4 powody, dla których warto czytać komiksy


Mimo że miłośników komiksów jest wielu, to jednak wciąż sporo osób nie może przekonać się do tej formy i stawia wyłącznie na tradycyjną literaturę. Często jednak błędne przekonania o komiksach nie wynikają z naszych własnych doświadczeń, lecz z opowieści innych osób. Warto więc samodzielnie sprawdzić, czy ta forma nam odpowiada, ponieważ wbrew pozorom, istnieje wiele powodów, dla których warto czytać komiksy. Przedstawiamy cztery z nich.

Komiksy są dla każdego

Obecnie dostępnych jest wiele tytułów, które przeznaczone są zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Bogata oferta komiksów sprawia, że idealną dla siebie propozycję znajdą miłośnicy różnych gatunków, a więc zarówno opowieści o superbohaterach, jak i osoby, które preferują pouczające historie. Komiksy w sklepach stacjonarnych i internetowych dostępne są już w wersjach dla kilkulatków. Takie egzemplarze posiadają kolorowe, estetyczne obrazki i przedstawiają ciekawą dla tej grupy wiekowej fabułę opowiadającą na przykład o życiu zwierząt, przyrodzie czy wynalazkach. Dla dorosłych z kolei również znajdzie się wiele ciekawych pozycji, które przeniosą ich w zupełnie inną rzeczywistość i pozwolą choć na chwilę zapomnieć o codziennych obowiązkach i zmartwieniach.

Komiksy to lekka i przyjemna forma rozrywki

Warto czytać komiksy również ze względu na to, że jest to dość lekka i przyjemna forma rozrywki. Zazwyczaj sięgając po taką pozycję, mamy pewność, że uda nam się skończyć czytanie historii w ciągu godziny. Dlatego to idealna propozycja dla osób, które nie mają czasu na to, żeby czytać książki lub nie lubią odrywać się od już rozpoczętej historii i chcą jak najszybciej poznać jej zakończenie. Komiks bez problemu przeczytamy chwilę przed snem czy podczas jazdy komunikacją miejską do pracy lub na uczelnię. Dzięki temu, że komiksy są krótkie, jest to gatunek, który świetnie sprawdza się również u dzieci, zwłaszcza jeśli są niecierpliwe lub dopiero zaczynają naukę czytania.

Komiksy mogą pomóc w nauce języków obcych lub w nauce czytania

Ze względu na to, że komiksy wyróżniają się tym, iż posiadają wiele obrazków, a niewiele treści, ten gatunek świetnie sprawdza się w nauce języków obcych, a także nauce czytania, ponieważ wiele jesteśmy w stanie wydedukować z ilustracji. Dlatego, nawet jeżeli nie zrozumiemy całości treści w obcym języku lub dziecko nie poradzi sobie z przeczytaniem wszystkich zdań, po takiej lekturze, właśnie dzięki ilustracjom, dowiemy się, o czym opowiada konkretny tytuł, a dodatkowo poznamy nowe słowa lub zwroty, które mogą nam się przydać w przyszłości.

Komiksy rozwijają wyobraźnię

Powodem, dla którego zwłaszcza dzieci powinny sięgać po komiksy, jest fakt, iż pozytywnie wpływają one na wyobraźnię i kształtują w nich pewne postawy. Dlatego rodzice powinni rozważnie dobierać tytuły, po które sięgają maluchy, aby przedstawione w komiksach historie korzystnie wpływały na zachowanie dziecka i kształtowały w nim pozytywne cechy. Poznając historie różnych bohaterów, maluch może wymyślać własne opowieści i stale rozwijać swoją wyobraźnię.

Poprzednio Premiery na VOD w listopadzie - Netflix, HBO, Prime!
Następny Microsoft wkurza użytkowników Xboxa dzięki Modern Warfare 3