NCWW – Na jakie planszowe nowości wydać wypłatę? – Maj 2023


Seria NCWW, czyli Na co wydać wypłatę to przegląd najciekawszych premier i dodruków, które ostatnio pojawiły się na sklepowych półkach. Z roku na rok wychodzi coraz więcej planszówek, a wolnego czasu i funduszy, tak jakby mniej. Co w tym miesiącu zwróciło naszą uwagę i co możemy polecić z czystym sumieniem? Po lupę bierzemy gry wydane w maju oraz dodruki znanych i lubianych tytułów, które wracają na sklepowe półki. Nie pogardzimy też ciekawymi premierami, które dopiero teraz udało się nam sprawdzić. Zapraszam!

Brian Boru

Brian Boru zostało w Polsce wydane przez wydawnictwo Portal Games. Mechanicznie gra sięga po dość odległe od siebie mechaniki – kontrolowanie terenów oraz zbieranie lew z kart. Autorem jest Peer Sylvester, którego możecie kojarzyć z ubiegłorocznego hitu The King is Dead. Minimum trzech graczy, maksymalnie pięciu w około godzinkę stoczą całkiem pasjonującą i emocjonująca walkę o władzę. Każdą rundę w Brian Boru rozpoczniemy od draftowania kart. W pudełku znajdziemy dwadzieścia pięć różnych kart – od razu warto wspomnieć, że w mojej ocenie bardzo ładnych i całkiem klimatycznych. Jeżeli uda się nam wygrać próbę, będziemy mogli skorzystać z górnej, nieco lepszej umiejętności natomiast pozostali skorzystają z dolnych zdolności. Sercem konfliktu w Brian Boru jest szukanie okazji i kalkulowanie opłacalności. Wysokich kart nie dostaniemy aż tak wiele, a tylko dzięki wygraniu prób będziemy mieli szansę na ekspansję po mapie. Brian Boru to dość świeże i ciekawe spojrzenie na gry area control. Według Planszeo najtaniej do dostania za 132,90 zł.

Age of Steam: Edycja Deluxe

Age of Steam to gra legenda, która doczekała się wielu wydań. Najnowsze, fundowane na kickstarterze, czyli Age of Steam Deluxe Edition zostało w końcu wydane w Polsce przez wydawnictwo Portal Games. Podziwiam i gratuluję odwagi, ponieważ gry, ze stajnie Eagle Gryphon Games to spore kobyły kosztujące niemało monet. O czym w ogóle jest ta gra? Na okładce widzimy pociąg, więc można się domyślać, że na pewno w grze wystąpią pociągi. Gra opowiada o rozwoju kolei, gdzie każdy z graczy ma za zadanie rozwinąć własną firmę kolejową i zapewnić jej jak największe dochody. Aby tego dokonać będziemy budować połączenia kolejowe pomiędzy miastami i transportować nimi towary. Autorem jest Martin Wallace, dla niektórych autor kultowy. Gra ma dość logiczne zasady, ale wymaga sporych umiejętności ciągłego analizowania sytuacji na planszy i sporego liczenia naszych możliwości. Dla fanów ciężkich gier, które wolno się starzeją! Według Planszeo najtaniej do dostania za 366,90 zł.

Wyprawa do El Dorado: Mokradła i smoki

Wyprawa do El Dorado to gra z wydawnictwa Nasza Księgarnia zaprojektowana przez Reiner’a Knizie i zilustrowana przez Vincent’a Dutrait’a. El Dorado to prosty wyścig dla dwóch do czterech graczy, gdzie będziemy rozbudowywać naszą talię o coraz to silniejsze karty w celu przedarcia się przez Amazoński tor przeszkód i dotarciu do mistycznego miasta jako pierwsi. Główna mechaniką napędzające grę jest deck building, czyli start ze słabymi kartami i kupowanie coraz lepszych podczas samej rozgrywki. Niby można obejść się bez tych mega-drogich zdolności, ale modularna konstrukcja planszy i coraz to bardziej wymagający teren wręcz wymusi na nas wzmocnienie talii i nagrodzi za dobre i przemyślane zakupy. Mokradła i smoki to nowe wyzwania: mokradła pełne krokodyli, rwące nurty rzeki, lokalne plemię, groźne smoki oraz tereny pokryte gęstą mgłą. Oba dodatki składają się z aż 9 modułów, które można dowolnie łączyć. Dla fanów pozycja raczej obowiązkowa! Według Planszeo najtaniej do dostania za 81,95 zł.

