Breathedge – Poradnik dla początkujących – Jak przetrwać w kosmosie?


Breathedge to gra, która na początku może stanowić dosyć spory problem. Zarządzanie wieloma elementami przy naprawdę niewielkim ekwipunku oraz wiecznym braku tlenu może być problematyczne.

Dlatego więc zebrałem najważniejsze informacje, które chciałbym wiedzieć przed rozpoczęciem rozgrywki, ale gra mi tego nie pokazała lub przedstawiła w sposób zły. Mam nadzieję, że dzięki poniższym radom rozgrywka będzie dla Was przyjemniejsza i będziecie mogli czerpać więcej zabawy z Breathedge, czyli dosyć specyficznej gry survivalowej, gdzie będziemy musieli przetrwać na wrakowisku statków kosmicznych. Towarzyszyć nam będzie humor oraz nieśmiertelny kurczak, ale o śmierć tutaj naprawdę bardzo łatwo, zwłaszcza na początku kiedy szacowanie odległości wcale nie będzie takie oczywiste.

Zwiedzaj powoli

Pierwsze chwile w kampanii są kluczowe. Po zaklejeniu dziury za pomocą gumy do żucia, będziesz mógł wyruszyć w kosmos by zacząć zbierać pierwsze surowce. Najważniejszy jest metal, z którego wykonasz pierwszą pałkę do niszczenia latających przedmiotów. Rozwalając dalej pojemniki oraz radia otrzymasz podstawową elektronikę, za pomocą której zrobisz bardziej zaawansowane i wymagane przedmioty jak Skanery czy też chwytaki. Kiedy je odblokujesz oczywiście, ale o tym za chwilę. Ważne będzie też jedzenie – zbierając zieloną papkę oraz grudki wody powinieneś zawsze mieć przy sobie po dwa zrobione w procesorze porcje żywności oraz wody. W ten sposób nigdy nie obudzisz się z ręką w nocniku i będziesz miał potrzebne rzeczy.

Najgorszym elementem gry, jest bardzo niska wytrzymałość tworzonych przedmiotów. Pałka do rozwalania kosmicznego złomu wytrzyma ledwie 15 – 20 uderzeń, co jest wyjątkowo słabym wynikiem i będzie od Ciebie wymagało regularnego tworzenia nowego sprzętu. Lepszą pałkę odblokujesz dopiero w momencie, kiedy postawisz pierwszą bazę, czyli po około 5 – 8 godzinach gry w zależności od tego, jak bardzo intensywnie będziesz grać i przeć z zadaniami.

Jak odblokowywać nowe schematy?

Odblokowywanie nowych schematów w Breathedge to jeden z najfajniejszych elementów gry. Aby je odnaleźć, musisz odkrywać nowe obszary oraz moduły zniszczonych statków w okolicy. Każdy więc fragment który widzisz powinieneś dokładnie zwiedzić. Bardzo ciekawą mechaniką jest to, że kiedy trafisz do nowego miejsca, to do momentu kiedy nie odblokujesz schematu, to nie zniknie odpowiednia dla niego ikona na mapie. W ten o to sposób zawsze będziesz miał jasno na białym informację, że pozostało jeszcze coś do odkrycia. Najważniejsze schematy odblokujesz po prostu wchodząc w interakcję z ciekawymi miejscami, kiedy wskażesz je kursorem. Te bardziej unikalne mogą wymagać skanera, który zbudujesz po paru chwilach w grze i nie będziesz miał jego od początku zabawy. Większość najważniejszych miejsc bardzo rzuca się w oczy – czy to kolorem różniącym się na tle kosmosu czy też po prostu konstrukcją, jak olbrzymia plama farby w oddali, która jest niczym innym jak zniszczonym zbiornikiem na farbę, gdzie znajdziesz ten cenny surowiec, bez którego nie ruszysz dalej, a dokładnie na mostek kapitański.

Jak odnaleźć walizkę? Od samego początku będziesz miał olbrzymie problemy z przestrzenią na przedmioty, zarówno w ekwipunku, jak i w swojej bazie. Rozwiązaniem będą skrzynki, które możesz budować. Schemat musisz odnaleźć , a to nie jest akurat trudne – kiedy wyskoczysz ze swojej pierwszej bazy, dokładnie za nią, na samej krawędzi mapy znajdziesz moduł pocztowy. Tam także znajdziesz i walizkę, która niestety zajmuje sporo miejsca w plecaku. Oprócz tego odnajdziesz dziesiątki pojemników oraz zapomnianych skrzynek pocztowych, które to zawierają wiele przydatnych materiałów czy też nawet półproduktów i gotowych przedmiotów. Warto zrobić parę rundek by zebrać wszystko. Musisz być przygotowany, bo czeka Ciebie długa podróż.

Jak się leczyć w Breathedge?

