Recenzje Książek

Adam Przechrzta – Cień – Recenzja
Książka Cień Adama Przechrzty to zakończenie trylogii Materia Prima, a także swego rodzaju wstęp do debiutującej właśnie na rynku serii Materia Secunda. Czy jednak koniec dorównał wyjątkowo dobremu początkowi w postaci Adepta i środkowej części – Namiestnikowi? Według mnie mogło być o wiele lepiej. Postawmy więc Przechrzcie trzy zarzuty wobec jego działa!

Adam Przechrzta – Namiestnik – Recenzja
Jakiś czas temu miałem przyjemność recenzować pierwszy tom serii Materia Prima – Adepta. Zaraz po nim sięgnąłem po kontynuację. Książkę Namiestnik połknąłem w niespełna tydzień, doskonale się przy tym bawiąc. Nic w tym dziwnego – wszak autor zasłynął publikowaniem świetnych cykli. Ale do rzeczy. O czym w ogóle jest dzieło Przechrzty? Wielka Wojna puka do …

Adam Przechrzta – Adept – Recenzja
Alternatywna wersja XX wieku. Imperium Rosyjskie ma pod panowaniem sporą część Europy, w tym Polskę. Tymczasem w najważniejszych miastach świata pojawiają się tajemnicze enklawy. Miejsca zamieszkane przez dzikie bestie i demony. Przed ich ekspansją w głąb ludzkich osiedli powstrzymują je jedynie srebrne mury i żołnierze. Świat się zmienia. Magia zaczyna działać, a dotychczasowe przesądy i …

Młodzi Tytani à la Kami Garcia i Gabriel Picolo
W styczniu 2005 roku polskie dzieciaki miały szansę po raz pierwszy zobaczyć piątkę niezwykłych bohaterów. Wśród nich znaleźć można było ukrywającego się za maską outsidera, przybierającego postacie zwierząt śmieszka czy robotycznego sportowca-geniusza. Młodzi Tytani, bo o nich teraz mowa, podbili serca młodzieży nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Teraz powracają w nowej …

Wiedźmińskie komiksy – recenzja – przegląd historii o Geralcie z Rivii
Podczas premiery Wiedźmina 3 wydawnictwo Dark Horse Books we współpracy z CD Projekt Red zdecydowało o wypuszczeniu na rynek serii wiedźmińskie komiksy o przygodach Geralta z Rivii. Od czasu ukazania się pierwszego tomu minęło już osiem lat. Jak przygody najsłynniejszego zabójcy potworów na świecie prezentują się w formie komiksu? Ale po kolei. Choć obecnie rysowaniem …

Gra książkowa – Koszmar Alicji W Krainie Czarów – recenzja
Powieść Alicja w Krainie Czarów autorstwa Lewisa Carrolla od dziesięcioleci nosi miano topowej lektury. Nie znam osoby, która nie zna historii młodziutkiej Alicji, która przez króliczą norę przedostała się do Krainy Czarów. Książka doczekała się mnóstwa adaptacji: filmowych, serialowych czy książkowych. Co jakiś czas na rynku pojawia się nowość, która przykuje moją uwagę. Tak samo …

Dlaczego Neil Gaiman to geniusz fantastyki?
Kiedy zostanę zapytana o swojego ulubionego autora książek, szybko odpowiem „to zależy”. Wtedy w mojej głowie uruchamiają się wszystkie trybiki, mechanizmy pracują w zawrotnym tempie a obwody prawie się przypalają. Pomyślicie sobie, że trochę to podejrzane. A i owszem! Aby zdradzić tę „cenną” informację muszę jednak przerzucić w głowie dziesiątki tytułów, postaci, historii i nazwisk. …

„Dziecięce koszmary i fantazje” H.P. Lovecraft – Recenzja – czyli co było, zanim powstał Wielki Przedwieczny
Howard Phillips Lovecraft nazywany też Samotnikiem z Providence to amerykański pisarz żyjący na przełomie XIX i XX wieku. Znany jest głównie jako ojciec Mitologii Cthulhu, która odcisnęła swoje piętno w literaturze (i to nie tylko autorstwa Lovecrafta, bo nawiązania można znaleźć choćby w przygodach naszego rodzimego Jakuba Wędrowycza), filmach, muzyce (niech pierwszy rzuci kamieniem, kto …

Najlepsze książkowe serie fantastyki – Zaginiona Flota
W moim przypadku przeczytanie drugi raz książki graniczy z cudem. Przeczytanie drugi raz cyklu jest praktycznie niemożliwe. A jednak jest parę serii, które tak bardzo mi weszły że otrzymały drugie podejście. Dzisiaj porozmawiamy o serii Zaginiona Flota. Większości książek nie czytam do końca. Po prostu nie mam czasu żeby się męczyć, a pozycji do przeczytania …

Bramy Światłości: Tom 2 – Maja Lidia Kossakowska – Recenzja
Minął prawie rok od przeczytania pierwszego tomu Bram Światłości. Zdążyłem zapomnieć i nawet zniechęcić się do serii. Bo ile można czekać? Jeżeli tworzymy książkę w stylu Netflixowym, kiedy akcja przerywa się w kulminacyjnym momencie, to chęć oczekiwania szybko zostanie zastąpiona przez rezygnacje i może nawet obojętność. Bo dlaczego bym miał czekać? Na szczęście rok minął …