Golem – testujemy insert od reDrewno


Dobry insert potrafi skrócić rozkładanie gry o ponad połowę pierwotnego czasu! Golem od wydawnictwa Portal Games to gra duża, a jej przygotowanie sporo zajmie. Pudło jest spore i czuć, że jest tam sporo elementów. Dlatego reDrewno znane z ułatwiania życia graczom postanowiło wziąć sprawy w swoje ręce i przygotowało dedykowany insert.

Jeżeli ktoś już grał w Golema (polecam, świetna gra!) to wie, że setup tej gry to mała droga przez mękę. Elementów jest cała masa, tutaj sto płytek do rozłożenia, tam kilkanaście elementów gracza. Zanim się człowiek obejrzy to zleci pół godziny, zanim w ogóle zacznie się prawdziwa rozgrywka. Insert od reDewno kupimy już w okolicach stówki – czy to dużo, musimy ocenić sami. Jeżeli gra będzie często wychodziła na stół, to warto zainwestować, ponieważ szybko doceniamy jego zalety. Wersja bez organizera to planszę ładujemy na spód pudełka a na to sporo woreczków strunowych z elementami. Przygotowanie rozgrywki to mozolne otwieranie każdego i rozkładanie elementów.

Poziom trudności insertu oceniłbym na trzy gwizdki ( z pięciu możliwych). Pudełeczek do sklejenia trochę mamy, ale są dość proste i dobrze opisane w instrukcji. Mamy sporo niesymetrycznych elementów, więc sklejanie na „czuja” może nie skończyć się zbyt dobrze. Jedyny trudniejszy moment to przygotowanie wzmocnienia na synagogę – przynajmniej w moim przypadku miałem problem z wepchnięciem prostokątów przez trzy warstwy innych elementów. Poza tym wszystko było spasowane idealnie i aż się dziwiłem, jak to może tak dobrze pasować. Przeprowadziłem też kilka testów ułożenia pudełka pionowo i poziomo i nie ma z tym żadnych problemów. Pudełka są na swoim miejscu a żadne z nich nie wypuściło elementów, więc fani różnych rodzajów magazynowania gier na półkach powinni być ukontentowani.

Pudełka na elementy graczy

W Golema może grać maksymalnie czterech graczy, więc tyle pudełeczek dostajemy do dyspozycji po sklejeniu insertu. Każde jest dwukomorowe – jedno ciut szersze zajmują drewienka, w mniejszym umieszczamy kartonowe elementy ulepszeń golemów, ksiąg oraz artefaktów. Są skrojone na styk, ale wszystko ładnie się w nich mieści.

Pudełeczka na surowce

W grze występują trzy podstawowe zasoby: glina, monety oraz znaczniki wiedzy. Każdy z nich ma trzy różne nominały – jedynki, trójki oraz piątki. Każdy z nich ma dedykowane pudełko z trzema przegródkami. Dodatkowo dostajemy pokrywkę z plexi, dzięki czemu nic się nie wysypie. Bardzo wygodne rozwiązanie nie tylko do transportu gry, ale pudełka usprawnienia ją również samą rozgrywkę.

Pudełko na kulki

Dostajemy prostokątne pudełko na kulki. Zostaje nam trochę wolnego miejsca, gdybyśmy w przyszłości dostali jakiś dodatek z kulkami innego koloru. Fantastycznym ułatwieniem jest jednak nadruk na wieczku, który informuje nas, ile kulek danego rodzaju musimy wybrać podczas setupu rozgrywki. Po setupie wraca do pudełka.

Tacka na płytki akcji

Pudełeczko przeznaczone do przetrzymywania wszystkich płytek z akcjami oraz kafelkami startowymi. Wygodnie się z tego korzysta dzięki wcięciu, a dodatkowo mamy pokrywkę na górę, więc nic się nam nie wysypie. Przydatne raczej podczas rozkładania gry, później trafia do pudełka.

Organizer na karty

W grze mamy pięć rodzajów kart, na które zostało przewidziane miejsce w insercie. Karty spokojnie zmieszczą się nawet w grubych koszulkach.

Pudełko na znaczniki złota

Małe pudełko bez plastikowego wieczka, w którym trzymamy złoto. Po złożeniu insertu ląduje na spodzie, więc nic się z niego nie wysypuje. Dodatkowo korzystałem z niego podczas rozgrywki – proste i przydatne.

Pudełko na znaczniki pasowania oraz wykorzystywane w grze solo

Pudełko z plastikowym wierzchem do przechowywania innych elementów, które nie zmieściły się z innych. Wykorzystywane w zasadzie tylko podczas rozłożenia, ale można też je trzymać na stole podczas rozgrywki.

Pudło na kafle ulepszeń toru wiedzy

Podłużne pudełko, w którym trzymamy długie niebieskie kafelki ulepszenia oraz jeden używany do gry solo. Trochę mi przeszkadzało, że kafel solo trochę wystaje ponad ścianki pudełka, ale podczas przechowywania i składania wszystkiego do pudełka o nich to nie zaczepia, więc to bardziej wizualnie boli, niż ma na coś wpływ.

Wzmocnienie planszy akcji oraz synagogi

Pod spód będziemy wsuwać częściowo planszę z akcjami, natomiast na wierzch umieszczamy kafle artefaktów oraz samą tekturową synagogę. Na wszystko są specjalne wyżłobienia, więc nic się nie będzie nam przesuwało podczas transportu.

Podsumowanie

Czy warto kupić insert do Golema? Zdecydowanie tak, bo dzięki temu setup znacznie się skróci, a i podczas rozgrywki elementy będą sensownie porozkładane na stole. Insert od reDrewno jest fajny jakościowo i funkcjonalnie świetnie spełnia swoje zadanie. Jeżeli planujecie grać w Golema to prędzej czy później zaczyniecie się rozglądać za insertem, który ułatwi wam życie. Polecam!

[WSPÓŁPRACA REKLAMOWA] Dziękujemy wydawnictwu reDrewno za wysłanie insertu do recenzji. Nie miało to wpływu na zawarte tu opinie.

Insert można kupić tutaj.

A może zainteresuje Cię nasza recenzja Golema?

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Gry w Amazon Prime Gaming - kwiecień 2022
Następny Moon Knight - s01e02 recenzja - Jego gorsza połowa