Leczenie na początku gry jest bardzo ułatwione – możesz to robić w łóżku, które znajdziesz w swoim pierwszym module mieszkalnym. Regularnie z tego korzystaj, gdyż na pewno będziesz tracić punkty życia przy pierwszych wypadach po za bazę – ciężko będzie Tobie ocenić odległości i na pewno parę razy wracać będziesz bez tlenu, kiedy to zamiast cennego powietrza, nasz bohater traci jeszcze cenniejsze punkty życia. Alternatywnie możesz odnaleźć lub też robić apteczki, które niestety będą wymagały trudnodostępnego alkoholu. Dlatego też, kiedy przejdziesz do późniejszych baz, leczenie będzie bardzo trudne, gdyż odnalezienie apteczek oraz alkoholu nie będzie ani trochę łatwe. Trochę alkoholu jednak odnajdziesz na stole na samym początku gry. Pozwoli to stworzyć Tobie pierwszą apteczkę na naprawdę awaryjne sytuacje.

Jak dotrzeć na mostek kapitański?

Punktem krytycznym gry będzie dotarcie na mostek kapitański, po którym w okolicy odnajdziesz bardzo dobrze zaopatrzoną bazę i masę schematów, które niesamowicie poprawią twój komfort zabawy pozwalając na dłuższe wypady – będą to ulepszone akceleratory oraz prawdziwe butle tlenowe a nie eksperymentalne wymysły z prezerwatyw. Te nowe zabawki nawet potroją Twoje możliwości przetrwania w kosmosie, co znacznie wydłuży możliwość wypadów na dalekie wypady, a w pobliskiej bazie którą odblokujesz niedaleko mostku kapitańskiego, odnajdziesz także i kosmiczny odkurzacz, który skutecznie posłuży za motor.

Poczucie humoru twórców jest bardzo specyficzne, ale ciężko się nie uśmiechnąć czasami.

Zanim jednak tam dolecisz możesz mieć niemały problem do rozgryzienia – jak tam dotrzeć, gdyż tlenu w pojemniku na pewno nam nie starczy w obecnej sytuacji. Jedynym rozwiązaniem jest stworzenie tunelu życia złożonego z stacji tlenowych. Potrzebujesz około 3 – 4 z nich w odległości około 600 – 800 metrów. To taka bezpieczna odległość, która powinna Tobie pozwolić na ewentualne zboczenie z trasy w przeszukiwaniu pobliskich fragmentów statku. Pamiętaj, że nawet nierzucające się fragmenty statku mogą posiadać przydatne, ale niewymagane do ukończenia gry schematy, a przy odrobinie szczęścia trafisz także na przedmioty, które normalnie odblokowuje się dopiero w późniejszej części gry.

Jak zbudować bazę w Breathedge?

Budowa bazy następuje w, można by powiedzieć, trzecim etapie gry, kiedy to odnajdziesz już moduł i trafisz do segmentu statku, który zachował się w niezłym stanie. Szybko się dowiesz, że żeby dostać się do środka potrzebujesz specjalnej śluzy, gdyż normalne wejście jest zniszczone. Do tej pory powinieneś zebrać szereg materiałów budowlanych, które są potrzebne do tworzenia bazy. Oprócz tego będziesz potrzebować metalu oraz tytanu, które to są najbardziej podstawowym z elementów. Żeby jednak budować, potrzebujesz specjalnego narzędzia do budowania zewnętrznych obiektów. Plany do niego odnajdziesz w tym samym budynku, gdzie otrzymałeś zadanie zbudowania śluzy. Za jego też pomocą otworzysz specjalne menu, gdzie znajdziesz wymagane informacje dotyczące surowców potrzebnych do zbudowania kolejnych elementów modułu mieszkalnego.

Ekwipunek jest za mały i nie ma możliwości jego rozszerzenia.

Kiedy już zbudujesz wymaganą śluzę i przejdziesz dalej, zapewne będziesz chciał zbudować swoją pierwszą bazę. Niestety, nie jest to proste przedsięwzięcie i wymagać od Ciebie będzie wielokrotnego wracania do starych baz po nowe surowce oraz półsurowce, które są wymagane do stworzenia bardziej zaawansowanych fragmentów bazy jak stacja z zasilaniem czy też generująca tlen w bazie. Oczywiście przyda się też stół laboratoryjny, gdzie oprócz tworzenia nowych przedmiotów, będziesz mógł zbadać bardziej zaawansowane elementy potrzebne do przetrwania lub też po prostu ułatwiające życie, jak np. znacznie wytrzymalsza pałka do niszczenia latającego złomu.

Podsumowanie

Powyższe rady to podstawy podstaw, które zaobserwowałem podczas mojej zabawy z Breathedge. Posiadając tą wiedzę, powinieneś mieć znacznie lepszy start i zaoszczędzić kupę czasu na niepotrzebnym kręceniu się w niebezpiecznej próżni. Pamiętaj, tylko początek gry jest ciężki, potem z czasem będziesz mógł robić dłuższe wypada i będziesz posiadać wiele elementów, które znacznie ułatwią tobie przetrwanie w próżni. Jeżeli chcesz zobaczyć mój gameplay, z wszystkimi możliwymi problemami, sprawdź moje nagrania (poniżej) z live, które odbyły się na naszym kanale Twitch. W razie pytań służę także pomocą, więc śmiało piszcie komentarze. Będę też bardzo wdzięczny za subskrypcje 🙂

YouTube player

 

Subskrybuj nasz kanał na YouTube

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio WandaVision - Recenzja - Szkarłatna Wiedźma pozytywnie rozpoczyna IV fazę MCU
Następny Nowości na Netflixie i HBO Go, którym warto poświęcić chwilę w weekend