Potwory w Tokio: Mroczna Edycja

Potwory w Tokio nie są anonimowym tytułem na polskim rynku gier planszowych. Swego czasu, w okolicach 2011 r. gra została dość ciepło przyjęta przez graczy, o czym świadczy szereg nagród, jakie zgarnęła, ale na mój radar jakoś wtedy nie trafiła. Nowiutka Mroczna edycja to jednorazowy strzał i ukłon w stronę fanów nieco mniej cukierkowych klimatów pełnych cyber królików, Godzilli czy innych wielkich potworów znanych z filmów, czy szeroko pojętej popkultury. Niespodziewanie w Polsce nowa wersja ukazała się spod szyldu wydawnictwa Portal Games. Autorem jest nie, kto inny jak znany i lubiany głównie wśród fanów pewnej kolekcjonerskiej karcianki Richard Garfield, który całkiem nieźle umie w planszówki. W grze wcielamy się w jedno z takich monstrum spośród sześciu dostępnych w pudełku (jedno bonusowe do wyrwania podczas przedsprzedaży na stronie wydawcy) i musimy podbić Tokio. Nasze postępy najlepiej obrazują dwie rzeczy – punkty zwycięstwa, jakie zdobywamy oraz utratę życia przez przeciwników. Żeby nie było za łatwo każdy z graczy chciałby poszaleć w Tokio i nikt nie zamierza się poddać. Według Planszeo najtaniej do dostania za 133,95 zł.

Kroniki zamku Avel: Nowe opowieści

Kroniki Zamku Avel to rodzinna gra wydana i zaprojektowana przez Rebel Studio. W grze od 1 do 4 graczy wciela się w rycerzy zwalczających potwory, broniących zamku i przygotowujących się do odparcia nieuniknionego ataku monstrum. Będziecie zbierać ekwipunek, stawiać pułapki, mury i rosnąć w siłę w tej kooperacyjne grze o bajecznych ilustracjach. Nowe opowieści to pierwsze duże rozszerzenie do oryginalnej podstawki. W pudełku znajdziemy alternatywnego potwora, którego podmienimy za Monstrum oraz 3 inne uniwersalne moduły ( Księżycową Bestię, okrutnych łowców oraz elfią parę królewską, Tytanię i Oberona), które dołączymy do naszych rozgrywek. Dodatkowo znajdziemy 3 scenariusze przygód z nowymi zasadami i zmienionymi warunkami zwycięstwa. Według Planszeo najtaniej do dostania za 113,50 zł.

Azul: Letni Pawilon

Azul Letni Pawilon to trzecia już gra z serii układania kafelków, szyb lub posadzek opierająca się na dobieraniu jednego koloru z warsztatu i zrzucaniu reszty do niechcianej hałdy zapomnienia. Pierwszy był po prostu Azul, ukochana gra wielu z was. Potem nastała era Azul Witraże Sintry, który wprowadził szereg zmian, czym nie podbił serc części graczy. Letni Pawilon – coś pomiędzy pierwszą i drugą częścią sagi znowu wraca na sklepowe półki pod szyldem wydawnictwa Rebel. Mechanicznie prostszy od dwójki, ale posiadający swoją własną dozę złożoności porównując do jedynki. Według Planszeo najtaniej do dostania za 161,95 zł.

Nimalia

Szukacie może prostej gry rodzinnej, która oczaruje waszego 8-latka? Zainteresujcie się Nimalią od wydawnictwa Lucky Duck Games. Naszym zadaniem podczas rozgrywki będzie stworzenie najpiękniejszego rezerwatu przyrody, w którym wszystkie zwierzęta będą żyły w harmonii. To nie jest taka prosta sprawa, ponieważ każde zwierzę ma inne wymagania. Podczas rundy będziemy draftowali karty, które zagramy do naszego rezerwatu. Każda runda stawia przed nami przeróżne cele, więc nie ma tu mowy o nudzie i stagnacji. Gra jest niezwykle kolorowa i pełna uroku, więc świetnie nada się dla młodszych fanów gier planszowych. Według Planszeo najtaniej do dostania za 65,99 zł.

Może zainteresuje Cię nasza recenzja Zombicide: Żywi lub nieumarli?

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednio Xbox Game Pass w maju 2023: Nowe Gry Wchodzące na Platformę
Następny Jak grać w Fortnite? Poradnik dla Absolutnych Początkujących