nas w sprawie współpracy czy też masz pytanie o gry planszowe lub komputerowe.

Dice Tower

Jeden z niewielu konkretnych blogów które robi fantastyczne zestawienia gier planszowych. Niestety w języku angielskim, jednak strona jest raczej intuicyjna. Twórcy bloga przykładają olbrzymią wagę do planszówek i tworzą bardzo solidne rankingi, przy tym dokładnie je uzasadniając i analizując w podcastach. Do słuchania podcastów jest już obligatoryjnie wymagany język angielski. Zbiór topek z Dice Tower znajdziecie tutaj.

Szczęśliwy traf

Prawda jest taka, że większość największych zapaleńców swoją pierwszą grę kupuje w empiku lub w innym sklepie na promocji. Przy okazji i bez zamiaru wciągania się w hobby. Może i tędy droga? Widzisz Catana albo Splendor na promocji? To je kup. Są to gry w miarę uniwersalne i podobające się większości nowicjuszy. Sam do dzisiaj lubię poświęcić czas na partyjkę w Catana, więc czemu nie?

Podsumowanie

Prawdopodobnie na tym etapie przygotowałeś już fajną listę kilkunastu pozycji i masz porządny mętlik w głowie. W następnym wpisie cyklu, podpowiem ci gdzie najlepiej kupować gry planszowe i jak nie dać się orżnąć. Przedstawię najlepsze źródła i gdzie można znaleźć najfajniejsze ceny. Powiem także, jak najlepiej i najbezpieczniej zamawiać gry planszowe zza granicy, głównie pewnie będziesz chciał pozyskać takie tytuły które nieszczęśliwie nie doczekały się polskiego wydania.

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Karty Dżentelmenów - Pierwsze wrażenia
Następny Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara - Recenzja Filmu